Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.02.2014, 00:12:49
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Si deci atunci e indreptatit (sotul) sa te injure, sa te bata si sa te ameninte ca te trimite "la ma-ta"? Sau sa-ti promita "razbunare" ?
Nu stiu ce mai trebuie spus despre un om care se manifesta in acest mod atunci cand se supara. Doamne fereste de un asa sot!

Intr-o casnicie in care sotii se iubesc, se respecta, se apreciaza, ca lucrurile sa mearga bine si sa evitam ispitele, trebuie sa facem si voia celuilalt. Asta presupune de multe ori o jertfa sau renuntarea la egoismul nostru pentru armonie, pace, liniste.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.02.2014, 13:39:17
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

daca aproapele ii nevasta, hm, s'h'o o prinzi c'un plavan'n pat...bre, creca' tre' sa'i rupi macar o coasta.......daca nu cumva s'o "maltratezi" mai cu sarg...bre.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.02.2014, 20:45:56
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Talking

Iata un exemplu concret (in care "suntem indreptatiti")!

Nu inteleg insa, cum spunea si Alin, de unde parerea unora cum ca nevoile si problemele lor ar trebui sa fie mai importante, pe primul loc (ex: decat sa cauti pe net pt ce te intereseaza pe tine, mai bine cauti pt mine).

Sau ar mai fi o situatie, de data asta de ordin profesional, pe care abia azi am realizat-o: cand cauti ceva in interese de serviciu, si gasesti, apoi dupa un timp nu mai lucrezi la acel serviciu, mai te poti folosi de ceea ce ai aflat si ai experimentat? este proprietatea ta intelectuala, sau a celor pt care ai descoperit-o?

Last edited by fallen; 21.02.2014 at 20:50:08.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.02.2014, 20:54:32
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Nu stiu ce mai trebuie spus despre un om care se manifesta in acest mod atunci cand se supara. Doamne fereste de un asa sot!

Intr-o casnicie in care sotii se iubesc, se respecta, se apreciaza, ca lucrurile sa mearga bine si sa evitam ispitele, trebuie sa facem si voia celuilalt. Asta presupune de multe ori o jertfa sau renuntarea la egoismul nostru pentru armonie, pace, liniste.
Intodeauna agresorul, fie ca e sot sau sotie sau altceva, va avea o "justificare" pt comportamnetul lui violent. Nu stiu daca valabila si-n fata legii, dar in fata lumii, macar...(sau cel putin a victimei)
La fel cum si seful care te da afara ca nu-i place de tine va avea o justificare "valabila' macar in ochii lumii (adica va astepta sau va cauta pana iti va prinde un pct slab sau vei gresi; dc nu va fabrica sau va profita de o oportunitate care se iveste)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.02.2014, 00:11:50
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Intodeauna agresorul, fie ca e sot sau sotie sau altceva, va avea o "justificare" pt comportamnetul lui violent. Nu stiu daca valabila si-n fata legii, dar in fata lumii, macar...(sau cel putin a victimei)
La fel cum si seful care te da afara ca nu-i place de tine va avea o justificare "valabila' macar in ochii lumii (adica va astepta sau va cauta pana iti va prinde un pct slab sau vei gresi; dc nu va fabrica sau va profita de o oportunitate care se iveste)
Nu sunt de acord cu iesirile violente si nu cred ca poate sa existe o justificare pentru un asa comportament. Voiam sa insist insa pe relatia de armonie si intelegere dintre soti, care nu se poate realiza daca fiecare tine sa-si indeplineasca propriile dorinte, facand abstractie de asteptarile celuilalt.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.02.2014, 01:04:38
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Fallen, cand ai sa incepi sa tii cu adevarat la pacea ta (cand ai sa iti doresti cu adevarat sa ai pace si ai sa pretuiesti valoarea si bunastarea de a avea pace), mai mult decat cine are dreptate (mai mult decat sa intrii in jocurile psihologice ale lui "cine are dreptate si de ce", sau "cine a zis/facut una sau alta si de ce", sau "cum ar trebui sa fie si nu este") - cand ai sa inveti sa ignori astfel de jocuri psihologie in favoarea pacii tale, ai sa ignori (si nu o sa te mai afecteze) agresorii tai psihologici si ai sa te rupi de ei, atunci vei descoperii cat de bine este sa ai pace.
Abea de atunci incolo vei putea cauta bunastarea ta psihica alaturi de oameni care la randul lor valorizeaza pacea si ti-o pot oferi si tie. Intrucat oamenii care valorizeaza pacea nu vor dori sa si-o piarda alaturi de un om care nu cauta pacea, ci ii vor evita pe cei ce se zbuciuma si lamenteaza in permanenta cautand la cine are dreptate si de ce si pastrand interactiunea cu cei care nu cauta pacea.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 22.02.2014 at 01:10:05.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.02.2014, 19:44:54
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Ai si tu dreptate, desigur, ins anu stiu unde se gasesc acesti oameni care sa pretuiasca mai mult pacea decat propria "dreptate"; nici macar in manastiri nu cred ca sunt toti asa.
Si appi atata timp a trebuit sa tac si sa inghit, sa accept nedreptati si compromisuri, de frica sa nu pierd ceva important (slujba, prietenie, casa, scoala, familie etc) incat acum am asa o dorinta nesanatoasa de rafuiala, de nu poti sa-ti imaginezi...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.02.2014, 20:09:21
IULIAN496 IULIAN496 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2013
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

In momentul in care te consideri ceva defapt nu esti nimic!Asa ca sa lepadam gandirea despre manastire ca ar fi o neconcordanta cu voia lui Dumnezeu, unde stim ca in manastire dreptatea lui Dumnezeu este aplicata desavarsit de catre calugari.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.02.2014, 21:03:13
IULIAN496 IULIAN496 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2013
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
incat acum am asa O DORINTA nesanatoasa de rafuiala, de nu poti sa-ti imaginezi...
Aceasta dorinta te va duce la pierzare!!!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.02.2014, 21:29:24
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Am vazut intrebarea din titlul topicului si am zambit.Ar mai fi nevoie de raspuns?
Din moment ce crestinismul ne invata sa ne iubim si dusmanii ce rost ar mai avea sa fim indreptatiti in unele situatii de a maltrata si discrima alti oameni??
Dar este un mare adevar ca cei care inca ii trateaza rau pe altii NU SUNT PRIETENI CU DUMNEZEU.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare