Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.12.2010, 10:28:04
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Dupa ce vin de la munca, seara de obicei ma uit la televizor sau stau la calculator. Pierd foarte mult timpul degeaba. Ce as putea sa fac in schimb, sa fac ceva folositor cu timpul liber? Am incercat sa citesc dar ma plictisesc foarte repede. In weekend mai ies pe afara sau ma duc la prieteni dar seara nu stiu ce sa fac. E rau mai ales cand e vremea urata si sunt obligat sa stau in casa.
Voi cum va relaxati, cum va petreceti timpul liber?
Gateste ceva si invita un sarman la cina:).
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.12.2010, 11:27:01
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Hai sa nu fiu rea si sa spun doar ca e multa metafora aici...
Eu ii spuneam ca SINGUR trebuie sa ajunga la el, referindu-ma DOAR la faptul ca nu trebuie sa creada ca ajutorul ii vine de la mine,de la tine,de la altii..ci DOAR de la el..Iar cum vrea sa ajunga la El, e alegerea lui!:-)
Doamne-ajuta!

1. Nu este nici o metafora in cele ce am scris.
2. Pai, tocmai ca nu vine doar de la el.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."

Last edited by laurschepsis; 30.12.2010 at 11:31:55.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.12.2010, 12:07:51
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

Eu citesc...ma uit la tv si ascult muzica...seara rugaciuni....in weekend...merg intr-un bar de sport si ma uit la un meci...din germania, spania sau anglia...imi iau castile....Duminica biserica dimineata, dupa...vizite...cam asta e programul de weekend...in timpul saptamanii suntem obositi...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.12.2010, 13:44:41
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Dupa ce vin de la munca, seara de obicei ma uit la televizor sau stau la calculator. Pierd foarte mult timpul degeaba. Ce as putea sa fac in schimb, sa fac ceva folositor cu timpul liber? Am incercat sa citesc dar ma plictisesc foarte repede. In weekend mai ies pe afara sau ma duc la prieteni dar seara nu stiu ce sa fac. E rau mai ales cand e vremea urata si sunt obligat sa stau in casa.
Voi cum va relaxati, cum va petreceti timpul liber?
mi-am pus si eu intrebarea asta
si i-am gasit raspuns
e chiar f simplu
m-am gandit asa:
ce as putea io sa fac cu timpu meu liber astfel incat sa-l bucure pe Hristos
si mi-am facut o lista
1. sa trec zilnic dupa servici pe la parintii mei (stam la doar juma de ora distanta) si sa-i intreb de ce au nevoie si sa ma duc sa le iau medicamente sau whatever ar avea nevoie de prin piata
2. sa ma duc zilnic (dupa ce termin la parintii mei) pe la biserica mea sa sarut icoanele, sa aprind 2 lumanari pt bunicii mei si sa ma inchin (dupa cateva saptamani, intalnindu-ma prea des cu duhovnicul meu pe acolo, am inceput sa avem aproape zilnic cate o discutie duhovniceasca, care s-a transformat in timp intr-o plimbare de cel putin o ora in fiecare seara, un adevarat festin duhovnicesc)
3. sa citesc tot ce gasesc despre diferite domenii si sa invat cate ceva pentru ca am observat ca intotdeauna cunostintele generale isi pot gasi aplicabilitatea, daca nu acum, cu siguranta in viitor
asa ca am cautat pe net pana am gasit sute de carti gratis despre: agricultura, arta si cultura, calculatoare, economie, filozofie, gatit, legislatie, asistenta sociala, meteorologie, arhitectura, plante, semiotica, jurnalism, fotografie, apropos de fotografie - mi-am cumparat un aparat foto relativ ieftin cu care am facut poze celor 40 de biserici din orasul meu, interior si exterior, acum culeg date suplimentare despre icoanele pe care le-am pozat si am inceput studiul constructiei de site-uri pt a face un site despre bisericile din orasul meu.
4. limbi straine plus greaca (vreau sa ajung la Sf Munte Athos si e musai sa stiu o bruma de greaca sa ma pot intelege cu parintii de acolo)
5. sa trec o data pe luna pe la un prieten care are o sora paralizata
6. tot o data pe luna pe la o ruda mai indepartata careia i-a murit sotul si are o fetita de 9 ani si o duc destul de greu cu banii
7. sa citesc o ora pe zi despre un sfant (de obicei inainte de culcare ca stiu ca nu pot lasa din mana cartea pana nu o termin sau adorm)
8. o data pe saptamana sa aleg un sfant care mi-a picat cu tronc si sa aflu totul despre el si sa-mi confectionez o icoana sau iconita (depinde cat de mare e poza pe care o gasesc apoi eu ii fac rama cu un ciocan, cuie, solutie de lipit si apoi o pun pe perete)
9. o data pe luna construiesc un adapost pt animale mici (asta ca sa pun in practica cunostintele noi de arhitectura), am inceput cu o casuta pt vrabii, a urmat o casuta pt motzoc - motanul meu, urmeaza o casoaie pt cainele vecinilor:))
vara inlocuiesc arhitectura (constructiile) cu agricultura (sau le combin), abia astept sa vina vara sa plantez cate ceva pe la tara

deci ca un rezumat, primul lucru e un plan
odata ce ai planul restul vine de la sine, se amplifica, diversifica, ai sa vezi!
n-o sa mai te plangi tot restul vietii ca nu ai ce face...
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.12.2010, 16:24:28
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

foarte tare raspunsul Caminaris ! multumim de idei :)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.12.2010, 18:42:31
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Smile

Fa ce iti place dar sa foloseasca si altora, asta aduce multa bucurie sufleteasca!
__________________
Iisus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim sarea pamantului!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.12.2010, 06:57:40
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit adaposturi ptr animale mici

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
9. o data pe luna construiesc un adapost pt animale mici (asta ca sa pun in practica cunostintele noi de arhitectura), am inceput cu o casuta pt vrabii, a urmat o casuta pt motzoc - motanul meu, urmeaza o casoaie pt cainele vecinilor:))
vara inlocuiesc arhitectura (constructiile) cu agricultura (sau le combin), abia astept sa vina vara sa plantez cate ceva pe la tara

deci ca un rezumat, primul lucru e un plan
odata ce ai planul restul vine de la sine, se amplifica, diversifica, ai sa vezi!
n-o sa mai te plangi tot restul vietii ca nu ai ce face...
f bune toate ideile, planificarea etc.
ai putea aici la pt. 9 sa pui o poza cu casuta lui motzoc?
poate fac si eu una ptr. motanitza mea, ca ma cam exaspereaza in ultimul timp si as vrea sa stea mai la un loc.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 31.12.2010, 07:17:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
f bune toate ideile, planificarea etc.
ai putea aici la pt. 9 sa pui o poza cu casuta lui motzoc?
poate fac si eu una ptr. motanitza mea, ca ma cam exaspereaza in ultimul timp si as vrea sa stea mai la un loc.
Noutăți ! N-am știut că ai o motăniță ? Cere mai de grabă sfatul ( ajutorul ) Marinei ( nu militare ) ci lui Marinuș . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 31.12.2010, 07:29:41
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Noutăți ! N-am știut că ai o motăniță ? Cere mai de grabă sfatul ( ajutorul ) Marinei ( nu militare ) ci lui Marinuș . . . !
nu, eu vreau sa vad casuta lui caminaris !
PS: Marina nu mai are pisicute de multisor...
aici poza cu pisicuta mea. e miniona, dar are 9 ani deja :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum va petreceti timpul liber? alexdu Generalitati 7 12.01.2013 17:21:42
timp liber luminita- Intrebari utilizatori 9 08.06.2010 18:59:37
Liber la droguri si prostitutie?!? coralina Generalitati 230 01.10.2009 15:21:17
ce facem asa verona Biserica Ortodoxa Romana 2 02.02.2007 19:12:09