Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.10.2015, 23:40:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Din experienta proprie si personala?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.10.2015, 23:46:50
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Din experienta proprie si personala?
Nu, ci uitandu-ma la altii.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.10.2015, 03:06:08
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Poate mai degraba pot transmite boli.

O credinta la fel de naiva ca cea in faptul ca pot deosebi oamenii dupa starea lor sufleteasca.

Deja vad pe unii dand afara rude/prieteni, ca n-au fost placuti de matza casei
Sunt animale EXTREM de curate și care țin la igiena lor poate mai mult decât oamenii! Eu am pisica de ani de zile, ma linge precum un câine, își mai atinge nasul de nasul meu, mai îmi infuleca vreo bucățică din propria-mi farfurie, și te asigur ca sunt sănătos tun! Ba chiar aveam probleme grave cu plămânii, o afecțiune ce o mosteneam de la naștere, în copilărie am fost diagnosticat cu un ușor început de astm, apoi, în timpul liceului și facultății aveam o tuse seaca, din interiorul cutiei toracice, extrem de apăsătoare, deranjanta și cu o frecventa îngrijorătoare. Pisica ani la rand a dormit pe pieptul meu, torcand. Vazand ca nu mai am probleme de mai bine de un an, simtindu-ma complet sănătos, ca și când nu as fi avut niciodată ceva, am fost sa îmi fac analizele. Mi s-au descoperit niște plămâni extrem de sănătoși, testul de spirometrie a indicat valori absolut normale, iar doctorilor nu le venea sa creadă când auzeau cele povestite de mine, toate manifestările din ultimii ani etc. Vazand totuși ca vorbesc extrem de serios și având totodată o mare îngrijorare asupra sănătății mele, am fost îndrumat sa îmi fac un control la inima. Plămânii fiind sănătoși, inima era singurul organ care îmi putea cauza stările descrise de mine. Mărturisesc sincer ca m-am speriat cumplit, credeam ca inima e praf și cât de curând o sa ma curat în ritmul asta. Însă la inima nu am avut absolut nimic. Am fost la un cabinet privat, la o doctorița extrem de experimentata și am fost trimis și cu recomandare prin cineva de la mănăstire. Am beneficiat de un control extrem de amănunțit și mi s-a spus clar: "de mult nu am mai văzut o inima atât de sanatoasa!" (mulțumesc lui Dumnezeu!). Întrebând dacă exista totuși vreo șansă ca cele patite de mine sa fie de la inima, mi s-a răspuns cu toată fermitatea: "exclus!"

În copilărie, de asemenea, aveam o alta pisica. În fiecare primăvară și toamna sufeream de o alergie, mi se ingalbeneau ochii, se și roseau, ma speriam tare. Pisica venea de fiecare data la mine când eram bolnav, stătea pe pieptul meu, venea cu nasul spre fata mea și apoi la fiecare ochi în parte. Închideam ploapele și ma lingea minute în sir. Nici acea afecțiune (alergie) nu am mai avut-o niciodata!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.10.2015, 13:27:02
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cazul e nitel diferit, daca te-ai obosit sa citesti tot ce a scris autorul.
O, bunul meu prieten! Iti multumesc pentru atentionare. Nici nu intentionam sa relatez un caz identic. Mai ai fiere?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.10.2015, 13:50:56
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
O, bunul meu prieten! Iti multumesc pentru atentionare. Nici nu intentionam sa relatez un caz identic. Mai ai fiere?
Vrei transplant ?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.10.2015, 15:12:20
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Vrei transplant ?
Iti multumesc si tie ca m-ai facut sa rad. Am si eu fierea mea.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.10.2015, 15:15:46
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Iti multumesc si tie ca m-ai facut sa rad. Am si eu fierea mea.
Dar a ta cred ca e mai dulce.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.10.2015, 09:08:43
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Poate mai degraba pot transmite boli.

O credinta la fel de naiva ca cea in faptul ca pot deosebi oamenii dupa starea lor sufleteasca.

Deja vad pe unii dand afara rude/prieteni, ca n-au fost placuti de matza casei
Orice animal si oice om poate tranmite boli daca nu s e ingrijit, deparazitat, vaccinat (ca tot se poarta nevaccinarea copiilor). Daca nu ar fi benefice sanatatii, de ce s-ar folosi atat pisici cat si caini ca terapie pentru oameni care sufera de anumite afectiuni?

Iar legat de a doua propozitie, te-as contrazice nitel, si e din experienta mea, precum si din experienta altora. Atat pisicile, cat si cainii chiar pot deosebi oamenii dupa starea sufleteasca. Am vut pisica, acum am caine, si le-am observat comportamentul fata de persoanele pe cae le cunosc si stiu, in mare, care cum este; culmea e ca pisica mi-a atacat pur si simplu un unchi, de care stiu si eu foarte bine ce e de om el, in secunda 3 in care l-a vazut. Acum, cainele imi iubeste niste prietene carora nu le plac cainii de nici o culoare, dar care totusi, sunt niste persoane de nota 10 care ar ajuta tot Globul sa o duca mai bine. Si exemplele de genul pot continua.

Legat de a treia propozitie, nici chiar asa... Oricum toleram in fiecare zi si oameni ok si oameni mai putin ok :))
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.10.2015, 11:37:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Daca nu ar fi benefice sanatatii, de ce s-ar folosi atat pisici cat si caini ca terapie pentru oameni care sufera de anumite afectiuni?
Psihice?

Citat:
Iar legat de a doua propozitie, te-as contrazice nitel, si e din experienta mea, precum si din experienta altora. Atat pisicile, cat si cainii chiar pot deosebi oamenii dupa starea sufleteasca. Am vut pisica, acum am caine, si le-am observat comportamentul fata de persoanele pe cae le cunosc si stiu, in mare, care cum este; culmea e ca pisica mi-a atacat pur si simplu un unchi, de care stiu si eu foarte bine ce e de om el, in secunda 3 in care l-a vazut. Acum, cainele imi iubeste niste prietene carora nu le plac cainii de nici o culoare, dar care totusi, sunt niste persoane de nota 10 care ar ajuta tot Globul sa o duca mai bine. Si exemplele de genul pot continua.
Vezi asta:

Erori de logică
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=18139

Si asta:
Anecdotal evidence

https://en.wikipedia.org/wiki/Anecdotal_evidence
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 12.10.2015 at 15:26:51.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.10.2015, 15:36:05
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

SI psihice.


O fii eroare de logica, nu o fii; nu pot sa garantez ca e asa; de-asta nici nu m-am chinuit sa te contrazic foarte tare (nitel-ul ala cam de-asta nu a fost "categoric") :)
Nu exista suficiente dovezi care sa sustina nici una din teorii, accept teoria pentru ca am experimntat-o, si nu doar eu; se bazeaza doar pe trairea mea si a unui procent ff mic in populatie (daca te ganesti ca suntem 7 mld de omni, clar e un pocent infim, cu tot cu ceea ce m citit si czuri din carti si presa).
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
Răspunde