Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.03.2009, 00:42:24
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit Ciudateniile din calendarul BOR

Pe pagina calendarului crestin ortodox editat la arhiepiscopia Munteniei din 2009 la data de 19 ianuarie este trecut scurt:
Cuv: Macarie egipteanul, Arsenie si Marcu.Sf. MC. Eufrasia.

Cuv. Macarie egipteanul de fapt este Sfantul Macarie cel Mare si face parte din ceata Sfintilor Parinti
La fel si Sfantul Marcu al Efesului este tot din Sfintii Parinti.
Sfantul Macarie cel Mare este unul din cei doi ucenici ai Sfantului Antonie cel Mare.

Nici macar acolo o cruce neagra mica in aceasta zi...asta in paralel cu faptul ca Sfantul Macarie cel Mare a fost scos din calendarul BC .
In BC se praznuia la 15 ianuarie.

Aci e viata Sfantului Macarie cel Mare:
[COLOR=#1f5e83]http://www.sfmacarie.org/viatapelarg.htm[/COLOR]

Nu stiu cum era in calendarul din 2008 si in calendarul din 2007.

Iata aci cine este Sfantul Macarie cel Mare:
"
Sosind ziua a noua, un heruvim cu multime de ingeri stind inaintea dumnezeiescului parinte, i-a zis: "Scoala-te, urmatorule al lui Dumnezeu si mergi cu noi la viata vesnica; ridica-ti ochii tai imprejur si vezi cite cete din cei fara trupuri si de sfinti s-au trimis tie de la Atottiitorul, ca sa te aduca la Sine. Vezi soborul apostolilor, adunarea proorocilor, multimea mucenicilor, ceata arhiereilor si a pustnicilor, unirea cuviosilor si a dreptilor. Deci, da-mi sufletul tau, care mi-a fost dat mie de Dumnezeu ca sa-l pazesc in trup, iar acum, despartindu-se din legaturile trupesti, ca pe o bogatie sa-l iau cu cinste si trecindu-l prin puterile cele potrivnice, sa-l duc inaintea dumnezeiescului scaun al Stapinului, ca sa se veseleasca cu toti sfintii cei din veac".
Acestea graindu-le acel infricosat heruvim, fericitul Macarie sarutind pe toti cei ce erau linga dinsul si pentru dinsii rugindu-se, si-a ridicat ochii si miinile in sus, zicind cel mai de pe urma cuvint: in miinile Tale, Doamne, imi dau duhul meu. Si astfel si-a dat fericitul sau suflet, lasind multa plingere ucenicilor. Apoi, adauga Serapion si aceasta, pe care a auzit-o de la Cuviosul Pafnutie, care era unul din ucenicii lui Macarie: ca acel sfint suflet, fiind ridicat de heruvimi si spre cer suindu-se, unii din parinti priveau cu ochii sufletesti spre diavolii cei din vazduh cum stau departe si strigau: "O! de ce slava te-ai invrednicit, Macarie".Iar Sfintul le raspundea: "Nu, caci inca ma tem, pentru ca nu ma stiu de am facut vreun lucru bun". Apoi vrajmasii cei ce erau in vazduh, strigau: "Cu adevarat ai scapat de noi, Macarie". Iar el le zicea: "Ba nu, caci imi mai trebuie ceva ca sa scap". Si fiind acum inauntrul portilor ceresti, diavolii plingind, strigau: "A scapat de noi, a scapat!". Iar el cu mare glas le-a raspuns: "Cu adevarat am scapat de mestesugirile voastre, cu puterea Hristosului meu fiind ingradit". Astfel a fost viata, sfirsitul si mergerea la vesnica viata a Cuviosului parintelui nostru Macarie. Amin."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.03.2009, 00:49:17
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

De la acest Sfant cuvios trecut mai nou in anonimat sunt 4 din rugaciunile diminetii (primele patru dupa crez sau psalmul 50 depinde de versiune) si mai e sigur si una din rugaciunile de seara (cea catre Dumnezeu Tatal).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.03.2009, 00:50:06
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Anume de la Sfantul Macarie cel Mare sunt cele din rugaciunile de dimineata si rugaciunea de seara.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.03.2009, 00:55:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Pe pagina calendarului crestin ortodox editat la arhiepiscopia Munteniei din 2009 la data de 19 ianuarie este trecut scurt:
Cuv: Macarie egipteanul, Arsenie si Marcu.Sf. MC. Eufrasia.

Cuv. Macarie egipteanul de fapt este Sfantul Macarie cel Mare si face parte din ceata Sfintilor Parinti
La fel si Sfantul Marcu al Efesului este tot din Sfintii Parinti.
Sfantul Macarie cel Mare este unul din cei doi ucenici ai Sfantului Antonie cel Mare.

Nici macar acolo o cruce neagra mica in aceasta zi...asta in paralel cu faptul ca Sfantul Macarie cel Mare a fost scos din calendarul BC .
In BC se praznuia la 15 ianuarie.

Aci e viata Sfantului Macarie cel Mare:
[COLOR=#1f5e83]http://www.sfmacarie.org/viatapelarg.htm[/COLOR]

Nu stiu cum era in calendarul din 2008 si in calendarul din 2007.

Iata aci cine este Sfantul Macarie cel Mare:
"
Sosind ziua a noua, un heruvim cu multime de ingeri stind inaintea dumnezeiescului parinte, i-a zis: "Scoala-te, urmatorule al lui Dumnezeu si mergi cu noi la viata vesnica; ridica-ti ochii tai imprejur si vezi cite cete din cei fara trupuri si de sfinti s-au trimis tie de la Atottiitorul, ca sa te aduca la Sine. Vezi soborul apostolilor, adunarea proorocilor, multimea mucenicilor, ceata arhiereilor si a pustnicilor, unirea cuviosilor si a dreptilor. Deci, da-mi sufletul tau, care mi-a fost dat mie de Dumnezeu ca sa-l pazesc in trup, iar acum, despartindu-se din legaturile trupesti, ca pe o bogatie sa-l iau cu cinste si trecindu-l prin puterile cele potrivnice, sa-l duc inaintea dumnezeiescului scaun al Stapinului, ca sa se veseleasca cu toti sfintii cei din veac".
Acestea graindu-le acel infricosat heruvim, fericitul Macarie sarutind pe toti cei ce erau linga dinsul si pentru dinsii rugindu-se, si-a ridicat ochii si miinile in sus, zicind cel mai de pe urma cuvint: in miinile Tale, Doamne, imi dau duhul meu. Si astfel si-a dat fericitul sau suflet, lasind multa plingere ucenicilor. Apoi, adauga Serapion si aceasta, pe care a auzit-o de la Cuviosul Pafnutie, care era unul din ucenicii lui Macarie: ca acel sfint suflet, fiind ridicat de heruvimi si spre cer suindu-se, unii din parinti priveau cu ochii sufletesti spre diavolii cei din vazduh cum stau departe si strigau: "O! de ce slava te-ai invrednicit, Macarie".Iar Sfintul le raspundea: "Nu, caci inca ma tem, pentru ca nu ma stiu de am facut vreun lucru bun". Apoi vrajmasii cei ce erau in vazduh, strigau: "Cu adevarat ai scapat de noi, Macarie". Iar el le zicea: "Ba nu, caci imi mai trebuie ceva ca sa scap". Si fiind acum inauntrul portilor ceresti, diavolii plingind, strigau: "A scapat de noi, a scapat!". Iar el cu mare glas le-a raspuns: "Cu adevarat am scapat de mestesugirile voastre, cu puterea Hristosului meu fiind ingradit". Astfel a fost viata, sfirsitul si mergerea la vesnica viata a Cuviosului parintelui nostru Macarie. Amin."
Da, ai dreptate, am verificat acum. Bună observație. Ar trebui să postezi cele scrise de tine și pe site-ul patriarhiei sau pe site-ul ag. de știri. Există rubrică unde poți posta ( ex. "adaugă o știre", etc )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.03.2009, 14:16:15
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

La noi (romanii) Sfantul Macarie cel Mare, a fost numit dintotdeauna Macarie Egipteanul. Defapt marele biograf al pustnicilor din Egipt, Paladie (care a trait la inceputul secolului V), in Istoria Lausiaca, il numeste ,,Egipteanul".
Nu trebuie sa te tulburi ca vezi scris fugitiv in calendar. Gandeste-te ca in calendar spatiul este limitat, iar intr-o zi pot fi praznuiti de la un sfant (resp. 16 noiembrie) pana la cativa zeci de sfinti.
Crucea neagra se pune in functie de tipicul liturgic, asa cum este stabilit in toata ortodoxia. Iar daca e fara cruce neagra inseamna ca asa trebuie sa fie.

Sfintii Parinti sunt acei ierarhi care s-au deosebit prin teologie si sfintenie.
Sfantul Macarie nu prea intra la categoria de Sfant Parinte, deoarece nu a fost episcop.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Calendarul Bisericesc orthodoxia.i.thanatos Despre Biserica Ortodoxa in general 121 27.04.2023 08:42:51
Ce este calendarul? Calendarul iulian revizuit. Cum si de ce?! Eugen7 Teologie si Stiinta 71 31.10.2011 09:23:19
Calendarul ortodox daniil96 Intrebari utilizatori 0 23.01.2011 22:29:02
Istoria trecerii de la calendarul niceo-iulian la calendarul iulian indreptat ioannistor Resurse ortodoxe on-line 8 20.11.2010 02:17:10
Calendarul AndreiVlad Generalitati 2 02.02.2009 19:03:05