Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.01.2008, 04:23:17
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
defapt chipul interior este ca o ceapa cu multe invelishuri shi adancul care conduce nu se afla intotdeauna shi neaparat in mijloc cum e miezul cepei ce se poate de multe ori situa pe una din foi.
:) interesant... ovidiu, daca nu ai mai scrie asa alambicat si plin de sh-uri si tz-uri poate as mai invata si eu ceva de la tine...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.01.2008, 09:46:32
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de vsovi
defapt chipul interior este ca o ceapa cu multe invelishuri shi adancul care conduce nu se afla intotdeauna shi neaparat in mijloc cum e miezul cepei ce se poate de multe ori situa pe una din foi.
:) interesant... ovidiu, daca nu ai mai scrie asa alambicat si plin de sh-uri si tz-uri poate as mai invata si eu ceva de la tine...
fereasca-ne Dumnezeu sa ajunga cineva sa invetze de la mine.... ???, poi daca ditamai parintele Cleopa a zis despre sine ca nu e invatzator shi daca vor sa vada pe sfant alora care venisera sa vada un sfant le-a zis sa mearga sa-L vada ca-i ashteapta, ca sub poza lui sa scrie magar shi asha sa se uite la ea, atunci tu vrei sa invetzi de la mine? poi zice Domnule "nu va invatatzi unii pe altzii ca nu in asta consta mantuirea, ci devenitzi implinitori ai cuvantului in taina in tine" ceva de genul asta... deci ce sa te invatz eu? poi eu daca e sa te invatza, e sa te invatza sa nu invetzi de la mine, ca omul nu dupa cele ce le vorbeshte ori le scrie se invredniceshte ori ce invatza de la unul sau de la altul ci din crucea pe care shi-o cara pentru Dragostea ce o daruieshte Hristos intru credintza shi nadejde in Dumnezeu... devenind vrednici intru Dumnezeu sa iubim pe aproapele spre mantuire shi nu spre surpare in folosul sau ahsa cum am vrea sa ni se faca shi noua de catre ceilaltzi apropiatzi......

Deci ce sa invetzi de la mine? cand ne invatza insashi Domnul shi trimishii lui, popii, calugarii, parintzii duhovniceshti, arhiereii, ingerii shi apostolii... deci ce sa te invatz eu? cand pe noi ne invatza tot cerul shi fara a folosi vorbe, caci cum zice Arhanghelul "...., caci Domnul cuvinteaza peste pamant shi se vesteshte intru venirea Sa" adica Duhul proorociei prin care marturiseshte pe cei ai sai shi chiar daca ar fi murit ei sunt vii in imparatzia lui Dumnezeu....

Te-am lamurit? ca noi ne invatzam unii pe altzii intru ispita? ca sa ne clatim de la starea noastra shi sa ne miram de nerushinarea obiceiului prostesc de a lauda ingamfarea nepasatoare ce se fericeshte in lepadarea de dragostea sa... ca doar cum om scapa noi de a nu ne numara prin mincinoshii inchinatori de idoli care vorbesc ale lor shi punandu-le in seama lui Hristos ca sa care fiecare nu crucea lui ci ditamai crucea cea grea....

poi daca Hristos cu ucenicii avea sabie sa-shi faca drum printre patimi, sfintzii ca Pimen ishi luasera cutzit pe banii obtzinutzi din vanzarea hainei (odihnei) ca sa lupte cu obijnuintza, atunci noi poate ca ne vom cumpara o brishcutza mititca, ca nu degeaba suntem ardeleni, shi apoi, "cine mishca, mishca-n brishca" ca altfel cum? ...

ca potuarea ce se ridica din gomorismul shi sodomia malahiana a omului lumesc indeletnicit cu elevantza, ca shi-a dobandit livretzu cruzimii de a indraptatzii dreptatea minciunii, ca sa se laude ca crede sau ca nu crede shi sa ia slava de la oameni, poi acesta duhoare de contrazicator shi fiu al neascultarii, calcarot de sfanta cetate si batjocouritor, poi acesta shi-a luat rasplata shi v-a veni shi vremea cand il vor apuca durerile, fiindca a dat cu nasul de Adevar, shi a gustat din moarte ca altfel nu crede ca v-a veni shi mania Mielului Injunghiat pregatita pentru fiii neascultarii, shi totzi ne vom mira cand vom vedea ca multzi dintre cei dintai vor fi mai pe urma shi multzi dintre cei de pe urma vor fi cei dintai....

Doamne iarta-ma shi Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.02.2012, 11:44:14
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Bine era daca ipocrizia si-ar fi gasit locul numai in dictionar. Dar noi animam uneori acest termen, il aducem la viata, lasandu-l sa ia chip in noi. Ipocrizia ne lipseste insa la propriu de viata, stirbind Chipul lui Dumnezeu dintru noi. Cand dau dovada de ipocrizie, devin fals, artificial.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Termenul de pocait Tudor Pocainta 25 03.07.2008 19:19:11