Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.09.2007, 00:25:09
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

auziti..daca te-ai indragostit, cum sa faci sa te dezindragostesti? stiti vreun leac?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.09.2007, 00:31:08
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annamarria
auziti..daca te-ai indragostit, cum sa faci sa te dezindragostesti? stiti vreun leac?
parerea mea e ca leac nu exista pt dragoste ,dar daca e omul nepotrivit si circumstantele nu sunt ortodoxe at cu rugaciune se rezolva dar rugaciune in adevaratul sens al cuvantului nu citire de pe carti ,si Domnul cd va vedea ca vrei sa indepartezi un rau care va urma te va ajuta caci Domnului ii pasa de faptura Sa.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.09.2007, 00:51:56
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

da nu prea merge ca daca esti indragostit nu poti sa zici ca vrei sa scapi din toata inima...ca inima tot acolo ti-e:(
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.09.2007, 10:46:50
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

atunci du-te spovedeste-te si fa ascultare de duhovnic iar daca nici ascultare nu faci iti faci rau cu mana ta,gandeste-te ca vei avea de suferit mai tarziu ,gandeste-te ca vei suferi mai mult decat suferi acum.asta e parerea mea
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.09.2007, 12:01:58
Red_Rose Red_Rose is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.08.2007
Mesaje: 41
Implicit

Daca te-ai indragostit si in timp vezi ca persoana nu merita afectiunea ta si esti inselat in asteptarile tale, apoi e treaba grea, sa te vindeci de dragoste. Ca ratiunea spune una, iar inima alta.
Trebuie sa urmezi cu perseverenta rugaciunea, rabdarea, autocontrolul, sa-ti impui sa nu mai suferi, sa-ti umpli timpul cu lucruri utile ca sa te tina in activitate, sa nu deznadajduiesti si in timp se vor vindeca ranile. Sa-ti faci un program care sa-l urmezi zilnic si ai rabdare. Timpul e un factor important.


Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.09.2007, 14:05:53
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annamarria
da nu prea merge ca daca esti indragostit nu poti sa zici ca vrei sa scapi din toata inima...ca inima tot acolo ti-e:(
Imi retrag cuvintele, totul e posibil la Dumnezeu
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.09.2007, 14:09:19
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Red_Rose
Daca te-ai indragostit si in timp vezi ca persoana nu merita afectiunea ta si esti inselat in asteptarile tale, apoi e treaba grea, sa te vindeci de dragoste. Ca ratiunea spune una, iar inima alta.
Trebuie sa urmezi cu perseverenta rugaciunea, rabdarea, autocontrolul, sa-ti impui sa nu mai suferi, sa-ti umpli timpul cu lucruri utile ca sa te tina in activitate, sa nu deznadajduiesti si in timp se vor vindeca ranile. Sa-ti faci un program care sa-l urmezi zilnic si ai rabdare. Timpul e un factor important.

Problema e ca merita si ca e un om grozav dar...not available
Lasati ca o sa-mi treaca. Is nebuna eu, nu reactionez normal...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.09.2007, 14:32:44
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annamarria
Citat:
În prealabil postat de Red_Rose
Daca te-ai indragostit si in timp vezi ca persoana nu merita afectiunea ta si esti inselat in asteptarile tale, apoi e treaba grea, sa te vindeci de dragoste. Ca ratiunea spune una, iar inima alta.
Trebuie sa urmezi cu perseverenta rugaciunea, rabdarea, autocontrolul, sa-ti impui sa nu mai suferi, sa-ti umpli timpul cu lucruri utile ca sa te tina in activitate, sa nu deznadajduiesti si in timp se vor vindeca ranile. Sa-ti faci un program care sa-l urmezi zilnic si ai rabdare. Timpul e un factor important.

Problema e ca merita si ca e un om grozav dar...not available
Lasati ca o sa-mi treaca. Is nebuna eu, nu reactionez normal...
E foarte frumos sa te indragosteshti, de orice om, oricne ar fi, dar sa nu-l pofteshti pe el ca sa pacatuitzi, ca asta nu e bine, nu e voie mai ales daca el nu este "available"....... deci cred ca potzi iubi pe oricine shi asta ni se shi cere, si mi se pare ca nu e frumos sa te dezandragosteshti ci daca iubeshti pe cineva cauta sa nu pacatuieshti...

Ba nu esti nebuna deloc deoarece tocmai asha ni se cere sa reactzionam, cu dragoste, smerenie shi nepacatuire...

sau cum? aaaaa, dumneata te-ai indragostit de sotzul alteia, in cazul asta ???
esti fermecata si ispitita shi nu indragostita.... :(
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.09.2007, 15:52:20
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ovidiu, tare ma mai faci tu sa zambesc:) Esti asa de "sugubat".
Legat de topic:cool: spunea parintele Porfirie ca inimii nu ii poti porunci. Pentru ca nu de poti "dezindragosti" cum spunea Anamaria ( acum ceva timp in urma fie vb. intre noi;)) e bine sa incerci prin rugaciune si ascultare fata de duhovnic sa iti canalizezi toata iubirea spre o altfel de Iubire, o iubire dumnezeiasca. Sa iti pui mereu dinainte, ce iti doresti mai mult pentru el/ea...iubirea ta sau Raiul? Atunci dispare patima si ramane doar dorinta arzatoare de mantuire.;)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.09.2007, 16:32:43
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
Ovidiu, tare ma mai faci tu sa zambesc:) Esti asa de "sugubat".
Legat de topic:cool: spunea parintele Porfirie ca inimii nu ii poti porunci. Pentru ca nu de poti "dezindragosti" cum spunea Anamaria ( acum ceva timp in urma fie vb. intre noi;)) e bine sa incerci prin rugaciune si ascultare fata de duhovnic sa iti canalizezi toata iubirea spre o altfel de Iubire, o iubire dumnezeiasca. Sa iti pui mereu dinainte, ce iti doresti mai mult pentru el/ea...iubirea ta sau Raiul? Atunci dispare patima si ramane doar dorinta arzatoare de mantuire.;)
Multumesc mult jenica:)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Paisie Aghioritul vol 1(din 5) -Cu durere si dragoste pentru omul contemporan bin000 Resurse ortodoxe on-line 13 08.04.2016 00:05:41
Ruga pentru dragoste Mtcrysty17 Generalitati 39 31.03.2014 22:34:12
nu am noroc in dragoste! ronaldo Intrebari utilizatori 19 14.08.2011 01:05:44
Adevarata dragoste Rodica50 Intrebari utilizatori 10 10.10.2010 10:11:25
Un dram de dragoste pentru o fiinta noua mihaela_maria Generalitati 4 20.11.2006 18:27:35