Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.05.2012, 00:39:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
iarba nu este mai verde nicaieri.
Dar , cu painea ? Cat ar fi painea de rea . . .
Eu stiu ca nu pot sa te scot din ale tale , si oricum mai devreme sau mai tarziu vei reveni acasa din toate punctele de vedere , va fi o revenire totala !
Noapte buna , Cristina si multa sanatate sa ai !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #22  
Vechi 25.05.2012, 00:51:48
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Noapte buna Dementrius
Și eu am fost departe de a fi de acord, de atâtea ori, cu Demetrius și cu alți utilizatori. Dar, recunosc, să îl fac "DemenTrius" nu mi-a trecut prin glagorie. Mă întreb: nu este acesta atac la persoană ? Dacă asta este ceea ce înțelegeți prin polemică, la ce vă folosește să mergeți Duminica la biserică? Cu uimire am văzut cum terfeleați și pe alți frați de credință, Ioan Cezar este primul care îmi vine în minte dintr-o lungă suită. Nu sunteți de părere că, înainte de a ne afirma ortodoxia, ar trebui să ne afirmăm ortopraxia, având grijă să ofensăm pe cei cu care vorbim, să nu numim "dobitoc" pe fratele nostru, chiar dacă suntem ascunși în spatele unui pseudonim în cadrul anonimatului de pe net ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #23  
Vechi 25.05.2012, 01:17:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Mihnea, de ce nu răspunzi subiectului acestui thread , ci joci rolul de moderator ? Dar , dacă tot ai adus vorba de Ioan , să ști că suntem buni prieteni , vorbim pe telefon , iar când e cazul ne întâlnim. Joci dublu, triplu, domnule , iar rolul dumitale pe acest forum este bine stabilit de superiorii dumitale , dar puțin îmi pasă ! Vrei să dezbini , te rog , ai greșit adresa . Calitatea ta de musafir te obligă, așa că te rog să fi vertical , cât îți permite misiunea dumitale de aici . Și te mai rog ceva , respectă tema threadului , adică renunță la diversiuni ieftine și fără rost. Ai înțeles ? Acum îți ascult pledoria despre rușinea și dezastrul în care se află b.c. . Voi citi mâine seară pledoria ta . Până atunci , să ai o noapte și o zi ce urmează cât mai liniștite . Noapte bună !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #24  
Vechi 25.05.2012, 02:02:30
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cu uimire am văzut cum terfeleați și pe alți frați de credință, Ioan Cezar este primul care îmi vine în minte dintr-o lungă suită.
Cu siguranta, frate drag, Cezar Ioan si-a meritat terfelirea.
De avea un strop de smerenie, putintica intelepciune, o inima curata si o minte lucida, nu isi atragea mania si nici nu isi ispitea ca un netrebnic, fratii de credinta si prietenii de pe Forum.
Nu va faceti iluzii: vinovat de toate acestea este doar Cezar Ioan prin slabiciunile lui evidente. Puneti o rugaciune pentru el, de-i voiti binele. Eu unul pun, deja, adeseori...:)
  #25  
Vechi 25.05.2012, 02:16:16
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce intamplare, fratilor! Apropos de B.C.
Acu o ora am incheiat prima mea intrevedere cu un cetatean argentinian, venit in Romania pentru afaceri care implica si un eventual consilier psi pe anumite probleme. Argentinianul, om de lume, adica in acceptiunea mea un ins simpatic dotat cu abilitati sociale foarte dezvoltate, a tinut sa ofere o masa la restaurant inainte de plecarea in tara de bastina.
A fost o seara agreabila, in care eu mi-am incercat din plin rabdarea, intrucat schimbul de amabilitati si linguseli tipice si inevitabile pentru intalnirile de afaceri nu ma incanta nicicum, ci ma plictiseste teribil. De unde si, fie vorba intre noi, falimentul meu total in cele materiale.
Dar am avut un respiro la un moment dat cu argentinianul. Ramasi fara supraveghetori l-am intrebat doua lucruri: cum stati cu democratia (stiind cate ceva din sangeroasa istorie e fratilor nostri latini) si... cam cate biserici ortodoxe aveti in Buenos Aires?
Ei bine, am aflat ca nici una, desi dupa cateva clipe de gandire argentinianul a scos din memorie (ori, poate, din ironica politete) o biserica ortodoxa, insa ruseasca (sic!) si mi-a aratat cu mainile larg deschise cupola uriasa, tipica la fratii rusi.

Acuma cuget asa: in tara spaniolilor catolici exista doar o biserica ortodoxa, in vreme ce la noi acasa e loc pentru toate cultele imaginabile. Nu-i oare asa?

Dar ce sa insemne asta?!....

Un raspuns, agreat de mine, e ca ortodoxia si Romania isi arata larga deschidere si bunavointa pentru toata suflarea si zidirea. Un fel de America a credintelor, un loc al maximei libertati de afirmare a sufletului omenesc. Bun lucru! Tipic ortodox si pur romanesc! + Asta ma odihneste nespus, imi da incredere, siguranta, certitudine ca verdele ierbii mocneste si rasare pururea in glia noastra romaneasca, in ciuda intemperiilor si mizeriilor greu imaginabile.

Imi trecu prin minte ca nu la fel e cu dominanta BC insa m-am ponderat singur, certindu-ma pentru reaua interpretare. Ma opresc insa aici. Las pe fratii catolici sa explice cum de in imensa Argentina exista, la nivel de capitala, o singura biserica ortodoxa. Sa fie lenea proverbiala a ortodocsilor de vina? ....
Sau cum?...

P.S. Cu riscul de a fi luat iar ca ecumenist, eu insa imi afirm raspicat dezicerea de orice intentie de polemica sau agresiune fata de fratii catolici. Daca am postat stirea aceasta care pare tendentioasa, am facut-o pentru ca sunt mirat de proaspata stire: in Buenos Aires doar o biserica ortodoxa. Nu interpretez nimic deocamdata (si cred ca ma voi feri inclusiv in viitor). Doar am consemnat faptul.

Si un amendament: frate Cristian, cu toata dragostea si cu umilinta, iertare! - iarasi nu imi place cum ai brazdat cerul forumului nostru postind teribil de tendentioasele stiri despre B.C. Nu imi place si pace. Poti sa ma omori, de vrei, dar nu imi place si inca ma doare frate, rau ma doare, daca vrei sa intelegi ce strig aici... Iarta-ma, frate! Ori eu nu sunt ortodox, ori am innebunit de tot, alege cum voieste fratia voastra.......... Da e prea dur, parol! Si-i cu nonsens.

Last edited by ioan cezar; 25.05.2012 at 02:28:11.
  #26  
Vechi 25.05.2012, 02:47:55
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Imi trecu prin minte ca nu la fel e cu dominanta BC insa m-am ponderat singur, certindu-ma pentru reaua interpretare. Ma opresc insa aici. Las pe fratii catolici sa explice cum de in imensa Argentina exista, la nivel de capitala, o singura biserica ortodoxa. Sa fie lenea proverbiala a ortodocsilor de vina? ....
Sau cum?...
Eu cred că argentinienii au năzuit dintotdeauna să treacă în masă la ortodoxie. Ei sunt un popor ortodox, dar în secret. Toate încercările de a-și ridica biserici ortodoxe s-au lovit de uneltirile Fiarei din Apocalipsă, Bisericia Catolică. Se spune că au existat mai multe încercări prin care ortodocșii argentinieni au început, în cursul nopții, să își ridice biserici, dar au fost dejucate de comandourile iezuite: armata neagră a Papei le-au demolat cu boldozerul dimineața, în pauza dintre două orgii sexuale.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #27  
Vechi 25.05.2012, 03:30:02
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu cred că argentinienii au năzuit dintotdeauna să treacă în masă la ortodoxie. Ei sunt un popor ortodox, dar în secret. Toate încercările de a-și ridica biserici ortodoxe s-au lovit de uneltirile Fiarei din Apocalipsă, Bisericia Catolică. Se spune că au existat mai multe încercări prin care ortodocșii argentinieni au început, în cursul nopții, să își ridice biserici, dar au fost dejucate de comandourile iezuite: armata neagră a Papei le-au demolat cu boldozerul dimineața, în pauza dintre două orgii sexuale.
Ha, ha, ha! Da, Mihnea, insa vezi tu, se intampla ca noaptea e un sfetnic bun. Via Manole!...:)
Nu te mai amari si tu, acum, doar nu te amari, frate. O sa treaca si asta, comme d,habitude... Ne itim si noi, mai tragem de ciunga, nu vezi?...

Last edited by ioan cezar; 25.05.2012 at 03:32:04.
  #28  
Vechi 25.05.2012, 05:42:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Ce intamplare, fratilor! Apropos de B.C.
Bucurie sa te aud ! Frate Ioane ai dreptate in toate cele scrise aici , inclusiv de potopul stirilor negative la adresa b.c. , dar asa au venit pe flux , si vin continuu . . . !
Uite o scurta declaratie a unui membru al b.c.:
Cardinalul Oscar Rodriguez Maradiaga

-"- În fiecare an, milioane de catolici din America Latină părăsesc Biserica. În anii 1980 se estima că 400 de catolici părăseau în fiecare oră Biserica lor pentru a se alătura grupurilor protestante evanghelice, penticostalilor, martorilor lui Iehova, unor grupuri ezoterice sau secte afro-americane. În prezent se estimează că ar fi aproximativ 150 de milioane de penticostali în America Latină. De ce are loc această “penticostalizare” a continentului? Și ce poate să facă Biserica?". . .

Nimic , decat sa asiste neputincioasa la destramarea ei ! ( n.n )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #29  
Vechi 25.05.2012, 08:35:21
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Bucurie sa te aud ! Frate Ioane ai dreptate in toate cele scrise aici , inclusiv de potopul stirilor negative la adresa b.c. , dar asa au venit pe flux , si vin continuu . . . !
Uite o scurta declaratie a unui membru al b.c.:
Cardinalul Oscar Rodriguez Maradiaga

-"- În fiecare an, milioane de catolici din America Latină părăsesc Biserica. În anii 1980 se estima că 400 de catolici părăseau în fiecare oră Biserica lor pentru a se alătura grupurilor protestante evanghelice, penticostalilor, martorilor lui Iehova, unor grupuri ezoterice sau secte afro-americane. În prezent se estimează că ar fi aproximativ 150 de milioane de penticostali în America Latină. De ce are loc această “penticostalizare” a continentului? Și ce poate să facă Biserica?". . .

Nimic , decat sa asiste neputincioasa la destramarea ei ! ( n.n )
Stimate Domnule,

Modul in care prezenati aceste stiri, cu cu bucurie dusa spre ura, este demn de o cauza mai buna si sub nici o forma nu este o atitudine demna de un crestin. Va marturisesc ca atita cit am citit, cautat sau observat eu, nu am intilnit niciodata un ortodox care, constient fiind ca religia sa este adevarata (eventual unica mintuitoare), sa-i para rau pentru ceilalti oameni ca nu se mintuiesc (indicati-mi o carte sau viata unui sfint ca sa-mi schimb parerea). Daca tot acest amalgam de stiri ar fi adevarat, si ati crede ca e chiar asa, v-ati pus macar o secunda problema sa va rugati pentru acei oameni care il jignesc si ofenseaza atit de mult pe Domnul nostru Isus Cristos?

Imi pare rau ca imi confirmati inca o data ca, ortodocsii credinciosi si practicanti, nu sint capabili sa iubeasca mai mult decit religia ortodoxa. Dincolo de aceasta religie exista miliarde de oameni, care, fiecare dintre ei, sint creatii ale Domnului. Si macar pentru Domnul nostru Isus Cristos, al carui slujitor sustineti ca sinteti, ar trebui sa priviti cu durere astfel de lucruri si nu cu bucurie.
  #30  
Vechi 25.05.2012, 08:37:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul

-"- În fiecare an, milioane de catolici din America Latină părăsesc Biserica. În anii 1980 se estima că 400 de catolici părăseau în fiecare oră Biserica lor pentru a se alătura grupurilor protestante evanghelice, penticostalilor, martorilor lui Iehova, unor grupuri ezoterice sau secte afro-americane. În prezent se estimează că ar fi aproximativ 150 de milioane de penticostali în America Latină.
Nimic despre ortodocși. Argentinienii aceștia, despre care dl Ioan Cezar ne spune că ar fi catolici, văd că se fac orice: penticostali, evangheliști, iehoviști. Mai degrabă se fac membri ai sectelor afro buntu-buntu decât ortodocși. Eu, să fiu ortodox, domnule Cristi, mai degrabă m-aș îngrijora de islamizarea Rusiei, de ateizarea Bulgariei, de adventizarea Moldovei și de pocăizarea Transilvaniei decât de tribulațiunile religioase ale celor din Pampas.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un virus ciudat bântuie Biserica Ortodoxă Română: Andreescu (noi dezvăluiri!) stoianov Despre Biserica Ortodoxa in general 40 06.09.2015 17:03:42
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Dialog BOR - Biserica Catolica Ducutu Biserica Romano-Catolica 70 08.05.2013 00:19:29