Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.09.2010, 23:35:10
simona's Avatar
simona simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2005
Locație: italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit postul pentru diabetici!

Buna seara, am o rugaminte pentru cei care au cunostinte despre diabet.Sotul meu a fost diagnosticat cu diabet zaharat tip 2,acum o luna am fost sa ne spovedim in tara,noi locuim in Italia. A primit canon sa tina post lunea, martea si vinerea,nu stiu daca este bine pentru boala lui sa tina post avand in vedere ca nu prea stim sa combinam alimentele intre ele,daca ma poate sfatui cineva asteptam bucurosi,Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.09.2010, 00:01:29
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Nu sunt expert in domeniu, dar cred ca daca nu depasesti cantitatea de glucide permisa intr-o zi nu conteaza daca alimentele sunt de origine animala sau vegetala. Presupun ca ai o lista cu alimentelele si continutul lor in glucide. Scoate carnea si pune in locul ei ceva cu o cantitate asemanatoare de glucide. Desi cred ca ar fi trebuit sa fie informat si parintele despre boala lui, poate are vreun sfat.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.09.2010, 00:01:30
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Mama mea este diabetica, bunica a fost diabetica, fratele meu este diabetic dependent de insulina...face de 6 ori/ zi...regimul lor alimentar este mai mult decat un post...in asa conditii cred ca numai un preot care habar nu are ce este aceasta boala poate da un astfel de canon...

Acum eu zic ca trebuia sa fiti si voi mai expliciti la spovedanie ca e cam greu sa tina post 3 zile/ saptamana in conditiile regimului si asa sever pentru diabet.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.09.2010, 00:10:07
simona's Avatar
simona simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2005
Locație: italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Multumin pentru raspuns,sotul meu ia spus preotului ca are diabet si vreau sa va zic ca are mare vointa in a tine canonul si regimul,problema este ca noi locuim in Italia si deabea maine o sa facem programarea pentru a merge la un centru pentru diabetici, si nu vad cum ne-ar intelege medicii de aici in ceea ce priveste postul.sper sa ne lumineze Dumnezeu si pe noi si pe medici, Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.09.2010, 00:13:28
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

eu zic sa aveti dreapta socoteala...e bine ca are vointa iar Dumnezeu vede si tine cont de asta...dar sa nu uitam ca si doctorii sunt lasati tot pt a ne ajuta...numai ca ne ajuta trupul de aceasta data...iar trupul nostru este templul Duhului Sf...in el salasluieste sufletul...deci si de el trebuie sa ne ingrijim.

Spune-i sotului tau ca e bine sa fie cumpatat si sa nu ignore sfaturile doctorului...poate sa tina post dar cu mare atentie si masura...ca nu e joaca cu aceasta boala.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.09.2010, 00:28:43
simona's Avatar
simona simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2005
Locație: italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

multumim de sfat,o sa avem grija!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.09.2010, 08:57:16
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Si sotul meu are diabet de tip 2 ,din 2006 si va pot spune ca tine si el posturile odata cu mine,deci:se poate manca fasole verde(pastai),conopida,ciuperci(inlocuiesc f.bine carnea),preparate din soia,varza,fructe mai acrute......NU:cartofi,orez,paine alba,banane,struguri..si mai sunt pe net,diverse retete f.bune de urmat.Noi ii multumim lui DUMNEZEU,ca totul merge bine chiar in conditiile in care el chiar posteste miercurea si vinerea. Doamne Ajuta.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.09.2010, 14:14:58
simona's Avatar
simona simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2005
Locație: italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Multumim pentru raspuns,la conopida chiar nu ne-am gandit, o sa le difersificam.DOAMNE-AJUTA!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.09.2010, 01:31:21
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Si bunica mea e diabetica, are vreo 76-77 de ani, dar tot tine post si ajuneaza vinerea. Ce-i drept, ii e mai greu acum, dar cu ajutorul lui Dumnezeu, se duc toate.

Cel mai rau si mai rau pentru un diabet nu e regimul alimentar, ci stresul. Degeaba tine regim ca la carte, daca se enerveaza, daca are emotii puternice, daca isi face o suta si una de griji...

Incercati si tratamentele naturiste, care isi aduc si ele aportul:

Fitoterapia - tratarea diabetului zaharat
Plantele cu actiune hipoglicemianta, care si-au dovedit eficacitatea de-a lungul timpului sunt:
  • radacina proaspata de brusture, in care s-a evidentiat o substanta hipoglicemianta de tipul vitaminei B2; se administreaza 3 cani pe zi, dintr-un decoct preparat din 60 g radacina proaspata la un litru de apa.
  • Frunzele de afin contin mirtyllina, supranumita "insulina vegetala". Se recomanda 2 cani pe zi, dintr-o infuzie preparata din 5 grame de frunze la o cana cu apa.
  • Frunzele de nuc diminueaza glicozuria si scad setea; se administreaza ca infuzie din 20 g la un litru apa; se beau 3-4 cani pe zi.
  • Frunzele de dud negru diminueaza glicemia si glicozuria. Se beau 3 cani pe zi inainte de mese, infuzie preparata din 60 g frunze la un litru de apa.
  • Frunzele de anghinare se recomanda ca infuzie dintr-o lingurita de planta la o cana cu apa; se beau 2 cani pe zi.
  • Radacina si frunzele de cicoare, prin stimularea functiei de transformare a zaharurilor in glicogen si depozitarea lui la nivelul ficatului, scad glicemia. Se beau 2 cani pe zi, preparate ca infuzie, cu 2 lingurite din componentele plantei la o cana cu apa.
  • Tecile de fasole diminueaza glicozuria. Se prepara un decoct, din 250 g de teci uscate la 1 litru apa, care se fierb pana scade cantitatea la 3/4 din litru. Se bea aceasta cantitate in fiecare zi, 4 zile pe saptamana.
  • Zgrabuntica sau scaiul, pe langa faptul ca este hipoglicemiant, calmeaza pruritul diabeticului (mancarimile de piele). Se administreaza de preferinta ca suc proaspat, 3-4 linguri pe zi; daca nu este posibil, se poate administreaza si ca infuzie, din 5 g planta la o cana cu apa; se recomanda 2-3 cani pe zi.
  • Frunzele si radacina de troscot se recomanda la diabeticii care prezinta albuminurie, diaree si frecvente hemoragii. Se administreaza ca decoct, preparat din 30 g frunze si radacina la 1 litru de apa; se indica 2-3 cani pe zi. Planta proaspata, maruntita si pusa pe plagi ajuta la cicatrizarea lor rapida.
  • Sovarful diminueaza glicozuria. Se beau 3-4 cani pe zi, dintr-o infuzie preparata din 20 g planta la un litru de apa.
  • Frunzele de salvie se pot folosi sub forma de macerat la rece.
  • Frunzele de urzica se folosesc sub forma de infuzie, preparata din 60 g frunze la un litru de apa din care se beau 2 cani pe zi.

In alta ordine de idei, ciupercile sunt un inlocuitor excelent pentru carne... Sanatate!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.09.2010, 10:25:07
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona Vezi mesajul
A primit canon sa tina post lunea, martea si vinerea,nu stiu daca este bine pentru boala lui sa tina post avand in vedere ca nu prea stim sa combinam alimentele intre ele,daca ma poate sfatui cineva asteptam bucurosi,Doamne-ajuta!
Sigur, ai scris bine? Canon "sa tina post lunea, martea si vinerea"? Ziua de miercuri, nu trebuie sau se subînțelege? Și ziua de marți, de ce? Pentru Sf. Anton?

Mă scuzați, cu postul pentru diabetici "nu mă prea am".
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul pentru femeile insarcinate anculina Postul 202 27.04.2016 09:39:32
Postul si alimentatia pentru sportivi elcipo Postul 39 14.04.2016 09:32:16
Lasata secului pentru Postul Sfintei Marii mena2376 Intrebari utilizatori 0 01.08.2011 15:08:15
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
postul pentru copii MarinaAlca Generalitati 17 19.08.2009 12:31:55