Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.09.2011, 00:05:19
Soaree Soaree is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.08.2011
Mesaje: 99
Implicit

lore86, si tu esti un roman mare. Nu te-ai lasat mica. Ai crescut minunatiile de copii pe care ii vad alaturi de tine, asadar esti o mare romanca.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.09.2011, 16:40:43
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Doi medici de la Pediatrie I Cluj

As adauga in lista acestor oameni deosebiti, doi medici de la Clinica Pediatrie I Cluj. Doamna conferentiar Clotan Eufemia Doina, tanti Miuta cum ii spuneau copiii si domnul doctor Lazar Calin, nenea Calin.
Din pacate, din cate stiu nici unul din ei nu mai lucreaza in sectia de Hematologie a Clinicii. Doamna Miuta s-a pensionat iar domnul Lazar Calin este director, nu stiu daca mai merge pe sectie.. Din pacate.
Pentru cine stie ce inseamna Sectia Hematologie, adica boli grave ale sangelui care necesita internari lunare sau bilunare, este usor de inteles ce mare binecuvantare au fost acesti doi medici care au trasformat salonul in a doua familie a copilasilor bolnavi.
Va inchipuiti un medic, care atunci cand am mers la prima internare, imaginati-va cu ce grija, emotie, trauma, incercand sa-i dau- ceea ce se numeste "darul"- mi-a raspuns: eu am salariu, tineti-va "darul", ca veti avea nevoie?
Doctorul Lazar, daca cineva ii aducea "ceva", punea deoparte si cand avea de trimis copii nevoiasi, parasiti, la alte sectii, alte clinici, le punea "ceva-ul" in brate si-i trimitea la colegii lui.. Stiu acestea de la fiica mea. Doctorii nu stateau in cabinete decat rareori -desi existau- cabinetul lor era salonul cu copii.
Timp de 17 ani cat fiica mea a fost pacienta acestei sectii, am avut ocazia sa vad, sa cunosc doi oameni daruiti copiilor, extraordinar de bine pregatiti profesional, adevatati doctori fara de arginti.
Doctorul Lazar a fost studentul dnei Miuta, format de dansa, l-a facut asemenea ei. Daruit total copiilor, cald, uman, apropiat si deosebit de bun profesional. Amandoi prieteni ai copiilor.
Copiii i-au iubit pe acesti doctori. Fiica mea megrea cu drag la spital, incercati sa va imaginati asta, la transfuzii, o data de doua ori pe luna, cum era nevoie, stiindu-i pe ei acolo.
Cand a venit in sectie doctorul Lazar, am intrebat-o pe fiica mea daca are familie, daca are copii, ei copiii stiind toate "secretele". Stiti ce mi-a raspuns? "Cand sa faca copii, mama, ca toata ziua e in spital aici cu copiii!?"
(L-am intalnit acum cativa ani de mana cu o mogaldeata, fiica lui, tare mandru de ea, Dumnezeu sa le dea sanatate tuturor)
In ultimele trei-patru luni de viata ale fiicei mele a fost adusa o noua doctorita, probabil asta a fost ratiunea "inaintarii" doctorului Lazar, sa i se faca loc. Desi el este extrem de activ si folositor si in aceasta noua functie, ar fi fost, zic eu, mult mai folositor langa acesti copii majoritatea grav bolnavi.
Despre aceasta doctorita prefer sa nu vorbesc, nu era si presupun ca nu este nici azi asemenea celor doi.
Copiii, cu instinctul lor care nu da gres, nu au placut-o de la bun inceput si regretau pe nenea Calin si tanti Miuta. Fiica mea mi-a spus de la bun inceput impresia ei si nu a dat gres.

Dumnezeu sa le rasplateasca acestor doi oameni, lor si familiilor lor, pentru daruirea si binele mult pe care l-au facut atator copii, oamenii acestia cu inima mare si suflet nobil.

In aceasta Clinica, mai exista doctori buni si oameni minunati, din vechea garda gasita de noi in 1982, cand am mers prima data la clinica, si care erau acolo inca in 1999: dr Miresteanu, dr Manasia, dr Popa, dr " tanti Eva" si altii, imi pare rau ca nu-mi amintesc toate numele, pe toti i-as trece aici.
Eu ii consider pe toti MARI ROMANI SI MARI OAMENI, desi tanti Eva, e MARE ROMANCA UNGUROAICA (acuma fac o gluma..). Dansa a infiat, din cate stiu eu de la fiica mea, unul din copiii abandonati in spital, ii lua acasa pe rand la sfarsit de saptamana pe acesti micuti.
Ma intreb cat vor mai fi, ca sunt oameni si ei, si imbatranesc.
Cine le va urma?
De plecat afara nu stiu sa fi plecat vreunul, desi ar face cinste oricarui renumit spital din strainatate si ar avea lumea la picioare acolo probabil.
Ei au preferat sa slujeasca aici.

Last edited by Adriana Cluj; 14.09.2011 at 20:07:07.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.09.2011, 22:03:48
LaPetiteMoc LaPetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Locație: sub cerul lui Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Multumim, Adriana!

Lunga lista acestor OAMENI de langa noi, anonimi.

Doamne, ocroteste-i !
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.09.2011, 05:37:00
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Arsenie Boca este un mare roman.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.09.2011, 10:36:07
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit Sfantul Mitropolit Dosfotei

Dimitrie Barilă, cunoscut mai ales pe numele monahal Dosoftei, (n. 26 octombrie 1624, Suceava - d. 13 decembrie 1693, la Żółkiew, în Polonia, azi Jovkva, Ucraina) a fost un cărturar român, mitropolit al Moldovei, poet și traducător. În 2005 Biserica Ortodoxă Română l-a proclamat sfânt.
A învățat la Iași probabil la Colegiul întemeiat în 1640 la mănăstirea “ Sf. Trei lerarhi", apoi la școala Frăției ortodoxe din Lvov, unde a făcut Studii umaniste și de limbi. Cunoștea limba elenă, latina, slavona și polona. Datorită relațiilor sale cu patriarhul Moscovei și cu Nicolae Milescu, aflat acolo, a adus din Rusia un teasc de tipografie cu litere, cu care a tipărit la Mitropolia din Iași, în românește, principalele cărți liturgice, unele traduse de el însuși. El a fost unul dintre ierarhii care au promovat introducerea limbii române în biserică.

Călugărit la Probota (c. 1648), sub numele Dosoftei, a fost ales episcop la Huși (1658 - 1660) și Roman (1660 - 1671), apoi mitropolit al Moldovei (1671-1674 și 1675 - 1686). În toamna anului 1686, datorită evenimentelor politice din acea vreme, a fost dus în Polonia de oștile regelui Jan Sobieski, unde a rămas până la sfârșitul vieții.

A fost unul dintre cei mai mari cărturari din istoria română, fiind primul poet național, primul versificator al Psaltirii în tot Răsăritul ortodox, primul traducător din literatura dramatică universală și din cea istorică în românește, primul traducator al cărților de slujbă în românește în Moldova, primul cărturar român care a copiat documente și inscripții, unul dintre primii cunoscători și traducători din literatura patristică și post patristică și care a contribuit la formarea limbii literare românești.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.03.2013, 15:32:38
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Dr. Octavian Udriste - un roman in lupta cu cancerul

"Ar fi putut sa obtina premiul Nobel pentru una din cele mai mari descoperiri ale acestui secol: gena marker ancestrala si originea cancerului. Chiar daca a publicat cateva carti pe aceasta tema si a salvat mii de bolnavi incurabili, dr. Octavian Udriste a murit sarac si dispretuit de toata floarea cea vestita a lumii stiintifice romanesti. In urma lui a ramas o arhiva impresionanta. Nimeni nu pare interesat sa o cerceteze. Lespedea grea a uitarii ingroapa nu doar o munca de o viata, ci si speranta ca boala neagra a secolului poate fi pusa la zid

A fost cel mai bun student al profesorilor Victor Papilian, Iuliu Hatieganu, Victor Preda si Grigore Benedeto.Inca din anii 60, a intuit originea cancerului si chiar aparitia ingineriei genetice, starnind interesul unor renumiti cercetatori din strainatate: prof. Roger Weil, prof. Ervin Haas, G. Mayer. In tara, cartile si conferintele lui s-au izbit de zidul moale si impenetrabil al ostilitatii, al invidiei dusmanoase.

Era convins ca facuse o descoperire epocala. Patimas si rebel, cum era de obicei, explica medicilor oncologi adunati intr-o modesta sala din strada Berzei, teoria lui privind cauza cancerului: gena marker ancestrala. Deja publicase mai multe studii pe aceasta tema, iar tratamentul sau dadea primele rezultate certe, verificate prin analize de laborator. Nu era suficient. Tot mai ostila, sala fremata intr-un murmur dezaprobator. Ceea ce explica dr.

Octavian Udriste parea o blasfemie stiintifica, o ratacire trufasa, imposibil de acceptat. Pierzandu-si rabdarea, cineva din sala l-a intrerupt, strigand sub privirea incurajatoare a colegilor: "Arata-ne la microscop gena si o sa te credem!". In cateva minute, sala s-a transformat in tribunal - amestec de acuze si vorbe grele: nebunie, amatorism, inconstienta. Doctorul Udriste nu s-a lasat nici el. Insultele curgeau de o parte si de alta, dar batalia era pierduta. "Arata-ne gena!", continuau sa strige oncologii, stiind ca acest lucru era cu neputinta pentru un simplu medic de provincie. Dr. Udriste trebuia sa se recunoasca invins. Toate acestea se petreceau in 1969. In 1981, lumea stiintifica mondiala anunta cu entuziasm prima fotografiere a unei gene. Era prea tarziu. Teoria doctorului Octavian Udriste fusese deja data uitarii. Meritele lui, de asemenea."(Sursa Formula As)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.03.2013, 16:23:40
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Petre Tutea,Cioran,Stefan cel Mare,Arsenie Boca,Arsenie Papacioc,IPS Casian,Dan Puric,Mihai Eminescu,Mircea Eliade:)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 07.03.2013, 21:05:02
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Petre Tutea,Cioran,Stefan cel Mare,Arsenie Boca,Arsenie Papacioc,IPS Casian,Dan Puric,Mihai Eminescu,Mircea Eliade:)
:)
I-ai pus intr-o anumita ordine?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.03.2013, 23:20:21
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Nu nu.Aleator.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.05.2013, 21:24:45
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Doctor, poet si mistic - Vasile Voiculescu

"A trecut modest, tacut, discret, aproape neobservat printre noi si a lasat in suflete frumuseti ceresti, aripi de ingeri, splendori omenesti. Lipsit de dinamism si agresivitate, el a fost un contemplativ, un rugator, un marturisitor. Cu grija si migala si-a slefuit sufletul pana ce a vazut cerurile deschise. Citindu-l, ne face frumosi si buni ca sufletul sau.

Poezia lui a urcat pe cele din urma trepte ale liricii romanesti si este candidata la primul loc. In Sonetele dupa Shakespeare poetul a ajuns la miezul expresiei crestine infatisata in dimensiunea ei mistica si umana. A scris si proza. A participat activ la miscarea Rugului Aprins de la Manastirea Antim, fapt pentru care a si fost condamnat. Cand boala deja il distrusese, a fost eliberat ca sa moara acasa. Vasile Voiculescu nu a fost publicat. Despre Vasile Voiculescu nu se vorbeste. Despre Vasile Voiculescu se va vorbi in viitor". (Ioan Ianolide)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mari romani pe care masonii nu doresc sa-i cunoastem UNNOOM Generalitati 80 22.03.2013 03:01:16
Sarbatoarea Sfintei Mari ioan_strainul Generalitati 23 16.08.2011 20:45:59
mari duhovnici romani de ieri si de azi monicutza Mari Duhovnici si predicile lor 27 02.10.2010 22:40:29
Mari duhovnici si sfaturile lor Iubirea Mari Duhovnici si predicile lor 2 26.07.2010 23:42:27