Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.07.2011, 19:58:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
pedepsele omenesti sunt foarte subiective.
dar cand unul care a furat doua gaini primeste trei ani de inchisoare si mai este si batut si violat de zeci de ori acolo, tinzi sa crezi ca la Judecata va fi judecat mai bland, pentru acel pacat.
Nu pot nici sa te contrazic nici sa te aprob ca de acum pasim pe taramul fanteziei ..
Doar daca nu cunosti tu un caz fir-a-par, cu toata viata omului de pana atunci si trairile care le-a avut in inchisoare, caz in care efectiv asa s-a intamplat..

Si chiar si asa, nu poti sti ce gandeste Dumnezeu.

In orice caz, nu vad logica la: "ai furat o gaina - iei o bata peste cap si esti mantuit".
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.07.2011, 20:10:17
Raziel Raziel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu pot nici sa te contrazic nici sa te aprob ca de acum pasim pe taramul fanteziei ..
Si pana acum pe ce taram ati fost? (imi cer scuze nu m-am putut abtine)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.07.2011, 21:05:23
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
pedepsele omenesti sunt foarte subiective.
Nu prea vad cum s-ar putea face o practica unitara, tinand cont de inprejurari ce agraveaza/atenueaza fapta, starea de recidiva si chiar pegatirea profesionala(sau modul in care gandeste) a fiecarui magistrat sau avocat in parte.

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
dar cand unul care a furat doua gaini primeste trei ani de inchisoare si mai este si batut si violat de zeci de ori acolo, tinzi sa crezi ca la Judecata va fi judecat mai bland, pentru acel pacat.
Nu sunt detalii suficiente pt a da un verdict dar cred ca inculpatul respectiv sigur a avut un avocat din oficu
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.07.2011, 21:07:19
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Am citit undeva , nu retin unde ca daca oamenii te judeca ai scapat de judecata lui Dumnezeu(privind acel pacat).Daca ati avea trimiteri la ceva surse ar fi si mai bine:)
Inseamna ca homosexualii, moldovenii, politicienii si altii merg direct in Rai.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.07.2011, 21:20:46
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Am citit undeva , nu retin unde ca daca oamenii te judeca ai scapat de judecata lui Dumnezeu(privind acel pacat).Daca ati avea trimiteri la ceva surse ar fi si mai bine:)
Lucrurile sunt legate de pocainta si de Taina Spovedaniei. Uite aici o pilda a par. Cleopa:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/nou44.htm
in care duhovnicul ii spune paricidului:

- Fiule, tatal tau cere judecata lui Dumnezeu asupra ta! Dar nu stiu un lucru: daca cere judecata în lumea aceasta sau în cealalta. Deci, bine ar fi sa fii judecat în lumea aceasta!

- Parinte, dar de unde am sa stiu eu aceasta?

- Iata, fiule. Daca judecata lui Dumnezeu te va ajunge în lumea aceasta, are sa fie bine. Ai sa tragi un necaz mare si ai sa scapi în cealalta lume; te duci acolo la bine. Iar daca judecata lui Dumnezeu te urmareste dincolo de mormânt, este mult mai greu! Fiule, acum du-te acasa si daca pe drum nu vei pati nimic, mai fa un an de zile canon si apoi vino iar la mine! Iar daca ai sa întâlnesti un necaz mare în drumul acesta spre casa, sa-l rabzi cu mare barbatie de suflet, ca prin necazul acela ai sa te curati si ai sa scapi de osânda pe care o ai asupra ta, ca ai fost ucigas de tata!


Iarasi, mai e o pilda tot la parintele Cleopa cu judecatile lui Dumnezeu, care pare sa indice acel lucru:

un calugar se intreaba de ce unii patimesc pe nedrept, iar pacatosilor le merge bine, si e pus sa asiste la o intamplare, pentru a vedea judecatile Domnului: un boier se odihneste la fantana, ii scapa pe jos o punga cu bani, dar nu observa, si se duce la drumul lui. Punga e gasita de un om, care se bucura de ea si care pleaca. Intre timp, boierul isi da seama ca a pierdut punga si se intoarce la fantana, unde gaseste un mosneag, care ii spune ca nu a furat nimic. Furios, ii da una in cap mosneagului, ucigandu-l, apoi vede ca punga nu era nicaieri si fuge plangand, batandu-se cu pumnii in piept. Calugarul e uimit si spune ca nu e drept ce s-a intamplat: mosneagul a murit nevinovat, hotul a ramas nepedepsit. Ingerul Domnului il lamureste ca Dumnezeu a facut dreptate: Omul care a luat punga fusese nedreptatit candva de boier exact cu suma care se gasea acolo; mosneagul era om bun, dar, in tinerete, ucisese fara sa vrea un om, si cu acest pacat, mergea in iad, dar prin moartea sa violenta si nedreapta i s-a rascumparat pacatul si se duce in iad, iar boierul si-a dat seama de nedreptatea lui si se va duce la manastire, unde se va pocai 40 de ani pentru faptele sale si asa se va mantui si el. Poate o gasesti pe google. Aici se sugereaza clar ca mosneagul si-a platit pacatul uitat prin moartea pe care a avut-o.

In concluzie, se zice ca mai bine patimesti aici, decat pe lumea aialalta, nu stim cum functioneaza judecatile Domnului, de aceea e bine sa ne ferim de pacate, sa le spovedim...

Ah, am, gasit linkul: http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...opa-68439.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 18.07.2011 at 21:34:55.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.07.2011, 21:45:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Repet, fara pocainta, orice ar patimi degeaba este..
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.07.2011, 22:53:06
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Am citit undeva , nu retin unde ca daca oamenii te judeca ai scapat de judecata lui Dumnezeu(privind acel pacat).Daca ati avea trimiteri la ceva surse ar fi si mai bine:)
Eu nu cred ca judecata oamenilor te scapa de judecata Celui de Sus din simplul motiv ca Judecata, in forma ei absoluta,este un atribut al divinitatii.Prin urmare oamenii te pot judeca partial si subiectiv din perspectiva judecatii divine.In I Corinteni 4:5 se spune ,,De aceea sa nu judecati nimic inainte de vreme, pana va veni Domnul, care va scoate la lumina lucrurile ascunse in intuneric si va descoperi gandurile inimilor. Atunci, fiecare isi va capata lauda de la Dumnezeu.". Multi considera ca o tacere divina echivaleaza cu o inexistenta a judecatii dar psalmistul avertizeaza: ,,Iata ce ai facut, si Eu am tacut. Ti-ai inchipuit ca Eu sunt ca tine. Dar te voi mustra si iti voi pune totul sub ochi!"(Psalmul 50:21).

In plus nu exista semn de egalitate intre perceptia umana si judecata divina dupa cum se spune in Isaia 55:8-9: "Caci gandurile Mele nu sunt gandurile voastre, si caile voastre nu sunt caile Mele, zice Domnul. Ci cat sunt de sus cerurile fata de pamant, atat sunt de sus caile Mele fata de caile voastre si gandurile Mele fata de gandurile voastre."

Daca ar fi sa sintetizez ar rezulta faptul ca nu exista nici o asemanare intre modul divin de a judeca si cel uman,perceptia umana este subiectiva si imperfecta si prin urmare nu vad cum ar putea omul substitui judecata Celui de Sus.Mai mult, Apostolul Pavel, in Romani 12:19 spune: ,,Preaiubitilor, nu va razbunati singuri; ci lasati sa se razbune mania lui Dumnezeu; caci este scris: "Razbunarea este a Mea; Eu voi rasplati", zice Domnul."

Prin urmare nu cred ca poate exista un substitut uman pentru Judecata divina.Exista insa oameni care patimesc pe acesta lume in urma judecatii altor oameni.In Apocalipsa 6:9-10 se spune ,,Cand a rupt Mielul pecetea a cincea, am vazut sub altar sufletele celor ce fusesera injunghiati din pricina Cuvantului lui Dumnezeu si din pricina marturisirii pe care o tinusera. Ei strigau cu glas tare si ziceau: "Pana cand, Stapane, Tu, care esti sfant si adevarat, zabovesti sa judeci si sa razbuni sangele nostru asupra locuitorilor pamantului?"
Va exista o judecata a celor care i-au facut sa patimeasca insa toti vom ajunge in fata Scaunului de Judecata dupa cum avertizeaza Apostolul Pavel: ,,Asa ca fiecare din noi are sa dea socoteala despre sine insusi lui Dumnezeu. Sa nu ne mai judecam, dar, unii pe altii."(Romani 14:12-13a).La final,pentru cei drepti,va veni rasplata,dupa cum pune Iacov: ,,Ferice de cel ce rabda ispita. Caci, dupa ce a fost gasit bun, va primi cununa vietii pe care a fagaduit-o Dumnezeu celor ce-L iubesc."(Iacov 1:12)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.07.2011, 09:18:56
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Inseamna ca homosexualii, moldovenii, politicienii si altii merg direct in Rai.

Din categoria "si altii" fac parte si catolicii ?
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.07.2011, 10:11:47
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

E vorba că omul grozăvindu-se și vrând să dea lecții... de profit viclean... pentru supraviețuirea eroului dracului, nu vrea să vadă că defapt încearcă din frica de răspundere să-și dezvinovățească păcatul lui mai mic decât al altuia, pentru ca să scape de muncă... și așa își concepe aprige pledoarii ca să smulgă aplauze cu care apoi să se flateze în ascuns... căci pe față el e un foarte mare neprimitor de slavă deșartă, să vezi cât de tare se laudă că el nu se laudă la nimeni și nu se arată vrednic... și de aia se laudă, că-i place să se porcălească prietenește, să se batjocurească cu băieții asemenea celor mari... în gluma și joaca necredinței, căci nu poate crede sărmanul fără bere, nu poate și ca atare vrea mereu răzbunare până la moarte... eroul dracului.

Deci nu e nicio dreptate la om ci doar o problemă de grozăvie... așa ca-ntre pescar sau vânători... care mai de care să vedem care e cel mai mare... viteaz violatorez... căci se pune accentul pe soluții și rezultate căci la ei calea nu mai contează decât ceea ce se vede, vânătăile sau frica.

Iar ce se vede e minciună și ce nu se vede e Adevărul, astfel că orice judecată a faptelor e greu de făcut din pricina avocaților care măsluiesc probele și căile și ridiculizează păcatele, în ideea că scopul scuză mijloacele... și ei au musai scopul cel bun, unul să-l înfunde pe infractor iar altul să-l scape pe nevinovat... dar mereu fac viceversa.

Așa e și omul gLumii, ca un judecător mituibil ce face jocurile împreună cu cei doi avocați cu care înscenează marele proces: viceversa vicentoarsa viceglobul pământesc, Stop! De parcă nu v-aș fi zis că nu există niciun glob de pământ, nu există planete iar stelele nu sunt sori!

Noi nu pe altul trebuie să judecăm în timp ce noi facem același păcat ci trebuie să scoatem afară neghina din noi, aia care cere noi și noi satisfacții justițiarde, adică pofta cea mare de grozăvelile răzbunării din necredință.

Last edited by vsovivi; 19.07.2011 at 10:20:03.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.07.2011, 16:57:45
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Am citit undeva, nu retin unde, ca daca oamenii te judeca ai scapat de judecata lui Dumnezeu (privind acel pacat).
Daca ati avea trimiteri la ceva surse ar fi si mai bine:)
Si eu am auzit cuvantul asta, insa nu cred in el. Daca tu judeci un om, iar acela zace in nepasare, nepocaindu'se vreodata pentru pacatele sale, nu pot crede ca Domnul il iarta pur si simplu, pentru ca l'ai judecat tu. Domnul iarta numai pe acela care se pocaieste de relele savarsite, ori pe acela pentru care se roaga si se ostenesc altii. Cuvantul este mai mult moralizator, spre a ne smeri si a nu incerca sa indeplinim lucrarea lui Dumnezeu. Judecata noastra ne face rau noua, fara a da aceluia nici rasplata, nici pedeapsa, pe cand judecata Domnului se va solda intotdeauna cu rasplata sau pedeapsa celui in cauza.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 27.07.2011 at 17:04:28.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre Judecata patinina34 Din Noul Testament 16 09.03.2013 00:38:56
Judecata particulara Florin-Ionut Din Noul Testament 34 20.09.2012 02:51:45
Judecata patinina34 Din Noul Testament 6 04.01.2009 08:01:09
Infricosatoarea Judecata ortodox4life Generalitati 2 14.11.2008 21:02:21
Osandirea, judecata alynnna Pocainta 8 14.03.2008 16:56:38