Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 10.06.2013, 19:14:29
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Da. Este lege europeana. Tarile din UE care nu au legalizat casatoriile gay, au obligatia sa recunoasca casatoriile facute in UE. Deci se casatoresc doi gay romani in Franta si vin in Romania si sunt considerati casatoriti. Seful miscarii homosexuale din Romania s-a casatorit in alta tara din UE si ii sunt recunoscute actele.
la asta mă gândeam si eu.
logic vorbind, fără conotații. nu vi se pare că este o contradicție, poate un non-sens?
ne vom mira că,a,crescut numărul de turiști români ce pleacă în Franța.
dar și de numărul călătoriilor gay recunoscute, desi nu sunt legale.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 11.06.2013, 00:09:25
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Ne salveaza numai Hristos, dar sa nu uitam ca este de datoria noastra sa ne aparam tara asa cum putem. Dumnezeu iti da, dar nu iti baga si in traista. Cum sa ne ajute Dumnezeu sa ne ridicam ca neam, daca noi stam si asteptam sa pice din cer?
Bună întrebarea. Mulți vorbesc, dar puțini sunt cei care și fac ceva concret.

Last edited by ovidiu b.; 11.06.2013 at 00:18:04.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 11.06.2013, 12:54:02
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Bună întrebarea. Mulți vorbesc, dar puțini sunt cei care și fac ceva concret.
am vazut si eu.Multi se agita pe siteuri pe blog, dar concret nu se face nimic. Inclusiv atitudinea BOR mi se pare ca a strutului. Asadar, ce putem face noi?Concret...
Eu as vrea sa fac ceva, dar nu stiu ce...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #105  
Vechi 11.06.2013, 12:56:50
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mergi până la episcopul tău și trage-l de atenție.
Bombardează-ți parlamentarii din colegiu cu scrisorele prin care-ți exprimi îngrijorarea. Roagă-ți prietenii să facă la fel.
Bombardeaază-l pe Antonescu, Chiuariu și alții, pe facebook cu aceleași îngrijorări.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"

Last edited by DragosP; 11.06.2013 at 12:58:58.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 11.06.2013, 14:45:47
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Rămâne în așteptare necrofilia și zoofilia.
Apropo, mai tineti minte idiotenia aia de proiect de lege cu incestul?

Am ajuns o data pe google images. si printre siruile de poze fara legatura am gasit o chestie cu mesajul aproximativ "aia din Romania vor sa dezbata legea asta. Hai sa ii sustinem" insotita de o poza care in alte situatii ar fi fost inocenta, dar nu mai zic.
Semnat,
blabla humanist association.com
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 11.06.2013, 14:53:15
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
am vazut si eu.Multi se agita pe siteuri pe blog, dar concret nu se face nimic. Inclusiv atitudinea BOR mi se pare ca a strutului. Asadar, ce putem face noi?Concret...
Eu as vrea sa fac ceva, dar nu stiu ce...
Putem sa ne rugam
Parintele meu duhovnice recomanda rugaciunea ,citirea psaltirii zilnic pentru acest neam
Sa nu uitam ca par.Arsenie Boca a reusit cu rugaciunea sa zadarniceasca intrarea armatelor rusesti in tara in 1968
Din pacate ravna la rugaciune e foarte mica ,desi nu costa nimic sa te rogi
Cel putin din cate cunosc eu.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 11.06.2013, 14:56:50
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Nu cunosc legislatia tarilor respective cu privire la discriminare, dar nu cred ca o organizatie religioasa este obligata sa oficieze o casatorie gay impotriva propriilor dogme si traditii.
acum ceva timp, ma uitam la un vlogger pe youtube, care comenta diverse stiri si noutati din lume.
In America, se discuta asta, cu obligativitatea institutiilor religioase de a face casatorii gay, ca altfel e discriminare, domne'.
Dar autorul, fiind mai intelegator de fel(desi era pro-marriage, si ateu), zicea ca nu a trebui, deci inca nu e pierdut totul.
Si sa nu uitam ca America nu e o tara nordica, cu gradul teismului la pamant.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 11.06.2013, 14:57:25
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Ne salveaza numai Hristos, dar sa nu uitam ca este de datoria noastra sa ne aparam tara asa cum putem. Dumnezeu iti da, dar nu iti baga si in traista. Cum sa ne ajute Dumnezeu sa ne ridicam ca neam, daca noi stam si asteptam sa pice din cer?
Ai vazut ca in Franta iesirile in strada nu au avut nici un efect .
Numai rugaciunea facuta cu inima curata ne poate ajuta ,sa nu uitam ca Dumnezeu a ajutat poporul evreu in mai multe imprejurari.
Noi prin noi insine nu putem face nimic
Dar daca lucreaza Hristos vom reusi
Reply With Quote
  #110  
Vechi 11.06.2013, 14:58:58
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu tot nu inteleg de ce e tot timpul bagat in seama Remus Cernea. Orice prostie ar spune se creaza o dezbatere nationala de parca jumatate din romani ar fi vorbit prin vocea lui. La fel ca in cazul icoanelor din scoli, tot el fiind la origine (Moise era in organizatia lui de 3-4 membrii). Acum nu mai are nici organizatie, e singur, si e privit ca un guru, toti trebuie cel putin sa se gandeasca la ce prostie a mai nascocit luna asta.
De ce sprijina ateii, care nu sunt homosexuali, drepturile acestora: exista un singur motiv, si la Cernea si al altii, pentru ca e ceva impotriva Bisericii, ei asta nu suporta, religia.
in politica, si in dezbateri in general, zelotii au cuvantul si striga tare/

Pai sa vedem, conversatorii din America au oameni seriosi, traditionalisti?
Nu, avem pe geniul ala cu "femeia violata nu ramane gravida daca nu ii place in ascuns".
Ateii, au ei rationali si intelegatori care chiar vor sa educe omenirea, atee sau nu, gen raposatul Carl Sagan, sau Hawkins?
Nu, avem aroganti cu spume la gura gen dawkins sau de curand plecatul dintre noi Hitchens.

In privinta lui Cernea, mi se pare un om care vrea sa se dea proresist,care nu a putut sa intre in parlament de unul singur si care acum cateva zile ranjea cu o atitudine de "uite pe langa ce oameni progresisti stau eu" cu un parlamentar olandez care sustinea miscarea.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
Răspunde