Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.12.2012, 02:12:59
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Iata ce inseamna sa aiba toata lumea arma!
Trist e ca au inceput si in Romania sa se impuste!
Si eu am permis de port-arma si probabil imi voi lua un pistol (am amanat in ultimul timp). Asta inseamna ca voi proceda la fel ca individul din SUA?

Din pacate vesti si povesti la fel de triste avem si noi in tara (chiar daca ai nostri nu mor neaparat impuscati), pacat ca pe ei ii uitam. Daca erau 20 de copii din Kenya sau Burkina Faso, nu dadea nimeni doi bani, dar... au murit 20 de copii americani. Wow, serios!? Fiecare suflet este LA FEL DE PRETIOS! Oare cand vom putea intelege asta??



Last edited by Raoul; 16.12.2012 at 02:21:24.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.12.2012, 02:27:45
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Raoul,atitudinea ta cam lasa de dorit in ultima vreme...

Ce insinuezi? Ca acest topic este degeaba? Ca nu ar trebui sa ne pese deoarece sunt americani si ei sunt buricul pamantului?
Chiar tu spui ingrosat ca fiecare suflet este la fel de pretios,deci?

Care este problema ta,ce te deranjeaza de fapt ????
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.12.2012, 02:58:38
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Raoul,atitudinea ta cam lasa de dorit in ultima vreme...
Asta e parerea ta. Altii au una contrara poate. Deci... depinde de la om la om. Tu esti cea care te aprinzi daca nu iti sunt impartasite opiniile. Eu nu am atacat pe nimeni, nu am citat pe nimeni...

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Chiar tu spui ingrosat ca fiecare suflet este la fel de pretios,deci?
Vezi, am raspuns deja. Ba chiar as intari afirmatia cum ca TOTI suntem egali!

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Care este problema ta,ce te deranjeaza de fapt ????
Nimic. Strecuram tantarul si inghitim camila...


Nu ma deranjeaza topicul, Doamne fereste. Doar ca ma irita faptul ca daca au murit 27 de americani, gata, dam zvon in toata lumea, sa afle tot mapamondul, se discuta si se comenteaza pe orice post de stiri, in orice ziar, pe orice forum... insa daca ar muri 27 de romani nici nu s-ar pomeni in SUA sau in alta tara, desi, suntem egali. In Africa mor de zeci de mii de ori mai multi copii, in conditii mult mai crude si mai dureroase, insa ei si cazurile lor parca nici nu ar exista... Deh, zic si eu asa, iertare.


Asadar, suntem egali sau nu?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.12.2012, 03:03:44
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Si eu am permis de port-arma si probabil imi voi lua un pistol (am amanat in ultimul timp). Asta inseamna ca voi proceda la fel ca individul din SUA?

Nu, Doamne fereste, Raoul! Sunt multi care au permis port-arma si care folosesc arma in scopuri sportive.
Dar am citit la nu stiu care Parinte, ca nu e bine sa avem arme in casa. Regret, dar nu retin despre cine e vorba.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.12.2012, 03:10:17
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Copilul ala nu cred ca avea arme pe numele lui.
Si in Elvetia are toata lumea arme si nu se macelaresc in felul asta.
...dar a avut acces la arma si uite ce s-a intamplat! Si nu e singurul caz.
Consideri acesta un argument:"Si in Elvetia are toata lumea arme si nu se macelaresc in felul asta"?
Cred ca si in Elvetia se pot intampla asemena incidente, daca au inceput sa se intample peste tot. De ce ar fi Elvetia o exceptie? E doar chestie de timp. Parerea mea.

Last edited by Miha-anca; 16.12.2012 at 03:28:27.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.12.2012, 03:12:03
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andra_v Vezi mesajul
Iata unde ne duce indepartarea lui Dumnezeu din viata cetatii. Atatia oameni isi pierd mintile (inclusiv, as spune in primul rand, cei care le permit sa poarte arme).
Absolut de acord, andra_v.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.12.2012, 03:24:27
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit



-drama mare,poza asta zice tot.......
-si unii crestini vor sa-si cumpere arma ....
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.12.2012, 03:40:25
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Arma poate fi si cutitul de bucatarie, toporul, drujba, coasa, o sticla cu benzina etc. E vreo legatura sau asociere cum ca cine detine o arma trebuie in mod automat sa o si foloseasca pt. o crima? Prea facem din tantar armasar, complicam si hiperbolizam lucrurile, ca si cu data de 21 decembrie...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.12.2012, 03:46:19
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Arma poate fi si cutitul de bucatarie, toporul, drujba, coasa, o sticla cu benzina etc. E vreo legatura sau asociere cum ca cine detine o arma trebuie in mod automat sa o si foloseasca pt. o crima? Prea facem din tantar armasar, complicam si hiperbolizam lucrurile, ca si cu data de 21 decembrie...
Nu, Raoul, nu a spus nimeni ca ar exista un automatism. Stai linistit si mai bine gandeste-te daca iti trebuie arma.

Pe de alta parte, exista o proorocie a maicii Nila, daca nu ma insel, care spune ca o arma (ascunsa) in manastire va salva la un moment dat multe vieti.

Deci, nu putem judeca atat de simplist. Dar atentie unde tii arma, ca sa nu fie nimeni tentat, in cazul in care ti-o cumperi.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.12.2012, 05:52:30
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nu opiniile diferite ,ci lipsa de compasiune si cinismul afisat pe acest forum populat,vezi Doamne numai cu crestini,unul si unul- ma fac sa-mi pierd linistea(stiu,pacatul meu).

Asta si deoarece urmarind alte topice unde se discuta despre rigurozitatea postului,despre metode de a bate matanii corect si cate alte tipicuri religioase in care Doamne-Fereste nu vrem sa dam gres- observ ca vine un moment in care persoanele dornice de a nu incalca tipicurile si de a fi cat mai strasnice cu corectitudinea ,pica exact in dreptul unor idei fundamentale in crestinism.

Zi si noapte se scriu pe forum vrute si nevrute,in special punandu-se accentul mai nou pe viata politica romaneasca.Deci se vorbeste despre situatia romaneasca si despre romani.
Daca apare o stire de genul masacrului din Connecticut ,ultrasii cer sa se vorbeasca despre durerile romanilor...

Vreau doar sa mai spun,ca am cunoscut americani care la pensionare au calatorit prin lume cu bani si ajutoare;multi pe care i-am cunoscut intamplator,mi-au spus cat de bine cunosc ei Romania,in special casele de copii.

Vedeti,ca acest thread nu a fost deschis cu intentia de a ajuta financiar familiile indoliate ci doar ca si luare la cunostiinta asupra acestei tragedii si poate ca fiind crestini sa emanam ganduri de compasiune sau o rugaciune pt victimele absolut nevinovate cat si pentru cei care au ramas cu pierderea toata viata lor.
Atat...

Chiar daca pare o actiune usoara,unii chiar nu pot trai compasiunea si mila decat daca fac mai inainte o judecata.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tragedie in Germania Hector Stiri, actualitati, anunturi 27 09.08.2013 11:09:09
Tragedie la Maternitatea din Giulesti cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 164 29.08.2010 06:05:58
Tragedie : Un preot unitarian si-a ucis copiii in biserica , apoi s-a sinucis cristiboss56 Generalitati 17 28.06.2010 14:17:20