Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.06.2010, 16:42:47
ella87ella ella87ella is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.12.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Important este sa mergi si la biserica, cel mai bine ar fi sa gasesti o catedrala, pentru ca la catedrala este in fiecare zi slujba si vecernie, si au un cor frumos, prima data o sa-ti fie greu sa rezisti, dar dupa ce incepi sa mergi o sa creasca dorinta de a merge tot mai des, apoi iti poti cumpara niste carti ortodoxe pentru lectura, iti recomand:
Un om al lui Dumnezeu de Vasile Marcu
Marturisirea unui pelerin rus
Volumele parintelui Cleopa
Incearca sa gasesti un duhovnic, la care sa te spovedesti, sa-ti deschizi sufletul, sa-i zici patimile tale pentru a te indrepta pe calea buna.
Incearca sa te obisnuiesti cu rugaciunea inimii: "Doamne Iisuse Hristoase Fiul Lui Dumnezeu milueste-ma pe mine pacatoasa/pacatosul."
Vorbeste cu Dumnezeu ca el te aude, spune-i durerea ta.
__________________
"Trebuie sa ne lepadam de omul cel vechi si sa ne imbracam cu cel nou!"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.06.2010, 18:42:36
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de livipop Vezi mesajul
ma aflu pt prima pe forumul CRESTINORTODOX si as vrea sa imi impun sa il ador si sa fie forumul meu preferat.
nu sunt o persoana foarte credincioasa dar as vrea sa fiu.vreau sa citesc carti de rugaciuni dar parca ceva nu ma lasa,ma ia cu obseala,cu lene,citesc 1 sapt 2 cu drag apon nu mai am nici un chef parca nu ma mai atrage
ce sa fac ??????as vrea sa fiu mai aproapee de Dumnezeu
sunt convinsa ca El ma ajuta daca stiu ma rog Lui
ma poate ajuta cineva sa ma indrept? sa fiu pe drumul cel drept?
Multumeste-I lui Dumnezeu ca ti-a aratat drumul pe care sa mergi. Ai grija sa nu te mandresti. Vei avea multe tentatii in acest sens. Cand te rogi, sa te rogi cu cuvintele care tasnesc din inima ta, pentru ca acelea sunt adevarate. Roaga un preot sa te ajute sa intelegi corect Sfanta credinta ortodoxa. Iubeste, iarta, rabda, ajuta, bucura-te pentru bucuriile altora, daca gresesti indreapta-te, nu te mania, nu te razbuna, nu te speria de greutatile vietii, treci peste toate cu seninatate si cu un zambet intelegator si nu uita sa-i multumesti lui Dumnezeu si atunci cand iti este bine si atunci cand iti merge rau. Fii vie!
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.06.2010, 19:28:59
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de livipop Vezi mesajul
ma aflu pt prima pe forumul CRESTINORTODOX si as vrea sa imi impun sa il ador si sa fie forumul meu preferat.
nu sunt o persoana foarte credincioasa dar as vrea sa fiu.vreau sa citesc carti de rugaciuni dar parca ceva nu ma lasa,ma ia cu obseala,cu lene,citesc 1 sapt 2 cu drag apon nu mai am nici un chef parca nu ma mai atrage
ce sa fac ??????as vrea sa fiu mai aproapee de Dumnezeu
sunt convinsa ca El ma ajuta daca stiu ma rog Lui
ma poate ajuta cineva sa ma indrept? sa fiu pe drumul cel drept?
Esti pe drumul bun, important este ca doresti sa te apropii de Dumnezeu ,cu pasi inceti si siguri ai sa reusesti- Dumnezeu sa-ti asculte rugaciunile si sa te ajute -
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.06.2010, 23:47:49
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Subiectu favorit.Sa dam sfaturi ca si cum noi am sti ce e de facut.Ca si cum am fi rezolvat in viata noastra aceasta problema.Si eu,dupa multi ani,sunt aproape la fel ca in prima zi.Aceiasi neputinta si lene,si atractie a gandurilor lumesti ma fura de la rugaciune.Macar acolo ,in adancul inimii,cu cuvinte putine,icerc sa injgheb o rugaciune,cat o fi de sincera si aia . Draga livi ,nu iti dau sfaturi ,caci puterea rugaciunii vine de la insusi Dumnezeu. Cand El va socoti,vei capata aceasta putere,intr-un mod care nici nu te astepti.Tu nu trebuie decat sa fi sincer cu tine insuti si cu El.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.06.2010, 23:55:27
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Si eu,dupa multi ani,sunt aproape la fel ca in prima zi.
Asta nu vă îngrijorează ? Ați încercat să vorbiți cu un preot despre această batere a pasului pe loc ? V-a făcut recomandări utile ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.06.2010, 00:16:51
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Asta nu vă îngrijorează ? Ați încercat să vorbiți cu un preot despre această batere a pasului pe loc ? V-a făcut recomandări utile ?
Eu spun de fiecare data preotului la spovedit ca imi e greu sa ma rog. Dar mai mult vroiam sa subliniez ca poate dura ani intregi acest drum,si ca nimeni nu e deplin asezat pe calea cea buna.Faptul ca reusim sa citim din carte,sau sa mergem la biserica sa ne rugam,nu ne asigura ca rugaciunea noastra e cu adevarat sincera si puternica,si ca punem tot sufletul in ea.
Facem progrese,e drept,facem pasi mici,si e bine sa ii facem,dar cat de departe suntem de desavarsire.... Ori Dumnezeu aceasta vrea de la noi,desavarsirea in tot ceea ce facem .
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.06.2010, 01:10:06
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Eu spun de fiecare data preotului la spovedit ca imi e greu sa ma rog. Dar mai mult vroiam sa subliniez ca poate dura ani intregi acest drum,si ca nimeni nu e deplin asezat pe calea cea buna.Faptul ca reusim sa citim din carte,sau sa mergem la biserica sa ne rugam,nu ne asigura ca rugaciunea noastra e cu adevarat sincera si puternica,si ca punem tot sufletul in ea.
Facem progrese,e drept,facem pasi mici,si e bine sa ii facem,dar cat de departe suntem de desavarsire.... Ori Dumnezeu aceasta vrea de la noi,desavarsirea in tot ceea ce facem .
Eu cred că ceea ce așteaptă Dumnezeu este "să fim pe cale" (in statu viae), Calea fiind El. Cu alte cuvinte, să fim în condiție de urcuș spiritual. Asta nu înseamnă că viața creștinului e o ascensiune neîntreruptă: există perioade de stagnare, după cum se poate întâmpla ca, în anumite perioade ale vieții, să facem și mici pași îndărăt. Totuși, în ansamblu, eu cred că judecata va fi cu cântarul: pe un taler va așeza Domnul talanții pe care ni i-a dat, pe celălalt rodul pe care I-l aducem. Dacă bilanțul va fi pozitiv, ceea ce ne mai lipsește până la desăvârșire va pune de la El, că Vistier al Bunătăților este. Atunci, chiar de ne va fi dat un talant, dar noi îi vom aduce doi, stăpânul se va bucura și va spune "intră, slugă credincioasă" și vom vedea atunci Cămara cea Împodobită.

Dar cum am putea noi ști, dacă suntem în urcuș, în stagnare sau în coborâș spiritual ? Ăsta, da subiect ! Dar e pentru alt topic.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
buna cristina mioara Generalitati 18 14.08.2011 18:25:42
buna costan bianca Umanitare 21 10.12.2010 16:27:25
Buna llaurentiu Stiri, actualitati, anunturi 2 14.10.2008 22:09:55
buna cornel13 Generalitati 2 10.09.2008 21:20:18