Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 31.01.2021, 19:54:06
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Si eu care eram sigur ca eviti raspunsurile, dar tu oboseai la posturile anterioare....

Am facut o greseala, o sa astept cu mare nerabdare raspunsurile la cele 10 intrebari puse anterior.. care or sa vina la fel ca restul, imprastiate si pe langa...
Ai stilul psdistilor "ortodocsi" trufasi, afirmi mereu minciuni cu valoare de adevar de tipul se stie, s-a dovedit, asta s-ar deduce sigur, atacand la persoana si evitand subiectul si argumentele crezand ca te ajuta sa faci afirmatii viclene de genul: esti imprastiat, confunzi, incurci, etc...

Nu la mine m-am referit ca dorm ci la tine, esti ca un pui de... care dormi cu ochii deschisi in timp ce ca un frenetic postezi la doua secunde ca sa te certi si sa frustrezi-provocand sustinand iar si iar ca nu ti-am raspuns nimic la ce ai intrebat si ca am evitat sau ca raspund imprastiat. Razi ca sa provoci, postezi ca sa provoci, esti ca un copil rau ce se crede intelept nestiind ca din neglijenta a luat locul duhurilor rele facandu-le jocul.

Trebuie sa ne pazim de ispite ca orice ortodocsi seriosi. Tu n-ai decat sa intri in frenezie.

Ai rabdare si-ti voi raspunde, insa sfintii parinti nu se hazardau sa deschida gura fara sa cugete mai intai si fara sa se corecteze daca greseau afirmand lucruri gresite. Tu nimic, tu tooot intrebi si te distrezi.... fara sa stii ca cine rade la urma rade mai bine. (Dupa ce ajunge in Cer)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 31.01.2021 at 20:00:40.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 31.01.2021, 20:40:06
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

11. Intrebarea 11

Adaug o intrebare foarte pertinenta - ce este la Noul Ierusalim in secta si nu este in ortodoxie?

1. Dogma? Nu cred ca gasesti dogma inafara Ortodoxiei.

2. Profetie? Pai sunt sute de profetii corecte - Sfantul Paisie Aghioritul, Lavrentie al Cernigovului si toti spun totul despre Apocalipsa.

3. Practica liturgica? Pai este deja totul in ortodoxie.


Pentru ca de fapt tu nu vezi dar Noul Ierusalim exact in astea 3 directii MODIFICA ortodoxia - dogma, profetie, si practica liturgica.

Este ceva diferit/mai bun/mai corect decat in ortodoxie pe care tu o marturisesti ca si buna, corecta si completa?

Daca este asa, ce este "mai complet" in Noul Ierusalim???

Dragule, iti scriu toate astea mustrandu-te in continuu, dar nu spre batjocorirea ta ci spre indreptare. Pentru ca o constiinta se trezeste prin mustrare de aceea trebuie facuta asa... Pentru ca un suflet indreptat mult valoreaza in fata lui Dumnezeu. Cu multa consideratie fata de fiecare suflet scriu, chiar daca tonul poate fi diferit. Constiinta nu se trezeste doar fiind politicos ci fiind ferm, categoric si aratand clar care este problema...

Scrie pe o hartie pentru constiinta ta ce este diferit in Noul Ierusalim comparativ cu ortodoxia... si ce gasesti diferit si ce gasesti in plus dar si ce gasesti in minus...

Daca noi toti in ortodoxie spunem ca Noul Ierusalim este gresit, cum poti tu spune ca este corect?

Te rog din toata inima raspunde punctual la fiecare cuvant scris.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 31.01.2021, 22:00:35
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
11. Intrebarea 11

Adaug o intrebare foarte pertinenta - ce este la Noul Ierusalim in secta si nu este in ortodoxie?

1. Dogma? Nu cred ca gasesti dogma inafara Ortodoxiei.

2. Profetie? Pai sunt sute de profetii corecte - Sfantul Paisie Aghioritul, Lavrentie al Cernigovului si toti spun totul despre Apocalipsa.

3. Practica liturgica? Pai este deja totul in ortodoxie.


Pentru ca de fapt tu nu vezi dar Noul Ierusalim exact in astea 3 directii MODIFICA ortodoxia - dogma, profetie, si practica liturgica.

Este ceva diferit/mai bun/mai corect decat in ortodoxie pe care tu o marturisesti ca si buna, corecta si completa?

Daca este asa, ce este "mai complet" in Noul Ierusalim???

Dragule, iti scriu toate astea mustrandu-te in continuu, dar nu spre batjocorirea ta ci spre indreptare. Pentru ca o constiinta se trezeste prin mustrare de aceea trebuie facuta asa... Pentru ca un suflet indreptat mult valoreaza in fata lui Dumnezeu. Cu multa consideratie fata de fiecare suflet scriu, chiar daca tonul poate fi diferit. Constiinta nu se trezeste doar fiind politicos ci fiind ferm, categoric si aratand clar care este problema...

Scrie pe o hartie pentru constiinta ta ce este diferit in Noul Ierusalim comparativ cu ortodoxia... si ce gasesti diferit si ce gasesti in plus dar si ce gasesti in minus...

Daca noi toti in ortodoxie spunem ca Noul Ierusalim este gresit, cum poti tu spune ca este corect?

Te rog din toata inima raspunde punctual la fiecare cuvant scris.
Luand de data asta o atitudine mai ortodoxa pare ca vii de acasa si are rost sa continuam discutia desi eu nu am cum sa discut cu voi, cu toti ortodocsii, cu voi toata ortodoxia, cu voi toti sfintii parinti, cu voi toti calugarii si ierarhii din BOR, caci tu vorbesti in numele tuturor. Daca discutam atunci discut cu un coleg ortodox de pe forum care desi se afla in unitate cu toata ortodoxia nu se hazardeaza sa faca afirmatii in numele tuturor.
Ca si ortodox nu am cum raspunde la intrebari nici in numele tuturor din ortodoxie si a fratilor ortodocsi din BOR si nici in numele tuturor fratilor ortodocsi de la Noul Ierusalim de la Glodeni-Pucioasa. Voi raspunde la intrebari doar in numele meu de pe forum, Mooroco, ca ortodox apartinand ambelor tabere, caci asta sunt, fac parte din BOR ca mirean ortodox si cred si in Cuvantul lui Dumnezeu incat sunt ortodox in unitate cu fratii de acolo.
Trebuie sa poti pricepe asta si sa accepti ca sa stii ca nu am pacalit pe nimeni si nu m-am ascuns numindu-ma ortodox ca sa pacales. Sunt ortodox de la nastere caci parintii m-au botezat ortodox si mai inainte de a afla de Noul Ierusalim si cuvantul lui Dumnezeu am citit din sfinti si din Ilie Cleopa si Arsenie Papacioc si Arsenie Boca si proorociile lui Lavrentie si ale altor prooroci asa ca nu sunt pe dinafara de ce spune Biserica.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #94  
Vechi 31.01.2021, 22:20:09
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Trebuie sa poti pricepe asta si sa accepti ca sa stii ca nu am pacalit pe nimeni si nu m-am ascuns numindu-ma ortodox ca sa pacales. Sunt ortodox de la nastere caci parintii m-au botezat ortodox si mai inainte de a afla de Noul Ierusalim si cuvantul lui Dumnezeu am citit din sfinti si din Ilie Cleopa si Arsenie Papacioc si Arsenie Boca si proorociile lui Lavrentie si ale altor prooroci asa ca nu sunt pe dinafara de ce spune Biserica.

Aici nu sunt de acord si nu este nimeni din BOR de acord cu tine..

Intreg BORul a condamnat si condamna Noul Ierusalim. Este hartie oficiala de condamnare a dogmei, a miscarii a tot ce este acolo. Tu esti constient de asa ceva? Esti constient ca Biserica interzice aproprierea de miscarea Noul Ierusalim?

Nimeni din BOR nu e de acord cu tine aici. Vorbesc in numele intregii Biserici, pe baza hotararii sinodului si a lucrarilor dogmatice facute in acest sens. Pot sa fac asta si fac asta ca teolog dar si ca membru al Bisericii care poate discuta subiectul asta.

Iesirea cu o VIRGULA din BOR este lepadare si erezie.

Poti sa afirmi singur cat vrei ca esti in BOR. Absolut toate canoanele spun clar - daca citesti carti sectare si daca te apuci de alta dogma esti inafara identitatii.

Din pacate esti exact in situatia asta. Sunt nenumarate canoane care interzic:
1. Citirea cartilor sectare, afurisirea dar si izgonirea din Biserica pentru asa ceva.
2. Interzicerea altei dogme.

Ori tu deschizi discutia despre:
1. Citirea de alte carti.
2. Alte dogme neaccpetate de Biserica.
3. Apartenenta si lucrarea in altceva decat BOR

Daca Noul Ierusalim este condamnat de Biserica Ortodoxa, si neapara SCOS DIN BISERICA, cum poti tu sa pastrezi legatura cu acestia si sa spui ca esti ortodox?

Si Arie zicea ca e ortodox...

Last edited by gpalama; 31.01.2021 at 22:25:24.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 31.01.2021, 22:25:17
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Citat:
Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Reciteste daca vrei sa discutam
Gigele, am scris 10 puncte si nu ai raspuns la niciunul pentru ca nu esti capabil sa fii sistematic si organizat...

Gura mica inainte sa acuzi cu ceva, cand postul tau este pe coclauri.

Am scris 10 intrebari, vreau 10 raspunsuri, daca esti capabil.

Pana acum am primit 10 evitari de rapsunsuri pentru ca nu esti capabil sa raspunzi...
Sigur vrei sa discutam? Dovedesti ca ai un stil huliganic de a dialoga, cred ca ai gresit forumul. Ma numesti in batjocura Gigel, nu ca ar fi un nume urat, imi spui ca nu-s capabil sa raspund dar insisti cu intrebarile (ilogic), imi ceri mereu sa raspund dar imi spui sa fac ciocul mic (frustrezi si esti absurd), apoi zici ca eu n-am voie sa acuz dar tu ai voie sa acuzi, sa judeci sa osandesti, sa umilesti, sa batjocuresti, sa hulesti (esti neglijent, nedrept).Nu vrei sa dialogam respectand amandoi aceleasi reguli? Iar ai dovedit ca ai stil de huligan psdist "ortodox" trufas foarte jmecher. Zici ca postul meu la care am muncit doua ore cica este pe coclauri, ca gresesc, confund, incurc, evit... ma faci mereu sa raspund la aceleasi provocari si afirmatii cu valoare de barfa pe post de argumente sustinand ca n-am raspuns si ceri sa-ti raspund de parca ai fi seful politiei. Aici pe forum suntem doi useri ortodocsi. Ti-e greu sa intelegi asta? Cum crezi ca ma poti forta sa dialoghez in felul asta cand dovedesti ca tu nu dialoghezi ci executi, distrugi, calci in picioare?

Daca vrei sa ne balecarim atunci ai gresit forumul. Aici suntem pe un forum ortodox. Daca vrei sa te lupti cu zmeul, atunci mergi si lupta cu zmeul si nu confunda ortodocsii cu zmeul. OK?

Inainte de a ma pune sa-ti raspund trebuie sa stiu daca are rost discutia, daca esti om serios, daca respecti regulile unui dialog care poate avea rost.

Chiar vrei sa-ti raspund? Atunci reformuleaza cele 11 intrebari si sterge ce e in plus si de prost gust.Ok?

Citat:
Ori tu deschizi discutia despre:
1. Citirea de alte carti.
Nu tu ai deschis discutia asta legandu-te de semnatura mea? Nu tu ai gasit ca argument orice pentru ca sa-mi spulberi teoria PacMan3D-nD? Acuma sustii ca eu am deschis sdiscutia? Esti mitoman de profesie. Eu ti-am cerut sa nu incurcam lucrurile si daca vrei sa discutam pe subiectul asta ti-am cerut sa deschizi un nou fir de discutie si discutam.

Tu nu vrei sa discutam, tu esti crud, executi, batjocuresti si te comporti ca un huligan terorist! Asta nu te dovedeste de ortodox si nu te sustine in afirmatii ca ai vorbi in numele BOR sau a ortodoxiei. Stii si tu de condamnarea si de circulara din BOR de parca eu n-as stii. Cu toate astea continui sa cred pentru ca stiu unde se afla Adevarul si Credinta, dreptatea. Au osandit si au murit. Stii ce a patit ierarhul locului care i-a blestemat socotindu-i secta? I s-a intors blestemul in cap si si-a pierdut piciorul si a murit. Nu satana sau Dumnezeu a facut asta ci blestemul sau, pacatul sau, nu l-a iertat si fratii s-au dus la el sa-l ierte pe patul mortii. N-a stiut ce face, deci nu e de joaca si de aceea te rog sa nu te hazardezi in afirmatii caci nu vreau sa te ajut s-o patesti. Trebuie sa ma gandesc ca esti un frate ortodox care ai terminat teologia si nestiind ce faci ai s-o patesti de la pacatele tale si hulele, nu de la altcineva la care nu-ti va pune nimeni pile si te vor spulbera. Drebuie sa intelegi, sa fi constient, sa-ti dai seama ca daca unui inalt ierar i s-a intamplat sa fie spulberat de propriile fapte rele si blesteme si n-a avut pile si n-a scapat atunci pe tine te vor manca duhurile rele cu fulgi cu tot.

Te rog, nu vreau sa te folosesti de mine sa-ti faci rau.

Opreste-te din cearta si daca esti interesat deschide al post si pune intrebari tinand seama de pericole!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 31.01.2021 at 22:48:25.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 31.01.2021, 22:40:30
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Chiar vrei sa-ti raspund? Atunci reformuleaza cele 11 intrebari si sterge ce e in plus si de prost gust.Ok?
Lol ??? Nu poti sa raspunzi la nici una, iti gasesti scuze ieftine... ca de obicei. Deja-vu?

Nu imi faci mie nici o favoare, iti faci tie cand raspunzi, tu esti cel care castiga.

Eu te ajut pe tine nu tu pe mine... Intelege asta, tu nu cunosti dogma ortodoxa si nu stii in ce pozitie grava esti.

Ce fac este sa iti intind o mana de ajutor pe care din ce vad nu te intereseaza... nu vrei sa asculti nimic.


Ce poti sa zici si tu cand esti in offside la toate intrebarile? Ca nu poti sa raspunzi :) ? Evident ca o dai pe scuze.


Nu raspunde, nu am nevoie de raspunsurile tale, sunt doar problematizari care trebuie sa ramana pe viitor pe forum pentru cine mai cauta pe aici.. sa stie de unde sa apuce problema.

Tu ti-ai facut ce trebuia sa faci ti-ai dat arama pe fata, nu ai raspuns la nimic, tipic, comportament obisnuit, trebuie sa ramana si lipsa asta de raspuns detaliat ca o confirmare ca toti cei care se duc la secte nu pot sa raspunda, evita raspunsurile si sunt inafara Bisericii, pe care o recunosc, cand evita raspunsurile grele, de ce citesc carti sectare, de ce frecventeaza organizatii condamnate de Biserica, de ce sunt inafara dogmei ortodoxe...

Last edited by gpalama; 31.01.2021 at 22:46:43.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 31.01.2021, 22:55:10
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Lol ??? Nu poti sa raspunzi la nici una, iti gasesti scuze ieftine... ca de obicei. Deja-vu?

Nu imi faci mie nici o favoare, iti faci tie cand raspunzi, tu esti cel care castiga.

Eu te ajut pe tine nu tu pe mine... Intelege asta, tu nu cunosti dogma ortodoxa si nu stii in ce pozitie grava esti.

Ce fac este sa iti intind o mana de ajutor pe care din ce vad nu te intereseaza... nu vrei sa asculti nimic.


Ce poti sa zici si tu cand esti in offside la toate intrebarile? Ca nu poti sa raspunzi :) ? Evident ca o dai pe scuze.


Nu raspunde, nu am nevoie de raspunsurile tale, sunt doar problematizari care trebuie sa ramana pe viitor pe forum pentru cine mai cauta pe aici.. sa stie de unde sa apuce problema.

Tu ti-ai facut ce trebuia sa faci ti-ai dat arama pe fata, nu ai raspuns la nimic, tipic, comportament obisnuit, trebuie sa ramana si lipsa asta de raspuns detaliat ca o confirmare ca toti cei care se duc la secte nu pot sa raspunda, evita raspunsurile si sunt inafara Bisericii, pe care o recunosc, cand evita raspunsurile grele, de ce citesc carti sectare, de ce frecventeaza organizatii condamnate de Biserica, de ce sunt inafara dogmei ortodoxe...
Citat:
Citat:
În prealabil postat de gpalama
Citat:Ori tu deschizi discutia despre:
1. Citirea de alte carti.
Oare nu tu ai deschis discutia asta legandu-te de semnatura mea? Nu tu ai gasit ca argument orice pentru ca sa-mi spulberi teoria PacMan3D-nD? Acuma sustii ca eu am deschis sdiscutia? Esti mitoman de profesie. Eu ti-am cerut sa nu incurcam lucrurile si daca vrei sa discutam pe subiectul asta ti-am cerut sa deschizi un nou fir de discutie si discutam.

Tu nu vrei sa discutam, tu esti crud, executi, batjocuresti si te comporti ca un huligan terorist! Asta nu te dovedeste de ortodox si nu te sustine in afirmatii ca ai vorbi in numele BOR sau a ortodoxiei. Stii si tu de condamnarea si de circulara din BOR de parca eu n-as stii. Cu toate astea continui sa cred pentru ca stiu unde se afla Adevarul si Credinta, dreptatea. Au osandit si au murit. Stii ce a patit ierarhul locului care i-a blestemat socotindu-i secta? I s-a intors blestemul in cap si si-a pierdut piciorul si a murit. Nu Dumnezeu a facut asta ci blestemul sau, pacatul sau, nu l-a iertat si fratii s-au dus la el sa-l ierte pe patul de suferinta . N-a stiut ce face, deci nu e de joaca si de aceea te rog sa nu te hazardezi in afirmatii caci nu vreau sa te ajut s-o patesti. Trebuie sa ma gandesc ca esti un frate ortodox care ai terminat teologia si nestiind ce faci ai s-o patesti de la pacatele tale si de la hulelele tale, nu de la altcineva si la pacatele astea mari pe care nu le vei spovedi nu-ti va pune nimeni pile si te vor spulbera consecintele, pacatele. Drebuie sa intelegi, sa fi constient, sa-ti dai seama ca daca unui inalt ierarh i s-a intamplat sa fie spulberat de propriile fapte rele si blesteme si afirmatii de secta si n-a avut pile si n-a scapat atunci pe tine te vor manca pacatele tale cu fulgi cu tot spre bucuria scarboasa a duhurilor rele care te ajuta sa te sinucizi cu frenezie si cearta distractiva.

Te rog, nu vreau sa te folosesti de mine sa-ti faci singur rau.

Opreste-te din cearta si daca esti interesat deschide al post si pune intrebari tinand seama de pericole!

Dovedesti acelasi stil iresponsabil. Ti-am zis ca daca vrei sa discutam pe subiectul asta te rog sa deschizi tu un nou fir de discutie si acolo sa ma intrebi ce vrei tinand seama de pericole si de faptul ca ne aflam pe un forum ortodox. Ok? Hai ca poti, reformuleaza cate intrebari vrei si discutam, daca poti fi serios. Altfel n-are rost. Aici subiectul e altul.

Cum sa evit sa raspund cand am sute de postari pe alte fire de discutie. Crezi ca esti primul care ma iei la intrebari si ma osandesti la infinit? Cauta postari mai vechi legate de cele 7 Trambite sau cauta postarile lui vsovi, vsovivi sau vsovivi sau Trimisul, vei vedea ca am raspuns mereu tuturor.

Tu ai o viclenie, repeti mereu intrebari si sustii ca nu-ti raspund si apui zici iata evita sa raspunda asa ca sectantii. Esti penibil. Toata lumea poate cauta si gasi toate raspunsurile date in ultimii 15 ani aici pe forum.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 31.01.2021 at 23:13:08.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 31.01.2021, 22:59:48
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Amice iti cauti scuze.

Aceeasi incapacitate de a raspunde pe threadul asta o ai si pentru problemele Bisericii, fiind inafara Bisericii.

De aceea vreau sa vezi ca procedezi gresit pe toata linia.


Acum te legi de probleme de logistica pentru a intinde discutia.

Tot ce faci este sa fii jenant in abordare, cautand orice scuza pentru a evita o.confruntare de argumente. Specific protestantiloe care dau ctul si evita subiectul.prin "sarire, ocolire si evitare" numai sa iasa ei bine. E o lectie cunoscuta a protestantilor vad ca ai invatat-o bine.

De 4 posturi doar iti cauti scuze... Lol?
Reply With Quote
  #99  
Vechi 31.01.2021, 23:26:54
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Amice iti cauti scuze.

Aceeasi incapacitate de a raspunde pe threadul asta o ai si pentru problemele Bisericii, fiind inafara Bisericii.

De aceea vreau sa vezi ca procedezi gresit pe toata linia.


Acum te legi de probleme de logistica pentru a intinde discutia.

Tot ce faci este sa fii jenant in abordare, cautand orice scuza pentru a evita o.confruntare de argumente. Specific protestantiloe care dau ctul si evita subiectul.prin "sarire, ocolire si evitare" numai sa iasa ei bine. E o lectie cunoscuta a protestantilor vad ca ai invatat-o bine.

De 4 posturi doar iti cauti scuze... Lol?
Mai inainte de a repeta niste viclenii provacandu-ma ai putea cauta fire de discutie mai vechi pe aceasta tema si ti-ai da seama cat de rau aberezi cu evitatul si scuzele. Reciteste postarea anterioara ca sa stii ce useri sa cauti si poti apoi gasi tot ce am postat pe tema asta.

Daca nu ai chef de lectura si vrei sa o luam de la inceput atunci poti deschide un fir nou de discutie si discutam. Aici e altul subiectul. Ok? Dovedeste intelegere ortodoxa caci nu vreau sa-ti faci rau si nu te pot ajuta sa te autodistrugi, nestiind ce faci si in Cine lovesti.

Daca vrei sa continuam discutia trebuie sa dai dovada de buna credinta, sa pui intrebari serioase si sa discuti serios caci altfel n-are rost sa intrebi din moment ce tu le stii pe toate dinainte si intrebi doar ca sa osandesti si sa provoci si sa "demonstrezi" cu viclenie vreo afirmatie de a ta... sigura de tot.

Hotatreste-te ce vrei de fapt. Cauti raspunsuri si intrebi serios sau le stii pe toate dinainte? Te distrezi sau esti serios? Respecti colegul de forum cu care dialoghezi sau cauti doar sa-l umilesti si sa-l batjocuresti starnind valuri tzunami si fumuri toxice ca sa-l excluzi din ortodoxie?

Hotaraste-te ce vrei si continuam. Te sfatuiesc insa ca esti in mare pericol si ca nu am de gand sa te ajut sa-ti faci rau. Ma rog sa te ierte Dumnezeu pentru ce ai scris pana acum pe subiectul asta la care ai deviat discutia si daca vrei continuam.

Aici este despre teoria PacMan3D-nD

Aici se pun intrebari si se fac afirmatii pe subiectul asta. Ok? N-are rost sa incurcam borcanele. Astept sa deschizi un topic nou.

Am raspuns la toate mizeriile mereu de vreo 15 ani asa ca nu-mi spune ca nu rasund sau ca evit confruntarile sau argumentele, sau ca ma comport ca sectantii. Cauta ce a scris vsovi-vsovivi-vsovivivi-Trimisul (De Dumnezeu si nu de cei din NIP)

Analizeaza citind postarile si vezi daca am evitat raspunsurile sau confruntarile. Erau si altii mult mai necredinciosi ca tine care m-au asaltat ca o haita de lupi dupa care s-au dat victime la admin, culmea tot ei impreuna cu toata ortodoxia erau victimele unui user si asa m-au parat la admin in cor de "curajosi" si veterani sustinand ca-s troll, ca-s nebun, ca hulesc ortodoxia, ca-s sectant, ca-s diavolul si tot ce le venea la gura.
Lucrurile se confirma!!!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 31.01.2021 at 23:40:50.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 31.01.2021, 23:34:54
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Amice, asa cum nu esti in stare sa raspunzi penteu teoria ta la fel nu esti in stare sa raspunzi nici pentru ereziile din secta Noul Ierusalim.

Eu am demonstrat acum ce trebuia sa demonstrez ca nu ai capacitatea sa aduci nici 2 vorbe logice in nici o directie ci doar ai un stil negationist obscur sectar mistificator...

Adica vorbesti si tu ca sa vorbesti cum fac toti sectarii care cand sunt luati la bani marunti nu mai stiu replicile invatate pe de rost.

Ti-ai pierdut replicile? Nu ai putut sa raspunzi la nici o inttebare pentru absurditatea ta nu poti nici pentru secta noul ierusalim din care favi parte dar pentru care iti negi adeziunea.

Asa ca ai pierdut si in teoria ta dar si la capitolul eretic care nu isi poate explica erezia.

Am demonstrrat ce trebuia ca un eretic nu o sa caute adevarul niciodata si ca este in mana satanei rob al satanei neputand niciodata sa vina in adevar.

Pana acum ai refuzat orice discutie si raspuns la intrebari serioase.

De tipul de ce nimeni din stiinra nu a observat teoria ta si de tipul cum de ai pretenria ca esti in BOR cand BOR te-a excomunicat si anatemizat?

Din pacate esti excomunicat si anatemizat dar refuzi sa admiti acest lucru fluturandu-ti ortodoxia devkarata din spatele unei carti sectare.

Ce ai facut in discutia despre secta ai facut si in disxutia despre teoria ta adica negationism si eludare a logicii bunului simt.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare