Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 15.10.2012, 00:20:06
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Exclamation dorinta

Doamne ajuta!
Revin pe acest forum cu un meaj dupa o absenta foarte lunga.

Am observat deschiderea altor topicuri care fac referire la calendar, la importanta lui in Biserica, mai exact la canonicitatea lui. Nu pot sa nu specific faptul ca multi dintre tinerii de astazi gasesc ca surse de informare doar forumurile unde fiecare poate spune ce doreste. Problemele ce tin de credinta, de teologie si de spiritualitate au nevoie de o documentare atenta si veridica din punct de vedere al sursei. De exemplu: nu se pot asocia doua persoane ca fiind pe aceeasi idee daca in realitate una o contrazice pe cealalta. Ma refer la Pr. Cleopa si Danion Vasile. Fac parte ambii din BOR dar unul (Danion Vasile) il contrazice pe Pr. Cleopa (cu dovezi) in privinta schimbarii calendarului. Si in plus Danion arata faptul ca in cartile scrise de Pr Cleopa sunt multe neadevaruri istorice care deruteaza cititorii (A se vedea video pe youtube de la o conferinta despre vechiul calendar).

Eu sunt ortodox (care pastrez calendarul patristic - stil vechi) si pot spune ca cei care doresc sa afle care este drumul spre mantuire il pot afla si il pot urma daca doresc cu adevarat sa se mantuiasca.

Cei care cauta o mantuire la nivelul ratiunii si al firii vor cauta totdeauna doar ceea ce le convine, ce este pe placul lor senzorial si material si nu vor dori sa bea din apa ce s-a facut vin pentru ca nu este posibil dpdv al legilor fizicii. Si astfel vor dobandi o mantuire pamanteasca. Daca pentru a avea un serviciu, o casa , un trai decent trebuie sa suferim multe, sa facem mari sacrificii si ne este greu, atunci pentru a ne putea mantui sufletul trebuie sa fim constienti ca ne va fi mai greu in zilele noastre in care credinta indoielnica este cea mai raspandita. Atentie totusi, ca desi este un drum foarte greu nu este imposibil. Iubirea lui Dumnezeu pentru creatia Sa si mila Lui ce se revarsa asupra noastra usureaza calea spre mantuire.

Adevarul de credinta se cauta prin rugaciune, post si citirea cartilor Sfintilor Parinti. Credinta nu se schimba dupa interese (nationale/internationale/mondiale) si credinta de astazi trebuie sa fie aceeasi cu a Sfintilor Parinti din toate timpurile care bineplacand lui Dumnezeu au fost insuflati de Duhul Sfant in propovaduirea Evangheliei, a Dreptei Credinte.

Ma intristez ca sunt multi care nu vad situatia actuala a bisericilor ortodoxe oficiale (stil nou) din toata lumea. Dar va veni timpul cand toate se vor da pe fata si toti vor vedea adevarul. Precedentul a fost creat (impartasirea lui Corneanu de la greco-catolici) si ar trebui sa fie ca un semnal de alarma, dar se pare ca nu este tratat ca atare. De aceea trebuie sa luam aminte la cuvintele Psalmistului care spune: "... cu cel intelept te vei intelepti, cu cel indaratnic te vei indaratnici".

Dumnezeu sa ne lumineze si sa ne incalzeasca sufletele cu caldura Duhului Sfant in toate zilele vietii noastre. Amin
__________________
Bucura-te Sfinte Ierarhe Glicherie mare aparator al Ortodoxiei!
Reply With Quote
  #102  
Vechi 23.10.2012, 18:05:31
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Parintele Cleopa- SFATURI DUHOVNICEȘTI

http://carteromaneasca.wordpress.com...-duhovnicesti/


"Ce-am pățit aici cu un preot, Calistrat Bobu! Era un preot foarte bun. Foarte bun. A trecut pe la o maică care trăia prin pădure, că în pădure erau vreo 50 de pustnici atunci, și ea i-a spus preotului ăsta tânăr: „La voi nu se pogoară Duhul Sfânt, că ați trecut pe stilul nou!”
Părintele Calistrat a venit acasă și-i spune starețului. Starețul meu era din Sfântul Munte, ieroschimonahul Ioanichie, care m-a călugărit. El mânca numai sâmbăta și Duminica. În celelalte zile, nimic. Sâmbăta mă întreba: „Ai oleacă de zeamă de varză și oleacă de grâu fiert?” El a slujit 20 de ani Sfânta Liturghie singur și se întărea numai cu Sfânta Împărtășanie. Când s-a îndreptat calendarul, a postit 23 de zile. N-a gustat nimic până i s-au atătat Sfinții Trei Ierarhi și i-au spus să asculte de Biserică! Să țină cum zice Biserica!
Odată slujea părintele Calistrat Bobu. Eu eram paraclisier. Anafora de la stareț era albă și dulce, iar de la părintele Calistrat, verzuie și acră. Am întrebat:
− Părinte stareț, de ce când slujește părintele Calistrat, anafora este verzuie și acră?
− Măi, băiete, slujește cu îndoială! S-a dus la nebuna aceea de Isidora, care a făcut atâtea boroboațe în mănăstire, și ea i-a spus că nu vine darul Duhului Sfânt din cauza calendarului. Și i-am spus că are s-o pățească, fiindcă el se îndoiește că vine Duhul Sfânt!
Eram paraclisier. Când a chemat harul Duhul Sfânt, numai ce vede că agnețul s-a făcut carne, curgea sânge pe Sfântul Disc, pe Sfântul Antimis. Și când se uită în potir vede sânge. Mă cheamă pe mine:
− Costică, ia vino încoace! Ce vezi?
Vai, părinte Calistrat! S-a făcut carne și sânge! Starețul ți-a spus că ai s-o pățești, să nu mai crezi în calendar, căci calendarul nu-i sfânt sau dogmă. El este un ceas al vremii. A mai fost îndreptat canonic înainte de câteva ori până acum.
Starețul, când a venit, a pus să se citească Psaltirea la strană.
− Ei! Acum crezi că vine Duhul Sfânt și preface Darurile?
− Iartă-mă, părinte! și a căzut în genunchi.
− Ia uite! A venit Duhul Sfânt! S-a făcut carne! S-a făcut sânge! Te mai îndoiești de acum, părinte?
− Cred, părinte, iartă-mă!
− Ia și strânge Sfintele Taine!
Și a făcut cu dalta o gaură în piciorul Sfintei Mese, că Sfânta Masă este mormântul Domnului, și a îngropat acolo Sfintele Taine. Iar potirul l-a sfințit din nou și l-a spălat cu sfânta spălătoare și Sfântul Antimis, toate. Și am stat până s-a citit Psaltirea toată, patru ore, și apoi a început Liturghia de la Sfânta Proscomedie: „Și unul din ostași cu sulița în coastă…” a luat-o de acolo. Și a făcut Sfânta Liturghie și nu s-a mai repetat.
− Vezi? Acum crezi?
− Cred, părinte!
Starețul i-a dat canon 40 de zile. „De ce nu crezi, când eu îți spun, și te duci la babe să te învețe despre calendar?” Asta a fost în anul 1932. În vara anului 1932 eram aici. Eu am venit în anul 1929 aici.
− Părinte, ce-i cu cei de la Slătioara? Ei spun că noi ne-am vândut credința.
− Stiliștii sunt caterisiți de Sfântul Sinod, că țin mai mult la calendar decât la dogmele Bisericii și au căzut din ascultare.
− Stiliștii se laudă că ei au dreapta credință și noi nu.
− Ei au într-înșii mândrie și nesupunere.
În vara anului 1922 au venit din Sfântul Munte Starețul Mănăstirii Xeropotamu cu câțiva călugări și au făcut un pelerinaj prin țară cu Sfânta Cruce, făcută tocmai din secolul V, de împăratul Marcian și împărăteasa Pulheria, ce păstrează o mare parte din crucea Mântuitorului. Și am sărutat Sfânta Cruce, udată cu sângele lui Hristos. De două ori am sărutat-o.
Cei din Muntele Athos țin pe vechi. De ce nu au mers la stiliști la Slătioara, ci au mers numai la mănăstirile ortodoxe pe stil nou?
Au fost în multe locuri în țară și călugării în Sfântul Munte sunt pe vechi toți; dar când m-am dus acolo, îi blestemau pe cei pe stil vechi din România. Că atoniții nu s-au rupt de ascultarea Bisericii. Ei sunt pe vechi, dar ascultă de Sfântul Sinod din Grecia, dar grecii sunt pe nou, dați din anul 1924. Ei nu fac diaconi, preoți, biserici, nu fac nimic fără aprobarea Sfântului Sinod. Și mi-au zis: „Spune stiliștilor de la voi că sunt eretici. S-au apucat să facă mânăstiri și biserici fără voia Sfântului Sinod”.
N-am fost eu acolo? N-am slujit cu ei? Cei de pe vechi nu slujesc cu noi, dar cei din Athos au slujit. Ne-am împărtășit cu ei. Îi au ca pe niște păgâni pe cei cu stilul vechi de la noi. Rămân exact ca lipovenii din Rusia!
Calendarul nu-i sfânt! M-am dus la instalarea mitropolitului la Iași și le-am vorbit. Am vorbit în mitropolie de atâtea ori, erau mii de oameni. Erau episcopi și mitropoliți, dar m-au pus pe mine să vorbesc. La sala de mese, unde erau atâtea oficialități, am vorbit aproape o oră.
A doua zi am vorbit la Facultatea de Teologie din Iași și le-am arătat cum calendarul cel vechi a mai fost îndreptat până acum. Le-am arătat și anul și luna și timpul; și când va mai rămânea în urmă − cum spune în Pidalion −, iar se va îndrepta. Calendarul este un ceas al vremii.
Pentru calendar să ne sfădim?"
Reply With Quote
  #103  
Vechi 23.10.2012, 18:08:35
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

"Starețul meu era din Sfântul Munte, ieroschimonahul Ioanichie, care m-a călugărit. El mânca numai sâmbăta și Duminica. În celelalte zile, nimic. Sâmbăta mă întreba: „Ai oleacă de zeamă de varză și oleacă de grâu fiert?” El a slujit 20 de ani Sfânta Liturghie singur și se întărea numai cu Sfânta Împărtășanie. Când s-a îndreptat calendarul, a postit 23 de zile. N-a gustat nimic până i s-au atătat Sfinții Trei Ierarhi și i-au spus să asculte de Biserică! Să țină cum zice Biserica!" (Parintele Cleopa)

-sa tina si Danion 23 de zile post fara sa manance nimic ,doar impartasanie si sa i se arate sfintii si dupa aceea sa mai comenteze,si sa se ia de Parintele Cleopa...
Reply With Quote
  #104  
Vechi 31.08.2015, 23:59:07
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Începând din seara acesta, mai exact de la apusul soarelui, am intrat în anul nou bizantin și bisericesc, 7525 de la Facerea lumii.

Să vă bucurați cu toții de un an bicericesc mult mai rodnic decât cei fructificați sau irosiți până acum!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #105  
Vechi 01.09.2015, 02:51:51
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Să vă bucurați cu toții de un an bisericesc mult mai rodnic
Așa să dea Domnul, mulțumim !
Reply With Quote
  #106  
Vechi 01.09.2015, 04:22:51
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Începând din seara acesta, mai exact de la apusul soarelui, am intrat în anul nou bizantin și bisericesc, 7525 de la Facerea lumii.

Să vă bucurați cu toții de un an bisericesc mult mai rodnic decât cei fructificați sau irosiți până acum!
Doamne ajută!
"Așadar, Biserica dreptmăritoare prăznuiește acest Indiction creștin în locul celui vechi al păgânilor...
(...) De aceea prăznuim anul nou așa cum ne sfătuiește Apostolul zicînd: Întru înnoirea vieții să umblăm, adică să slujim lui Dumnezeu întru înnoirea Duhului, iar nu întru vechimea literei." (din "Viețile Sfinților" pe luna septembrie, ziua întâi)
Reply With Quote
  #107  
Vechi 01.09.2015, 07:42:12
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Să vă bucurați cu toții de un an bicericesc mult mai rodnic decât cei fructificați sau irosiți până acum!
Happy New Year ? Revelion-party ? Nimic ?

Cum ar fi sa-ti treci pe documente: 1 Septembrie 7525 FL ? sau 1.09.7525FL ? sau
D01M09Y7525FL ?

Last edited by Copacel; 01.09.2015 at 07:45:58.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 02.09.2015, 01:13:43
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Reply With Quote
  #109  
Vechi 13.01.2016, 15:33:38
mihail. mihail. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2016
Mesaje: 3
Implicit calendar

Eu cred ca cine e sigur pe sine, greșește. Așa cred ca s a întâmplat și cu p Cleopa în ceea ce privește calendarul.
Eu stau pe malul Dunării. Pe 25 decembrie cei plini de "dragoste" au sarbatorit Crăciunul: romanii ortodocși cu catolicii și protestanții. La sârbi liniște. Ei erau în post. Pe 7 Ian l au sarbatorit. Deci calendarul a spart unitatea ortodocsilor. Cei cu dragostea s au despărțit de ai lor ca sa se bucure cu cei străini (straini de Adevar).
Reply With Quote
  #110  
Vechi 13.01.2016, 19:17:36
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Happy New Year ? Revelion-party ? Nimic ?

Cum ar fi sa-ti treci pe documente: 1 Septembrie 7525 FL ? sau 1.09.7525FL ? sau
D01M09Y7525FL ?
Nu ar fi o idee rea. Batar sa turbeze toti modernistii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce este calendarul? Calendarul iulian revizuit. Cum si de ce?! Eugen7 Teologie si Stiinta 71 31.10.2011 09:23:19
Calendarul ortodox daniil96 Intrebari utilizatori 0 23.01.2011 22:29:02
Istoria trecerii de la calendarul niceo-iulian la calendarul iulian indreptat ioannistor Resurse ortodoxe on-line 8 20.11.2010 02:17:10
Ciudateniile din calendarul BOR mihailt Generalitati 4 22.03.2009 14:16:15
Calendarul AndreiVlad Generalitati 2 02.02.2009 19:03:05