Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.05.2015, 00:36:49
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit Fascinația CREIERULUI OMENESC

Hristos a înviat.

Am găsit un filmuleț, care mi-a dovedit din nou, științific, că Dumnezeu există.

Cum să spunem că acești copii, au evoluat din maimuță?

Cine spune așa ceva, e schizofrenic paranoid, ca să nu spun posedat.

https://www.youtube.com/watch?v=o6ZD5tqDs8E
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.05.2015, 02:05:08
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Hristos a înviat.

Am găsit un filmuleț, care mi-a dovedit din nou, științific, că Dumnezeu există.

Cum să spunem că acești copii, au evoluat din maimuță?

Cine spune așa ceva, e schizofrenic paranoid, ca să nu spun posedat.

https://www.youtube.com/watch?v=o6ZD5tqDs8E
Adevarat a inviat!

Daca ai vedea maimute spunand rezulatul asa de repede, ce-ai zice?
Nu te juca cu vorbele; vorbele sunt fapte.

E vorba de o metoda de calcul foarte "€jmechera"€(de 10-15 ori mai rapida), care simplifica mult aflarea rezultatului; aici ai cateva modele:

https://www.youtube.com/watch?v=hLdKsKep1og
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 12.05.2015 at 06:30:06.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.05.2015, 07:18:43
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Hristos a înviat.

Am găsit un filmuleț, care mi-a dovedit din nou, științific, că Dumnezeu există.

Cum să spunem că acești copii, au evoluat din maimuță?

Cine spune așa ceva, e schizofrenic paranoid, ca să nu spun posedat.

https://www.youtube.com/watch?v=o6ZD5tqDs8E

Sau, ai putea sa cinstesti evolutia ca fiind mecanismul incredibil facut de Dumnezeu pentru a construi organisme capabile de calcule rapide...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.05.2015, 08:17:16
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Cum să spunem că acești copii, au evoluat din maimuță?
Sintagma "acești copi au evoluat din maimuță" nu are nimic de-a face cu teoria evoluței. Teoria evoluției nu susține că indivizii ar fi cei care evoluează; chiar dacă admitem modificările la nivel individual, ar rezulta că acei copii au evoluat față de (nu "din") părinții lor; în sfârșit, conform teoriei evoluției, primatele contemporane au evoluat față de un strămoș comun, nu din maimuțele actuale.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.05.2015, 12:22:25
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

.......................

Last edited by Ioan_Cezar; 11.05.2015 at 23:39:59.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.05.2015, 12:52:24
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Hristos a înviat.

Am găsit un filmuleț, care mi-a dovedit din nou, științific, că Dumnezeu există.

Cum să spunem că acești copii, au evoluat din maimuță?

Cine spune așa ceva, e schizofrenic paranoid, ca să nu spun posedat.

https://www.youtube.com/watch?v=o6ZD5tqDs8E
Frate Igor, primește de vrei o mică lămurire din partea unuia care a studiat cândva tulburările psihice (avînd parte și de vreo câteva din ele, întru cumințire, prin Mila Domnului).

1) Schizofrenia paranoidă și posesiunea demonică nu sunt membri ai vreunei categorii severe de boală psihică. Nu ocupă un etaj mai înalt al patologiei mintale, nu formează împreună un maxim al nebuniei.
Schizofrenia, în clasificarea nosografică a tulburărilor psihice, este ce-i drept considerată regina bolilor psihice. Însă posesiunea demonică, frate, se poate afirma chiar și de la nivelul unui guturai, oricât ar fi de greu de crezut aceasta. Nu în severitatea unei alterări mintale șade pitit dracul, ci în toate cele omenești, indiferent că omul pare sănătos ori bolnav - după opinia medicilor.

Posedat, așadar, poate fi și unul care doar lăcrimează duios.
Ori unul care face sport "în draci".
Ori unul care n-are nici o grijă, nici o "problemă" evidentă, pentru el ori pentru alții.
Mulțime de oameni "sănătoși"- tun, mulțime de oameni care o duc bine, sunt cetățeni respectabili, au familie și copii, profesii onorabile și o viață cuminte - sunt posedați. Mai soft spus, se află în înșelare.

Nu confunda, frăția ta, gravitatea bolii cu excentricitatea simptomelor! Unul care se poartă nițel mai ciudat, e un pic mai retras și singuratic, e adeseori mult mai bolnav și din păcate irecuperabil comparativ cu unul care tocmai și-a dat foc în piață ori a omorât pe careva.
Cu cât semnele și simptomele sunt mai spectaculoase și debutează mai brusc, cu atât omul are mai multe șanse de vindecare/salvare și prognosticul e mai optimist. Și invers, cu cât semnele sunt mai discrete și se adună în om mai lent, mai sistematic, mai "pe îndelete", cu atât nebunia e mai severă și prognosticul e mai rezervat.
Aceasta e o lege tare, de necontestat, a medicinei minții omenești. Ți-o confirmă orice psihiatru sau psiholog clinician. Și cred că ți-o poate confirma și un duhovnic cu mai multă experiență.

2) Schizofrenia și posesiunea nu sunt trepte succesive pe vreo scară a severității nebuniei ori a pierderii unui suflet omenesc. Posesiunea nu e mai "gravă" ca schizofrenia. Nu există acest raport între ele, decât dacă ținem morțiș să le raportăm noi, hodoronc-tronc, în acest mod.
Între ele exită mai degrabă un raport de întrepătrundere, de germinație reciprocă, iar nu unul de ierarhie pe scala patologiei.
Posesiunea face parte din ițele germinative ale oricărei forme de tulburare psiho-fizică. Poate fi motorul oricărei afecțiuni, ori păpușarul tainic al oricărei manifestări exterioare a unui om.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.05.2015, 22:49:01
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Frate Igor, (...) decât dacă ținem morțiș să le raportăm noi hodoronc-tronc, în acest mod.
Între ele exită mai degrabă un raport de întrepătrundere, de germinație reciprocă, iar nu unul de ierarhie pe scala patologiei.
Posesiunea face parte din ițele germinative ale oricărei forme de tulburare psiho-fizică. Poate fi motorul oricărei afecțiuni, ori păpușarul tainic al oricărei manifestări exterioare a unui om.
Frate Ioan-Cezar, mă bucur că vă cercetează și vă mângâie mila lui Dumnezeu, ca pe toți care caută și primesc pe Dumnezeu Iubire.

Sunt de acord cu ce a-ți scris, aș putea adăuga sau completa, cu un răspuns mai patristic, duhovnicesc, dar mă abțin din respectul vădit acordat calității studiilor și empiricul situațiilor devenite mai asimilabile de actualitatea modernă a creștinului cercetător. Iar modul și eșalonul prezentării folosit, intră în accesibilitatea cititorului, prin comparația-explicație inedită și obiectivă.

Consider că toți oamenii care au patimi, sunt posedați. Și eu sunt posedat. Orice om e posedat când revine la aceleași păcate și le transformă în patimi, repetându-le. Și personal, mai consider, orice formă de boală psihică, posedare. Poată mă înșel, e opinia mea. Posedarea poate avea loc, cu de la 1 la legiune de demoni (5000-6000), adică formele grave de afecțiuni psihice. De aceea, înafară de practica exorcizării, cum bine a-ți exprimat, la majoritatea oamenilor, posedarea nu e dovedită, nu se vede, nu se arată, nu se simte, ci doar dă rezultate (dar niciodată un posedat nu va plânge, lacrimile, chiar și cele de invidie și nemulțumire, sunt darul Duhului Sfânt, din nou teologumena mea).

De aceea, și în vremurile din urmă, cine va vrea să fie creștin, va fi considerat nebun, i se vor pune diagnostice psihice. Și chiar din secolul 21, cu cât vrei să fi mai creștin cu putință, cu atât ești conderat mai nebun, sau ți se spune din "bun simț", cu un ton domol și un zâmbet vizibil forțat: "ai încercat să te duci la mănăstire"? :) E vast subiectul.

De aceea, Ortodoxia este cea mai "superioară" (îi place societății cuvântul) formă de "spiritualitate", de duhovnicie, fiindcă doar ea, pe tot pământul are trepte, precum pregătirea, curăția, despătimirea, luminarea, îndumnezeirea. Nici un alt cult sau religie, nu mai are așa ceva, nu se mai ocupă cu studiul și înțelegerea acestora.

De aceea, doar Ortodoxia, este considerată pe bună dreptate, medicina sufletului, spitalul și metoda de terapie a omului ca întreg, trup și suflet, ea este calea și vindecarea omului, de fiecare dată când se îmbolnăvește, trup sau suflet. Ea oferă o vastitate de metode, de cercetare, diagnosticare, vindecare a oricărui om ce apelează la ea, pentru că Directorul Spitalului, este Însuși Duhul Sfânt Dumnezeu.

Iertați. Bucurii.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.05.2015, 23:02:17
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
De aceea, doar Ortodoxia, este considerată pe bună dreptate, medicina sufletului, spitalul și metoda de terapie a omului ca întreg, trup și suflet, ea este calea și vindecarea omului, de fiecare dată când se îmbolnăvește, trup sau suflet.
Dragă Emiliane, pentru ca să poți spune cu temei cuvintele "doar" și "nici un alt", ar trebui să fi cercetat toate celelalte religii. Toate. Este o regulă în logică. Tu le-ai cercetat pe toate ? Le-ai înțeles, le-ai trăit, pe toate ?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.05.2015, 14:23:11
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
Dragă Emiliane, pentru ca să poți spune cu temei cuvintele "doar" și "nici un alt", ar trebui să fi cercetat toate celelalte religii. Toate. Este o regulă în logică. Tu le-ai cercetat pe toate ? Le-ai înțeles, le-ai trăit, pe toate ?
Daca definim ce inseamna o religie din toate abia daca mai raman 4-5.Daca analizam comparativ ideile si conceptele celor 4-5 ,mai ramane 1.Nu e nevoie sa "traiesti" toate religiile ,e nevoie sa discerni logic in alegerea celei adevarate ...apoi sa o traiesti.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.05.2015, 16:22:41
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Daca definim ce inseamna o religie din toate abia daca mai raman 4-5.Daca analizam comparativ ideile si conceptele celor 4-5 ,mai ramane 1.Nu e nevoie sa "traiesti" toate religiile ,e nevoie sa discerni logic in alegerea celei adevarate ...apoi sa o traiesti.
Exista 19 mari religii diferite in lume, iar fiecare are multe ramuri majore, in total 270 de ramuri religioase. Cum de ai ajuns la concluzia ca toate aceste religii se pot rezuma doar prin una din ele, aceasta fiind crestinismul?
Reply With Quote
Răspunde