Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.01.2009, 07:38:03
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat din "Boala si tamaduirea sufletului in traditia ortodoxa" de IPS Hierotheos Vlachos:

" Două feluri de Botez
- În tradiția patristică se vădesc două feluri de botez, întâi, botezul prin apă; iar al doilea, botezul prin Duh. Hristos a descoperit acest adevăr în convorbirea Sa cu Nicodim. El a spus: „De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu" (Ioan 3, 5).
Este evident că aici se pomenește botezul prin apă și botezul prin Duh. În Faptele Apostolilor este clar că creștinii erau întâi botezați în apă și apoi în Duh. Creștinii din Samaria fuseseră botezați în apă, în numele Domnului Iisus, iar apoi Apostolii Petru și Ioan i-au botezat în Duhul. Faptele Apostolilor grăiesc astfel: „Care (Petru și Ioan) pogorându-se, s-au rugat pentru ei, ca să ia Duh Sfânt; pentru că încă nici peste unul dintre ei nu se pogorâse, ci numai botezați erau întru numele
Domnului Iisus. Atunci puneau mâinile peste ei, și luau Duh Sfânt" (Fapte 8, 15-17). Se vede că, deși fuseseră botezați, încă nu primiseră Duhul Sfânt, Care li s-a dat numai prin punerea mâinilor Apostolilor pe capetele lor.
"

Aici avem o interpretare gresita a ceea ce a zis Domnul nostru Iisus Hristos.
Cand zice "De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu" se refera la Taina Sfantului Botez prin care Sfanta Treime incepe sa locuiasca in inima credinciosului iar Satana este alungat de acolo.
Iar credinciosul devine parte din trupul Domnului nostru Iisus Hristos care este Biserica.

Nu zice "de nu se va naste cineva din si mai apoi din Duh" ca sa arate ca e vorba de o nastere simultana din apa si din Duh.
Iar referitor la punerea mainilor Sfintilor Apostoli pe capetele celor deja botezati nu zice nicaieri acolo ca aceasta s-a facut ca sa fie botezati si "din Duh" ci ca sa ia "Duh Sfant".
Este vorba de ungerea acelora care fusesera botezati cu diferite harisme a Duhului Sfant pentru a putea sa propovaduiasca.
Caci vedem ca dupa ce "luau Duh Sfant" incepeau sa vorbeasca in limbi,sau sa prooroceasca,sau sa scoata diavoli.Dar este clar ca lucrarea de minuni sau pogorarea Duhului Sfant(harismele) prin cineva nu e similara cu mantuirea caci si zice Domnul nostru Iisus Hristos:
" [SIZE=2]22.[/SIZE] [SIZE=2] Mulți Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit și nu în numele Tău am scos demoni și nu în numele Tău minuni multe am făcut? [/SIZE] [SIZE=2]23.[/SIZE] [SIZE=2] Și atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtați-vă de la Mine cei ce lucrați fărădelegea. [/SIZE] "

Si de aici se vede clar cum ca se poate foarte bine ca si prin preotul si episcopul pacatos sa se lucreze Sfintele Taine.
Ca multi Sfinti se fereau de aceasta (de a primi darul facerii de minuni) de frica sa nu se trufeasca mai apoi si sa cada din uniunea cu Dumnezeu.

Aceasta ungere insa este primita de credincios dupa taina Sfantului Botez si acum si anume prin Sfanta Taina a ungerii cu Sfantul si Marele mir - caci se si zice "pecetea darului Duhului Sfant".
Caci credinciosul primeste daruri spre propasirea Bisericii in care tocmai a fost adoptat ca madular prin taina Sfantului Botez caci si zice :"Cati in Hristos v-ati botezat in Hristos v-ati si imbracat".
Unul primeste a fi preot,altul episcop,altul inginer,altul nu stiu ce meserie dar toti trebuie sa lucreze aceste daruri spre ce le-au primit adica spre folosul bisericii vazute din care fac parte.

Cum pe vremea cand propovaduiau Sfintii Apostoli era nevoie de a se face misiune spre trecerea la credinta de aceea se dadeau atat de mult darul vorbirii in limbi,al facerii de minuni,al proorociei iar nu ca in vremea aceea erau crestinii mult mai sfinti iar acum nu mai sunt cum gresit inteleg unii.

Iar foloseste IPS Hierotheos termenul "lumina necreata" un termen impropriu caci corect este slava lui Dumnezeu.
Prin aceasta aratandu-se ca nu exista fara Dumnezeu, adica ca nu este de sine statoare sau ipostatica.
Lumina necreata ne duce cu gandul la ceva care ar exista impreuna cu Dumnezeu ceea ce nu e asa.


Eu insa am vazut ca ierarhii Sfantului Sinod al BOR se cam feresc sa dea binecuvantare la aceste carti.
Caci psihoterapia crestin-ortodoxa e aparuta fara binecuvantare iar aceasta de o am (Boala si tamaduirea sufletului in traditia ortodoxa) cu o binecuvantare ciudata caci e tiparita la Iasi si aparuta la Bucuresti la editura Sofia da are binecuvantarea lui PS Galaction Episcopul Alexandriei si Teleormanului.
Iar acum am si inteles si de ce s-au ferit episcopii nostri din BOR sa dea binecuvantare la aceasta carte.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noul Mitropolit al Clujului este IPS Andrei? mela me Generalitati 21 25.03.2011 15:44:23
PS Irineu Slatineanul, noul mitropolit al Olteniei partenie Stiri, actualitati, anunturi 3 18.07.2008 20:05:57
Pozitia Preasfintitului Mitropolit Serafim al razvan_m Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 24.05.2008 14:09:54
NOUL MITROPOLIT AL MOLDOVEI SI BUCOVINEI kvlr Stiri, actualitati, anunturi 7 06.03.2008 19:12:32
Dr. Laurentiu Streza este noul Mitropolit Tudor Stiri, actualitati, anunturi 0 03.11.2005 14:46:36