Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.05.2010, 13:46:17
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Si eu cred ca poporului astuia ii lipseste o pocainta masiva, pentru toate pe care le facem si pe care NU le facem .. si atunci ar face Dumnezeu minuni cu noi.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.05.2010, 13:46:58
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Si eu cred ca poporului astuia ii lipseste o pocainta masiva, pentru toate pe care le facem si pe care NU le facem .. si atunci ar face Dumnezeu minuni cu noi.
Ai mare, mare dreptate...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.05.2010, 13:49:02
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Si eu cred ca poporului astuia ii lipseste o pocainta masiva, pentru toate pe care le facem si pe care NU le facem .. si atunci ar face Dumnezeu minuni cu noi.
O pocainta a tuturor ar face minuni.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.05.2010, 15:10:27
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
O pocainta a tuturor ar face minuni.
Dar poate incepe cu noi. Prin faptul ca noi ne pocaim influentam automat in bine pe altii. Daca noi ne pocaim ceilalti vor vedea in noi lumina lui Hristos si unii vor dori sa o aiba si ei, si astfel se vor pocai. Daca noi ne pocaim ne vom ruga pentru autoritati, cum ne indeamna Scriptura, iar ele vor deveni mai bune si vor da mai mult randament. Daca ne vom pocai ne vom ruga pentru cei ce nu-L cunosc pe Dumnezeu ca sa-L cunoasca, iar Dumnezeu ne va asculta rugaciunea si numarul credinciosilor autentici va creste.

Si, uite-asa, incet-incet, pocainta noastra va da roade in neprihanire, numarul celor credinciosi cu adevarat se va mari iar tara va merge din ce in ce mai bine. Deci, daca oamenii au hotarat sa se roage pentru tara folosind Psaltirea sau altfel de rugaciuni , eu cred ca bine fac si ar fi indicate mai multe actiuni de acest gen. Numai sa se roage din inima si rugaciunea lor sa fie insotita de pocainta. Doamne-ajuta!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.05.2010, 15:27:08
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Numai sa se roage din inima si rugaciunea lor sa fie insotita de pocainta.
E mai greu asta,ar fi bine sa fie asa.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.05.2010, 17:14:07
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Cred ca totusi, pentru asemenea initiativa trebuie binecuvantare de la preot. Ideea este foarte buna. Pot sa ma alatur si eu!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.05.2010, 18:56:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Numai sa se roage din inima si rugaciunea lor sa fie insotita de pocainta.
E mai greu asta,ar fi bine sa fie asa.
Daniel prietene , crezi tu oare ca e cineva ce nu doreste POCAINTA ? Crezi tu oare ca , aici ,este cineva mai vrednic si fara de pacat pe acest forum ? De ce ne mai rugam , frate , numai ca sa ne aflam in treaba ? Nu , nu cred asta ! Sa sti ca netul si imaginea ce se formeaza in mintea noastra , despre unul sau alt user , este de multe ori deformata , inselatoare , si nu de putine ori aceasta imagine are la baza simpatia sau antipatia creata de gandurile nestapanite si viclene . Vrajba si zazania ce se creaza la un moment dat sun rezultatul acestor ganduri pacatoase , nestapanite . Iti scriu aceste randuri , pentru ca astazi m-am convins inca odata cat de inselator si perfid este netul cand ne creem imagini false , rauvoitoare la adresa unuia sau altuia. De unde sti tu ca rugaciunea grupului creat aici nu este insotita de pocainta ? Cu ce drept judecam sau ironizam pe unul sau pe altul ? Nu-ti convine initiativa , o ocolesti , o ignori , dar nu arunci cu pietre si nu te dai mai zmeu decat altii . Te rog Daniel , nu mai judeca intruna , pe oricine si orice numai de dragul unei originalitati ce nu-si are locul si rostul . Doamne Ajuta !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.05.2010, 19:02:50
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
O pocainta a tuturor ar face minuni.
Da, ar face multe minuni! Totusi omului ii place pacatul mai mult decat virtutea...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.05.2010, 21:40:49
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Da, ar face multe minuni! Totusi omului ii place pacatul mai mult decat virtutea...
Si daca e asa,ce e de facut? Ce solutie vezi tu Gabriela? Crezi ca e buna aceasta rugaciune cu Psaltirea pentru tara si neputintele noastre? Ne poate ajuta sa iesim din aceasta stare in care ne place mai mult pacatul decat pocainta?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.05.2010, 07:15:42
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Parintele Arsenie Papacioc recomanda pentru citire 2-3 psalmi. Eu voi incerca sa ma rog asa cum am aflat de la Parintele, adaugand si alte rugaciuni pentru tara... va mai tin la curent. Acum plec la serviciu.Doamne, ajuta!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Grup de rugaciune delia31 Umanitare 286 11.03.2024 04:41:48
Rugaciune pentru elevi si pentru profesori spre_rasarit Sectiune dedicata profesorilor de religie 5 07.07.2012 02:50:19
Acatiste la Manastiri, pentru cei care nu se afla in tara Iulia11 Generalitati 7 01.11.2010 12:48:47
Sfântul Vasile cel Mare : picături de înțelepciune - PENTRU SUFLETELE NOASTRE cristiboss56 Pocainta 19 12.01.2010 18:45:34
Pentru cei diaspora (dar si din tara)-aveti biblioteca de carti religioase? sophia Biserica Ortodoxa Romana 6 08.10.2009 23:35:55