Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.05.2011, 16:11:14
HoratiuM HoratiuM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Mesaje: 170
Implicit "Dacă zic că ești păcătos, ești păcătos, că altfel de ce-aș mai zice-o?"

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Daca trec pe strada si vad un om beat ii vad pacatul. cel al betiei.
Daca ma intalnesc cu un om si are tigara in coltul buzelor , ii vad pacatul. Acela al fumatului.
Toti vedem multe pacate oriunde intoarcem capul.
Toti vedem multe pacate la noi insine, dar e mai simplu sa nu recunoastem sau sa il coafam. Sa il aranjam in cuvinte sa dea bine.

Si nu e nevoie de spovedanie pentru asta.
Parintele Stefan din Sfantul Munte Athos ne invata ca omul in suflet capata chipul pacatului sau.
Staretul Tadei ne invata ca asa cum ne sunt gandurile asa ne este si viata. Iar daca un pacat este inradacinat in suflet fara doar si poate rabufneste si la suprafata.
Ceea ce scriem aici arata ceea ce suntem. Buni sau rai.
La baza cuvintelor scrise aici sta gandurile proprii.

Eu Horatiu nu iti stiu pacatele dar daca tu crezi despre tine ca ai unul singur adica acela al mandriei de sine pe care l-am vazut eu aici, te inseli singur. (asta spunand ca iti stiu pacatele cand eu am amintit doar de unul) ca pacatele omului sunt multe. Si asta nu o stiu vazundu-te pe tine Horatiu ci cunoscandu-ma pe mine.
Eu m-am luptat cu mandria si inca ma mai lupt cu ea. Asa cum ma lupt si cu firea mai iute a mea. Asadar cunosc mandria stiu cum arata.
Dar am invatat totusi rabdarea. vezi tu, m-ai facut mediocra, m-ai facut simpla in gandire, ca nu stiu filozofie, ca am erori in gandire , ca am ignoranta filozofica si teologica , ca am logica de gimnaziu, multe mi le-ai zis, dar eu am rabdat si le rabd si nu ma supar. Caci cum sunt, stie Dumnezeu. Asa ca nu ripostez la cuvintele astea. Fa-ma cum vrei , dar de credinta sa nu te legi.

Acum iti spun o pilda din pateric citata din memorie, nu mai caut acum exact citatul, dar daca trebuie am sa o fac. Sa nu o iei iarasi personal.
``Omul caruia ii vadesti pacatul daca e bland si cu suflet bun iti multumeste iar daca e rau si are sufletul stricat te ocaraste.``
Am invatat iarasi un sfat dat de Sfintii parinti citit in cartea ``1000 de intrebari si raspunsuri despre viata duhovniceasca``.
Cand arati aproapelui ca greseste simte si se indreapta dar cand nu se indreapta si are suflet nesimtitor atunci sufletul lui e stricat de pacat.

Doamne ajuta!

Trebuie să recunosc că atâta cerbicie n-am mai întâlnit... Nu înțelege postările mele, dar spune că am o filosofie elucubrantă. Dar, firește, eu greșesc pentru că nu sunt suficient de simplu. Vorbim de simplitate și-mi dă dreptate, dar tot eu greșesc pentru că, deh!, sunt filosof - doar se știe că nu e voie la borcanu' cu filosofie și că noi, creștinii, care n-am citit teologie dogmatică și speculativă, darămite filosofie, deja știm ce e acolo, fără să citim. Îi arăt pe argumente care e rostul filosofiei, dar nu contează pentru că eu am păcate și ea știe că sunt mândru. Îi spun, scandalizat, să-și vadă de viața ei, pentru că nu e nici Dumnezeu, nici sfânt să-mi știe viața, dar ea totuși, știe... pentru că știe!, dom'le!! Ba, mai mult, eu am atacat-o și tot eu sunt ăla care nu-și acceptă păcatul, că ea, dacă intră pe forum și se leagă de persoane, nu de idei, ea, chiar dacă are mândrie, nu e ea chiar așa... de ici, de colo... ca alții... ca mine, de fapt...

Foaie verde laba gâștii de australopitec Murfatlaru' dacă-i rece merge bine și pe sec...

Până la urmă nu-mi rămâne decât să spun precum cineva de mai sus: No comment!

Doamne ajut-o.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Mantuirea Tartaruga Dogmatica 413 11.09.2012 03:18:26
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 22:39:15