Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.05.2010, 12:33:04
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ToaderValentin Vezi mesajul
Iti multumesc foarte mult, Dumnezeu sa ne binecuvinteze!
Valentin , am sunat la secretariatul Seminarului din Buzau ( 0238/ 710065 ) ei nu solicita medie minima (poate fi sub 7) .
Nu primesc la inscriere decat candidati din jud. Vrancea sau Buzau . Secretara a spus ca se mai fac exceptii ..
intereseaza-te .
Dumnezeu sa-ti ajute!
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.05.2010, 17:15:53
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Intotdeauna a fost ca cerinta media minim 7.00 insa acum candidatii se cam imputineaza intrucat seminarul are durata de 4 ani si nu iti ofera posibilitatea hirotoniei fara facultate de aceea cred ca ai avea sanse daca ai suna la toate seminariile din tara!
Atentie! pentru a te inscrie la un seminar din alta eparhie iti trebuie binecuvantarea ierarhului de care apartii sau iesirea din eparhie ceea ce nu e prea placut si in viitor ti-ar putea creea probleme...
Mult succes!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.07.2010, 23:25:57
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citeam postarile acestui baiat ToaderValentin. Prima data am crezut ca sunt in bataie de joc ca sa mai incite forumistii...dar in final s-ar putea sa fie sincer si asta e grav.
Nu spun ca in general facultatile sunt pline de prosti...dar Teologia la ora actuala e aproape plina, oare mai conteaza unul in plus?

Mai copile, sfatul meu este ca iti ajunge credinta ta si sa mergi sa participi la slujba si sa o traiesti....nu e nevoie si sa slujesti...lasa-i pe altii ca poate s-o nimeri vreunul mai rasarit.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.07.2010, 10:24:56
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Citeam postarile acestui baiat ToaderValentin. Prima data am crezut ca sunt in bataie de joc ca sa mai incite forumistii...dar in final s-ar putea sa fie sincer si asta e grav.
Nu spun ca in general facultatile sunt pline de prosti...dar Teologia la ora actuala e aproape plina, oare mai conteaza unul in plus?

Mai copile, sfatul meu este ca iti ajunge credinta ta si sa mergi sa participi la slujba si sa o traiesti....nu e nevoie si sa slujesti...lasa-i pe altii ca poate s-o nimeri vreunul mai rasarit.
De unde sti ca este Teologia aproape plina de prosti? Esti la Teologie?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.07.2010, 10:30:31
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

si in plus noi avem nevoie de preotii cu 10 la fizica si matematica? si ce daca are baiatul note mici? poate nu a avut conditii sa invete sau poate nu a avut cine sa il indrume. am cunoscut copii exceptionali, de o inteligenta remarcabila dar care in catalog figurau printre ultimii....nu notele din carnet dau valoarea unui om.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.07.2010, 10:32:18
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

chiar nu m-am gandit niciodata ce note o avut parintele meu duhovnic la scoala..poate o fost si repetent...dar nu ma intereseaza atata timp cat ma ajuta si imi da sfaturi bune.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.07.2010, 13:08:32
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Citeam postarile acestui baiat ToaderValentin. Prima data am crezut ca sunt in bataie de joc ca sa mai incite forumistii...dar in final s-ar putea sa fie sincer si asta e grav.
Nu spun ca in general facultatile sunt pline de prosti...dar Teologia la ora actuala e aproape plina, oare mai conteaza unul in plus?

Mai copile, sfatul meu este ca iti ajunge credinta ta si sa mergi sa participi la slujba si sa o traiesti....nu e nevoie si sa slujesti...lasa-i pe altii ca poate s-o nimeri vreunul mai rasarit.
Asa primesti tu un nou vizitator pe forum ortodox? Te rog sa-ti schimbi ID din IUBIRE in RAUTATE. Okay? sa fim bucurosi ca se mai duc baieti la teololgie si sa fim bucurosi ca pe acest forum intra tineret.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.07.2010, 14:42:12
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
De unde sti ca este Teologia aproape plina de prosti? Esti la Teologie?
Dragule eu niciodata nu fac afirmatii gratuite, eu am cam terminat Teologia unde am trait si am vazut multe si detoate pentru toti...si daca pe atunci era ce era, acum am auzit ca e si mai si...daca tu crezi ca merita sa intram in amanunte eu nu am retineri...vrei sa smintesti lumea pe aici, te rog fa-o...intreaba-ma si te lamuresc cam cati analfabeti ies din aceasta facultate si cati din fostii mei colegi la ora actuala sunt slujitori traitori si cati sunt cu "burta"...mentionez ca in acele vremuri erau ca paiul, acum s-a umflat paiul...deh!!! sunt prea multe alimente cu E-uri, ce sa facem!?!
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.07.2010, 14:52:56
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianadi Vezi mesajul
si in plus noi avem nevoie de preotii cu 10 la fizica si matematica? si ce daca are baiatul note mici? poate nu a avut conditii sa invete sau poate nu a avut cine sa il indrume. am cunoscut copii exceptionali, de o inteligenta remarcabila dar care in catalog figurau printre ultimii....nu notele din carnet dau valoarea unui om.
Draga mea, este adevarat ce spui si tu...dar una este sa ne dam cu presupusul si alta sa stii concret care este diferenta intre un student care invata si intre unul care vai-doamne, abia trece din mila profesorilor.
Eu am muncit voluntara pentru copii eminenti din familii sarace...dar nu despre asta era vorba...ci despre marea majoritate a studentilor si elevilor teologi care fac asta doar pentru meserie, este foarte usor, mare munca nu este si banutul vine dar nu din salariu ca ala este de mizerie si asta o stie toata lumea. Cine face Teologia din traire iti spun eu ca mai pune si mana pe carte, pe citit ca sa inteleaga cate una si cate alta.

Poate tu ai nimerit din prima un duhovnic bun, dar nu toti au norocul tau...si imagineaza-ti ce face un om care nu prea stie mare lucru despre credinta lui dar are un necaz si merge sa ceara sfat parintelui si nimereste unul care a trecut prin scoala ca gasca prin apa si raspunde la intrebari cu dat din umeri sau cu fa asa ca asa trebuie.

Ce ai face? Ai cauta altul?
OK!!! Si altul ar face la fel...si istoria s-ar cam repeta de cateva ori....cam ce ai face tu in atare situatie...si ca totul sa fie frumos, intamplator in timpul cautarii tale iti bate un nene la usa iti da o carticica si te invita la o discutie...si gata simti ca ai gasit ce cautai...oare????

Discutii de genul asta aveam o multime cu profesorii mei din Teologie...a fost minunat dar din pacate asta nu schimba cu nimic situatia...
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.07.2010, 15:00:45
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Asa primesti tu un nou vizitator pe forum ortodox? Te rog sa-ti schimbi ID din IUBIRE in RAUTATE. Okay? sa fim bucurosi ca se mai duc baieti la teololgie si sa fim bucurosi ca pe acest forum intra tineret.
Ma gandeam acum citind postarea ta...ce trebuie sa fac? Sa incep sa lingusesc lumea ca sa fie multumita, sa mint, sa ma prefac ca sa fac placere celor din jur dandu-le raspunsul pe care si-l doresc?

Nu draga...eu nu menajez pe nimeni, nici macar pe mine. Teologia nu e joaca, hai sa mergem acolo ca tot se intra cu 5 si cu chiu cu vai o duc asa pana o termin, odata terminata cu patalamaua la mana vad eu cum fac si primesc hirotonia si gata uite-ma popa in nu stiu ce sat unde am eu grija sa fac numai ce-mi trece prin caciula...de ce sa fim bucurosi ca se duc baietii la Teologie daca nu au nici o legatura cu asta?
Nu cantitatea conteaza, ci calitatea...

Hai sa mearga toata lumea care merge la Biserica sa faca teologia si sa fie preoti...daca tot suntem credinciosi de ce sa nu si slujim??? Care-i problema?
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Buna ziua savelmona Umanitare 6 30.12.2011 08:50:52
buna ziua drexler_justin Generalitati 9 23.07.2010 21:08:15
buna ziua sunsray Preotul 7 06.04.2010 12:35:19
Buna ziua ditech22 Generalitati 22 14.02.2010 18:52:40
buna ziua... militaru_diana Vrajitoria 11 07.11.2009 19:06:29