Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 31.01.2021, 08:54:49
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Petre, ce zici tu sa nu asculti este osandirea ta la moarte vesnica.

Ai zis sa nu asculti de Biserica si de "tatucii" Bisericii - de toti Sfintii Teologi care au facut dofma Bisericii.

In schimb te apuci si asculti "si cercetezi tu" in cartile sectarr scrise de diavol ca sa iti gasesti pieirea.

Ce ai gasit acolo? Ca nu ai gasit nimic.

Tatucii de care vorbesti sunt sfintii bisericii. Ca de la ei recitam si spunem in Biserica.

Biserifa nu are sffinti noi care sa spuna diferit de sfintii vwchi. Iar aceasta "veronica" este o deminizata ca toti demonizatii din istorie care au inselat pe altii.

Vezi ca te pierzi pe tine ascultand de demonizati si nu de Biserica.

ASCULTAREA MANTUIESTE -DAR ASCULTAREA DE BISERICA NU DE DIAVOLUL DIN NOUL IERUSALIM.

Asculta de Biserica nu de mintea ta incapatanata si de sectarii care te trag la ei.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 31.01.2021, 09:02:25
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Am duplicat din greseala postul rog sa se stearga
Reply With Quote
  #83  
Vechi 31.01.2021, 13:17:16
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Daca la punctul 1 spui Credinta ortodoxa (asa cum o stim din BOR) atunci ce vrea sa insemne Credinta de la punctul 2?

Acelasi dat de gol ca-s diferite, nu-i asa?
Bine zis, ca si-a bagat si diavolul codita, cu o alta "credinta" care sa stalceasca credinta ortodoxa si sa duca in ratacire pe multi.

Al 2-lea apendice este al diavolului pentru a strica credinta ortodoxa.

Iar pentru Petru - tu ce ai cercetat - invatatura sectara sau invatatura ortodoxa? Care ti s-a parut mai dreapta?

Si este al tau sa iti dai cu parerea sau al Bisericii sa se pronunte?

Daca Biserica a condamnat, un sinod de ierarhi, tu esti mai teolog si mai destept decat un sinod? Ai cercetat tu "mai bine decat un sinod" ??? Cercetarea lui Petru a invataturii sectare, mai buna decat cercetarea sinodului????

Asta spui Petru, ca esti mai bun in cercetare si mai teolog decat un sinod de vreo 55 de ierarhi teologi care a luat o decizie in urma unor analize profunde ????

Si care a decis sa condamne explicit pentru intreaga Biserica invatatura din Noul Ierusalim si miscarea drept sectara?

Last edited by gpalama; 31.01.2021 at 14:26:44.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 31.01.2021, 16:53:52
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Citat:
In prealabil postat de Moroco
Tot ce este scris acolo este proorocie si este Adevarat caci Domnul este Adevarul.
Deci tocmai ai afirmat:
- cartea eretica folosita de Noul Ierusalim este proorocie si este ADEVARUL
Nu am afirmat ca este eretica. Tu afirmi ca este eretica nestiind ce este erezia si nearatand care ar fi erezia. Eu am zis exact ce ai citat si dovada e ca in ea sunt multe proorocii care s-au implinit intocmai dar nu numai asa ca o fatalitate ci prin lucrarea Divinitatii. Cartea incepe din 1955 si continua pana azi de 65 de ani neintrerupt. Imi mentin afirmatia caci stiu ce vorbesc si oricine poate verifica, nu fac afirmatii desarpte.

Citat:
- ai facut o afirmatie contrara Bisericii, care condamna ereziile din cartea respectiva in special milenarismul, dar si intreg sectarismul penticostal
De ce ar fi contra ortodoxiei a marturisi cu probe ceea ce spui? Citeste si dumneata incepand din 1955 si vei gasi in ea proorocii care s-au implinit, texte de la Dumnezeu scrise in carte de ucenicii care scriau dupa dictare texte pe care le graia Trambita-Virginia in stare de somn profund, fara ca ea sa stie ce graieste sau ce a grait exact asa dupa spune psalmistul "Doamne, buzele mele vei deschide și gura mea va vesti lauda Ta."

Sigur ca exista tot felul de secte ce sustin farsitul lumii si penticostalii ce te invata sa tii sambata fiind contra ortodoxiei. Toti cei ce merg acolo sunt ortodocsi-practicanti sau crestini ce sustin ortodoxia chiar daca unii foarte apostoli, foarte ortodocsi ii prigonesc fara putinta de a se opri din hule si lovituri la adresa lor la fel ca iudeii de acum 2000 de ani la adresa ucenicilor si a bisericii. Iata ca nici dupa ce i-a exclus si omorat duhovniceste unii foarte teologi nu se opresc. Ortodoxia nu este exclusivista dar se pare ca unii din ea s-au inspirat de la ereticii care au instaurat inchizitia si de la nazistii-comunisti care au infintat lagarele de exterminare, gulagurile si zarca si s-au luat dupa ei si culmea o fac cu cei mai credinciosi ortodocsi, cu cei mai mici si mai cuminti dintre frati, sustinand ca se lupta cu satana. Greu se scot din om aceste metehne totalitare, teroriste. Tuturor le place sa silniceasca pe cei drepti si asta e moda lumii care in trecut a adus potopul peste oameni. Penticostalii nu au carti albe dictate de Dumnezeu ci au carti cu cuvintele Domnului de acum 2000 de ani pe baza carora se prelucreaza unii pe altii ca sa sustina cu degetul pe textele biblice niste rastalmaciri ale scripturii.

Citat:
- ai afirmat ca este Adevarul, contrar afirmatiei Bisericii ca "DOGMA BISERICII" este Adevarul.
N-am afirmat ceva in contra cuiva si mai ales nu am contrazis dogmele ortodoxiei ci tu spui asta ca sa invinovatesti, sa judeci, sa osandesti dupa formula "dai in mine dai in tine dai in fabrici si uzine, in tarani si in tractoare, dai in clasa muncitoare" ca sa afirmi si sa "demonstrezi" logic apoi ca sunt vinovat strigand apoi impreuna cu hiarele "mars la canal" ca esti dusmanul poporului (Ortodoxiei). Ai terminat teologia si nu stii nici faptul ca Domnul Hristos este Adevarul si Duhul Sfant-Mangaietorul si toti sfintii au marturisit Adevarul de la Dumnezeu prin Iisus si prin Duhul Sfant si apoi biserica a pus totul in dogme, dreptare, canoane. Sigur ca am afirmat ca este Adevarul din moment ce proorociile scrise s-au implinit si se implinesc si de aceea cred neindoielnic ca Domnul Iisus Hristos a grait si graieste prin cele 7 Trambite Apocaliptice care au fost ortodocsi prigoniti de sistemul comunist si de colaborationistii din BOR si din toate sectele si cultele crestine. (Cele 7 Trambite: 1. Iosif Trifa si Traian Dorz, Oastea Domnului si ucenicii, 2. Petrache Lupu si Mosul Dumnezeu de la Buturugi si poporul venit la minuni, 3. sf.par.prooroc Arsenie Boca si calugarul Nil Dorobantu si ucenicii care marturisesc multe proorocii si minuni adevarate, 4. par. Ioan Iovan de la Recea si ucenicii care a facut puscarie pentru Hristos 5. Maica Veronica de la Vladimiresti care a facut puscarie si a scris carti avand vedenii in copilarie de la Dumnezeu. 6. Maica Virginia de la Maluri prin care a Trambitat Domnul respectiv sora ei Maria si ucenicii, 7. Maica Mihaela si preotul Nicusor de la Glodeni-Pucioasa si ucenicii de acolo si cu cei ce cred in Cuvant, crestinii de pretutindeni.)

Citat:
- nu afirmi NIMIC despre Dogma Ortodoxa si eviti raportarea intre Dogma Ortodoxa si afirmatiile eretice din lucrarea sectara a sectei Noului Ierusalim "Cuvantul lui Dumnezeu"
Nu afirm ce vrei tu care ma interoghezi ca la ghestapo ca sa ma dovedesti ce vrei tu si ce vrea necredinta ta.

Citat:
- de unde stii tu ca este proorocie? pentru ca soborul sfintilor ortodocsi nu cunosc asa ceva - iar presupusa Veronica din carte nu este canonizata de BOR ci este doar numita in acest fel de aceasta secta. Cine a ridicat cartea la nivel de proorocie? O adunatura de sectari care si-au fabricat proorociri?
Cuvantul vine impreuna cu soborul sfintilor. E vorba de Maica Virginia si Maica Mihaela. Maica Veronica a fost o calugarita ortodoxa de la manastirea si biserica din Vladimiresti care a avut vedenii si a scris carti marturisind. Cum ar fi putut fi canonizati ca sfinti cand ei au fost prigoniti de sistemul comunisti si de colaborationistii din toate cultele crestine?

Citat:
- Te separi de Biserica Ortodoxa si o folosesti doar pentru a avea dreptate, dar nu pentru a te sprijini in afirmatiile ei
Afirmi, afirmi, afirmi, afirmi, afirmi... de parca ai stii adevarul. Asta se numeste lansare de barfa. Nu pe mine ma indreptesc, eu n-am merite decat pacate. Indreptatesc prin teoria PacMan3D-nD valabilitatea celor scrise la Facerea exact asa cum se intelege din text. Indreptatesc ceea ce cred si e de crezut. Ma indreptatesc si pe mine ca fac bine crezand ceea ce cred intru Harul divin: teoria PacMan3D-nD si Scriptura, Ortodoxia cu sfintii si BOR, cele 7 Trambite Apocaliptice si Cuvantul lui Dumnezeu.

Citat:
Pe scurt ai iesit din Biserica Ortodoxa Romana si te-ai separat de ea la nivel de dogma si esti in secta Biserica Ortodoxa a Noului Ierusalim...
Nu am discutat de dogmele ortodoxiei dar tu "stii" si afirmi ca le-am lepadat lansand barfe. Logic asa ca o basculare logica, demonstratia ta e falsa din moment ce Dogmele bisericii ortodoxe se pazeaza pe cunoasterea Domnului Iisus Hristos ca Fiu al lui Dumnezeu si om, ca Mantuitorul Cel promis de Dumnezeu la inceput si ca si Cuvantul lui Dumnezeu nume nou pe care Il are Domnul cand implineste Apocalipsa. Marturisindu-l pe Hristos-Cuvantul marturisesc implicit si toate dogmele ortodoxiei si nu le contrazic implict dupa cum afirmi minciuni in mod repetat cu valoare de barfe sau de "adevaruri" lansate de un teolog ortodox raspopit.

Multi au mare curaj sa lupte cu mai micii Domnului dar cand vin ateii comunisti, lumea cu teoriile lor false, ereticii, adevaratii sectanti sau duhurile rele necredincioase ca sa te innebuneasca si sa te ia fug sau devin colaborationisti, adoptand ce zic mincinosii, teorii false, propagande, interese pagane, slujindu-le lor si lepadand ortodoxia despre care toate cele 7 Trambite marturisesc de la Dumnezeu, inaintea lumii, ca fiind Calea cea dreapta spre indumnezeire si spre mantuirea sufletului.

Este scris in Apocalipsa pe undeva ca oamenii nu vor crede si ca nu vor lepada faptele lor rele si nici idolii lor dar nu ma asteptam sa se intample asta si in randul unora din ortodoxie incat sa nu le pese ca implinesc in rau proorocia calugarilor nemteni.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 31.01.2021 at 17:37:58.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 31.01.2021, 17:36:37
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Nu am afirmat ca este eretica. Tu afirmi ca este eretica nestiind ce este erezia si nearatand care ar fi erezia. Eu am zis exact ce ai citat si dovada e ca in ea sunt multe proorocii care s-au implinit intocmai dar nu numai asa ca o fatalitate ci prin lucrarea Divinitatii. Cartea incepe din 1955 si continua pana azi de 65 de ani neintrerupt. Imi mentin afirmatia caci stiu ce vorbesc si oricine poate verifica, nu fac afirmatii desarpte.

De ce ar fi contra ortodoxiei a marturisi cu probe ceea ce spui? Citeste si dumneata incepand din 1955 si vei gasi in ea proorocii care s-au implinit, texte de la Dumnezeu scrise in carte de ucenicii care scriau dupa dictare texte pe care le graia Trambita-Virginia in stare de somn profund, fara ca ea sa stie ce graieste sau ce a grait exact asa dupa spune psalmistul "Doamne, buzele mele vei deschide și gura mea va vesti lauda Ta."


N-am afirmat ceva in contra cuiva si mai ales nu am contrazis dogmele ortodoxiei ci tu spui asta ca sa invinovatesti, sa judeci, sa osandesti dupa formula "dai in mine dai in tine dai in fabrici si uzine, in tarani si in tractoare, dai in clasa muncitoare" ca sa afirmi si sa "demonstrezi" logic apoi ca sunt vinovat strigand apoi impreuna cu hiarele "mars la canal" ca esti dusmanul poporului (Ortodoxiei). Ai terminat teologia si nu stii nici faptul ca Domnul Hristos este Adevarul si Duhul Sfant-Mangaietorul si toti sfintii au marturisit Adevarul de la Dumnezeu prin Iisus si prin Duhul Sfant si apoi biserica a pus totul in dogme, dreptare, canoane. Sigur ca am afirmat ca este Adevarul din moment ce proorociile scrise s-au implinit si se implinesc si de aceea cred neindoielnic ca Domnul Iisus Hristos a grait si graieste prin cele 7 Trambite Apocaliptice care au fost ortodocsi prigoniti de sistemul comunist si de colaborationistii din BOR si din toate sectele si cultele crestine. (Cele 7 Trambite: 1. Iosif Trifa si Traian Dorz, Oastea Domnului si ucenicii, 2. Petrache Lupu si Mosul Dumnezeu de la Buturugi si poporul venit la minuni, 3. sf.par.prooroc Arsenie Boca si calugarul Nil Dorobantu si ucenicii care marturisesc multe proorocii si minuni adevarate, 4. par. Ioan Iovan de la Recea si ucenicii care a facut puscarie pentru Hristos 5. Maica Veronica de la Vladimiresti care a facut puscarie si a scris carti avand vedenii in copilarie de la Dumnezeu. 6. Maica Virginia de la Maluri prin care a Trambitat Domnul respectiv sora ei Maria si ucenicii, 7. Maica Mihaela si preotul Nicusor de la Glodeni-Pucioasa si ucenicii de acolo si cu cei ce cred in Cuvant, crestinii de pretutindeni.)

Nu afirm ce vrei tu care ma interoghezi ca la ghestapo ca sa ma dovedesti ce vrei tu si ce vrea necredinta ta.

Cuvantul vine impreuna cu soborul sfintilor. E vorba de Maica Virginia si Maica Mihaela. Maica Veronica a fost o calugarita ortodoxa de la manastirea si biserica din Vladimiresti care a avut vedenii si a scris carti marturisind. Cum ar fi putut fi canonizati ca sfinti cand ei au fost prigoniti de sistemul comunisti si de colaborationistii din toate cultele crestine?



Nu am discutat de dogmele ortodoxiei dar tu "stii" si afirmi ca le-am lepadat lansand barfe. Logic asa ca o basculare logica, demonstratia ta e falsa din moment ce Dogmele bisericii ortodoxe se pazeaza pe cunoasterea Domnului Iisus Hristos ca Fiu al lui Dumnezeu si om, ca Mantuitorul promis de Dumnezeu si ca si Cuvant al lui Dumnezeum nume nou pe care Il are cand implineste Apocalipsa. Marturisindu-l pe Hristos-Cuvantul marturisesc implicit si toate dogmele ortodoxiei si nu le contrazic implict dupa cum afirmi minciuni in mod repetat cu valoare de barf sau de teolog ortodox raspopit.

Este scris in Apocalipsa ca oamenii nu vor crede si ca nu vor lepada faptele lor rele dar nu ma asteptam sa se intample asta si in randul ortodoxiei incat sa nu le pese ca se implineste proorociia calugarilor nemteni.


1. Miscarea Noul Ierusalim este CONDAMNATA SI ANATEMIZATA de un Sobor/Sinod BOR, in 1993.
Adica:
- se condamna DOGMA noului Ierusalim, continuta in lucrarea voastra
- se condamna lucrarea


2. Adica oricine tine ceva din miscare este condamnat

Nu ai facut nici un comentariu asupra faptului ca BOR a anatemizat oficial dogma Noului Ierusalim. Sunt zeci de teologi, zeci de ierarhi care au analizat si semnat. Ma indoiesc ca vreun sectar poate comenta ceva despre asta.


Eviti intr-o nerusinare ordinara sa amintesti si sa comentezi faptul ca 1. miscarea este condmanata, 2. dogma miscarii este condamnata.

3. Folosesti obscuritatea afirmatiilor teologice.

Citat:
Dogmele bisericii ortodoxe se pazeaza pe cunoasterea Domnului Iisus Hristos ca Fiu al lui Dumnezeu si om, ca Mantuitorul promis de Dumnezeu si ca si Cuvant al lui Dumnezeum nume nou pe care Il are cand implineste Apocalipsa
Dogma BOR este continuta in DOGMATICA. Intr-o colectie de dogme.
Textul sectar "Cuvantul lui Dumnezeu" contine abateri dogmatice sectare, OPUSE invataturiii ortodoxe - precum milenarisum.

Nu ai comentati nimic, si eviti orice punct important al discutiei. Esti un sectar care cand e prins la colt evita subiectul.

Exact acest punct il condamna in primul rand BOR, dogma sectara gresita. Cum poti sa spui ca e corecta atunci cand e condamnata?


4. Nici un profet si nici un sfant nu face descoperiri in stare de transa.
Doar vrajitorii - BABA VANGA facea descoperiri instare de transa precum femeia asta Veronica.
Veronica era DEMONIZATA.
La fel si cea de la Vladimiresti.
Si Vladimiresti-ul si Pucioasa au fost fenomene eretice si sectare condamnate de Biserica. Refuzi sa mentionezi si sa spui ce a facut Biserica pentru asta.

5. Cele 7 Trambite - Biserica nu vorbeste nimic despre nici o trambita - doar sectarii vorbesc despre nebunii - folosesti referinte infara Bisericii

6.
Citat:
Nu afirm ce vrei tu care ma interoghezi ca la ghestapo ca sa ma dovedesti ce vrei tu si ce vrea necredinta ta.
Tu nu esti capabil sa scoti 2 vorbe articulate pe gura, doar repeti pe negandite ce ai invatat ani de zile pe de rost, de asta eviti atunci cand vezi ca nu mai merge playback-ul si discul.

De asta nici nu comentezi, pentru ca tot ce spui sunt aberatii si apoi ti se intorc inapoi.
Halal credinta ai, ti-e rusine cu ea si nu poti sa ti-o marturisesti si nici sa ti-o aperi.

Sectaru' lu' peste cu dogma stricata pe care o tine ascunsa ca pute...

7. Este scris in Evanghelie ca la sfarsitul lumii multi vor veni si vor spune "Eu sunt Hristos" cum fac sectarii din Noul Ierusalim in textul lor sectar si cum fac toti protestantii.

De asta ai uitat? Pentru ca este exact ce faceti voi, spuneti ca Hristos este la voi...

8. Chiar este HRistos intr-o adunatura de 10-20 de oameni care au apucat-o pe o cale rupta de orice era inainte in dogma? Chiar nu va duce capul ca sunteti o gramada ratacita prin iad?

9. De ce aceasta cale NU FOLOSESTE DOGMA ORTODOXA si FOLOSESTE O CARTE SECTARA????

10. De ce nu am vazut la tine nici o referinta la vreo carte de dogmatica ortodoxa???? De ce nu exista la tine decat doar vorbirea despre ortodoxie si nimic din dogma ortodoxa? Pentru ca nu esti ortodox.


Gura mica, esti sectar condamnat de BOR pentru erezie si folosesti texte sectare
Nu ai raspuns pana acum nimic la faptul ca textul sectar este condamnat de BOR.

Last edited by gpalama; 31.01.2021 at 17:40:10.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 31.01.2021, 17:51:30
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
1....10. .... Gura mica....! Nu ai raspuns pana acum nimic....
Raspuns rapid in stil blablabla cu valoare de "teologie" venita de la un absolvent raspopit. Ciocu mic zici? Atunci de ce ma mai intrebi daca vrei sa tac? Ilogic, absurd, asta te dovedeste ca ai un comportament de huligan terorist politician gen ciuma rosie.

Reciteste daca vrei sa discutam caci abea acum am terminat de scris si mediteaza mai inainte de a ma combate si a ma contrazice si de a te afirma ca fiind o foarte mare valoare in timp ce versi dupa mine amazoane si lava unor vulcani noroiosi ca sa ma intinezi in timp ce pe tine te autodistrugi duhovniceste ca un fraier exact ca si teroristii uslamisti ce se detoneaza intre crestini dupa formula samurailor din cel de al doilea razboi mondial ce calareau pe bombe.

Iata textul corectat de analizat teologic, domnule teolog:


Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Citat:
In prealabil postat de Moroco
Tot ce este scris acolo este proorocie si este Adevarat caci Domnul este Adevarul.
Deci tocmai ai afirmat:
- cartea eretica folosita de Noul Ierusalim este proorocie si este ADEVARUL
Nu am afirmat ca este eretica. Tu afirmi ca este eretica nestiind ce este erezia si nearatand care ar fi erezia. Eu am zis exact ce ai citat si dovada e ca in ea sunt multe proorocii care s-au implinit intocmai dar nu numai asa ca o fatalitate ci prin lucrarea Divinitatii. Cartea incepe din 1955 si continua pana azi de 65 de ani neintrerupt. Imi mentin afirmatia caci stiu ce vorbesc si oricine poate verifica, nu fac afirmatii desarpte.

Citat:
Citat:
- ai facut o afirmatie contrara Bisericii, care condamna ereziile din cartea respectiva in special milenarismul, dar si intreg sectarismul penticostal
De ce ar fi contra ortodoxiei a marturisi cu probe ceea ce spui? Citeste si dumneata incepand din 1955 si vei gasi in ea proorocii care s-au implinit, texte de la Dumnezeu scrise in carte de ucenicii care scriau dupa dictare texte pe care le graia Trambita-Virginia in stare de somn profund, fara ca ea sa stie ce graieste sau ce a grait exact asa dupa cum spune psalmistul "Doamne, buzele mele vei deschide și gura mea va vesti lauda Ta."

Sigur ca exista tot felul de secte ce sustin sfarsitul lumii si penticostalii ce te invata sa tii sambata fiind contra ortodoxiei. Toti cei ce merg acolo sunt ortodocsi-practicanti sau crestini ce sustin ortodoxia chiar daca unii foarte apostoli, foarte ortodocsi ii prigonesc fara putinta de a se opri din hule si lovituri la adresa lor la fel ca iudeii de acum 2000 de ani la adresa ucenicilor si a bisericii. Iata ca nici dupa ce i-a exclus si omorat duhovniceste unii foarte teologi nu se opresc. Ortodoxia nu este exclusivista dar se pare ca unii din ea s-au inspirat de la ereticii care au instaurat inchizitia si de la nazistii-comunisti care au infintat lagarele de exterminare, gulagurile si zarca si s-au luat dupa ei si culmea o fac cu cei mai credinciosi ortodocsi, cu cei mai mici si mai cuminti dintre frati, sustinand ca se lupta cu satana. Greu se scot din om aceste metehne totalitare, teroriste. Tuturor le place sa silniceasca pe cei drepti si asta e moda lumii care in trecut a adus potopul peste oameni. Penticostalii nu au carti albe dictate de Dumnezeu ci au carti cu cuvintele Domnului de acum 2000 de ani pe baza carora se prelucreaza unii pe altii ca sa sustina cu degetul pe textele biblice niste rastalmaciri ale scripturii.

Citat:
Citat:
- ai afirmat ca este Adevarul, contrar afirmatiei Bisericii ca "DOGMA BISERICII" este Adevarul.
N-am afirmat ceva in contra cuiva si mai ales nu am contrazis dogmele ortodoxiei ci tu spui asta ca sa invinovatesti, sa judeci, sa osandesti dupa formula "dai in mine dai in tine dai in fabrici si uzine, in tarani si in tractoare, dai in clasa muncitoare" ca sa afirmi si sa "demonstrezi" logic apoi ca sunt vinovat strigand apoi impreuna cu hiarele "mars la canal" ca esti dusmanul poporului (Ortodoxiei). Ai terminat teologia si nu stii nici faptul ca Domnul Hristos este Adevarul si Duhul Sfant-Mangaietorul si toti sfintii au marturisit Adevarul de la Dumnezeu prin Iisus si prin Duhul Sfant si apoi biserica a pus totul in dogme, dreptare, canoane. Sigur ca am afirmat ca este Adevarul din moment ce proorociile scrise s-au implinit si se implinesc si de aceea cred neindoielnic ca Domnul Iisus Hristos a grait si graieste prin cele 7 Trambite Apocaliptice care au fost ortodocsi prigoniti de sistemul comunist si de colaborationistii din BOR si din toate sectele si cultele crestine. (Cele 7 Trambite: 1. Iosif Trifa si Traian Dorz, Oastea Domnului si ucenicii, 2. Petrache Lupu si Mosul Dumnezeu de la Buturugi si poporul venit la minuni, 3. sf.par.prooroc Arsenie Boca si calugarul Nil Dorobantu si ucenicii care marturisesc multe proorocii si minuni adevarate, 4. par. Ioan Iovan de la Recea si ucenicii care a facut puscarie pentru Hristos 5. Maica Veronica de la Vladimiresti care a facut puscarie si a scris carti avand vedenii in copilarie de la Dumnezeu. 6. Maica Virginia de la Maluri prin care a Trambitat Domnul respectiv sora ei Maria si ucenicii, 7. Maica Mihaela si preotul Nicusor de la Glodeni-Pucioasa si ucenicii de acolo si cu cei ce cred in Cuvant, crestinii de pretutindeni.)

Citat:
Citat:
- nu afirmi NIMIC despre Dogma Ortodoxa si eviti raportarea intre Dogma Ortodoxa si afirmatiile eretice din lucrarea sectara a sectei Noului Ierusalim "Cuvantul lui Dumnezeu"
Nu afirm ce vrei tu care ma interoghezi ca la ghestapo ca sa ma dovedesti ce vrei tu si ce vrea necredinta ta.

Citat:
Citat:
- de unde stii tu ca este proorocie? pentru ca soborul sfintilor ortodocsi nu cunosc asa ceva - iar presupusa Veronica din carte nu este canonizata de BOR ci este doar numita in acest fel de aceasta secta. Cine a ridicat cartea la nivel de proorocie? O adunatura de sectari care si-au fabricat proorociri?
Cuvantul vine impreuna cu soborul sfintilor. E vorba de Maica Virginia si Maica Mihaela. Maica Veronica a fost o calugarita ortodoxa de la manastirea si biserica din Vladimiresti care a avut vedenii si a scris carti marturisind. Cum ar fi putut fi canonizati ca sfinti cand ei au fost prigoniti de sistemul comunisti si de colaborationistii din toate cultele crestine?

Citat:
Citat:
- Te separi de Biserica Ortodoxa si o folosesti doar pentru a avea dreptate, dar nu pentru a te sprijini in afirmatiile ei
Afirmi, afirmi, afirmi, afirmi, afirmi... de parca ai stii adevarul. Asta se numeste lansare de barfa. Nu pe mine ma indreptesc, eu n-am merite decat pacate. Indreptatesc prin teoria PacMan3D-nD valabilitatea celor scrise la Facerea exact asa cum se intelege din text. Indreptatesc ceea ce cred si e de crezut. Ma indreptatesc si pe mine ca fac bine crezand ceea ce cred intru Harul divin: teoria PacMan3D-nD si Scriptura, Ortodoxia cu sfintii si BOR, cele 7 Trambite Apocaliptice si Cuvantul lui Dumnezeu.

Citat:
Citat:
Pe scurt ai iesit din Biserica Ortodoxa Romana si te-ai separat de ea la nivel de dogma si esti in secta Biserica Ortodoxa a Noului Ierusalim...
Nu am discutat de dogmele ortodoxiei dar tu "stii" si afirmi ca le-am lepadat lansand barfe. Logic asa ca o basculare logica, demonstratia ta e falsa din moment ce Dogmele bisericii ortodoxe se pazeaza pe cunoasterea Domnului Iisus Hristos ca Fiu al lui Dumnezeu si om, ca Mantuitorul Cel promis de Dumnezeu la inceput si ca si Cuvantul lui Dumnezeu nume nou pe care Il are Domnul cand implineste Apocalipsa. Marturisindu-l pe Hristos-Cuvantul marturisesc implicit si toate dogmele ortodoxiei si nu le contrazic implict dupa cum afirmi minciuni in mod repetat cu valoare de barfe sau de "adevaruri" lansate de un teolog ortodox raspopit.

Multi au mare curaj sa lupte cu mai micii Domnului dar cand vin ateii comunisti, lumea cu teoriile lor false, ereticii, adevaratii sectanti sau duhurile rele necredincioase ca sa te innebuneasca si sa te ia fug sau devin colaborationisti, adoptand ce zic mincinosii, teorii false, propagande, interese pagane, slujindu-le lor si lepadand ortodoxia despre care toate cele 7 Trambite marturisesc de la Dumnezeu, inaintea lumii, ca fiind Calea cea dreapta spre indumnezeire si spre mantuirea sufletului.

Este scris in Apocalipsa pe undeva ca oamenii nu vor crede si ca nu vor lepada faptele lor rele si nici idolii lor dar nu ma asteptam sa se intample asta si in randul unora din ortodoxie incat sa nu le pese ca implinesc in rau proorocia calugarilor nemteni.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 31.01.2021 at 18:05:32.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 31.01.2021, 17:54:05
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Raspunde la ce am scris eu in post ca esti pe langa.... nu ai rasupns la nimic.

Mai reciteste o data postul pentru ca nu ai acoperit niciunul din punctele improtante.... eviti cu mare nerusinare discutia pe punctele importante.

Raspunde si tu la fiecare punct din ce am scris ca sa fii credibil - acum esti incredibil in sensul de aburistic.

Am vreo 10 puncte, daca stii sa numeri.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 31.01.2021, 17:56:31
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Reciteste daca vrei sa discutam
Gigele, am scris 10 puncte si nu ai raspuns la niciunul pentru ca nu esti capabil sa fii sistematic si organizat...

Gura mica inainte sa acuzi cu ceva, cand postul tau este pe coclauri.

Am scris 10 intrebari, vreau 10 raspunsuri, daca esti capabil.

Pana acum am primit 10 evitari de rapsunsuri pentru ca nu esti capabil sa raspunzi...
Reply With Quote
  #89  
Vechi 31.01.2021, 18:39:26
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Raspunde la ce am scris eu in post ca esti pe langa.... nu ai rasupns la nimic.

Mai reciteste o data postul pentru ca nu ai acoperit niciunul din punctele improtante.... eviti cu mare nerusinare discutia pe punctele importante.

Raspunde si tu la fiecare punct din ce am scris ca sa fii credibil - acum esti incredibil in sensul de aburistic.

Am vreo 10 puncte, daca stii sa numeri.
N-am ajuns sa citesc si nu vreau sa intru intro frenezie egoista lipsita de cugetare care dupa un minut imi da alta si alta postare de analizat. Reciteste ce am scris si nu-mi tot da de raspuns la intrebari si abea apoi posteaza ca sa se vada ca ai citit, abea dupa ce intelegi fiecare raspuns ca sa nu-l mai tot repeti.

Citat:
Raspunde la ce am scris eu in post ca esti pe langa.... nu ai rasupns la nimic.

Mai reciteste o data postul pentru ca nu ai acoperit niciunul din punctele improtante.... eviti cu mare nerusinare discutia pe punctele importante.

Raspunde si tu la fiecare punct din ce am scris ca sa fii credibil - acum esti incredibil in sensul de aburistic.

Am vreo 10 puncte, daca stii sa numeri.
Ce sa recitesc, n-am ajuns cu raspunsurile atat de departe, sunt la postarile anterioare. Reciteste dumneata si bifeaza raspunsurile la care ti-am raspuns ca sa nu ma intrebi iar pana ma innebunesti si poate o sa pricepi realitatea, nu fii neglijent, noteaza la ce intrebari ti-am raspuns si esti multumit de raspuns.

Am sa raspund mereu (pana ma omori cu intrebarile si afirmatiile tale cu valoare de barfa ca altceva nu faci) dar nici intrun caz ca si cum as fi in beciurile securitatii si cu far(ise)ul in ochi si interogat de unul care repeta aceleasi intrebari sustinind mereu ca nu-i raspund.

"Draguta, daca nu te superi, inca un pahar cu apa"

Deci domnule absolvent de teologie si inginerie te rog sa ai putintica rabdare sa-mi trag sufletul ca abea am terminat un post ce mi-a luat doua ore. Nu pot gandi si tasta asa rapid, neglijent si frenetic ca altii.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #90  
Vechi 31.01.2021, 18:42:06
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Deci domnule absolvent de teologie si inginerie te rog sa ai putintica rabdare sa-mi trag sufletul ca abea am terminat un post ce mi-a luat doua ore. Nu pot gandi si tasta asa rapid, neglijent si frenetic ca altii.
Si eu care eram sigur ca eviti raspunsurile, dar tu oboseai la posturile anterioare evitand (totusi) raspunsuri....

Am facut o greseala, o sa astept cu mare nerabdare raspunsurile la cele 10 intrebari puse anterior.. care or sa vina la fel ca restul, imprastiate si pe langa...


Moroco 'Slalom' (Printre Raspunsuri) Vsovi, hai ca acum gasii si ceva care sa ti se prinda bine... Moroco 'Slalom' Vsovi...

Domnu' Slalom, iti astept raspunsurile. Uite, ti-am dat un nume de luptator al credintei, "Slalom"... Slalom cel mare..

Last edited by gpalama; 31.01.2021 at 18:44:49.
Reply With Quote
Răspunde