Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 23.07.2009, 19:39:58
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Sa fim intelepti ca serpii si curati sufleteste ca porumbeii! :)
Cred ca toti cei ce traiesc aproape de Dumnezeu pastreaza viu copilul din ei.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 28.09.2009, 16:14:08
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Fiti precum copiii, cred ca indeamna in primul rand la bucuria spontana si la dragostea dezinteresata.

Copilul este curat intru toate, totul este lipsit de urma pacatului.
Din pricina pacatelor parintilor si ale celor din jur insa, rareori copilul isi poate pastra curatenia.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #33  
Vechi 28.09.2009, 21:40:36
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Fiti precum copiii, cred ca indeamna in primul rand la bucuria spontana si la dragostea dezinteresata.

Copilul este curat intru toate, totul este lipsit de urma pacatului.
Din pricina pacatelor parintilor si ale celor din jur insa, rareori copilul isi poate pastra curatenia.
Daca mostenirea genetica este considerata un pacat atunci asa este deoarece sa nu uitam ca multi se nasc intr-un fel sau altul si orice am face " ei tot soareci vor minca"
Reply With Quote
  #34  
Vechi 29.09.2009, 08:30:10
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Daca mostenirea genetica este considerata un pacat atunci asa este deoarece sa nu uitam ca multi se nasc intr-un fel sau altul si orice am face " ei tot soareci vor minca"
Fiecare va fi judecat cu mintea lui Dumnezeu, care vede si stie toate.
Pe unul nascut cu mari slabiciuni nu'l va cerne precum pe unul nascut deplin curat, dar care s'a stricat pe cale.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #35  
Vechi 23.01.2012, 17:38:43
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Fiti precum copiii, cred ca indeamna in primul rand la bucuria spontana si la dragostea dezinteresata.

Copilul este curat intru toate, totul este lipsit de urma pacatului.
Din pricina pacatelor parintilor si ale celor din jur insa, rareori copilul isi poate pastra curatenia.
Subscriu, Dorin. Mai mult, indemnul "Fiti precum copiii", Il adreseaza Mantuitorul, parca intr-un mod mai pregnant, parintilor pe care I-a binecuvantat cu nasterea de prunci. Dar, din cauza impietririi inimii lor, parintii nu sunt intotdeauna (si nici in chip deplin), constienti de importanta acestei (acestor) prezente pilduitoare din viata lor.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 23.01.2012, 17:46:20
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am văzut, cândva, 2 copilași de 3-4 ani, certându-se; imediat, însă, s-au împăcat și au început să se joace și să râdă, uitând cu totul de cearta dinainte, care, de altfel, fusese cu totul lipsită de răutate, câci nu aveau așa ceva. Și atunci am înțeles ce a vrut să spună Domnul prin cuvintele: „Până nu veți fi precum copiii nu veți intra în Împărăția cerurilor”; inimile lor păstrează curăția, seninătatea, bucuria primordială. Mai târziu, când cresc, cad în lume... din păcate.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 24.01.2012, 01:57:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit sinceritatea copiiilor tine pana la prima pedeapsa :)

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Am văzut, cândva, 2 copilași de 3-4 ani, certându-se; imediat, însă, s-au împăcat și au început să se joace și să râdă, uitând cu totul de cearta dinainte, care, de altfel, fusese cu totul lipsită de răutate, câci nu aveau așa ceva. Și atunci am înțeles ce a vrut să spună Domnul prin cuvintele: „Până nu veți fi precum copiii nu veți intra în Împărăția cerurilor”; inimile lor păstrează curăția, seninătatea, bucuria primordială. Mai târziu, când cresc, cad în lume... din păcate.
Desigur,cred ca si modul in care educam copiii isi pune amprenta mai tarziu asupra acestora.
Imi amintesc ca prima data am mintit doar pt a nu mai fi pedepsita,doarece data trecuta cand spusesem adevarul fusesem pedepsita.Automat,copiii isi pierd sinceritatea deoarece aceasta le aduce suferinta;depinde de ei mai tarziu,daca se vor reintoarce la sinceritate si vor dori sa sufere consecintele...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 24.01.2012, 08:30:57
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
am mintit doar pt a nu mai fi pedepsita,doarece data trecuta cand spusesem adevarul fusesem pedepsita.
Aici cred că a fost o greșeală pedagogică. Pentru că ai spus adevărul, trebuia să fii iertată.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 03.05.2012, 18:12:47
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Pe de-o parte, Mantuitorul ne indeamna sa fim precum copiii, iar pe de alta, prin gura Prorocului David, spune: "Fericit barbatul, care n-a umblat in sfatul necredinciosilor si in calea pacatosilor nu a stat si pe scaunul hulitorilor n-a sezut; Ci in legea Domnului e voia lui si la legea Lui va cugeta ziua si noaptea".

El nu vorbeste insa de etape, de stari consecutive, ci de unele simultane. Mi-a fost dat sa traiesc aceasta realitate aparent contradictorie, cunoscand cativa monahi, cu infatisare, blandete si curatie copilaresti, dar care se arata cu adevarat barbati, darji si nemiscati, in fata pacatului si patimilor.

Asceza insasi, presupune rugaciune curata, izvorata cu daruire deplina, ca din inima unui copil, si taria unui barbat, in fata ispitelor de tot felul, pentru ca "in legea Domnului sa fie voia lui si la legea Lui sa cugete ziua si noaptea".

Last edited by Marius22; 03.05.2012 at 18:16:07.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
As dori sa-mi fiti frati si sa ma ajutati pea1974 Generalitati 60 04.01.2010 00:15:21
papa gafeaza precum Bush urzicuta Biserica Romano-Catolica 8 23.09.2007 19:19:35
fiti binecuvantati sdimsdim Generalitati 22 29.06.2007 15:05:40