Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.04.2013, 21:18:10
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
cred ca o statistică interesanta ar fi despre câte unități au fost renovate după '89.
În articolul cu pricina e făcută o paralelă între ce a făcut statul și ce a făcut Biserica. Practic e absurd să-i reproșezi Bisericii faptul că ea s-a străduit mai mult. Oamenii nu s-au dus din proprie inițiativă să doneze bani; în spatele fiecărei biserici ridicate stă strădania preotului, de regulă tânăr, care a fost pus acolo.
Mi-aș dori să avem și la guvernare oameni care să se străduiască pentru țară așa cum se străduiesc oamenii Bisericii pentru ea.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.04.2013, 00:36:53
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Și totuși, cifrele vorbește, ca să zic așa. Unu la cinci.
Corect!
Iar asta arată că Biserica e mult mai responsabilă/activă/eficientă decât restul lenevit al lumii...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.04.2013, 01:01:37
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

De fapt, nu de asta se plange atat lumea, ci de faptul ca se baga bani publici.
Ca ortodox, nu ma deranjeaza asa mult, si daca te uiti la cat de ineficient e statul si toata istoria de colaborare Biserica-Stat, bagarea banilor acolo de primar e doar o consecinta naturala din mai multe puncte de vedere, iar un lacas de cult e o investitie de 3,000 de ori mai putin furabila ca o autostrada, dar e si asta o problema, cu banii de la stat pt Bor.
Deci trebuie gasita o cale de mijloc(niste spitale mai moderne nu ar strica, ai? Mai ales ca marea majoritate au o troita in curte).
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.04.2013, 02:28:24
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Spitale moderne?
Ce să facem cu ele, câtă vreme scopul șmecherilor cinici de la putere e să murim, nu să trăim. Sau să putrezim de vii, ca să nu mai apucăm să ridicăm nici măcar lingura, darmite bâta...

Cunosc eu un spital modern (cu secție de Urgențe), al doilea ca mărime și dotare dintr-un județ, care nu mai are nici telefon (deloc), nici curent electric (deseori), din pricina datoriilor... Cum s-a ajuns aici nu mă întreba. Faptul rămâne fapt.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.04.2013, 14:27:41
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

OK, hai sa lasam scolile, sa luam spitalele. 425 de spitale, 18300 de biserici.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.04.2013, 14:42:11
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Smile

Bine ar fi daca Biserica ar investi ea din proprie initiativa si in spitale si in educatie... asa de bine ar fi.
Stiu ca sunt destule cazuri in care se implica (Valea Plopului, Provita, gradinite si scoli particulare ortodoxe, seminarii ortodoxe pentru baieti si fete, azile de batrani, manastiri-spitale cum e Nera din jud. Caras Severin sau cea de la Techilghiol) dar din pacate promovarea lor e slaba, lumea nu prea stie de ele.

Poate ca ar trebui noi fiecare sa le scoatem mai mult la lumina fiecare dupa putere (spunand despre ele la familie/prieteni, promovandu-le pe blog-ul personal, pe forumuri, incurajand proiectele pe care le au preotii si calugari atat cu vorba cat si cu fapta, etc.)... si atunci orice articol de genul "vai ca sunt prea multe biserici, si prea putine spitale/scoli" va deveni ca latratul unui caine fara dinti (caci omul va zice, da se fac multe biserici, dar cat bine fac acestea :) )
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.04.2013, 14:51:07
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana-Simona Vezi mesajul
dar din pacate promovarea lor e slaba, lumea nu prea stie de ele.
Și pentru ce ar trebui să-și facă reclamă? Să se laude, sau ce?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.04.2013, 15:06:23
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
OK, hai sa lasam scolile, sa luam spitalele. 425 de spitale, 18300 de biserici.

Eu stiam ca intr-o biserica intra si cei sanatosi si cei bolnavi. In schimb , intr-un spital se interneaza doar cei bolnavi.

Last edited by bluester; 23.04.2013 at 15:09:46.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.04.2013, 15:29:55
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !!!

Eu zic ca e anormal ca intr-o tara in care ,spitalele sunt la pamant,si oamenii mor efectiv cu zile in ele,drumurile sunt pline de gropi, si sumtem singura tara din Europa ce nu are nici o autostrada care sa o parcurga de la cap la coada, sa se construiasca atatea biserici noi,desi, cele vechi nu sunt deloc pline ochi !!!

Cei interesati direct si material de aceasta proliferare a noilor lacase de cult(interesati material,desigur), vor striga in gura mare ca Biserica este atacata !!!

Insa ,trebuie sa precizam din capul locului ca, Nu confundam Biserica cu functionarii ei,adica clerul !!!
Acest cler, desigur,nu e cel mai indreptatit sa spuna ca biserica e atacata, deoarece ei sunt un sindicat de angajati la stat care-si apara interesele profesionale, adica a avea un loc de munca si o parohie noua pentru cunonstinte, nepoti si rude,care altfel ar rmane someri !!!

Deci asta e scopul construirii de biserici noi, acela de a da servicii absolventilor de teologie ,care ies pe banda rulanta !!!

Nu trebuie sa amestecam prestigiul istoric al bisericii, cu greselicle si erorile pe care le face uneori clerul,AVAND INTERESE MATERIALE SI PROFESIONALE DIRECTE,asemenea unui sindicat de aomeni ai muncii(care au de intretinut familii si copii) !!!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.04.2013, 15:38:41
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Citisem un articol cu privire la rezultatele obtinute. Si concluzia a fost ca nu tin de confortul elevilor si nici de salariile profesorilor. Dar cu siguranta tin de profesori. Cand vom avea asa ceva vom avea si un sistem de invatamant performant.
Dar si profesorii, si preotii, si medici... nu pica din cer. Tot dintre noi sunt. Si conducatorii la fel.
Schimbarea societatii incepe cu fiecare dintre noi.

Si referitor la profesori: Exista profesori in varsta buni. Exista si acolo uscaturi. Destule. Dar sa privim spre viitor. Din nefericire putem sa generalizam. Profesori tineri cu "har" si pasiune nu prea sunt.
Cei care intra acum in sistemul de invatamant (ne referim la cel preuniversitar) sunt cei incapabili sa performeze in alt domenii. "Si asa nu stiu sa fac mai nimic. Ma duc acolo ca sa dictez dintr-o carte pot si eu". Grav. Foarte grav.
Eu cred ca rezultatele in invatamant tin in mare masura de salariile profesorilor. Toti profesorii extrem de buni si pregatiti se vor orienta spre alt domeniu sau alt loc de munca, daca nu se vor descurca cu salariul din invatamant. Ce credeti ca il mai motiveaza pe un tanar competent si pregatit sa intre in invatamant cand salariul este extrem de mic, eu il gasesc umilitor. Si totusi mai exista profesori bine pregatiti (am cunoscut personal) competenti, care isi fac treaba cu profesionalism. Pentru acestia, jos cu palaria! Tot respectul si aprecierea.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare