Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 22.03.2015, 09:35:43
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Nici evolutionismul, deoarece inca nu s-a observat evolutia in direct sau pe viu, niciodata actionand. Ceea ce ma face sa ma gandesc daca evolutionismul este macar ceva stiintific, deoarece se contrazice cu stiinta observationala.
Nu stiu de unde scoti aceste afirmatii, probabil repeti ce ai auzit, dar nu sunt adevarate. Exista multe cazuri de evolutie observata in lume. Dupa o simpla cautare, gasesti exemple:
http://listverse.com/2011/11/19/8-ex...ion-in-action/
Primul site peste care am dat.

Te referi la faptul ca evolutia pe parcursul a milioane de ani nu a fost observata? Ma intreb oare de ce... Dar ce bine ca avem fosile ca sa ne demonstreze asta, si genetica.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 22.03.2015, 09:57:49
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Primul exemplu este cel al Betulariei, si acesta nu a fost evolutie, ci specimenele albe au fost mai putin adaptate la mediul industrial tot mai crescator si au fost mai mancate de pradatori, dar asta pur si simplu a fost o selectie din doua specii deja existente. Restul exemplelor sunt animale adaptate la noile medii de vietuire in care traiesc. Adaptarea la un nou mediu nu este evolutie Pana si cel mai fundamentalist crestin o sa iti spuna ca o evolutie, la nivel micro, exista dintotdeauna, pentru ca mediul este schimbator de multe ori si Dumnezeu nu ar fi lasat animalele lui sa moara din orice, dar evolutia in sensul de a fi adaugat NOU material genetic unui animal si a produce o noua specie nu a fost observata.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 22.03.2015, 10:14:14
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Primul exemplu este cel al Betulariei, si acesta nu a fost evolutie, ci specimenele albe au fost mai putin adaptate la mediul industrial tot mai crescator si au fost mai mancate de pradatori, dar asta pur si simplu a fost o selectie din doua specii deja existente. Restul exemplelor sunt animale adaptate la noile medii de vietuire in care traiesc. Adaptarea la un nou mediu nu este evolutie
Ba da, adaptarea la mediu este un mecanism al evolutiei, si la fel si selectia naturala. Daca ai multe adaptari la rand, si multe selectii, pe o perioada de sute de milioane de ani, obtii evolutie.

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Pana si cel mai fundamentalist crestin o sa iti spuna ca o evolutie, la nivel micro, exista dintotdeauna, pentru ca mediul este schimbator de multe ori si Dumnezeu nu ar fi lasat animalele lui sa moara din orice, dar evolutia in sensul de a fi adaugat NOU material genetic unui animal si a produce o noua specie nu a fost observata.
Macroevolutia este o serie foarte lunga de microevolutii. Nu exista una fara cealalta.

Material genetic nou?

http://blog.mbl.edu/?p=3285
http://phys.org/news/2014-10-arctic-...c-mercury.html
http://en.wikipedia.org/wiki/E._coli...ion_experiment

In toate cele 3 exemple, vietatile au incorporat/produs material genetic nou.

De ce alegi sa ignori fosilele?
Reply With Quote
  #104  
Vechi 22.03.2015, 10:29:06
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Bineinteles, scuza milioanelor de ani rezolva totul, se pare ca nu doar noi avem scuze pentru orice

Am ignorat fosilele pentru ca o vad drept o discutie inutila, deoarece pot fi interpretate both-sided, desi sunt un argument excelent pentru potop si ceva care il poate verifica.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 22.03.2015, 10:32:11
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Bineinteles, scuza milioanelor de ani rezolva totul, se pare ca nu doar noi avem scuze pentru orice

Am ignorat fosilele pentru ca o vad drept o discutie inutila, deoarece pot fi interpretate both-sided, desi sunt un argument excelent pentru potop si ceva care il poate verifica.
Daca era un argument excelent pentru potop, fosilele nu ar mai fi fost perfect stratificate. Niciodata nu s-a gasit o fosila intr-un strat care nu-i apartinea.

Daca potopul ar fi fost intr-adevar cauza fosilelor, atunci le-am fi gasit amestecate peste tot. Dar asta nu se intampla.

Si daca tu iei realitatea drept o scuza, si alegi sa ignori absolut orice dovada pusa la dispozitie, atunci problema nu mai este la mine.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 22.03.2015, 11:00:04
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Realitatea? Nu este cazul sa vorbim de realitate aici, ceea ce vad eu in jurul meu este realitatea asa cum este descrisa in Biblie, in timp ce tu crezi in evolutie si de la trecerea de la amiba la elefant, eu cred ca un Dumnezeu atostiutor si atotputernic a creat cerul si pamantul, si fiecare animal cu propiul lui set de informatie genetica, si ajutor potrivit lui, si asta se vede si in zilele noastre daca ne uitam in jurul nostru. Deci nu stiu ce informatie este mai credibila.

Revin cu site-urile acestea de care tie nu iti plac si ti se par niste aberatii care distorsioneaza totul:

http://creation.com/fossils-questions-and-answers

http://www.icr.org/creation-fossil

Ca sa vezi ca informatiile nu duc toate spre punctul tau de vedere, ci asa le interpretezi tu, si nu doar.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 22.03.2015, 11:33:27
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Realitatea? Nu este cazul sa vorbim de realitate aici, ceea ce vad eu in jurul meu este realitatea asa cum este descrisa in Biblie, in timp ce tu crezi in evolutie si de la trecerea de la amiba la elefant, eu cred ca un Dumnezeu atostiutor si atotputernic a creat cerul si pamantul, si fiecare animal cu propiul lui set de informatie genetica, si ajutor potrivit lui, si asta se vede si in zilele noastre daca ne uitam in jurul nostru. Deci nu stiu ce informatie este mai credibila.

Revin cu site-urile acestea de care tie nu iti plac si ti se par niste aberatii care distorsioneaza totul:

http://creation.com/fossils-questions-and-answers

http://www.icr.org/creation-fossil

Ca sa vezi ca informatiile nu duc toate spre punctul tau de vedere, ci asa le interpretezi tu, si nu doar.
E prea multa informatie acolo ca sa pot sa iti arat ca toata este gresita. Da-mi ceva mai specific, de acolo, pe rand, si o sa vad ce pot face. Sau daca vrei, da-mi cateva saptamani si, pe rand, o sa postez intr-un alt thread de ce fiecare chestiuta de acolo este gresita.

Last edited by abaaaabbbb63; 22.03.2015 at 11:37:50.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 22.03.2015, 11:55:40
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Bineinteles ca este gresita pentru ca doar tu ai dreptate, si nu Dumnezeu. Bineinteles ca este gresita pentru ca preferi sa traiesti intr-o amagire si sa nu vezi cum suntem noi in realitate, cum este lumea in realitate, cum este Dumnezeu in realitate... Hristos a zis odata: "Fericiti cei curati cu inima caci aceia Il vor vedea pe Dumnezeu". Nici nu ai cum sa Il gasesti pe Dumnezeu cand tu in loc sa Il cauti pe El te adancesti in lucruri care Il exclud total, sau Il ridiculizeaza. Ai spus ca sa iti dau putin timp ca sa imi dovedesti ca tot ceea ce cred eu sau oamenii aia este o minciuna, chiar si niste saptamani, chiar nu vezi? Timp pretios care Il poti petrece in rugaciune, post, curatire pentru a-L primi pe Dumnezeu preferi sa Il petreci ridicandu-ti pumnul impotriva Lui.

Cata dreptate avea Hristos...
Reply With Quote
  #109  
Vechi 22.03.2015, 13:03:13
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Bineinteles ca este gresita pentru ca doar tu ai dreptate, si nu Dumnezeu. Bineinteles ca este gresita pentru ca preferi sa traiesti intr-o amagire si sa nu vezi cum suntem noi in realitate, cum este lumea in realitate, cum este Dumnezeu in realitate... Hristos a zis odata: "Fericiti cei curati cu inima caci aceia Il vor vedea pe Dumnezeu". Nici nu ai cum sa Il gasesti pe Dumnezeu cand tu in loc sa Il cauti pe El te adancesti in lucruri care Il exclud total, sau Il ridiculizeaza. Ai spus ca sa iti dau putin timp ca sa imi dovedesti ca tot ceea ce cred eu sau oamenii aia este o minciuna, chiar si niste saptamani, chiar nu vezi? Timp pretios care Il poti petrece in rugaciune, post, curatire pentru a-L primi pe Dumnezeu preferi sa Il petreci ridicandu-ti pumnul impotriva Lui.

Cata dreptate avea Hristos...
1. Nu m-am comparat niciodata cu Dumnezeu, si nici nu o sa o fac vreodata.

2. Faptul ca tu esti atat de increzator incat sa afirmi ca ce crezi tu este si ce "zice" Dumnezeu nu mi se pare decat o dovada de aroganta si mandrie din partea ta.

3. Aceste lucruri de care vorbesc nu il exclud pe Dumnezeu, ci au potentialul de a arata cat de complicata este creatia Lui, si ca este mult mai complexa decat credeau oamenii acum 3500 de ani.

4. Nu-mi pune cuvinte in gura. Nu am ridicat niciodata pumnul impotriva Lui.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 22.03.2015, 19:23:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Daca era un argument excelent pentru potop, fosilele nu ar mai fi fost perfect stratificate. Niciodata nu s-a gasit o fosila intr-un strat care nu-i apartinea.
Din cate imi aduc aminte, un argument creationist era acela ca de fapt si de drept nu exista o metoda 100% sigura si infailibila de a aprecia vechimea unui strat.
Asa ca de cele mai mulet ori, se face de fapt invers, se dateaza stratul dupa clasificarea temporala deja existenta a fosilelor gasite in el.

Asa ca da, in felul asta, nici o fosila nu se gaseste in stratul gresit :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde