Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 27.12.2016, 15:45:36
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca te referi la Galileo Galilei insa, batalia asta trebuie sa o duci cu romano-catolicii nu cu noi:)
De parca ortodocsii ar fi colonizat Marte.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #192  
Vechi 27.12.2016, 15:46:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
De parca ortodocsii ar fi colonizat Marte.
De parca cineva ar fi colonizat Marte sau daca ar coloniza ar folosi la ceva, ca sa nu mai vorbim de resursele aruncate aiurea pe chestia asta

Da' inteleg, ai zis-o tot asa, ca sa nu smeresti.. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 27.12.2016, 15:47:29
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da, ca altfel daca ai fi mai smerit ai recunoaste prostia imensa care ai spus-o inclusiv cea cu care incerci "sa te scoti".
Prostiile mele palesc pe langa cele promovate pe aici ca adevaruri.:)
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #194  
Vechi 27.12.2016, 15:48:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Prostiile mele palesc pe langa cele promovate pe aici ca adevaruri.:)
Ramane sa mai si dovedesti afirmatia asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #195  
Vechi 27.12.2016, 17:17:26
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
E absurd ce spui.Asta a facut biserica sute de ani,a incercat sa separe omul de natura si pamantul de univers.
Biserica nu separă omul de natură ci, cunoscînd bine natura omului (atât pe aceea dintru Început cât și pe cea căzută), țintește dincolo de natură. Unde țintește, oare?
Spre cultură!
Anume, spre Cultura Duhului.
Asta nu e o separare, ci o lucrare a Domnului în slăbiciune pentru recuperarea și transfigurarea omului întru Acasă.
Ce e așa de greu de pricepit, frate?
Reply With Quote
  #196  
Vechi 27.12.2016, 17:31:30
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Abstinenta este o alegere sau o disfunctie...
Abstinența este întotdeauna o alegere a voinței.
Voința are două ipostaze de manifestare: ca implicare și ca abținere. Abținerea e considerată semnul omenescului, prin excelență. Porcul nu se poate abține. Sfinții s-au abținut, ca și Domnul, de la mari ispitiri. Sesizezi diferența dintre sfânt și porc? (altă comparație nu pot să-ți ofer, iartă-mă...).

E drept că abstinența poate fi practicată din (ca) înșelare. O voință oarbă, neînsoțită de discernământ, poate fi mai păguboasă ca o implicare cinstită.
Ferească Dumnezeu de voința prostului! Se numește încăpățânare de catâr.
Deci nu preamărim abstinența de dragul abstinenței (ci o subordonăm unei valori mai înalte) dar ne rugăm să ne-o dea Dumnezeu atunci când ne dăm seama că e potrivită.

P.S. Concluzie: ferește-te să nu fii porc ori catâr, dacă vrei să devii om!
Dar cum e omul? Curat ca porumbelul și înțelept ca șarpele...

Last edited by ioan67; 27.12.2016 at 17:37:28.
Reply With Quote
  #197  
Vechi 27.12.2016, 17:37:05
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Biserica nu separă omul de natură ci, cunoscînd bine natura omului (atât pe aceea dintru Început cât și pe cea căzută), țintește dincolo de natură. Unde țintește, oare?
Spre cultură!
Anume, spre Cultura Duhului.
Asta nu e o separare, ci o lucrare a Domnului în slăbiciune pentru recuperarea și transfigurarea omului întru Acasă.
Ce e așa de greu de pricepit, frate?
Ceea ce spuneti dvs este doar in "acte",caci realitatea nu arata deloc asa.Biserica sau hai sa spunem spiritualitea sau religia in general vrea tocmai sa cunoasca si sa depaseasca natura.Dar la fel cum politica esueaza in societate,tot asa si religia esueaza in natura.Ambele vor sa transforme omul dar nici una nu cunoaste omul.Una ii pune stapanire pe trup cealalta pe minte.Una ii vinde trupul alta ii cumpara sufletul.Iar omul e mereu mijloc,un cobai al lui insusi.Va vad ca militati aici pentru o institutie,dar sa stiti ca nu va deosebiti cu nimic de orice agent de vanzari sau politician sau orice persoana care....vinde,se vinde si pana la urma asta e procesul...Ce e greu de priceput?Chiar nimic nu e greu de priceput.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #198  
Vechi 27.12.2016, 17:39:22
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Ceea ce spuneti dvs este doar in "acte",caci realitatea nu arata deloc asa.Biserica sau hai sa spunem spiritualitea sau religia in general vrea tocmai sa cunoasca si sa depaseasca natura.Dar la fel cum politica esueaza in societate,tot asa si religia esueaza in natura.Ambele vor sa transforme omul dar nici una nu cunoaste omul.Una ii pune stapanire pe trup cealalta pe minte.Una ii vinde trupul alta ii cumpara sufletul.Iar omul e mereu mijloc,un cobai al lui insusi.Va vad ca militati aici pentru o institutie,dar sa stiti ca nu va deosebiti cu nimic de orice agent de vanzari sau politician sau orice persoana care....vinde,se vinde si pana la urma asta e procesul...Ce e greu de priceput?Chiar nimic nu e greu de priceput.
Nu militez. Mărturisesc.
Poți să te gândești și la asta?...:)
Reply With Quote
  #199  
Vechi 27.12.2016, 17:47:51
Emanuel971 Emanuel971 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2016
Mesaje: 39
Implicit

Ce inclinare de a complica lucrurile are omul.Omul singur isi ingreuneaza misiunea.Seraphim,ai grija ce adevaruri numesti tu "prostii",stii crezul ortodox?te sfatuiesc sa aprofundezi penultima fraza
Reply With Quote
  #200  
Vechi 27.12.2016, 18:30:36
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Emanuel971 Vezi mesajul
Ce inclinare de a complica lucrurile are omul.Omul singur isi ingreuneaza misiunea.Seraphim,ai grija ce adevaruri numesti tu "prostii",stii crezul ortodox?te sfatuiesc sa aprofundezi penultima fraza
Emanuel,eu inteleg prin ce treci.Exact asa eram si eu acum vreo 6,7 ani.Poate de asta sunt acum asa de revoltat,tocmai fiindca in anii aceeia am adunat foarte multe refulari si frustrari.Si eu ii umpleam capul duhovnicului monah cu toate "necuratiile" mele.Dar inainte de a ma amentita pe mine asupra afirmatiilor mele si a-mi da sfaturi asupra aceeia ce ar trebui sa aprofundez....Asuma-ti,asta invata sa faci!Nu incerca sa pari tu mare si tare doar fiindca inauntru esti un sensibil timid,care se rusineaza cand vede o fata.Inloc sa te ascunzi in malahie uitandu-te la fete straine mai bine socializeaza cu o fata si incearca sa o cunosti.Dar tu stii mai bine,oricum nu trata religia ca un refugiu pentru problemele tale,vei ajunge un alt indoctrinat frustrat sau un rebel....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare