Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.02.2011, 17:13:01
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Cool Cum va manifestati frustrarile?

Imi dau seama ca toti ( nu doar noi cei de pe forum), ci oamenii in general ,au diverse frustrari.Nu cred ca exista om pe planeta asta sa nu aibe cel putin o frustrare.Pana aici nu e asa de rau.Ciudatenia incepe abia cand incepem sa ne exteriorizam frustrarile.Ar fi ideal sa le constientizam in primul rand.O data constinetizate, putem decide cum sa ne scapam de ele.Daca nu stim ce frustrari avem, ele ne pot scapa de sub control si ne trezim ca suntem spectatorii propriilor noastre reactii,intrebandu-ne de unde ni se trag!
Mi-a venit sa deschid acest topic, asistand in una din serile trecute la manifestarea cuiva care m-a lasat perplexa.Mi-am dat seama de frustrarea care o are si i-am spus-o.A negat-o.Acum m-a sunat sa-mi spuna ca aveam dreptate.Ideea era ca frustrarea care a stat la baza reactiei, nu avea nimic in comun cu reactia.Adica poti fi frustrat ca esti prea scund si incepi sa faci crize de nervi ca s-a ars cuptorul cu microunde sau ca s-au scumpit castravetii.Deci e foarte important sa ne cunoastem bine si sa ne observam cum ne exteriorizam frustrarile.

Last edited by Melissa; 05.02.2011 at 18:19:31.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.02.2011, 17:21:22
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
PS- scuze, e titlul gresit si nu-l mai pot corecta! Este CUM nu Ce...
Sus, in dreapta postului dvs, vedeti cifra 1.Dupa ce va logati click pe ea si apoi veti vedea jos,in dreapta, optiunea ,,Edit".Click pe ,,Edit" si apoi puteti modifica(inclusiv) titlul initial.Dupa ce modificati nu uitati sa apasati pe ,,Salvare schimbari".Job done :)

Last edited by Scotsman; 05.02.2011 at 17:24:48.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.02.2011, 17:30:35
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Frustrările care au ca sursă diferite defecte ale trupului provin din mândrie și sunt, desigur, de la ăl viclean ce stă în tufiș și îți spune spre exemplu „Ai nasul mare.” Și tu cazi în plasa lui.
„Of... am nasu mare”... „De ce Doamne am nasul mare?”... „Ce frustrat îs pe nasul ăsta mare și urât!” Și începe o mică mânie, o încruntare, un trântit în masă etc.

Desigur, asta afectează relațiile noastre cu cei din jur. Însă există și frustrări benefice, anume cele duhovnicești.

Spre exemplu, te „frustrezi” că ești așa un mare păcătos/păcătoasă și te „exteriorizezi” prin pocăință și înfrânare.

Sau te „frustrezi” tare că dracul nu te lasă în pace și că îți dă mereu ghionturi în direcția greșită și te „exteriorizezi” prin Psaltire și metanii.

Eu cred că mândria stă la baza multor frustărilor de ordin lumesc. Desigur, mai sunt și frustările ce apar atunci când nu mai merge blestematul de calculator, dar asta-i altă poveste...

Apropo, tare sunt frustrat că trebuie să scriu într-un topic al cărui titlu a fost greșit.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, masoneriei, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului, părăsirii patriei și a venirii antihristului de papă în România!

Semnați petiția împotriva venirii diavolului de papă în România! - http://www.petitieonline.ro/petitie/...p66477055.html
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.02.2011, 17:37:14
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps3 Vezi mesajul
Frustrările care au ca sursă diferite defecte ale trupului provin din mândrie și sunt, desigur, de la ăl viclean ce stă în tufiș și îți spune spre exemplu „Ai nasul mare.” Și tu cazi în plasa lui.
„Of... am nasu mare”... „De ce Doamne am nasul mare?”... „Ce frustrat îs pe nasul ăsta mare și urât!” Și începe o mică mânie, o încruntare, un trântit în masă etc.

Desigur, asta afectează relațiile noastre cu cei din jur. Însă există și frustrări benefice, anume cele duhovnicești.

Spre exemplu, te „frustrezi” că ești așa un mare păcătos/păcătoasă și te „exteriorizezi” prin pocăință și înfrânare.

Sau te „frustrezi” tare că dracul nu te lasă în pace și că îți dă mereu ghionturi în direcția greșită și te „exteriorizezi” prin Psaltire și metanii.

Eu cred că mândria stă la baza multor frustărilor de ordin lumesc. Desigur, mai sunt și frustările ce apar atunci când nu mai merge blestematul de calculator, dar asta-i altă poveste...

Apropo, tare sunt frustrat că trebuie să scriu într-un topic al cărui titlu a fost greșit.
De acord in ceea ce priveste cauzele frustrarilor lumesti...
Insa "frustrarea"ta nu ti-o impartasesc:)).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.02.2011, 18:24:39
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps3 Vezi mesajul
Apropo, tare sunt frustrat că trebuie să scriu într-un topic al cărui titlu a fost greșit.
Nu mai frustrat ca mine care am crezut ca nu pot modifica titlul...

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
Sus, in dreapta postului dvs, vedeti cifra 1.Dupa ce va logati click pe ea si apoi veti vedea jos,in dreapta, optiunea ,,Edit".Click pe ,,Edit" si apoi puteti modifica(inclusiv) titlul initial.Dupa ce modificati nu uitati sa apasati pe ,,Salvare schimbari".Job done :)
Multumesc fruuuumosss
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.02.2011, 22:52:58
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps3 Vezi mesajul
Însă există și frustrări benefice, anume cele duhovnicești.

Spre exemplu, te „frustrezi” că ești așa un mare păcătos/păcătoasă și te „exteriorizezi” prin pocăință și înfrânare.
In ceea ce privesc "frustrarile benefice", eu cred exact invers. Te frustrezi prin infranare.Ai face anumite pacate si nu le faci,te infranezi si te.....frustrezi! Iar daca realizam asta, poate ne explicam si de ce ne certam din senin cu terte persoane sau facem tot felul de chestii bizare,deseori fara noima...
N-ai vazut niciodata un credincios care tine cu sfintenie Postul Pastelui de exemplu si are o reactie agresiva asupra cuiva /ceva? Si nu l-ai auzit zicand "ispita,ispita frate"??? Pai deseori suntem doar noi cu frustrarile noastre care dau pe-afara, nu ispita.De aceea zic ca e bine sa facem o introspectie sa vedem ce si cum e in sufletul nostru.Sa ne depistam frustrarile si sa le controlam/eliminam.
Trebuie sa ajungem sa inlocuim INFRANAREA cu FIRESCUL.Si abia atunci nu ne mai frustram,pentru ca totul curge firesc,de la sine,in mod natural.Infranarea nu mai e atunci o oprire de la ceva ci este un mod firesc de a vedea/simti lucrurile.Dar in faza asta suntem deja sfinti,vorba lui Pippo.
Nu stiu daca m-am facut inteleasa.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.02.2011, 22:58:18
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
In ceea ce privesc "frustrarile benefice", eu cred exact invers. Te frustrezi prin infranare.Ai face anumite pacate si nu le faci,te infranezi si te.....frustrezi! Iar daca realizam asta, poate ne explicam si de ce ne certam din senin cu terte persoane sau facem tot felul de chestii bizare,deseori fara noima...
N-ai vazut niciodata un credincios care tine cu sfintenie Postul Pastelui de exemplu si are o reactie agresiva asupra cuiva /ceva? Si nu l-ai auzit zicand "ispita,ispita frate"??? Pai deseori suntem doar noi cu frustrarile noastre care dau pe-afara, nu ispita.De aceea zic ca e bine sa facem o introspectie sa vedem ce si cum e in sufletul nostru.Sa ne depistam frustrarile si sa le controlam/eliminam.
Trebuie sa ajungem sa inlocuim INFRANAREA cu FIRESCUL.Si abia atunci nu ne mai frustram,pentru ca totul curge firesc,de la sine,in mod natural.Infranarea nu mai e atunci o oprire de la ceva ci este un mod firesc de a vedea/simti lucrurile.Dar in faza asta suntem deja sfinti,vorba lui Pippo.
Nu stiu daca m-am facut inteleasa.
Inteleasa te-ai facut,insa da-mi voie sa te contrazic:
Mai ales in Post(Postul Mare/Postul Pastelui fiind cel mai important!!) diavolului nu-i convine stradania credinciosului,de aceea il ispiteste mai aprig.
Asemenea vinerea fata de alte zile...nu cred ca frustrarile sunt o explicatie pentru izbucnirea nervoasa a oamenilor in cazul acesta.
Rabdarea iti este incercata...
Parerea mea.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.02.2011, 23:09:53
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Inteleasa te-ai facut,insa da-mi voie sa te contrazic:
Mai ales in Post(Postul Mare/Postul Pastelui fiind cel mai important!!) diavolului nu-i convine stradania credinciosului,de aceea il ispiteste mai aprig.
Asemenea vinerea fata de alte zile...nu cred ca frustrarile sunt o explicatie pentru izbucnirea nervoasa a oamenilor in cazul acesta.
Rabdarea iti este incercata...
Parerea mea.
1.Reciteste atenta:
Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Pai deseori suntem doar noi cu frustrarile noastre care dau pe-afara, nu ispita.
Deci am spus deseori,nu intotdeauna.E o diferenta.
2.Intotdeauna cand gresim,tindem sa dam vina pe altul.Chiar si pe ispita.Oricine e de vina, numai noi NU .
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.02.2011, 23:19:12
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
1.Reciteste atenta:

Deci am spus deseori,nu intotdeauna.E o diferenta.
2.Intotdeauna cand gresim,tindem sa dam vina pe altul.Chiar si pe ispita.Oricine e de vina, numai noi NU .
Pai dand vina pe ispita admiti c-ai fost prea slab sa o rabzi:))...fara a cadea in pacat.
Intr-un mod indirect iti recunosti gresala,chiar daca pe diavol il prigonesti pentru ea.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.02.2011, 23:26:40
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Pai dand vina pe ispita admiti c-ai fost prea slab sa o rabzi:))...fara a cadea in pacat.
Intr-un mod indirect iti recunosti gresala,chiar daca pe diavol il prigonesti pentru ea.
Nu-i bine cum zici.Dand vina pe ispita, ITI GASESTI O JUSTIFICARE a reactiei/comportamentului gresit.Nu ai reactionat gresit din cauza ta, ci a ispitei.Deci iti gasesti scuza.Nu esti tu de vina,ci ispita sau x sau y.E sustragerea de la raspundere sau neasumarea greselilor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lamuriri la frustrarile fetelor davidescu Nunta 187 14.11.2012 13:41:40