Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.04.2022, 22:36:57
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit De ce nu exista carti ortodoxe despre postul Mare si postire ?

Am căutat cărți/ghiduri în limba română despre cum se ține postul Mare în Biserica Ortodoxă Universală și din păcate nu am găsit mare lucru.

Mă interesează fiecare zi din cele 49 după următoarele criterii,

Postul pe săptămâni din săptămâna 1 până-n săptămâna 7, în prima și ultima e cel mai dur post dar concret ce se face la mănăstiri în perioada asta.

Pe zile în funcție de sărbătorile care apar din ziua 1 până-n ziua 49

Pe slujbe cu specificul fiecărei zile dacă e duminică, dacă e zi obișnuită, ce slujbe sunt dimineața și ce seara, cât durează o slujbă ex O pavecerniță mare durează 1 oră, o Liturghie a darurilor mai înainte sfințite 2 ore, o Vecernie cu Litie înaintea Floriilor 1 oră 30 minute dacă o slujește ierarhul.

Cât durează o slujbă când e ierarhul acolo și slujește el, cât durează când sunt doar preoții, am văzut că la ierarh durează mai mult.

Ce rugăciunea particulară se face pentru întărire întru post.

Ce metanii se fac, câte, închinăciuni scurte sau metanii mari până la pământ ?
Când se bea apă și când nu, la câte zile, când se ia anafură la asfințit după a câta zi, când se poate bea agheasmă.
Când e strict interzis să se mănânce cu ulei și când e dezlegare e clar că sâmbătă/duminică e mai blând postul și se dezleagă la ulei în afară de Sâmbăta mare dinaintea Învierii.

Am găsit doar o carte care evident nu e completă Alexander Schmemann Postul cel Mare

Mă interesează cum se ținea postul autentic fără dezlegări ale postului, adică mâncat de dulce, băut apă, mâncat cu ulei sau prăjeli, mă interesează postul brut cum se ține la mănăstire cu duh autentic, acolo unde sunt alpiniștii duhului care ajung în ascensiune pe culmi unde aerul e rarefiat.

E foarte importantă o carte în care se arată clar săptămâna 1 cum se ține + rugăciunile care se fac, din ce văd practic Postul e un sport al minții în proporție de 60%, 40% contează trupul să nu aibă slăbiciuni incompatibile cu postul.

Completați vă rog dacă știți cărți, articole, conferințe ortodoxe care descriu Postul în detaliu, după o schemă tactică de parcurs, am văzut că sunt multe cărți cu predici la Postul Mare, pe mine mă interesează practica Bisericii.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 17.04.2022 at 22:46:31.
Reply With Quote