Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 21.12.2014, 21:22:21
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Cel mai bine este sa-ti faci tu blogul tau si apoi sa-l promovezi pe diferite saituri.Asa ajungi si cunoscut.
O stiti pe Petronela Xulescu(de fapt numele ei este Rotar,Petronela Rotar)?a ajuns celebra,deja este la o doua carte si a inceput doar cu un blog ,apoi invitata in diverse interviuri,emisiuni de radio etc...
Dar ea poate ca a ajuns celebra si datorita stilului vulgar pe care il adopta fiind o femeie moderna,fara prejudecati,genul de 4 ori femeie,tunsa scurt barbateste,care consuma tutun si injura birjareste,un fel de George Sand neoasa.

Este important si ce scrii in functie de trendul timpului,acum se poarta foarte mult scandalul,mistocareala de cartier-dar scrisa cu grija si f corect gramatical,ca deh pretentiile sunt mari...nu mai conteaza ca ce scrii este gunoi si filozofie la o samanta de floarea soarelui.
Nu e important sa ajungi celebru folosind orice mijloace. E foarte important insa ca niciodata sa nu regreti ca te-ai expus public deoarece "vorba zboara, scrisul ramane"!
Daca simti nevoia sa scrii scrie, corecteaza ori plateste pe cineva care scrie corect gramatical, cauta o editura da-i manuscrisul, plateste-ti ori gaseste un sponsor pentru un anumit tiraj (nu-i deloc usor sa gasesti sponsor, scriitori sunt cati pesti in balta!).
Fa-te cunoscuta prin toate mijloacele, mass media, internet, trimite cartile la critici cunoscuti si convinge-i sa scrie ( de bine sau nu depre ele- nici asta nu-i deloc usor!).
Participa la concursuri de creatie, publica in reviste si antologii, samd. Dupa care mai publica o carte si inca una indiferent daca ai avut ori nu succes.
Dupa a treia carte unii te vor numi scriitor(asta nu inseamna ca esti, dar tu cu siguranta ca te vei socoti scriitoare!).
Eu asa am facut. In curand imi va iesi de sub tipar a 7-a carte. Nu sunt celebra si nici nu stiu daca voi fi, unii ma citesc si ma lauda, altii ma critica ori ma denigreaza, altii ma fura (cica asta ar fi de bine!). Dar sunt scriitoare!
Curaj. De Dumnezeu si de tine depinde totul.

P.S Si inca ceva. Daca te gandesti ca vei castiga bani din cartile tale te inseli! Scriitorii cu foarte mici exceptii sunt oameni saraci material, dar bogati spiritual.
Doamne ajuta.

Last edited by stoicadorina; 21.12.2014 at 21:28:00.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 22.12.2014, 12:59:06
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

M-am gandit si la varianta cu furatul, si chiar mi-ar conveni, oarecum. Stiti ca in urma cu ceva vreme erau niste site-uri de unde puteai descarca muzica filme etc, dar iti cereau sa share si tu ceva din fisierele tale... desigur nu acceptau fisierele de sistem, de aceea puneam ce aveam in partitia separata cu muzica, filme, si, din greseala, si creatiile mele... . La un moment dat a aparut o productie romaneasca care mi s-a parut ca preia o idee de a mea, desigur putea fi coincidenta, dar...sincer m-as fi bucurat ca prin modalitatea asta ideile mele sa prinda viata, dar cu conditia, desigur, sa nu fie total denaturate...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare