Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 28.05.2013, 08:49:06
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Theo,voi fi scurt ca sa nu abate topicul mai mult decat este cazul.Eu cu Mihai am stat de vorba si in iarna,cand se lupta cu idei dureroase,care pe toti ne tulbura.Este un om cu suflet bun si ii multumesc lui Dumnezeu ca i-a dat puterea si credinta sa treaca peste framantarile care il macinau.Asta este ceea ce conteaza,restul va trece ca nisipul luat de valurile marii.Am un respect pt oamenii care macar se framanta pentru ceva,dincolo de ipocrizia in care toti vrem sa parem sihastrii neatinsi de lume,sfatosi si gata sa inchidem viata,cu tot miracolul ei,in vorbe de pseudo duh.Banarea lui o consider nedreapta din perspectiva numarului mare de trolli de pe acest forum care niciodata,dar niciodata,nu au adus nimic bun,nimic ziditor din credinta lor,ci doar ura,duh de cearta,rautate,tot ce-i mai imbraca pe ei duhul carnii.O mai consider nedreapta din perspectiva numarului incalculabil de postari efectiv idioate si inculte,din perspectiva ortodoxa,la care nimeni aproape nu a zis nimic si care s-au lafait timp indelungat spre deliciul general al patimii,care au nascut polemici in timp ce topic-uri cuminti,postate de ortodocsi,au fost cvasi-ignorate.O consider dreapta din perspectiva la ce-si doresc oamenii si cred ca i s-a facut un bine excluzandu-l de aici pt ca nu vad nici un motiv pt care ar fi putut avea parte decat de altceva decat de polemica inutila,ispita de a raspunde,framantare fara sfarsit si tristete.Am tot crezut ca acest loc,dincolo de mantia citatelor si articolelor,poate cumva rezona cu ele,poate fi un prilej,pt cei ca mine,de a afla mai multe despre oameni diferiti de mine,de a-i intelege mai bine.Sunt multi oameni minunati pe acest site dar parca prea putini pe zi ce trece.In fine,nu port lumea pe umeri mei,nu o schimb eu,eu stiu credinta mea cum sa o traiesc,nu stiu sa dau altora sfaturi si fie ca fiecare,cu sinceritate,sa faca ce-i spune constiinta si Dumnezeu cu judecata.Numai bine.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 28.05.2013 at 12:48:56.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 28.05.2013, 23:27:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
fir-as ars pe rug! Mihnea sau Franciscus Primus, care sunteti availabili pe acolo, bricheta si napalmu', repede. Abia acum am observat ca Mihai a fost banned a doua oara. Si asta desi isi schimbase semnatura. Se pare ca oamenii independenti in gindire nu sunt respectati pe acest forum. Cata, nu se poate, inca nu ai facut cinste la toti colegii de birou?! Nt-nt-nt...
Da, am chefuit pana acum, nici n-am mai apucat sa scriu pe forum. :)
Eu nu am mai avut niciun conflict cu userul catolic dupa subiectul cu evolutionismul, pentru ca nu am mai dialogat cu el de mai mult de sase luni. In al doilea rand eu nu tin suparere pe cineva, chiar daca o zi am fost iritat. Chiar i-am gasit raspuns la framantarea pe care o avea, ce vor simti cei din Rai stiind ca rude ale lor sunt in Iad.
Ca sa nu se inteleaga ca gresit, eu raman la parerea ca trebuia banat acum un an jumatate, doi ani, atunci cand avea o atitudine agresiva si ii ironiza pe cei ce nu erau de acord cu ideile lui. Cum nu s-a intamplat asta, acum imi este indiferent ce se intampla, am evitat dialogul tocmai pentru a nu mai avea discutii fara rost.
In cazul de fata nu cunosc pe cineva care sa-l fi fortat sa scrie la semnatura un asemenea mesaj. Era evident ca nu va ramane fara ecou, eu i-am atras atentia cu patru sau cinci zile inainte sa fie banat. Ori a facut asta ca sa fie banat, ori ajunsese sa creada ca putea sa faca orice si nu se va intampla nimic. Cum sa iti pui la semnatura asa ceva? Pe forumul catolic un ortodox care era de multi ani acolo a fost banat doar ca a facut o ironie, era vorba de corabia Papei si el a spus ca pare a fi Titanic.
Culmea e ca am vazut ca isi stersese semnatura inainte sa fie banat, poate n-a fost banat din aceasta cauza. Oricum, nu am stat sa-i plangem pe ortodocsii care au plecat de pe forum, e un forum ortodox.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 31.05.2013, 16:16:00
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit Mihai

după excluderea lui MihaiG și a altora, stau și ma întreb: mie când îmi vine rândul? sau, de ce nu am fost banat până acum?
nu că mi-aș dori asta, dar nu înțeleg.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 31.05.2013, 19:44:13
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
după excluderea lui MihaiG și a altora, stau și ma întreb: mie când îmi vine rândul? sau, de ce nu am fost banat până acum?
nu că mi-aș dori asta, dar nu înțeleg.
Exact, Dumitru. E ciudat, dar gloabe fanatice ca neica geocentratul (care practic a injurat de mama un coleg si a atacat personal viata altora, inclusiv a mea) si alte specimene fanatice au venit si au plecat cind au vrut, iar domni ca penticostalul si Mihai sunt banati, doar fiindca narcisismul confesional al unora a fost lovit la zona sensibila. :) Foarte subiectiva adminsitratia acestui forum. Eu, nemaifiind, definitiv, crestin, iar tu, fiind demult ateu, suntem undeva pe o lista nu neagra, dar macar rosie. :) Cred ca se asteapta un pas gresit din partea noastra.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 31.05.2013, 20:37:26
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sa revenim on-topic

Va dati seama ce efecte ar avea hirotonia femeilor la crestini? Ar alerga oamenii sa fie spovediti de o bunaciune. Sau, imaginati-va o episcopita cu cracii pina in git. Cind predica aia, cred ca va fi o tacere punctata de ginduri total ne-duhovnicesti. Serios, ar fi aiurea.
Pe de alta parte, fratele Mihai a punctat o problema interesanta, la care totusi nu ma pricep indeajuns.

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 04.06.2013 at 00:59:05.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 31.05.2013, 21:11:23
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Interesantă perspectivă. Dar pierzi din vedere că și femeile pot fi (și chiar sunt) ispitite de frumusețea (nu rară) a câte unui preot sau călugăr.
O astfel de situație o povestește în Memorii, părintele Bartolomeu Anania, sfinția sa fiind un bărbat (chiar dacă în haine călugărești) deosebit de frumos.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
hirotonia intru diacon ioanhodean Preotia (Hirotonia) 29 25.02.2017 21:10:09
Hirotonia si parohia pe bani? pacatosul Despre Biserica Ortodoxa in general 123 29.09.2012 19:36:34
Hirotonia intru arhiereu a Parintelui Arhim. Dr. Mihail Filimon tanaseva Intrebari utilizatori 0 05.01.2011 19:01:35
hirotonia nicolaee Preotia (Hirotonia) 15 15.01.2009 16:52:17
Hirotonia alecsandru Preotia (Hirotonia) 14 17.05.2008 09:50:25