Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 27.08.2013, 11:38:32
andrei_elena's Avatar
andrei_elena andrei_elena is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.12.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ioane, iar esti in perioada in care sari calul? :)
Ba eu cred ca Ioan are dreptate, fata si-a luat talpasita iar userii duc discutii in contradictoriu, fac presupuneri, etc. S-ar putea sa mai scrie la un moment dat cateva vorbe sa alimenteze telenovela.
__________________
„Nimic nu costă mai mult decât neștiința.“ Grigore Moisil

Last edited by andrei_elena; 27.08.2013 at 12:16:56.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 27.08.2013, 13:26:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_elena Vezi mesajul
Ba eu cred ca Ioan are dreptate, fata si-a luat talpasita iar userii duc discutii in contradictoriu, fac presupuneri, etc. S-ar putea sa mai scrie la un moment dat cateva vorbe sa alimenteze telenovela.
Si daca nu are asa des acces la internet ca altii?
Pentru ce sa ofensezi gratuit o persoana?
Doar in baza unor suspiciuni, paranoia?

Nici macar nu e o problema indecenta, daca ar fi fost, topicul era sters, cum s-a mai intamplat.

Tu vezi doar certuri, eu vad ca de la problema initiala s-a ajuns la dezbaterea unor idei interesante si poate utile si altora:

1. Duhovnicul este sau nu obligat sa fie sincer cu ucenicii? Poate oferi pretexte in loc de motive, este corect?
2. Duhovnicul poate fi influentat, subiectiv? Poate fi schimbat atunci cand ia decizii care nu le consideri corecte? (s-a mai discutat)
3. Un copil poate avea mai mult de o mama?
4. Cand binecuvantarea parintilor e absolut necesara? (s-a mai discutat)
5. Este corect sa condamni un barbat doar pentru ca a mai fost casatorit (si nici macar nu e divortat!)?
etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 27.08.2013, 13:46:34
andrei_elena's Avatar
andrei_elena andrei_elena is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.12.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si daca nu are asa des acces la internet ca altii?
Pentru ce sa ofensezi gratuit o persoana?
Doar in baza unor suspiciuni, paranoia?

Nici macar nu e o problema indecenta, daca ar fi fost, topicul era sters, cum s-a mai intamplat.

Tu vezi doar certuri, eu vad ca de la problema initiala s-a ajuns la dezbaterea unor idei interesante si poate utile si altora:

1. Duhovnicul este sau nu obligat sa fie sincer cu ucenicii? Poate oferi pretexte in loc de motive, este corect?
2. Duhovnicul poate fi influentat, subiectiv? Poate fi schimbat atunci cand ia decizii care nu le consideri corecte? (s-a mai discutat)
3. Un copil poate avea mai mult de o mama?
4. Cand binecuvantarea parintilor e absolut necesara? (s-a mai discutat)
5. Este corect sa condamni un barbat doar pentru ca a mai fost casatorit (si nici macar nu e divortat!)?
etc.
Ai dreptate, sunt paranoica. Ma uit foarte mult la telenovele si emisiuni gen "Iubiri secrete" si "Mireasa pentru fiul meu". De-asta m-a si prins firul povestii.
__________________
„Nimic nu costă mai mult decât neștiința.“ Grigore Moisil
Reply With Quote
  #64  
Vechi 27.08.2013, 14:09:30
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Duhovnicul trebuie sa indrume, nu sa hotarasca in locul ucenicului.
Duhovnicul nu a hotarat in locul ucenicului, a hotarat pentru el (are libertatea sa o cunune cu acel barbat sau nu). Daca el nu crede ca este bine ce face poate sa isi spuna parerea, mai ales ca nu este un simplu preot este chiar duhovnicul ei.

De unde stim noi ca duhovnicul nu i-a adus in vedere si alte aspecte pe care fata nu le-a considerat importante si de luat in seama. Ea a retinut doua, diferenta de varsta si opozitia parintilor. Nu pot sa cred ca duhovnicul nu a atentionat-o si in alte privinte care sunt la fel de importante (tinand cont de complexitatea situatiei).

Cunosc si eu cazuri in care duhovnicul nu a fost de acord cu anumite casatorii si din nefericire s-au terminat cu un divort traumatizant.

Din punctul meu de vedere duhovnicul si-a exprimat parerea, daca vrea sa mai mediteze la discutia avuta cu acesta nu greseste. Este libera sa mearga si in alta parte, la alt duhovnic, sa ceara si alte sfaturi. Fiecare raspunde pana la urma pentru deciziile lui.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 27.08.2013, 14:47:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Duhovnicul nu a hotarat in locul ucenicului, a hotarat pentru el (are libertatea sa o cunune cu acel barbat sau nu). Daca el nu crede ca este bine ce face poate sa isi spuna parerea, mai ales ca nu este un simplu preot este chiar duhovnicul ei.
Motiv sau pretext, asta e problema.
Poate sa o cunune si altcineva.

Citat:
De unde stim noi ca duhovnicul nu i-a adus in vedere si alte aspecte pe care fata nu le-a considerat importante si de luat in seama. Ea a retinut doua, diferenta de varsta si opozitia parintilor.
Poate ai vrut sa scrii altcineva.

Nu cred ca duhovnicul i-a pus in vedere "opozitia parintilor" ci asa cum a scris, ea s-a gandit deja la asta pentru ca stie cum gandesc.

Alte aspecte, daca sunt mai putin importante decat diferenta de 1 an (10 vs. 11) chiar nici nu mai merita puse in discutie.

Citat:
Nu pot sa cred ca duhovnicul nu a atentionat-o si in alte privinte care sunt la fel de importante (tinand cont de complexitatea situatiei).
Pentru ca nu exista alte aspecte morale/canonice.
Nici asta cu 10 ani nu este macar.

Citat:
Cunosc si eu cazuri in care duhovnicul nu a fost de acord cu anumite casatorii si din nefericire s-au terminat cu un divort traumatizant.
Poate si pentru ca de la inceput a plasat un stigmat asupra lor?
Poate ca au fost cazuri in care n-a fost de acord dar casatoria a fost si este una functionala?

Citat:
Din punctul meu de vedere duhovnicul si-a exprimat parerea, daca vrea sa mai mediteze la discutia avuta cu acesta nu greseste. Este libera sa mearga si in alta parte, la alt duhovnic, sa ceara si alte sfaturi. Fiecare raspunde pana la urma pentru deciziile lui.
Vorbesti serios?
Adica tu consideri ca e normal, la o diferenta de 10 ani sa se poata casatori dar la 11 nu?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 27.08.2013, 14:48:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_elena Vezi mesajul
Ai dreptate, sunt paranoica. Ma uit foarte mult la telenovele si emisiuni gen "Iubiri secrete" si "Mireasa pentru fiul meu". De-asta m-a si prins firul povestii.
Stai linistita, important e sa constientizezi problema, pe urma cauti sa indrepti situatia.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 27.08.2013, 14:59:38
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Cunosc si eu cazuri in care duhovnicul nu a fost de acord cu anumite casatorii si din nefericire s-au terminat cu un divort traumatizant.
Din câte am observat eu prin Vietile Sfintilor si alte scrieri bisericesti, mai mult sau mai putin contemporane, iesirea din ascultare se termina negresit cu ceva traumatizant :)

(Acum e drept ca sunt si cazuri in care ascultarea de duhovnic poate sa nu fie chip al ascultarii de Hristos deci situatia poate fi mai complicata...)

Last edited by VladCat; 27.08.2013 at 15:03:44.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 27.08.2013, 15:15:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Din câte am observat eu prin Vietile Sfintilor si alte scrieri bisericesti, mai mult sau mai putin contemporane, iesirea din ascultare se termina negresit cu ceva traumatizant :)

(Acum e drept ca sunt si cazuri in care ascultarea de duhovnic poate sa nu fie chip al ascultarii de Hristos deci situatia poate fi mai complicata...)
Nu neaparat.
Stiu un caz concret, in care o familie, cu probleme materiale, a primit de la duhovnic sfatul (porunca?!) ca sotia sa intrerupa alaptarea la copilul care il aveau (nu avea inca 2 ani) si sa mai faca unul.

Au cerut binecuvantare sa-si schimbe duhovnicul, au primit-o cu chiu cu vai iar noul duhovnic nu le-a mai cerut astfel de dovezi extreme de credinta.

Au 3 copii in prezent si nu le vine chiar usor si nu e vorba neaparat de bani (cine are copii 2-3 copii macar stie de ce) dar se descurca.

Desigur, putem sa ne imaginam ca daca faceau ascultare de duhovnic, le-ar fi cazut o avere din cer si le-ar fi fost mult mai usor material, dar realitatea asta este.

Deci daca intr-o astfel de chestiune schimba duhovnicul si noul duhovnic nu le cere acelasi lucru controversat, inseamna ca era vorba de ambitia unui om sau Dumnezeu care vorbeste prin gura duhovnicului, s-a razgandit?

Sigur, in unele cazuri extreme, duhovnicul poate fi ca spitalul de nebuni, te internezi acolo si te dai 100% pe mana medicilor, acceptand orice tratament, indiferent cat e de traumatizant, sperand ca vor face din tine iarasi om, macar cat de cat.

Insa exact ca si in etica asistentei psihologice, in majoritatea cazurilor, cand vorbim de oameni majori, normali in sensul ca nu sufera de patimi sfasietoare, cred ca cea mai buna abordare este ca sa incurajezi omul sa ia decizia cea buna, sa i-o argumentezi, lasandu-i in cele din urma libertatea de alegere, nu sa i-o impui, eventual mascata de pretexte.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 27.08.2013 at 15:21:54.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 27.08.2013, 19:30:15
andrei_elena's Avatar
andrei_elena andrei_elena is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.12.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Stai linistita, important e sa constientizezi problema, pe urma cauti sa indrepti situatia.
Promit sa indrept situatia, voi urmari si emisiunea "Ochiul din umbra"
__________________
„Nimic nu costă mai mult decât neștiința.“ Grigore Moisil
Reply With Quote
  #70  
Vechi 27.08.2013, 19:49:00
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Motiv sau pretext, asta e problema.
Poate sa o cunune si altcineva.
Exact, poate sa o cunune altcineva.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu cred ca duhovnicul i-a pus in vedere "opozitia parintilor" ci asa cum a scris, ea s-a gandit deja la asta pentru ca stie cum gandesc.
Poate nu ai citit cu atentie mesajele. Duhovnicul i-a spus ca nu crede ca parintii ei vor fi de acord, iar intr-unul din mesaje ai reamintit si tu lucrul acesta.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Alte aspecte, daca sunt mai putin importante decat diferenta de 1 an (10 vs. 11) chiar nici nu mai merita puse in discutie.
Ba din contra, celelalte aspecte sunt extrem de importante. Eu una nu cred ca duhovnicul nu i-a pomenit nimic de cele doua fetite.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Vorbesti serios?
Adica tu consideri ca e normal, la o diferenta de 10 ani sa se poata casatori dar la 11 nu?
Ai inteles ce ai vrut, ca de obicei.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Diferenta de varsta intr-o relatie! marius007 Generalitati 98 11.05.2018 22:19:20
Ce credeti despre diferenta de varsta? Sonrisa Nunta 117 29.03.2013 18:42:18
Diferenta intre Paraclis si Acatist andrutza151 Rugaciuni 2 03.03.2011 10:18:18
Inselarea intre soti ionut12 Generalitati 5 25.11.2010 13:46:46
Diferenta de varsta Anisia Nunta 18 31.05.2010 16:55:30