Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.03.2010, 14:17:38
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Asta stiu.
Dar noua data a Pastelui cum se va calcula?
Nu stiu, insa e posibil sa fie dupa calendarul gregorian. Articolul e mai vechi, din 2007...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.03.2010, 14:19:29
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Astfel se vadeste misiunea voastra de agitatori si scurmatori. Stirea aia e veche din 2007. Ati resuscitat-o ca prin minune tocmai acum.

Mi se pare ca stilistii forumului incep sa semene cu fariseii inspre sfarsitul activitatii Mantuitorului, din ce in ce mai tipicari si formalisti, din ce in ce mai plini de ura.

Apropo, anul asta mai sarbatorim si noi Invierea?
Cu adevarat, Bogdan este "foarte stilist"!

Eu chiar nu stiam de aceasta informatie si'i multumesc colegului de forum! Sau iarasi "sari ca ars", la fel cum ai facut si cu Danion, vazand ca Adevarul a iesit din nou la iveala?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.03.2010, 14:22:38
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit cine stabileste data comuna a Pastilor

Da, si eu ma gandeam la acelasi subiect, legat de data comuna a Pastilor, din ultimii ani incoace, si incepusem sa am unele suspiciuni care, din cate observ, mi s-au confirmat... initial, pusesem acest fapt pe seama 'coincidentzei', dar ulterior mi s-a parut nitzel cam 'mare' si evidenta (izbitor de 'batatoare la ochi') astfel de 'coincidentza', apoi incepusem sa 'pendulez' cu mintea incoace si-ncolo, pana ce am gasit unele 'lamuriri'. Postez aici si un link la un articol relevant referitor la acest subiect:
http://www.razbointrucuvant.ro/2009/...atei-pastelui/
Si un mic extras, aici: "Articolul urmator, semnat de parintele Dan Badulescu, rememoreaza un eveniment istoric interbelic ce tinea de eforturile organismelor masonice mondialiste de a impune tuturor confesiunilor crestine si, mai mult decat atat, Bisericii Ortodoxe, serbarea Pastilor la aceeasi data. Perioada anilor ‘20-’30 ai secolului trecut reprezinta momentele istorice in care presiunile internationale au capatat o forma brutala si inchegata. Se pusesera bazele Societatii Natiunilor, un organism care anticipa ONU, se discuta si se faceau demersuri pentru o Europa federala si, in ceea ce ne priveste, se faceau pasi mari spre alinierea Bisericii la noua ordine mondiala.[...] Iata insa ca si in zilele noastre se doreste stabilirea datei Pastilor de catre organismele mondialiste. Masinaria bine construita a Comisiei Europeane (fata de subreda Societate a Natiunilor) este chemata, nici mai mult nici mai putin, decat sa stabileasca aceeasi data a Pastilor pentru toate confesiunile crestine, inclusiv pentru Bisericile ortodoxe. Si vestile proaste nu se opresc aici: Patriarhia Ecumenica face presiuni pentru organizarea unui asa-zis Sinod pan-ortodox care trebuie sa ia in discutie, printre alte lucruri (la fel de grave sau chiar si mai ingrijoratoare) “stabilirea unui calendar comun al sarbatorilor”... Este de precizat faptul ca in perioada interbelica “momentul de rezistenta” al BOR – despre care se face vorbire in acest articol – a venit nu din partea conducerii Bisericii - patriarhul Miron Cristea fiind un fidel executor al ordinelor venite pe linie politica – ci de la cei putini si curajosi care au marturisit adevarul cu orice pret. Se vor mai gasi dintre acestia si acum? Pentru ca presiunile “Fiarei” pentru desavarsirea Marii Apostazii au atins deja un nou punct culminant."
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.03.2010, 14:28:49
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
Da, si eu ma gandeam la acelasi subiect, legat de data comuna a Pastilor, din ultimii ani incoace, si incepusem sa am unele suspiciuni care, din cate observ, mi s-au confirmat... initial, pusesem acest fapt pe seama 'coincidentzei', dar ulterior mi s-a parut nitzel cam 'mare' si evidenta (izbitor de 'batatoare la ochi') astfel de 'coincidentza', apoi incepusem sa 'pendulez' cu mintea incoace si-ncolo, pana ce am gasit unele 'lamuriri'. Postez aici si un link la un articol relevant referitor la acest subiect:
http://www.razbointrucuvant.ro/2009/...atei-pastelui/
Si un mic extras, aici: "Articolul urmator, semnat de parintele Dan Badulescu, rememoreaza un eveniment istoric interbelic ce tinea de eforturile organismelor masonice mondialiste de a impune tuturor confesiunilor crestine si, mai mult decat atat, Bisericii Ortodoxe, serbarea Pastilor la aceeasi data. Perioada anilor ‘20-’30 ai secolului trecut reprezinta momentele istorice in care presiunile internationale au capatat o forma brutala si inchegata. Se pusesera bazele Societatii Natiunilor, un organism care anticipa ONU, se discuta si se faceau demersuri pentru o Europa federala si, in ceea ce ne priveste, se faceau pasi mari spre alinierea Bisericii la noua ordine mondiala.[...] Iata insa ca si in zilele noastre se doreste stabilirea datei Pastilor de catre organismele mondialiste. Masinaria bine construita a Comisiei Europeane (fata de subreda Societate a Natiunilor) este chemata, nici mai mult nici mai putin, decat sa stabileasca aceeasi data a Pastilor pentru toate confesiunile crestine, inclusiv pentru Bisericile ortodoxe. Si vestile proaste nu se opresc aici: Patriarhia Ecumenica face presiuni pentru organizarea unui asa-zis Sinod pan-ortodox care trebuie sa ia in discutie, printre alte lucruri (la fel de grave sau chiar si mai ingrijoratoare) “stabilirea unui calendar comun al sarbatorilor”... Este de precizat faptul ca in perioada interbelica “momentul de rezistenta” al BOR – despre care se face vorbire in acest articol – a venit nu din partea conducerii Bisericii - patriarhul Miron Cristea fiind un fidel executor al ordinelor venite pe linie politica – ci de la cei putini si curajosi care au marturisit adevarul cu orice pret. Se vor mai gasi dintre acestia si acum? Pentru ca presiunile “Fiarei” pentru desavarsirea Marii Apostazii au atins deja un nou punct culminant."

Vezi ca'n '26 si '26 BOR a praznuit Pastele inaintea jidovilor si impreuna cu ceilalti "crestini", preferand sa priveasca spre Roma decat spre Ierusalim! Si tot din cauza acelor presiuni, calendarul "indreptat", adica gregorian a fost introdus in parte! O parte a rezistat, o parte nu! Totusi, nu inteleg de ce, partea care a rezistat puterii masonice, e numita "stilista"!
Ei pur si simplu au ramas acolo, nemutand hotarul Sfintelor Predanii! Dar in continuare sunt catalogari ca schismatici, eretici, s.a.m.d.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.03.2010, 14:35:42
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Antonio, ma intreb daca nu cumva faptul ca threadurile pe care scrii se termina cu mesajele tale iti indica tie ca, in vreun fel, ai castigat vreo batalie, deci ai avut dreptate.

Nu frate, pur si simplu oamenii nu mai au motivatie sa iti raspunda, pentru ca tu nu faci decat sa intorci mesajele fiecaruia impotriva lui. Tu nu vrei adevarul, Antonio, tu vrei ca lumea sa iti dea dreptate, atat.

De aceea vei ramane izolat pe forum, probabil foarte curand.

Imi cer scuze daca te-am jignit numindu-te frate. Banuiesc ca nu vrei sa fii frate cu un schismatic ticalos ecumenist si antihrist ca mine.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.03.2010, 14:42:01
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Astfel se vadeste misiunea voastra de agitatori si scurmatori. Stirea aia e veche din 2007. Ati resuscitat-o ca prin minune tocmai acum.

Mi se pare ca stilistii forumului incep sa semene cu fariseii inspre sfarsitul activitatii Mantuitorului, din ce in ce mai tipicari si formalisti, din ce in ce mai plini de ura.

Apropo, anul asta mai sarbatorim si noi Invierea?
Eu nu sunt stilist, sunt din BOR, dar ma doare sufletul sa vad directia in care merge Biserica mea...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.03.2010, 14:45:13
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Eu nu sunt stilist, sunt din BOR, dar ma doare sufletul sa vad directia in care merge Biserica mea...
Imi cer scuze daca te-am suparat, dar prin dezbinare nu se imbunatateste mersul Bisericii.

Acest argument, de altfel, arata de fapt deznadejde. Daca avem credinta ca Hristos este Capul real al Bisericii, si ca el a zis ca ea "nu va fi biruita in veci", nu putem cadea in deznadejde.

Dezbinarea este opusul pacii. Daca fericiti vor fi facatorii de pace, cum vor fi cei care dezbina?

Imi doresc, pentru noi toti, sa cautam pacea, iar nu dezbinarea.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.03.2010, 14:49:20
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Astfel se vadeste misiunea voastra de agitatori si scurmatori. Stirea aia e veche din 2007. Ati resuscitat-o ca prin minune tocmai acum.

Mi se pare ca stilistii forumului incep sa semene cu fariseii inspre sfarsitul activitatii Mantuitorului, din ce in ce mai tipicari si formalisti, din ce in ce mai plini de ura.

Apropo, anul asta mai sarbatorim si noi Invierea?
Măcar bine că ai retezat bârfa din fașă. Dacă nu observai ne dădea dracul de lucru până la Rusalii .
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.03.2010, 14:52:06
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Dezbinarea este opusul pacii. Daca fericiti vor fi facatorii de pace, cum vor fi cei care dezbina?
Eu nu vreau sa dezbin pe nimeni. Imi doresc sincer ca BOR si toate celelalte Biserici Ortodoxe Traditionale Nationale sa lepede public ecumenismul si calendarul nou si sa fie TOATE UNITE. Dar daca asta nu se va intampla, ce vom face? Ne vom impartasi cu catolicii daca sinodul BOR va face Doamne fereste asta? Nu prea cred...

Dumnezeu sa ne ajute.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.03.2010, 14:59:41
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Eu nu vreau sa dezbin pe nimeni. Imi doresc sincer ca BOR si toate celelalte Biserici Ortodoxe Traditionale Nationale sa lepede public ecumenismul si calendarul nou si sa fie TOATE UNITE. Dar daca asta nu se va intampla, ce vom face? Ne vom impartasi cu catolicii daca sinodul BOR va face Doamne fereste asta? Nu prea cred...

Dumnezeu sa ne ajute.

Aplici "iconomia" si BOR va ramane unita inca o data chiar daca asta consista in tradarea Adevarului (pentru a cata oara?)!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul ar trebui sa schimbe oamenii in bine - voi simtiti asta? sophia Biserica Ortodoxa Romana 32 12.06.2013 23:36:18
De asta ce ziceti? Din vest ne vin "bunatatile"!!! Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 79 12.07.2012 08:27:10
Barbatul crestin si ispitele femeii - de data asta sophia Tinuta in Biserica 492 02.07.2011 11:43:54
Ce ziceti de asta? kiralina Generalitati 121 06.06.2010 22:29:47
ce ziceti de luca 19:27 jezisovi_pivo_nelej Din Noul Testament 10 28.01.2007 01:29:22