Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.01.2011, 12:33:37
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu vreau polemica si nu raspund nici unei provocari. Va vorbesc dintr-un punct de vedere personal, ca cineva care a studiat caracterele umane, nu astrele ca previziune. Oricat am incerca sa facem abstractie, exista o anumita specificitate a caracterelor pe zodii, ce nu poate fi ignorata decat de rauvoitori sau necunoscatori. Asa cum anumite plante se incadreaza in anumite criterii de terapie, la fel si omul are anumite trasaturi comune pentru segmente de timp. Totul are o reversibilitate mai devreme sau mai tarziu. Tainele lui Dumnezeu nu le putem noi cuprinde, dar nu putem face abstractie doar de unele, in timp ce pe altele le luam in calcul. In fiecare an, Sfintele Pasti se calculeaza de la data echinoxului de primavara. Daca n-am tine cont de astre, toate regulile ar fi reduse la zero. Toti batranii intelepti stiu ca cele mai indicate momente pentru a semana sau a planta, sau a pune o closca cu pui, este atunci cand e luna in crestere. Cu toate ca sunt ortodocsi practicanti cu multa frica de Dumnezeu, ei tin cont de fazele lunii si nimeni nu-i va da canon de pocainta pentru asta. Dumnezeu nu ne cere nimic altceva decat sa-I oferim ceea ce I se cuvine si nimic din ceea ce facem, sa nu sminteasca pe cel de langa noi, nici sa-l manie, nici sa-l judece. Intreg Universul apartine lui Dumnezeu si are reguli extrem de precise. Sa le luam ca pe o taina bine-placuta si folositoare si sa nu ratacim adancindu-ne in Univers si uitandu-L pe Creatorul lui.
Asta e parerea mea, care nu doresc sa o impun nimanui, iar daca e o mare ratacire, este a mea. Oricine poate crede orice. Eu stiu ca sunt in zodia berbecului si oricat as incerca sa ma schimb, nu ma pot identifica cu caracterul nici unei alte zodii, desi am facut uneori mari eforturi. Totul ni se da "de sus", iar noi trebuie sa le acceptam asa cum sunt. Nu cred in horoscoapele de prin ziar, TV sau site-uri specializate pe net. Sunt doar "afaceri" care nu au nimic comun cu Dumnezeu. Omul, chiar nascut sub un anumit semn, daca are credinta, nici o influenta nefasta nu-l poate atinge, ci dimpotriva, poate schimba totul in viata lui, in ciuda unei harti astrale care pare sa duca in alta directie.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.01.2011, 19:46:07
mika mika is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Locație: Bucharest
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Felicitari, "OMU BUN", pentru pozitia de mare echilibru si lucida si care e ,cred, in acord cu toata stiinta lumii acesteia.
cum ar spune cineva: astrele (planetele) determina o energie de atractie, cum ne invata fizica, de altfel. si energie fiind (creata, probabil) inflenteaza si ce i in jur.
as zice ca polemica trebuie terminata , odata cu postarea de mai sus, a omului bun!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.01.2011, 19:54:18
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Zodiacul e o prostie, dacă scrie că mâine leul se căsătorește, mâine vei vedea toți leii căsătorindu-se? E adevărat că observăm caracteristicile zodiei noastre și ni se potrivesc, însă dacă ne-am uita la trăsăturile altor zodii, am vedea că și acelea ni se potrivesc în aceeași măsură. Regăsim în străfundurile sufletului nostru câte puțin din toate trăsăturile de caracter pe care le poate avea un om.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.01.2011, 19:58:26
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Măi fraților măi, cu asta nu se glumește. Citiți ce este scris în Lege:

Deuteronomul 18:

9. Când vei intra tu în pământul ce ți-l dă Domnul Dumnezeul tău, să nu te deprinzi a face urâciunile pe care le fac popoarele acestea.
10. Să nu se găsească la tine de aceia care trec pe fiul sau fiica lor prin foc, nici prezicător, sau ghicitor, sau vrăjitor, sau fermecător,
11. Nici descântător, nici chemător de duhuri, nici mag, nici de cei ce grăiesc cu morții.
12. Căci urâciune este înaintea Domnului tot cel ce face acestea, și pentru această urâciune îi izgonește Domnul Dumnezeul tău de la fața ta.
13. Iar tu fii fără prihană înaintea Domnului Dumnezeului tău;
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.01.2011, 20:14:22
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,truthtostone

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
Este cineva printre noi care mai crede in Zodiac?

"Sau, privind la cer și văzând soarele, luna, stelele și toată oștirea cerului, să nu te lași amăgit ca să te închini lor" (Deuteronom 4:19)

Eu unu cand vad la televizor invitati care "vad" de pe azi pe maine tot felul de afaceri,copii ce vor veni pe lume,cati bani iasa etc intru intr-o stare de...

Mai rau este ca se mediatizeaza la greu "credinta asta" si omu saracul cand vede ca se implinesc 2-3 lucruri a doua zi,deja l-ai cucerit.Nu cred ca este post(inafara de trinitas,animaxuri,minimaxuri) care sa nu aiba propria emisiune despre zodiac.

Ce credeti ca se poate face pentru a scapa de "viermele" asta care il roade pe crestinul mai putin cunoscator?
zodiac-suna bine cuvantul,si daca-i si chinezesc e super.cine face respectivele afirmatii?oamenii gresesc,oamenii incearca sa rezolve singuri problemele lor.intreb:este cineva de pe acest pamant care cunoaste viitorul,poate el prin propria putere sa schimbe viitorul?daca cineva sustine ca are cunostinte certe despre viitor de ce nu este capabil sa schimbe prezentul?
cred ca sunt puteri negative limitate dar pe mine nu ma intereseaza zodiacul
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.01.2011, 21:27:56
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Nu vreau polemica si nu raspund nici unei provocari. Va vorbesc dintr-un punct de vedere personal, ca cineva care a studiat caracterele umane, nu astrele ca previziune. Oricat am incerca sa facem abstractie, exista o anumita specificitate a caracterelor pe zodii, ce nu poate fi ignorata decat de rauvoitori sau necunoscatori. Asa cum anumite plante se incadreaza in anumite criterii de terapie, la fel si omul are anumite trasaturi comune pentru segmente de timp. Totul are o reversibilitate mai devreme sau mai tarziu. Tainele lui Dumnezeu nu le putem noi cuprinde, dar nu putem face abstractie doar de unele, in timp ce pe altele le luam in calcul. In fiecare an, Sfintele Pasti se calculeaza de la data echinoxului de primavara. Daca n-am tine cont de astre, toate regulile ar fi reduse la zero. Toti batranii intelepti stiu ca cele mai indicate momente pentru a semana sau a planta, sau a pune o closca cu pui, este atunci cand e luna in crestere. Cu toate ca sunt ortodocsi practicanti cu multa frica de Dumnezeu, ei tin cont de fazele lunii si nimeni nu-i va da canon de pocainta pentru asta. Dumnezeu nu ne cere nimic altceva decat sa-I oferim ceea ce I se cuvine si nimic din ceea ce facem, sa nu sminteasca pe cel de langa noi, nici sa-l manie, nici sa-l judece. Intreg Universul apartine lui Dumnezeu si are reguli extrem de precise. Sa le luam ca pe o taina bine-placuta si folositoare si sa nu ratacim adancindu-ne in Univers si uitandu-L pe Creatorul lui.
Asta e parerea mea, care nu doresc sa o impun nimanui, iar daca e o mare ratacire, este a mea. Oricine poate crede orice. Eu stiu ca sunt in zodia berbecului si oricat as incerca sa ma schimb, nu ma pot identifica cu caracterul nici unei alte zodii, desi am facut uneori mari eforturi. Totul ni se da "de sus", iar noi trebuie sa le acceptam asa cum sunt. Nu cred in horoscoapele de prin ziar, TV sau site-uri specializate pe net. Sunt doar "afaceri" care nu au nimic comun cu Dumnezeu. Omul, chiar nascut sub un anumit semn, daca are credinta, nici o influenta nefasta nu-l poate atinge, ci dimpotriva, poate schimba totul in viata lui, in ciuda unei harti astrale care pare sa duca in alta directie.
Totusi omul e perfectibil ,Hristos ne spune sa fim dumnezei.
Dumnezeu nu face parte din nici o zodie.
Defectele personale le putem invinge prin puterea credintei .
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.01.2011, 21:59:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Sfantul Ioan Damaschin a scris despre zodii:
" Elinii spun ca prin rasaritul, apusul si prin conjunctia acestor stele, a soarelui si a lunii, se conduc destinele noastre. Cu aceasta se ocupa astrologia. Dar noi sustinem ca ele sunt semne de ploaie, de seceta, de frig, de caldura, de umezeala, de uscaciune, de vanturi si de alte asemenea, dar nici intr-un caz semne ale faptelor noastre, caci noi am fost facuti liberi de creator si suntem stapanii faptelor noastre. Daca facem toate din cauza miscarii stelelor, facem cu necesitate ceea ce facem: iar ceea ce se face cu necesitate nu este nici virtute, nici viciu. Iar daca nu am dobandit nici virtute, nici viciu, atunci nu suntem vrednici nici de laude, nici de pedepse. "

"[SIZE=2]Noi spunem ca stelele nu sunt cauza celor care se intampla, nici a producerii celor care se fac, nici a distrugerii celor care pier, ci mai degraba semne ale ploilor si ale schimbarii aerului. Poate ca ar spune cineva ca stelele, daca nu sunt cauzele razboaielor, sunt totusi semnele lor. Calitatea aerului, insa, care rezulta din pricina soarelui, lunii si a stelelor, da nastere intr-un fel sau altul la diferite temperamente, stari sufletesti si dispozitii. Dar starile sufletesti fac parte din actele care sunt in puterea noastra; caci atunci cand se schimba sunt stapanite si sunt conduse de ratiune."[/SIZE]
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.01.2011, 23:23:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Măi fraților măi, cu asta nu se glumește. Citiți ce este scris în Lege:

Deuteronomul 18:

9. Când vei intra tu în pământul ce ți-l dă Domnul Dumnezeul tău, să nu te deprinzi a face urâciunile pe care le fac popoarele acestea.
10. Să nu se găsească la tine de aceia care trec pe fiul sau fiica lor prin foc, nici prezicător, sau ghicitor, sau vrăjitor, sau fermecător,
11. Nici descântător, nici chemător de duhuri, nici mag, nici de cei ce grăiesc cu morții.
12. Căci urâciune este înaintea Domnului tot cel ce face acestea, și pentru această urâciune îi izgonește Domnul Dumnezeul tău de la fața ta.
13. Iar tu fii fără prihană înaintea Domnului Dumnezeului tău;
Toți Sfinții Părinți condamnă această "credință " ! Nu există loc de interpretare, de poezie și gargară , căci înșelăciunea tot înșelăciune e, venită de la cel înșelător ! Vasile cel Mare avea un discurs foarte dur , dar realist față de această înșelăciune ! Am să caut pasajul respectiv și am să-l postez , unde se adresa astfel :"Omule nebun , de ce-ți pui nădejdea în stele . . . ."
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.01.2011, 23:33:46
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Incep sa regret posterea mea. Una am zis eu si alta vad pe-aici. Iar daca toate astea se nasc, doar fiindca mi-am spus si eu o parere personala, mai bine taceam. Eu nu am facut referiri pozitive la previziunile astrale si din capul locului am specificat ca tot ce gasim legat de horoscop ca o previziune, sunt speculatii si afaceri. Eu m-am referit clar la caracterul omului nascut intr-un anumit moment. NU E NICI O COINCIDENTA. Daca iau la intamplare doar cativa dintre cei celebri pe care-i stiu din zodia berbecului (Dan Bitman, Eugen Cristea, Cristian Tabara, Amza Pellea, Gica Petrescu, Nichita Stanescu, Charles Chaplin etc) la toti exista o trasatura definitorie: acea naivitate dezinvolta, acea copilarie de care nu se despart nici la batranete, acel entuziasm nedisimulat pe care nu-l gasesti la nici o alta zodie. La asta ma refer, nicidecum la previziuni. Am spus-o si repet: indiferent de harta astrala, prin credinta, omul isi poate transforma destinul la fel cum Mantuitorul a transformat apa in vin, la rugamintea Preasifintei lui Mame. Daca nucul a fost creat sa faca nuci, nu putem spune ca e capabil sa faca pere, ca in principiu e tot un copac! Luati-o ca pe o taina, si-atat!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.01.2011, 17:32:53
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mika Vezi mesajul
Felicitari, "OMU BUN", pentru pozitia de mare echilibru si lucida si care e ,cred, in acord cu toata stiinta lumii acesteia.
cum ar spune cineva: astrele (planetele) determina o energie de atractie, cum ne invata fizica, de altfel. si energie fiind (creata, probabil) inflenteaza si ce i in jur.
as zice ca polemica trebuie terminata , odata cu postarea de mai sus, a omului bun!
Pe mine nici nu ma intereseaza sa fiu în acord cu "toata stiinta lumii acesteia", mai ales daca ea se dovedeste a fi în dezacord (total sau chiar si partial) cu Adevarul.

Cât despre astrologie, este o bataie de joc, o inselatorie draceasca (cu ifose de "stiinta"), care combina minciuna cu fragmente de adevar (sau cu ceva ce, la prima vedere, pare a fi adevarat). Este de-a dreptul daunatoare atât pentru mintea omului, cât si, sau mai ales, pentru sufletul sau. Nu ne este de nici un folos (ba dimpotriva!) sa ni se atraga atentia asupra unor asemanari sau deosebiri de comportament între diferite semne astrale, pentru ca acestea nu spun nimic despre adevarata persoana, care este unica. Este chiar o lipsa de respect orice încercare de a clasifica oamenii, cu atât mai mult pe criterii superficiale. Astfel, cine se ia dupa astfel de semne isi taie singur posibilitatea de a se cunoaste pe sine si pe ceilalti în profunzime, în loc sa caute si sa vada chipul lui Dumnezeu in fiecare om. Tocmai de aceea, isi bat joc dracii de noi, fiindca nu au nici un interes ca noi oamenii sa ne cunoastem, sa ne respectam si sa ne iubim, ba mai mult sa-L avem prezent pe Dumnezeu în relatiile dintre noi. De aceea ne induce vicleanul în eroare prin premisele false pe care ni le furnizeaza, iar noi, pe baza unor astfel de premise, ne formam diverse pejudecati, care adeseori ne fac sa ne purtam nedrept cu semenii nostri.

Nu vreau sa contrariez pe nimeni cu aceste afirmatii, ci mai degraba sa trag un semnal de alarma, fiindca atât astrologia, cât si alte domenii ale miscarii new age, sunt cai ale pierzarii. Ele dau doar iluzia unei "cunoasteri", dar, de fapt, ele nu fac decât sa ne adoarma constiinta.

Acestea-mi sunt convingerile de acum, la care am ajuns cu ajutorul lui Dumnezeu, dupa ce am pierdut timp pretios cu astfel de mizerii.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde