Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 17.11.2013, 15:11:07
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ce am ascultat la Utrenie

1. După acestea, Iisus S-a arătat iarăși ucenicilor la Marea Tiberiadei, și S-a arătat așa:
2. Erau împreună Simon-Petru și Toma, cel numit Geamănul, și Natanael, cel din Cana Galileii, și fiii lui Zevedeu și alți doi din ucenicii Lui.
3. Simon-Petru le-a zis: Mă duc să pescuiesc. Și i-au zis ei: Mergem și noi cu tine. Și au ieșit și s-au suit în corabie, și în noaptea aceea n-au prins nimic.
4. Iar făcându-se dimineață, Iisus a stat la țărm; dar ucenicii n-au știut că este Iisus.
5. Deci le-a zis Iisus: Fiilor, nu cumva aveți ceva de mâncare? Ei I-au răspuns: Nu.
6. Iar El le-a zis: Aruncați mreaja în partea dreaptă a corăbiei și veți afla. Deci au aruncat-o și nu mai puteau s-o tragă de mulțimea peștilor.
7. Și a zis lui Petru ucenicul acela pe care-l iubea Iisus: Domnul este! Deci Simon-Petru, auzind că este Domnul, și-a încins haina, căci era dezbrăcat, și s-a aruncat în apă.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 17.11.2013, 15:14:10
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ce am mai regăsit

...
13. Și iată, doi dintre ei mergeau în aceeași zi la un sat care era departe de Ierusalim, ca la șaizeci de stadii, al cărui nume era Emaus.
14. Și aceia vorbeau între ei despre toate întâmplările acestea.
15. Și pe când vorbeau și se întrebau între ei. și Iisus Însuși, apropiindu-Se, mergea împreună cu ei.
16. Dar ochii lor erau ținuți ca să nu-L cunoască.
17. Și El a zis către ei: Ce sunt cuvintele acestea pe care le schimbați unul cu altul în drumul vostru? Iar ei s-au oprit, cuprinși de întristare.
18. Răspunzând, unul cu numele Cleopa a zis către El: Tu singur ești străin în Ierusalim și nu știi cele ce s-au întâmplat în el în zilele acestea?
19. El le-a zis: Care? Iar ei I-au răspuns: Cele despre Iisus Nazarineanul, Care era prooroc puternic în faptă și în cuvânt înaintea lui Dumnezeu și a întregului popor.
20. Cum L-au osândit la moarte și L-au răstignit arhiereii și mai-marii noștri;
21. Iar noi nădăjduiam că El este Cel ce avea să izbăvească pe Israel; și, cu toate acestea, astăzi este a treia zi de când s-au petrecut acestea.
22. Dar și niște femei de ale noastre ne-au spăimântat ducându-se dis-de-dimineață la mormânt,
23. Și, negăsind trupul Lui, au venit zicând că au văzut arătare de îngeri, care le-au spus că El este viu.
24. Iar unii dintre noi s-au dus la mormânt și au găsit așa precum spuseseră femeile, dar pe El nu L-au văzut.
25. Și El a zis către ei: O, nepricepuților și zăbavnici cu inima ca să credeți toate câte au spus proorocii!
26. Nu trebuia oare, ca Hristos să pătimească acestea și să intre în slava Sa?
27. Și începând de la Moise și de la toți proorocii, le-a tâlcuit lor, din toate Scripturile cele despre El.
28. Și s-au apropiat de satul unde se duceau, iar El se făcea că merge mai departe.
29. Dar ei Îl rugau stăruitor, zicând: Rămâi cu noi că este spre seară și s-a plecat ziua. Și a intrat să rămână cu ei.
30. Și, când a stat împreună cu ei la masă, luând El pâinea, a binecuvântat și, frângând, le-a dat lor.
31. Și s-au deschis ochii lor și L-au cunoscut; și El s-a făcut nevăzut de ei.
32. Și au zis unul către altul: Oare, nu ardea în noi inima noastră, când ne vorbea pe cale și când ne tâlcuia Scripturile?
33. Și, în ceasul acela sculându-se, s-au întors la Ierusalim și au găsit adunați pe cei unsprezece și pe cei ce erau împreună cu ei,
34. Care ziceau că a înviat cu adevărat Domnul și S-a arătat lui Simon.
35. Și ei au istorisit cele petrecute pe cale și cum a fost cunoscut de ei la frângerea pâinii.
...
Reply With Quote
  #63  
Vechi 11.04.2014, 05:01:17
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ecclesiastul

12. Și peste toate acestea, fiul meu, să fii cu luare aminte: scrisul de cărți este fără sfârșit, iar învățătura multă este oboseală pentru trup.
13. Iată pe scurt; tot ceea ce ai auzit aceasta este: Teme-te de Dumnezeu și păzește poruncile Lui! Acesta este lucru cuvenit fiecărui om.
14. Căci Dumnezeu va judeca toate faptele ascunse, fie bune, fie rele.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 11.04.2014, 05:39:17
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
13. Iată pe scurt; tot ceea ce ai auzit aceasta este: Teme-te de Dumnezeu și păzește poruncile Lui! Acesta este lucru cuvenit fiecărui om.
14. Căci Dumnezeu va judeca toate faptele ascunse, fie bune, fie rele.
Cu adevărat, esența înțelepciunii.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 18.04.2014, 14:04:59
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Evanghelia după Ioan
[ Cap. 9 ] Vindecarea orbului din naștere.

1 Și'n timp ce trecea, Iisus a văzut un om orb din naștere.
2 Și ucenicii Săi L-au întrebat, zicând: „Învățătorule, cine a păcătuit, el, sau părinții lui, de s'a născut orb?“
3 Iisus a răspuns: „Nici el n'a păcătuit, nici părinții lui, ci pentru ca'ntru el să se arate lucrurile lui Dumnezeu.
4 Lucrurile Celui ce M'a trimis trebuie ca Eu să le fac până este ziuă; că vine noaptea, când nimeni nu poate să lucreze.
5 Atât cât sunt în lume, Eu sunt Lumina lumii!“
6 Aceasta zicând, a scuipat jos și a făcut tină din scuipat și a uns cu tină ochii orbului.
7 Și i-a zis: „Mergi de te spală în scăldătoarea Siloamului“ – care se tâlcuiește: trimis –. Deci s'a dus și s'a spălat și a venit văzând.
8 Iar vecinii și cei ce-l văzuseră mai înainte că era orb ziceau: „Nu este acesta cel ce ședea și cerșea?...“.
9 Unii ziceau: „El este“. Alții ziceau: „Nu, ci seamănă cu el“. Dar el zicea: „Eu sunt“.
10 Deci îi ziceau: „Cum ți s'au deschis ochii?“
11 Acela a răspuns: „Omul care se numește Iisus a făcut tină și mi-a uns ochii și mi-a zis: Mergi la scăldătoarea Siloamului și te spală. Deci ducându-mă și spălându-mă, mi-am dobândit vederea“.
12 Și i-au zis: „Unde este acela?“ El a zis: „Nu știu“.
13 Atunci l-au dus la farisei, pe cel ce oarecând fusese orb.
14 Și era sâmbătă în ziua în care Iisus a făcut tină și i-a deschis ochii.
15 Deci din nou îl întrebau acum și fariseii, cum și-a dobândit vederea. Iar el le-a zis: „Tină a pus pe ochii mei și m'am spălat și văd“.
16 Deci ziceau unii dintre farisei: „Acest om nu este de la Dumnezeu, fiindcă nu ține sâmbăta“. Iar alții ziceau: „Cum poate un om păcătos să facă astfel de minuni?...“. Și dezbinare era între ei.
17 Atunci i-au zis din nou orbului: „Tu ce zici despre el, că ți-a deschis ochii?“ Iar el a zis: „E profet“.
18 Dar Iudeii n'au crezut despre el că era orb și și-a dobândit vederea până ce n'au chemat pe părinții celui care-și dobândise vederea.
19 Și i-au întrebat, zicând: „Acesta este fiul vostru despre care ziceți că s'a născut orb? Ei bine, cum de vede acum?“
20 Răspunzând atunci părinții lui, au zis: „Știm că acesta este fiul nostru și că s'a născut orb;
21 dar cum de vede el acum, noi nu știm; sau cine i-a deschis ochii, nu știm; întrebați-l pe el; e în vârstă, el despre sine va vorbi“.
22 Pe acestea le-au spus părinții lui, pentru că se temeau de Iudei. Fiindcă Iudeii se înțeleseseră că dacă cineva Îl va mărturisi că El este Hristos, să fie dat afară din sinagogă.
23 De aceea au zis părinții lui: „E în vârstă, întrebați-l pe el“.
24 Deci l-au chemat a doua oară pe omul care fusese orb și i-au zis: „Dă slavă lui Dumnezeu a. Noi știm că omul acesta este păcătos“.
25 A răspuns deci acela: „Dacă este păcătos, nu știu. Un lucru știu: că am fost orb și acum văd“.
26 Deci i-au zis: „Ce ți-a făcut? Cum ți-a deschis ochii?“
27 Le-a răspuns: „Acum v'am spus și n'ați auzit? De ce vreți să mă mai auziți o dată? Nu cumva vreți și voi să vă faceți ucenici ai Lui?“
28 Și l-au ocărât și i-au zis: „Tu ești ucenic al aceluia, dar noi suntem ucenici ai lui Moise.
29 Noi știm că Dumnezeu lui Moise i-a vorbit, dar pe acesta nu-l știm de unde este“.
30 A răspuns omul și le-a zis: „În aceasta stă minunea, că voi nu știți de unde este, și El mi-a deschis ochii.
31 Noi știm că Dumnezeu nu-i ascultă pe păcătoși; ci de este cineva cinstitor de Dumnezeu și-I face voia, pe acesta îl ascultă.
32 Din veac nu s'a auzit să fi deschis cineva ochii unui orb din naștere.
33 De n'ar fi Acesta de la Dumnezeu, n'ar putea să facă nimic
“.
34 Au răspuns și i-au zis: „Pe de-a'ntregul în păcate te-ai născut, și tu ne înveți pe noi?...“. Și l-au dat afară.
35 Și a auzit Iisus că l-au dat afară. Și, găsindu-l, i-a zis: „Crezi tu în Fiul lui Dumnezeu?“
36 El a răspuns, zicând: „Și cine este, Doamne, ca să cred în El?“
37 Și a zis Iisus: „L-ai și văzut! și Cel ce vorbește cu tine, Acela este“.
38 Iar el a zis: „Cred, Doamne!“ Și I s'a închinat.
39 Și Iisus a zis: „Spre judecată am venit în lumea aceasta, pentru ca cei ce nu văd să vadă, iar cei ce văd să fie orbi“.
40 Au auzit acestea unii dintre fariseii care erau cu El și I-au zis: „Nu cumva și noi suntem orbi?“
41 Iisus le-a zis: „Dacă ați fi orbi, n'ați avea păcat. Dar pentru că acum ziceți: Vedem..., păcatul vostru rămâne.

Last edited by Annyta; 18.04.2014 at 14:09:40.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 18.04.2014, 19:51:05
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit Evanghelia dupa Luca

Mie imi pare impresionabila pocainta fulgeratoare a talharului de pe cruce,care intr-un moment de intelepciune realizeaza cu cine este contemporan(Cu Fiul lui Dumnezeu!) si Il recunoaste ca pe un Domn,asta in timp ce o multime intreaga nu o face(ce paradox!).
In mod simbolic,cred ca fiecare dintre noi suntem niste talhari(pacatosi).

39. Iar unul dintre făcătorii de rele răstigniți, Îl hulea zicând: Nu ești Tu Hristosul? Mântuiește-Te pe Tine Însuți și pe noi.
40. Și celălalt, răspunzând, îl certa, zicând: Nu te temi tu de Dumnezeu, că ești în aceeași osândă?
41. Și noi pe drept, căci noi primim cele cuvenite după faptele noastre; Acesta însă n-a făcut nici un rău.
42. Și zicea lui Iisus: Pomenește-mă, Doamne, când vei veni în împărăția Ta.
43. Și Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ție, astăzi vei fi cu Mine în rai.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 19.04.2014, 14:10:38
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Si aceasta,fiindca stiti in ce timp ne gasim,caci este chiar ceasul sa va treziti din somn;caci acum mantuirea este mai aproape de noi decat atunci cand am crezut.Noaptea este pe sfarsite;ziua este aproape.Sa lepadam dar lucrurile intunericului si sa ne imbracam cu armele luminii"(Apostolul Pavel in Epistola catre Romani)

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 19.04.2014 at 14:17:59.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 21.04.2014, 14:52:25
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

"-Doamne ,arata-ne pe Tatal si ne este de ajuns !
-De atata vreme sunt cu voi Filipe,si nu M-ai cunoscut ?!"

(Ioan)

Mi se pare o adevarata tofanie ,facuta prin intrermediul simplu,al cuvintelor,dar care cunoaste starea de asteptare si intrebarile pe care si le pune cititorul/ucenicul.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 13.06.2014, 16:45:45
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Imi puteti da versetele cand este spus " de cate ori vei cadea ridica-te si te vei mantui " ?
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #70  
Vechi 01.02.2015, 02:12:36
lucinf lucinf is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.01.2015
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ronico Vezi mesajul
de mult ma intreb in sfinta evanghelie dupa ioan cap 8,femeia care a fost prinsa asupra faptului de adulter spune ca Isus scria cu degetul pe pamant. oare ce scria e singurul loc. unde scrie ca Isus scria,nu cred ca vom sti vreo data doar daca vom ajunge ca el sa ne miluiasca sufletele noastre,cu toate ca e mai tirziu va doresc la toti post binecuvintat si mila lui dumnezeu sa fie cu noi pe cale care o avem fiecare pe pamint doamne ajuta
Cineva zicea ca a citit undeva ca a scris pacatele fiecaruia , dar nu stiu acum... Are putina importanta... Mai multa importanta o are intamplarea in sine... Daca era important Sfantul respectiv scria in epistola Sa aceasta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pasaje eliminate din Prohodul Domnului getaballa Generalitati 28 29.09.2012 14:20:00
Ce invataturi v-au impresionat mai mult ? radugherasim Din Noul Testament 55 02.12.2010 01:10:20
Contradictii Biblice julline Generalitati 99 08.07.2010 23:24:23
versete.ro tracer Resurse ortodoxe on-line 1 26.06.2008 23:10:10
Poliția globală a gândirii decretează pasaje ale Iustin32 Generalitati 3 22.05.2008 20:11:27