Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.05.2012, 09:08:50
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Acolo (Fapte 20,9-10) scrie că constatarea morții au făcut-o cei care au ajuns (sau erau acolo) jos înaintea lui Pavel. Pavel s-a plecat peste el și l-a luat în brațe zicând că [deja] este viu. Minunea deja se petrecuse, nu degeaba Pavel se plecase peste el.

Nici eu nu sunt de acord cu aceste idei.

De acord cu interpretarea ta, până la punctul cu "reîntoarcerea sufletului în trup". Asta nu mai scrie în pasaj, și nu scrie în niciun alt pasaj al Sfintelor Scripturi. Nu "sufletul" este cel ce pleacă, ci suflarea de viață. Sufletul este omul viu, omul întreg, viața însăși. Asta a spus Pavel de fapt: Eutihie este în viață!

Foarte corect.

Incorect. Scrie undeva că sufletul iese din trup (la moarte) și se reîntoarce în trup (la înviere)? Începând cu aceste versete și terminând cu toate celelalte zeci de mii de versete ale Bibliei!

Nu.
dar Ilie cand l-a inviat pe copilul vaduvei din Sarepta Sidonului cum a procedat? La fel ca si Pavel nu?
  #22  
Vechi 29.05.2012, 09:24:42
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Acolo (Fapte 20,9-10) scrie că constatarea morții au făcut-o cei care au ajuns (sau erau acolo) jos înaintea lui Pavel. Pavel s-a plecat peste el și l-a luat în brațe zicând că [deja] este viu.
Sf.Ap.Pavel nu a constatat ca Eutihie era [deja] viu, ci a spus: "Nu vă tulburați, căci sufletul său este în el“.

E o diferenta, nu-i asa?
Sf.Ap.Pavel a spus ca "ceva anume" ce da viata este in Eutihie.
Tu afirmi ca este "suflarea de viata", dar eu asta incerc sa dovedesc ca "suflarea de viata" tine de constitutia fiziologica a omului: avem un aparat respirator format din plamani, laringe, bronhii, etc., avem boli ale aparatului respirator.
In momentul in care Eutihie a murit "suflarea de viata" s-a stins. EUTIHIE MURISE! MURISERA TOATE FUNCTIILE VITALE!

Iar faptul ca Sf.Ap.Pavel s-a aplecat peste Eutihie si l-a luat in brate - dincolo de gestul plin de tandrete al Sf.Ap. - eu il intepretez ca fiind rugaciunea Sf.Ap.Pavel pentru acel tanar.
Vezi, Dumnezeu a facut aceasta minune printr-un om tocmai pentru a inalta comuniunea din adunarea acelei zile, pentru a se preamari lucrurile lui Dumnezeu prin minunea invierii lui Eutihie(adu-ti aminte minunea cu orbul din nastere).

Last edited by Illuminatu; 29.05.2012 at 09:30:03.
  #23  
Vechi 29.05.2012, 10:42:19
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Bun, o explicație a parabolei extrasă din altă parabolă în care vorbirea este tot figurativă. Dar ce te faci cu punctul 2. ("sângele sufletelor") pentru care n-ai dat nicio explicație.
in legatura cu sangele vietilor:
"Dar ia bine seama să nu mănânci sânge, pentru că sângele are în el viață și să nu mănânci viața laolaltă cu carnea" (Deuteronom 12:23)
Acum te intreb eu pe tine: Hristos in parabolele sale s-a folosit de SF-uri? De minciuni asa cum sustineti voi despre Sanul lui Avraam, invatatura foarte raspandita in vremea mantuitorului? Vad ca voi adventisatii criticati mereu faptul ca ne folosim de parabolele mantuitorului pentru a ne justifica anumite invataturi. Dar parabolele mantuitorului nu sunt inspirate de viata de zi cu zi a omului? Exista vreo parabola a lui Hristos care sa contina nave spatiale, porti stelare, gauri de vierme, teleportare sau hiper spatiu? Nu cred!
  #24  
Vechi 29.05.2012, 14:36:04
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
dar Ilie cand l-a inviat pe copilul vaduvei din Sarepta Sidonului cum a procedat? La fel ca si Pavel nu?
Da, cam la fel. S-a întins peste copil (de trei ori) și s-a rugat Domnului să-l învie.
  #25  
Vechi 29.05.2012, 14:42:22
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Sf.Ap.Pavel nu a constatat ca Eutihie era [deja] viu, ci a spus: "Nu vă tulburați, căci sufletul său este în el“.

E o diferenta, nu-i asa?
E o diferență de exprimare, însă ideea e aceeași: Eutihie avea din nou viață în el. Sunt destule texte în care chiar versiunea ortodoxă traduce [ψυχή] psyche prin viață și nu prin "suflet". Nu mai reiau acele texte, le găsești pe celelalte două topice de profil.

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Sf.Ap.Pavel a spus ca "ceva anume" ce da viata este in Eutihie.
Tu afirmi ca este "suflarea de viata"
Nu eu afirm, ci Scriptura. Sufletul uman (deci ființa umană întreagă, vie) nu este demiurgică ca să "dea viață", aceste este atributul lui Dumnezeu, doar El dă viață. Și o dă prin suflarea de viață pe care a pus-o în om încă de la Creație (Fac.2,7).

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
dar eu asta incerc sa dovedesc ca "suflarea de viata" tine de constitutia fiziologica a omului: avem un aparat respirator format din plamani, laringe, bronhii, etc., avem boli ale aparatului respirator.
Da, încerci, însă faci tot gafe, căci nu poți lupta împotriva Cuvântului lui Dumnezeu ca să dovedești asta. Aparatul respirator fără "suflarea de viață" de la Dumnezeu nu poate face nimic, precum aparatul de respirație artificială din Reanimare nu face nimic fără curent.

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
In momentul in care Eutihie a murit "suflarea de viata" s-a stins. EUTIHIE MURISE! MURISERA TOATE FUNCTIILE VITALE!
Altă gafă! Suflarea de viață nu "se stinge", ci se întoarce la Cel care a dat-o.

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Iar faptul ca Sf.Ap.Pavel s-a aplecat peste Eutihie si l-a luat in brate - dincolo de gestul plin de tandrete al Sf.Ap. - eu il intepretez ca fiind rugaciunea Sf.Ap.Pavel pentru acel tanar.
Aici în sfârșit, sunt de acord cu tine.

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Vezi, Dumnezeu a facut aceasta minune printr-un om tocmai pentru a inalta comuniunea din adunarea acelei zile, pentru a se preamari lucrurile lui Dumnezeu prin minunea invierii lui Eutihie(adu-ti aminte minunea cu orbul din nastere).
Înțeleg că vrei să-mi sugerezi "sfințenia duminicii", dar ai grijă cum folosești "sabia" Cuvântului! S-ar putea să te tai singur în ea: Hristos a făcut multe vindecări în ziua sâmbetei.
  #26  
Vechi 29.05.2012, 14:47:51
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
in legatura cu sangele vietilor:
"Dar ia bine seama să nu mănânci sânge, pentru că sângele are în el viață și să nu mănânci viața laolaltă cu carnea" (Deuteronom 12:23)
Acest verset este unul dintre cele de care aminteam mai înainte. În originalul ebraic, în loc de viață stă scris nephesh (adică suflet), iar în traducerea Septuaginta stă scris psiche (adică suflet). Tocmai ai demonstrat ce ziceam mai înainte: Eutihie avea viață în el!

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Acum te intreb eu pe tine: Hristos in parabolele sale s-a folosit de SF-uri? De minciuni asa cum sustineti voi despre Sanul lui Avraam, invatatura foarte raspandita in vremea mantuitorului? Vad ca voi adventisatii criticati mereu faptul ca ne folosim de parabolele mantuitorului pentru a ne justifica anumite invataturi. Dar parabolele mantuitorului nu sunt inspirate de viata de zi cu zi a omului? Exista vreo parabola a lui Hristos care sa contina nave spatiale, porti stelare, gauri de vierme, teleportare sau hiper spatiu? Nu cred!
Noi nu susținem că S-a folosit de minciuni ori SF-uri, ci de parabole. Iar unele parabole conțin alegorii (precum alegoria cu copacii vorbitori din Jud.), ori povestioare evreești (precum povestioara cu sânul lui Avraam).
  #27  
Vechi 29.05.2012, 15:00:32
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu eu afirm, ci Scriptura. Sufletul uman (deci ființa umană întreagă, vie) nu este demiurgică ca să "dea viață", aceste este atributul lui Dumnezeu, doar El dă viață. Și o dă prin suflarea de viață pe care a pus-o în om încă de la Creație (Fac.2,7).
Nici eu nu afirm ca sufletul este viu prin fiinta sa: sufletul este nemuritor prin harul lui Dumnezeu, asa a vrut Dumnezeu ca sufletul omului sa fie nemuritor. Dar sufletul omului nu este nemuritor prin sine insusi.
Reversul raspunsului tau este, insa, aceeasi problema pe care ai pus-o tu: este cumva "suflarea de viata" - adica suflul plaminilor izvorata de la Insusi Dumnezeu?
Asta inseamna ca suflul respirator izvoraste direct de la Dumnezeu? Nu cumva e o idee putin prea "avantata"?

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Da, încerci, însă faci tot gafe, căci nu poți lupta împotriva Cuvântului lui Dumnezeu ca să dovedești asta. Aparatul respirator fără "suflarea de viață" de la Dumnezeu nu poate face nimic, precum aparatul de respirație artificială din Reanimare nu face nimic fără curent.
(As aprecia foarte mult daca ai renunta la sentinte si condamnari de prost gust. Fac din nou apel la o discutie decenta si civilizata. Este chiar atat de greu sa renunti la aceste invective?).

Deci, pana la urma am lamurit ca "suflarea de viata" este ceva ce nu tine de functiile organice ale corpului uman. De acord? Este ceva ce vine de dincolo de capacitatea omului de a se mentine pe sine in viata. Corect?

(Ex.cand un bebelus vine pe lume medicul ii da peste fundulet pentru ca micutul sa-si inceapa respiratia.)

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Altă gafă! Suflarea de viață nu "se stinge", ci se întoarce la Cel care a dat-o.
OK!!!
Concluzie: vorbim despre ceva - nu stim ce anume - care se intoarce la Dumnezeu in momentul mortii omului.
  #28  
Vechi 29.05.2012, 15:09:34
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Iar ca si caracteristici ale acestui "ceva", ce cunoastem cu siguranta pana acum este ca la moartea omului - fie ea si violenta -, acest ceva urca inapoi la Dumnezeu.
Fara acest "ceva" omul nu poate sa traiasca, mai bine zis sa vietuiasca - ca sa nu existe confuzii.
  #29  
Vechi 29.05.2012, 15:21:38
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Nici eu nu afirm ca sufletul este viu prin fiinta sa: sufletul este nemuritor prin harul lui Dumnezeu, asa a vrut Dumnezeu ca sufletul omului sa fie nemuritor. Dar sufletul omului nu este nemuritor prin sine insusi.
De acord. Sufletul nu este nemuritor prin sine însuși și a fost la început creat nemuritor, însă intervenind păcatul, sufletul a devenit muritor.

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Reversul raspunsului tau este, insa, aceeasi problema pe care ai pus-o tu: este cumva "suflarea de viata" - adica suflul plaminilor izvorata de la Insusi Dumnezeu?
Asta inseamna ca suflul respirator izvoraste direct de la Dumnezeu? Nu cumva e o idee putin prea "avantata"?
Prea "avansată"? Deloc! Toate ființele din Univers trăiesc doar prin Dumnezeu. Dacă Dumnezeu Și-ar retrage suflarea de viață din ființele omenești doar pentru o secundă, acestea ar muri. Nu știu ce principiu al vieții a sădit El în celelalte ființe din Univers, dar sunt convins că și acestea trăiesc doar datorită lui Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
(As aprecia foarte mult daca ai renunta la sentinte si condamnari de prost gust. Fac din nou apel la o discutie decenta si civilizata. Este chiar atat de greu sa renunti la aceste invective?).
Bănuiesc că știi ce sunt "invectivele", "sentințele" și "condamnările"; nu cred că a fost cazul aici. Putem continua...

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Deci, pana la urma am lamurit ca "suflarea de viata" este ceva ce nu tine de functiile organice ale corpului uman. De acord? Este ceva ce vine de dincolo de capacitatea omului de a se mentine pe sine in viata. Corect?
Corect. Dar atenție (dacă cumva încerci să duci mai departe raționamentul)! Nici această "suflare de viață" nu este o entitate conștientă ce și-ar continua existența dincolo de granița morții.

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
OK!!!
Concluzie: vorbim despre ceva - nu stim ce anume - care se intoarce la Dumnezeu in momentul mortii omului.
Idem.
  #30  
Vechi 29.05.2012, 15:27:59
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
De acord. Sufletul nu este nemuritor prin sine însuși și a fost la început creat nemuritor, însă intervenind păcatul, sufletul a devenit muritor.
Spune-mi, te rog, in ce fel a devenit sufletul muritor daca la moartea omului sufletul acestuia se intoarce la Dumnezeu? Eu nu vad pe acest "traseu" vreo moarte - a se intelege "disparitie", neantizare - a sufletului: sufletul este suflat omului la nastere, iar mai apoi, la moartea omului acesta se intoarce la Dumnezeu? Cand intervine moartea? Cum intervine moartea sufletului?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suflet Románesc-Suflet Crestinesc C-tin Generalitati 27 11.10.2017 16:07:48
Despre suflet, duh si starea omului in moarte tricesimusquintus Secte si culte 1674 06.02.2012 09:56:04
Despre suflet allisa Intrebari utilizatori 14 20.02.2011 09:58:29
Intrebare despre suflet Adelinaa Generalitati 3 11.06.2009 11:52:43
Despre suflet silverstar Generalitati 64 09.01.2007 18:43:52