Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.09.2011, 00:16:32
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Trebuie insa Loredana sa iti dau dreptate. Cu Iisus am vorbit cand eram in greutati si ingeri am vazut tot atunci. Dar minuni mi s-au intamplat si cand am dus-o bine.

Oricum inima mi s-a inmuiat la greutati.

Last edited by spre_rasarit; 11.09.2011 at 00:20:01.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.09.2011, 00:25:07
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Cred ca minuni se intampla cand ai iubire pentru aproapele. Stiu o femeie caruia i-a aparut Maica Domnului. Acea femeie a facut o asociatie de intr-ajutorare si ajuta saracii.

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Ai grija ca poate fi o capcana sacerisuferinta de dragul suferintei:

Fraților, râvniți la darurile cele mai bune, și eu vă voi arăta o cale care le întrece pe toate: 13,1 Dacă aș vorbi limbile oamenilor și ale îngerilor, dacă nu am dragoste, sunt ca o aramă sunătoare sau ca un chimval zăngănitor. 2 De aș avea darul profeției, de aș cunoaște toate tainele și toată știința și de aș avea toată credința, așa încât să mut și munții din loc, dacă nu am dragoste, nu sunt nimic. 3 De aș împărți toată averea mea săracilor și de mi-aș lăsa trupul să fie ars de viu, dacă nu am dragoste nu-mi folosește la nimic.

Este un film numit Pilde , rusesc. Si acolo era o femeie evlavioasa care zilnic citea acatiste si foarte ravnitoare era. Si o femeie credincioasa i-a zis. Astazi te va vizita Iisus pentru ravna ta.

Se duce femeia bucuroasa acasa si pune masa si il asteapa pe Iisus citind acatiste. Pe scara mai era un baietel fara mama iar tatal incepuse sa bea din cauza dezdanejdii. El vroia ca Iisus sa-l viziteze ca sa ia patima betiei de la tatal sau. Si tot verifica usa vecinei sa vada cand vine Iisus ca sa-l roage sa-l faca bine pe tatal sau.Iata ca baiatul era impins de dragoste.

La un moment dat vine un copil al strazii si bate la usa femeii aceleia strigand dupa ajutor caci era urmarit de niste baieti.Femeia il ia de mana si il duce afara la usa. Il cearta si apoi intra inauntru.

Vecinul ei il invita pe baietel in casa si ii pune masa. Insa baietelul urmarit de copii dispare.

Apoi vine la geamul femeii un barbat strigand ca ii e foame. Femeia deschide geamul si il cearta zicand ceva in genul.Mai dar du-te si munceste si castiga bani. Si nu mai bea. Apoi inchide frumos geamul.

Vecinul copil il ia pe om in casa, il omeneste dar omul dispare subit.

La sfarsit o femeie cu copilul sta in ploaie. Femeia deschide geamul si ii ziceceva in genul, nu ai avut grija si acum uite ce ai patit. Apoi inchide geamul.

Baietelul o invita pe femeie in casa sa nu se imbolnaveasca copilul.Femeia vine si apoi i se ofera un loc in care sa doarma.

Vine seara si iata ca femeia si copilul dorm. Femeia viseaza pe Iisus si ii spune ceva cam asa.Doamne te-am asteptat toata ziua si nu ai venit. Dar IIsus ii raspunde, am venit de 3 ori si nu m-ai primit. Eu am fost baietelul acela necajit pe carel-ai dat afara, eu am fost omul acela ce cerea de mancare si m-ai ocarat, eu am fost pruncul ce nu l-ai primit in casa.

Ai grija ca desi te straduiesti mult, nu iti ajuta la nimic ca dragoste nu ai.

"13,1 Dacă aș vorbi limbile oamenilor și ale îngerilor, dacă nu am dragoste, sunt ca o aramă sunătoare sau ca un chimval zăngănitor. 2 De aș avea darul profeției, de aș cunoaște toate tainele și toată știința și de aș avea toată credința, așa încât să mut și munții din loc, dacă nu am dragoste, nu sunt nimic. 3 De aș împărți toată averea mea săracilor și de mi-aș lăsa trupul să fie ars de viu, dacă nu am dragoste nu-mi folosește la nimic. "

Da, intr-adevar si parintele Arsenie Boca tinea post si se ruga toata seara insa motivul pentru care facea aceasta era dragostea de oameni. El s-a dus la Athos si s-a rugat ceva in genul, fa-ma Doamne sa fiu duhovnic bun si apoi a postit negru 40 de zile ca sa invete de la Sfantul Serafim de Sarov sa ajute oamenii, ca asta ii era scopul, dragostea de oameni. Nu a postit 40 de zile pentru ca sa inainteze EL pe calea infranarii.

Si unii Sfinti au ceruit boala cum zici tu dar scopul a fost sa ia boala si pacatele aproapelui nu un scop de a inainta EI pe cale.

Mai e ceva ce mi s-a intamplat mie. La un moment dat eu aveam un standard. Ziceam daca omul e mai slab decat standardul meu merita sa faca minuni dar daca nu e mai slab ca standardul meu .... Si numai bine ca am vazut oameni facatori de minuni mai plinuti decat standardul meu. Si m-am rugat la Dumnezeu sa-mi descopere de ce acesti oameni fac minuni. Si mi-a aratat Dumnezeu faptele bune ale acestor oameni si cum se roaga ei pentru aproapele si am zis, dreptate este. Dragostea e mai mare ca super infranarea.

Deci sa ceri boala si griji si probleme pentru ca sa inaintezi TU pe cale poate fi OK insa e diferit de a cere boala aproapelui, necazul aproapelui, rugaciunea pentru aproapele ca sa inaintati amandoi pe cale.

Deci eu din discutia noastra am inteles ca dragostea e mai inalta ca toate si ca trebuie sa cer dragoste pentru aproapele caci daca dragoste nu e, nimic nu e.

Fraților, râvniți la darurile cele mai bune, și eu vă voi arăta o cale care le întrece pe toate: 13,1 Dacă aș vorbi limbile oamenilor și ale îngerilor, dacă nu am dragoste, sunt ca o aramă sunătoare sau ca un chimval zăngănitor. 2 De aș avea darul profeției, de aș cunoaște toate tainele și toată știința și de aș avea toată credința, așa încât să mut și munții din loc, dacă nu am dragoste, nu sunt nimic. 3 De aș împărți toată averea mea săracilor și de mi-aș lăsa trupul să fie ars de viu, dacă nu am dragoste nu-mi folosește la nimic.


Deci nu uita sa ceri dragoste pentru aproapele. necazul aproapelui poti sa-l iei prin necaz cerand necazul sau prin fapte bune. Sa facai fapte bune pentru aproapele ca sa i se ierte gresala sau prin rugaciune.

Stiu un Sfnata mare facator de minuni care se ruga nu NUMAI pentru el ci o ora zilnic pentru orfani, vaduve, oameni necajiti si tot asa. De fapt si eu am observat ca pomelnicele pe care trec oameni necunoscuti daca se poate zice asa ca toti suntem frati de la Dumnezeu prin botez, decidaca trec necunoscuti rugaciunea are mare putere.

Dragostea peentru aproapele incepe cu dragostea pentru sot/sotie, copii, parinti, rude, vecini, necunoscuti, necajiti, cei fara adapost, mancare si tot asa, cei ce gresesc....

Inseamna sa ii ierti si sa ii ajuti.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.09.2011, 12:34:48
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Am citit ceva intersant. Zice ca orice lucru care nu are dragoste ca inceput si radacina nimic nu este.

Cand faci ceva gandeste-te daca este dragoste fata de aproapele sau Dumnezeu in el. Daca te rogi roaga-te si pentru fratele sau sora ta. Daca faci ceva fa sa ajute si pe altii si atunci lucrul acela va insemna ceva IN ETERNITATE pentru tine.

Fraților, râvniți la darurile cele mai bune, și eu vă voi arăta o cale care le întrece pe toate: 13,1 Dacă aș vorbi limbile oamenilor și ale îngerilor, dacă nu am dragoste, sunt ca o aramă sunătoare sau ca un chimval zăngănitor. 2 De aș avea darul profeției, de aș cunoaște toate tainele și toată știința și de aș avea toată credința, așa încât să mut și munții din loc, dacă nu am dragoste, nu sunt nimic. 3 De aș împărți toată averea mea săracilor și de mi-aș lăsa trupul să fie ars de viu, dacă nu am dragoste nu-mi folosește la nimic
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.09.2011, 13:10:00
Nenumitul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit



Last edited by Nenumitul; 18.11.2011 at 13:55:48.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.09.2011, 13:14:02
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nenumitul Vezi mesajul
Eu nu am mai auzit de așa ceva...

Mai poate altcineva să confirme asta? Se trec sfinți pe pomelnice?
Foarte tare chestia asta, ne rugăm noi pentru sfinți, nu ei pentru noi.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.09.2011, 13:25:36
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nenumitul Vezi mesajul
Poate altcineva să confirme asta? Se trec sfinți pe pomelnice?
oare ii trece la vii sau la morti? Lasand gluma la o parte, cum sa treci Sfintii pe pomelnicele pe care le faci pentru a te ruga Lui Dumnezeu pentru iertarea pacatelor celor amintiti?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.09.2011, 13:43:36
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nenumitul Vezi mesajul
Eu nu am mai auzit de așa ceva...

Poate altcineva să confirme asta? Se trec sfinți pe pomelnice?
Îmi amintesc de o predică a Părintelui Patriarh la canonizarea unui sfânt, în care spunea că aceea este ultima slujbă de pomenire a sfântului.

După trecerea sa în rândul sfinților Bisericii nu se mai face pomenire, deci nu se mai roagă Biserica pentru iertarea păcatelor lui, căci sunt în comuniune deplină cu Hristos.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.09.2011, 13:58:04
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Ai grija ca poate fi o capcana sacerisuferinta de dragul suferintei:

Fraților, râvniți la darurile cele mai bune, și eu vă voi arăta o cale care le întrece pe toate: 13,1 Dacă aș vorbi limbile oamenilor și ale îngerilor, dacă nu am dragoste, sunt ca o aramă sunătoare sau ca un chimval zăngănitor. 2 De aș avea darul profeției, de aș cunoaște toate tainele și toată știința și de aș avea toată credința, așa încât să mut și munții din loc, dacă nu am dragoste, nu sunt nimic. 3 De aș împărți toată averea mea săracilor și de mi-aș lăsa trupul să fie ars de viu, dacă nu am dragoste nu-mi folosește la nimic.

Este un film numit Pilde , rusesc. Si acolo era o femeie evlavioasa care zilnic citea acatiste si foarte ravnitoare era. Si o femeie credincioasa i-a zis. Astazi te va vizita Iisus pentru ravna ta.

Se duce femeia bucuroasa acasa si pune masa si il asteapa pe Iisus citind acatiste. Pe scara mai era un baietel fara mama iar tatal incepuse sa bea din cauza dezdanejdii. El vroia ca Iisus sa-l viziteze ca sa ia patima betiei de la tatal sau. Si tot verifica usa vecinei sa vada cand vine Iisus ca sa-l roage sa-l faca bine pe tatal sau.Iata ca baiatul era impins de dragoste.

La un moment dat vine un copil al strazii si bate la usa femeii aceleia strigand dupa ajutor caci era urmarit de niste baieti.Femeia il ia de mana si il duce afara la usa. Il cearta si apoi intra inauntru.

Vecinul ei il invita pe baietel in casa si ii pune masa. Insa baietelul urmarit de copii dispare.

Apoi vine la geamul femeii un barbat strigand ca ii e foame. Femeia deschide geamul si il cearta zicand ceva in genul.Mai dar du-te si munceste si castiga bani. Si nu mai bea. Apoi inchide frumos geamul.

Vecinul copil il ia pe om in casa, il omeneste dar omul dispare subit.

La sfarsit o femeie cu copilul sta in ploaie. Femeia deschide geamul si ii ziceceva in genul, nu ai avut grija si acum uite ce ai patit. Apoi inchide geamul.

Baietelul o invita pe femeie in casa sa nu se imbolnaveasca copilul.Femeia vine si apoi i se ofera un loc in care sa doarma.

Vine seara si iata ca femeia si copilul dorm. Femeia viseaza pe Iisus si ii spune ceva cam asa.Doamne te-am asteptat toata ziua si nu ai venit. Dar IIsus ii raspunde, am venit de 3 ori si nu m-ai primit. Eu am fost baietelul acela necajit pe carel-ai dat afara, eu am fost omul acela ce cerea de mancare si m-ai ocarat, eu am fost pruncul ce nu l-ai primit in casa.

Ai grija ca desi te straduiesti mult, nu iti ajuta la nimic ca dragoste nu ai.

"13,1 Dacă aș vorbi limbile oamenilor și ale îngerilor, dacă nu am dragoste, sunt ca o aramă sunătoare sau ca un chimval zăngănitor. 2 De aș avea darul profeției, de aș cunoaște toate tainele și toată știința și de aș avea toată credința, așa încât să mut și munții din loc, dacă nu am dragoste, nu sunt nimic. 3 De aș împărți toată averea mea săracilor și de mi-aș lăsa trupul să fie ars de viu, dacă nu am dragoste nu-mi folosește la nimic. "

Da, intr-adevar si parintele Arsenie Boca tinea post si se ruga toata seara insa motivul pentru care facea aceasta era dragostea de oameni. El s-a dus la Athos si s-a rugat ceva in genul, fa-ma Doamne sa fiu duhovnic bun si apoi a postit negru 40 de zile ca sa invete de la Sfantul Serafim de Sarov sa ajute oamenii, ca asta ii era scopul, dragostea de oameni. Nu a postit 40 de zile pentru ca sa inainteze EL pe calea infranarii.

Si unii Sfinti au ceruit boala cum zici tu dar scopul a fost sa ia boala si pacatele aproapelui nu un scop de a inainta EI pe cale.

Mai e ceva ce mi s-a intamplat mie. La un moment dat eu aveam un standard. Ziceam daca omul e mai slab decat standardul meu merita sa faca minuni dar daca nu e mai slab ca standardul meu .... Si numai bine ca am vazut oameni facatori de minuni mai plinuti decat standardul meu. Si m-am rugat la Dumnezeu sa-mi descopere de ce acesti oameni fac minuni. Si mi-a aratat Dumnezeu faptele bune ale acestor oameni si cum se roaga ei pentru aproapele si am zis, dreptate este. Dragostea e mai mare ca super infranarea.

Deci sa ceri boala si griji si probleme pentru ca sa inaintezi TU pe cale poate fi OK insa e diferit de a cere boala aproapelui, necazul aproapelui, rugaciunea pentru aproapele ca sa inaintati amandoi pe cale.

Deci eu din discutia noastra am inteles ca dragostea e mai inalta ca toate si ca trebuie sa cer dragoste pentru aproapele caci daca dragoste nu e, nimic nu e.

Fraților, râvniți la darurile cele mai bune, și eu vă voi arăta o cale care le întrece pe toate: 13,1 Dacă aș vorbi limbile oamenilor și ale îngerilor, dacă nu am dragoste, sunt ca o aramă sunătoare sau ca un chimval zăngănitor. 2 De aș avea darul profeției, de aș cunoaște toate tainele și toată știința și de aș avea toată credința, așa încât să mut și munții din loc, dacă nu am dragoste, nu sunt nimic. 3 De aș împărți toată averea mea săracilor și de mi-aș lăsa trupul să fie ars de viu, dacă nu am dragoste nu-mi folosește la nimic.


Deci nu uita sa ceri dragoste pentru aproapele. necazul aproapelui poti sa-l iei prin necaz cerand necazul sau prin fapte bune. Sa facai fapte bune pentru aproapele ca sa i se ierte gresala sau prin rugaciune.

Stiu un Sfnata mare facator de minuni care se ruga nu NUMAI pentru el ci o ora zilnic pentru orfani, vaduve, oameni necajiti si tot asa. De fapt si eu am observat ca pomelnicele pe care trec oameni necunoscuti daca se poate zice asa ca toti suntem frati de la Dumnezeu prin botez, decidaca trec necunoscuti rugaciunea are mare putere.

Dragostea peentru aproapele incepe cu dragostea pentru sot/sotie, copii, parinti, rude, vecini, necunoscuti, necajiti, cei fara adapost, mancare si tot asa, cei ce gresesc....

Inseamna sa ii ierti si sa ii ajuti.
Foarte frumoasa postarea sa si de mult folos pentru cei ce sunt pregatiti sa isi deschida sufletul!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.09.2011, 14:33:08
Nenumitul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit



Last edited by Nenumitul; 18.11.2011 at 13:56:14.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.09.2011, 14:39:05
LaPetiteMoc LaPetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Locație: sub cerul lui Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Sfanta Fecioara, sfintii se roaga Mantuitorului pentru noi, pentru ca noi suntem cei pacatosi. Sfintii au primit cununa vesniciei, deci sunt curati, fara de pacat.

Pe cand noi ne rugam de Maica Preacurata si Sfanta, de toti sfintii Domnului sa mijloceasca pe langa Mantuitor pentru noi, pacatosii, si pentru cei dragi noua.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inscriere pentru pomelnic N.Priceputu Stiri, actualitati, anunturi 22 27.10.2012 21:17:23
Pomelnic pentru cei adormiti de care am aflat pe acest forum...+ LapetiteMoc Slujba inmormantarii 22 03.08.2011 03:41:54
pe pomelnic roman2010 Generalitati 40 20.02.2011 15:14:27
acatist terry Generalitati 2 17.11.2007 18:33:47