Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.05.2010, 22:09:29
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Mai Andrei, crede-ma, daca esti in impas si framantat de nu mai stii de tine, munca devine o adevarata terapie. Dar, daca esti doar istovit de munca, dar esti bine cu latura afectiva in familie, atunci ai nevoie de relaxare si de drumetii piparate cu gesturi si lucruri frumoase si memorabile.
Deci, este o diferenta ! Tocmai de aceia am sugerat munca, pe langa efortul fizic si uitarea problemelor interioare, si satisfactia de-a ajuta pe maicute la treaba, care se dovedeste a fi una reala.
Cel putin la bucatarie unde, persoana de rand se trezeste prima si se culca ultima, un mic ajutor reprezinta o binecuvantare.
Stiu Ory, nu ai idee cit balegar am adunat de la vaci,lapte, galeti, cite lemne am taiat veri de-a rindul, citi busteni am carat in spinare din padure cu alti frati,...astfel incit lucrul la bucatarie parea o binecuvintare :)) plus slujbele.

Lasa sa se mai "trateze" si altii,... eu cind ma scol la minastire cu noaptea-n cap pentru a merge undeva prefer sa fie la pescuit( acolo da tratament in linistea apei unde doar bataia pestelui care ataca se aude, o adevarata intilnire minunata cu Dumnezeu!) sau la cules de plante medicinale in zorii zilei pina nu-si pierd puterile acumulate in timpul noptii, si alte "gesturi " de genul asta :))
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.05.2010, 23:39:45
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Stiu Ory, nu ai idee cit balegar am adunat de la vaci,lapte, galeti, cite lemne am taiat veri de-a rindul, citi busteni am carat in spinare din padure cu alti frati,...astfel incit lucrul la bucatarie parea o binecuvintare :)) plus slujbele.
Si nu regreti acea perioada? Eu am petrecut doar o saptaman astfel,si traiesc cu nostalgia acelei perioade.Munca si mai ales ascultarea,chiar este privita ca o scoala si o terapie pentru suflet. Mai greu insa cu cei luati direct de la calculator,sa ii trimiti la lemne:)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.05.2010, 00:12:59
eudiana eudiana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

simplul fapt de a merge si a sta la manasire si a ajuta e un lucru mare atat pentru suflet cat si pentru trup
e o experienta incredibila......... linistea si pacea care am simtit-o cat timp am stat la manastire nu o pot compara cu nimic ........
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.05.2010, 08:27:54
ella87ella ella87ella is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.12.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Multumesc pentru raspunsuri fratilor, da asa ma gandeam si eu sa ajut la treburi, am mai stat o perioada la manastire in copilarie, si atunci le am ajutat la treburi, curatit ceapa, ales orez, curatit cartofi, cules capsuni, curatenie in biserica, in chilii, pus masa, spalat vase, atunci construiau manastirea, iar iarna am avut si perioada de recreere sa ne dam cu sacul cu fan pe derdelush :D , am facut ce puteam pe atunci, ca eram mai mica, dar inca am ramas cu amintiri, cu povestile maicutelor pana seara tarziu, cu mesele servite impreuna, dar din pacate m-am indepartat de acele maicute si acum mi-ar fi rusine sa merg din nou sa stau la ele.
__________________
"Trebuie sa ne lepadam de omul cel vechi si sa ne imbracam cu cel nou!"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.05.2010, 10:32:17
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ella87ella Vezi mesajul
Multumesc pentru raspunsuri fratilor, da asa ma gandeam si eu sa ajut la treburi, am mai stat o perioada la manastire in copilarie, si atunci le am ajutat la treburi, curatit ceapa, ales orez, curatit cartofi, cules capsuni, curatenie in biserica, in chilii, pus masa, spalat vase, atunci construiau manastirea, iar iarna am avut si perioada de recreere sa ne dam cu sacul cu fan pe derdelush :D , am facut ce puteam pe atunci, ca eram mai mica, dar inca am ramas cu amintiri, cu povestile maicutelor pana seara tarziu, cu mesele servite impreuna, dar din pacate m-am indepartat de acele maicute si acum mi-ar fi rusine sa merg din nou sa stau la ele.
Eu cred ca s-ar bucura sa te revada!Incearca...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.05.2010, 10:37:08
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ella87ella Vezi mesajul
Multumesc pentru raspunsuri fratilor, da asa ma gandeam si eu sa ajut la treburi, am mai stat o perioada la manastire in copilarie, si atunci le am ajutat la treburi, curatit ceapa, ales orez, curatit cartofi, cules capsuni, curatenie in biserica, in chilii, pus masa, spalat vase, atunci construiau manastirea, iar iarna am avut si perioada de recreere sa ne dam cu sacul cu fan pe derdelush :D , am facut ce puteam pe atunci, ca eram mai mica, dar inca am ramas cu amintiri, cu povestile maicutelor pana seara tarziu, cu mesele servite impreuna, dar din pacate m-am indepartat de acele maicute si acum mi-ar fi rusine sa merg din nou sa stau la ele.
Pai incearca tot la manastirea aia la care ai fost in copilarie. E suficient ca simti aceasta dorinta,nu are ce cauta rusinea aici,nici din partea ta nici din a lor.Nici nu trebuie sa zici ca ai mai fost acolo.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.05.2010, 11:32:55
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Marturisesc ca sunt surprinsa de ideile voastre asupra unui concediu la manastire.
Mai intai sa va spun ca eu am fost de 2-3 ori la o manastire, dar era de sine si am locuit in casa unei maici. Pe dansa am ajutat-o si atat.
Era o zona f.frumoasa ( de munte) si aveam nevoie de liniste si natura, fiind deja f.obosita de la serviciu.

Ceea ce ma surpinde este ideea ca trebuie neaparat sa muncesti la manastire, ca asta ar fi ceea ce trebuie sa inveti acolo.
Munca agricola poti face oriunde la tara, nu trebuie sa mergi neaparat la manastire.
Ceea ce eu caut la o manastire nu este asta, ci ceva ce numai acolo pot gasi: rugaciune si mai ales discutie cu maicile (in cazul meu) ca sa-mi lamuresc probleme si intrebari legate de credinta, sa-mi gasesc linistea sufleteasca. Sa pun intrebari si sa-mi povesteasca ele.
Mi-ar place sa ma uit prin atelierele lor de icoane si vesminte, prin biblioteca si sa invat cantari, sa citesc si sa cant cu ele la slujba.
Acolo unde am fost maica imi mai povestea, dar era cam ocupata, iar eu nu vroiam s-o tulbur. Cred ca au si o anumita retinere/teama fata de mireni.

Manastirea este mai intai biserica si pe urma munci agricole.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.05.2010, 11:56:28
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Marturisesc ca sunt surprinsa de ideile voastre asupra unui concediu la manastire.
Mai intai sa va spun ca eu am fost de 2-3 ori la o manastire, dar era de sine si am locuit in casa unei maici. Pe dansa am ajutat-o si atat.
Era o zona f.frumoasa ( de munte) si aveam nevoie de liniste si natura, fiind deja f.obosita de la serviciu.

Ceea ce ma surpinde este ideea ca trebuie neaparat sa muncesti la manastire, ca asta ar fi ceea ce trebuie sa inveti acolo.
Munca agricola poti face oriunde la tara, nu trebuie sa mergi neaparat la manastire.
Ceea ce eu caut la o manastire nu este asta, ci ceva ce numai acolo pot gasi: rugaciune si mai ales discutie cu maicile (in cazul meu) ca sa-mi lamuresc probleme si intrebari legate de credinta, sa-mi gasesc linistea sufleteasca. Sa pun intrebari si sa-mi povesteasca ele.
Mi-ar place sa ma uit prin atelierele lor de icoane si vesminte, prin biblioteca si sa invat cantari, sa citesc si sa cant cu ele la slujba.
Acolo unde am fost maica imi mai povestea, dar era cam ocupata, iar eu nu vroiam s-o tulbur. Cred ca au si o anumita retinere/teama fata de mireni.

Manastirea este mai intai biserica si pe urma munci agricole.

De acord cu tine,daca ai bani.Dar daca nu ai avea,nu ar trebui sa mananci? Ei au lasat totul in lume,si nimeni nu le da salariu,ci traiesc doar prin munca lor.Gandeste te la ceva.Poate printre calugari e un fost director de banca.Nu ar avea el destui bani ,din pensia sa,ca sa nu fie nevoie sa munceasca?Dar el a lasat totul in lume,si s-a pus cu totul in mana lui Dumnezeu,inclusiv cu grija painii celei de toate zilele.
Deci poti sta si pe banii tai.Si iti va fi utila sederea ,cu dialogurile care le vei purta acolo,si slujbele la care vei participa. Dar : 1) nu vei fi 'sora' nu te vor simti de-a lor ca atunci cand muncesti cot la cot cu ele ,ci vei fi 'd-soara de la oras ' 2)Nu vei gusta din bucuria de a iti castiga painea zilnica 3) Nu vei avea parte de roadele imense ale ascultarii care o faci catre maica stareta. Si nu iti va spori astfel smerenia.
Deci 50% e bine si cum zici tu,dar pierzi 50% din alte posibile beneficii.

P.S. Bineinteles ca vorbesc teoretic,si, si eu as face la fel ca tine
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.05.2010, 12:32:05
ella87ella ella87ella is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.12.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Cred ca ai parte de toate cate un pic, eu cand am stat am avut parte si de rugaciune, si de lamuriri, si de invatat cantari, si de munca, si de liniste sufleteasca, si de invatatura, si de recreere.
Momentan si eu vreau liniste sufleteasca si recreere, n-am mai avut concediu de multtt timp, plus ca sufletul meu e cam bolnav, constiinta mea e incarcata de vinovatie, iar rabdarea si starea de a ma ruga e slabita, si pe langa asta o prietena care trece la penticostali tot ma cauta sa ma atraga sa merg si eu, mi-a zis de icoane ca-s idoli, de vb in lb ca a inceput si ea sa vb, ca a primit duhul sfant, ca i s-a prorocit, desi nu cred, dar totusi ma sminteste.Si tot vine cu povesti despre convertiri ale ortodoxilor la penticostali.
Mi draga ca si persoana si e buna, poate mult mai buna ca mine.
__________________
"Trebuie sa ne lepadam de omul cel vechi si sa ne imbracam cu cel nou!"
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.05.2010, 12:38:02
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Iustin
Mancare isi duce lumea de acasa. Anumite lucruri se pot plati acolo.
Pe urma parca se spunea sa lepadam grija lumeasca. O cana de lapte si o bucata de paine poate da manastirea.
De altfel manastirile care primesc oaspeti percep si plata totusi.
Nu cred ca poti sta gratuit pe vreundeva. Ah, daca muncesti, poate ca se compenseaza.
Si daca nu poti munci (esti bolnav)?
Pe staret/stareta cine il/o vede? Eu n-am vazut.
Si surori/frati mirenii nu pot fi niciodata.
Sa fim bine intelesi, e vorba de concediu si nu de de calugarire.
Stii, ceea ce spui tu imi aminteste de ucenicie, noviciat, anii de inceput in orice profesie si loc de munca, si in armata: esti pus sa faci si cele mai mizere(spalat WC, vase, curatat munti de cartofi) munci si bautut si chinuit, de parca ar tine tot de meseria respectiva, iar la munca de specialitate nu prea ai voie, ca deh, nu stii suficient. Cunosc!
Poate ca in felul asta se invata smerenia? In multe cazuri insa, se intampla exact inversul (iti rupe sufletul si poate chiar te face mai rau).

Trebuie sa poti gasi in manastire partea adevarata, credinta si daca te duci numai pentru munca, nu poti. Eu nu stiu cum se impart ei acolo ca sa poata de toate: munca, rugaciune, n slujbe pe zi, oaspeti, odihna si grija persoanei lor. sanatos sa fii si putere sa ai.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Caut o manastire unde se impletesc metanii din lana... -Alexandru- Generalitati 21 04.01.2014 18:48:31
Cunoasteti vreo manastire de maici cu moastele Sf Siluan ? teodoraianys Intrebari utilizatori 14 13.02.2012 09:21:18
Pana unde poate patrunde biserica in viata noastra privata? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 54 12.11.2009 13:54:22
Pelerinaj in Bucovina in sapt luminata, 23-26 aprilie 2009 io_conss Stiri, actualitati, anunturi 0 09.04.2009 10:58:05