Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 06.03.2012, 14:01:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caryna Vezi mesajul
Iata efectul rugaciunii TATAL NOSTRU asupra chakrelor în opinia lui EDGAR CAYCE:
TATAL NOSTRU CARE ESTI IN CERURI actioneaza asupra glandei pituitare, cu rol de declansator al procesului
SFINTEASCA-SE NUMELE TAU actioneaza asupra glandei pineale
VIE IMPARATIA TA deschide tiroida si regleaza functia acesteia
FACA-SE VOIA TA PRECUM IN CER deschide tiroida
ASA SI PE PAMANT actioneaza asupra timusului
PAINEA NOASTRA CEA SPRE FIINTA DA-NE-O NOUA ASTAZI deschide gonadele, glandele sexuale masculine si feminine
SI NE IARTA NOUA GRESELILE DUPA CUM SI NOI IERTAM celor ce ne-au gresit, actioneaza asupra glandelor suprarenale
SI NU NE DUCE PE NOI IN ISPITA actioneaza asupra celulelor Lyden, celule secretoare de hormoni
SI NE FERESTE DE CEL RAU actioneaza din noi asupra timusului
CA A TA ESTE IMPARATIA actioneaza din nou asupra tiroidei
SI PUTEREA actioneaza asupra glandei pineale
SI MARIREA redeschide pituitara
AMIN formula de inchidere a acestor centri energetici si de reconectare la planul terestru.
Edgar Cayce era un medium, adica intra in transa si afla raspunsuri de la spirtie, de fapt erau ingeri cazuti. A spus multe prostii, printre altele spunea persoanelor si ce au facut in viata trecuta. Era exponetul tipic al new-age si societatii teozofice.
Si eu am citit o carte despre acest medium cand nu eram credincios si am citit si acest lucru despre rugaciune. Asa m-am apucat sa reinvat Tatal nostru, pe care nu il mai stiam.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 06.03.2012, 14:02:40
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Total aiurea, îmi pare rău să o spun. După Sinodul Quinisext și canonul 82, orice reprezentări iconografice mediate de simbolizanți impersonali au fost evacuate din icoană. Pentru Sfînta Treime nu există alt model iconografic în afară de Cei trei îngeri de la Mamvri, cu punctul maxim în Troica lui Rubriov
Probabil e adevarat ce spui, cred ca reprezentarea ochiului a fost preluata de la catolici in evul mediu.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 06.03.2012, 14:06:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Foarte de acord cu dna Adriana.
Vreau și eu un link către un document serios, nu către ceva scris de Dan (Diaconescu, Brown, Dare) și alții ca ei...
Nici nu exista, in zilele noastre este o poveste vehiculata de adeptii new-age, ca sa arate ca toate religiile sunt bune. Mai mult, spun ca Iisus a invatat de la egipteni, indieni, o si mai mare prostie, in acord cu conceptia ca Iisus ar fi fost doar un mare invatat. Aceasat poveste apare si la Edgar Cayce, care spune ca un spirit i-a povestit asta in transa.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 06.03.2012, 14:18:54
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Cine era în transă? El sau spiritul?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #75  
Vechi 06.03.2012, 15:59:40
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Adevarul este undeva la mijloc cit si dincolo de cele doua pozitii -legat de Iisus in India.
daca IIsus s-a botezat inseamna ca El nu mai este Dumnezeu sau ca avea nevoie de botez? asa si cu invatatul - a facut unele lucruri nu pt El ci pt altii.
cine spune ca Iisus nu are voie sa mearga si la alte oi mai mult sau mai putin pierdute?

azi e f usor sa combati ceva , ori dai vina pe masonerie ori pe new age si iendiat toata lumea crede desi nimeni nu stie cu exactitate ca nici msoneria nu e ceva omogen nici new age si nici au un grad prea mare de reprezentativitate intenationala.

de ex in lume exista in jur de 2400 de ramuri, secte , scoli si cai spirituale inclusiv cele crestine din care in new age sint inscrise doar aprox 22 -24 ( numarul variaza unii mai pleaca) care nu au adoptat o doctrina comuna niciodata ci este doar ceva formal care e blamat chiar si de catre f multi din orient posibil pe alocuri chiar sa catalogheze si crestinismul ca fiind reprezentat de new age tocmai ca sa il combata si pe el odata cu new age- fiindca unele din cele 22 afirma divinitatea lui Iisus.

din cele 2400 numai in India sint cam 2000 iar islamul are si el vreo 200 dintre care unele si ele in aceste 2000.

asa si cu experientele pacatosului care a plecat in India si vede indienii ca fiind un popor violent desi nu a fost batut niciodata.
cu un singur exemplu nu poti generaliza decit daca vrei sa terfelesti adevarul

experienta lui cu cele citeva contancte nefericite cu acei falsi guru fie in Grecia fie in India este echivalent cu un indian ar vrea sa cunoasca crestinismul si nimereste undeva in vremea Inchiztiei catolice sau undeva la niste secte crestine mormoni inarmati sau unii posedati din "charismatism"
ori vrind sa cunoasca islamul ar nimeri la imperiul otoman in plin razboi desi in Coran scrie ca Mohamed a spus "razboiul armelor s-a incheiat, de-acum armele sa taca si gurile sa va vorbeasca . Propovaduiti si convertiti lumea intreaga pina la Judecata. Cei care nu vor face aceasta nu vor fi salvati."
ori ar nimeri la Al Kaeda si secte similare care nu cred deloc in Mohameed si nici in Coran.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 28.08.2012, 15:26:25
caryna caryna is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit intrebate

Ce se intampla atunci cand cineva iti face descantece pe scrisa??
__________________
"De la aproapele vine si viata, si moartea. Caci, daca aducem folos duhovnicesc aproapelui, pe Dumnezeu dobandim si daca gresim aproapelui, lui Hristos gresim." (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote
  #77  
Vechi 28.08.2012, 16:37:23
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caryna Vezi mesajul
Ce se intampla atunci cand cineva iti face descantece pe scrisa??
Descantecele sunt dracovenii (magie, vrajitorie...). Sunt cu atat mai "periculoase" cu cat se incearca amestecarea obiectelor sfinte si numele Sfintilor lui Hristos Iisus (ba chiar si numele Domnului Iisus Hristos si al Maicii Sale, Nascatoarea de Dumnezeu) cu tot felul de incantatii dracesti... evident pentru a induce lumea in eroare.

Nu va amagiti: "lumina lumineaza in intuneric si intunericul nu a cuprins-o". Hristos Iisus este lumina lumii si Sfintii Sai sunt luminati de harul Duhului Sfant!
Asa cum intunericul "fuge" de la lumina asa fug si dracoveniile (vrajile, descantecele etc) de Sfanta Biserica si Sfintii Lui Hristos Iisus care sunt cuprinsi de harul Duhului Sfant!
Hristos Iisus insusi spune: "Biserica MEA portile iadului nu o vor birui". Asadar sa alergam la Hristos Iisus si la Sfanta Sa Biserica, la Sfintele Taine la Sfintii Parinti... si nu la descantece, magii, vrajitorii, clarviziuni, ezoterisme, yoga, reiki si alte dracovenii.

Cuvânt pentru cei preocupați de ocultism, magie, clarviziuni
"Deosebiți duhurile, că nu toate sunt de la Dumnezeu”


Pr. Vasile SORESCU

Atunci când Biserica și viața creștinilor s-au bucurat de o oarecare pace din partea mai marilor lumii, au apărut la orizontul credinței creștine alte primejdii pierzătoare, mult mai periculoase, care au ca punct de plecare răstălmăcirea și falsificarea învățăturii de credință. Acestea sunt în aparență inovații omenești, dar în realitate își au izvorul în lucrarea înșelătoare și amăgitoare a „prințului” veacului acestuia, adică a duhurilor întunericului.

Mediul favorabil acțiunii acestor ființe infernale în lume este întreținut, pe de-o parte, de înclinația nejustificată a oamenilor față de senzațional și de orice manifestare a fenomenelor paranormale, iar pe de altă parte, de necredința, puțina credință sau falsa credință a lor. În cele mai multe cazuri, credința nu mai este înțeleasă ca un dar al lui Dumnezeu, ca o virtute ce implică lucrarea harului și voința omului de a se curăți de patimi și chiar de tot ce este creat (Sf. Grigorie de Nyssa), ci ca o oarecare învățătură despre Dumnezeu și despre celelalte taine ale existenței, ajungându-se la un discurs rațional interminabil în legătură cu realitățile spirituale.

Între aceste preocupări ale oamenilor din zilele noastre, de care se face mult caz mai ales prin mass-media, se pot aminti: ocultismul cu diverse forme de vrăjitorie, necromanție etc, clarviziunea orientată fie spre citirea și privirea unor realități de dincolo de barierele materiale firești, fie spre cunoașterea viitorului, astrologia, practica yoga etc. Dacă aceste preocupări s-ar manifesta numai în spațiul extra-creștin, ar fi, desigur, tot negative, dar nu atât de periculoase. În măsura în care, însă, tind să îmbrace și o „haină” creștină sau să fie „creștinate” într-un anumit fel de către cei ce le practică sau de creștinii care nu intuiesc sorgintea și susținerea lor demonică, situația devine foarte gravă, iar avertismentul Sfântului Pavel devine mai actual ca oricând: „deosebiți duhurile, că nu toate sunt de la Dumnezeu”.

Vrăjitoria, magia și toată gama de descântece nu sunt de la Dumnezeu, întrucât prin Revelația dumnezeiască Însuși Dumnezeu se pronunță clar împotriva lor: „Nu vă amăgiți! Nici furii, nici vrăjitorii, nici necromanții, nici sodomiții … nu vor intra în Împărăția lui Dumnezeu”.

În primele veacuri creștine, Sfinții Apostoli și Sfinții Părinți au luptat prin scris și cuvânt împotriva ocultismului, venit pe filieră grecească, orientală sau egipteană.

Cazul Sfântului Mucenic Ciprian este semnificativ în acest sens. Înainte de convertire, el fusese unul dintre cei mai mari vrăjitori ai timpului. Văzuse pe Lucifer și i se dăduseră mai mulți demoni ca să-l slujească. Faptul de a lăsa impresia că vrăjitorii sau unii oameni pot domina mintal ori prin puterea lor de voință, este tot o înșelare demonică. În realitate demonii îi stăpânesc pe aceștia, pentru că lupta cu succes împotriva lor o duce numai și numai harul dumnezeiesc, împărtășit în Biserică prin Sfintele Taine și cuvântul Evangheliei. Acest lucru l-a aflat și vrăjitorul Ciprian în momentul în care a văzut că toată „armata” iadului n-a putut schimba și învinge pe tânăra creștină Justina. Atunci el a zis: „De nimic este puterea voastră” și s-a convertit la creștinism, a ajuns episcop și a fost martirizat în aceeași zi cu Sfânta Justina.

Dacă vrăjitorii sau cei care merg la ei sunt îndemnați să se roage sau să se spovedească, să se împărtășească etc., acest lucru n-are nici o relevanță. Vrăjitorii fac aceasta ca să-i înșele pe creduli, iar cei care-i ascultă dau dovadă de necredință sau falsă credință, pentru că e o rușine pentru un creștin să fie trimis la biserică de un vrăjitor.

De asemenea, clarviziunea nu este de la Dumnezeu. Prin păcatul lui Adam, noi am pierdut vederea sufletească, iar vederea ochilor are totuși limitele ei firești, rânduite tot de Dumnezeu. Cine caută să vadă cele nevăzute din curiozitate, este ușor vânat de demoni, care pot să transmită pe banda minții noastre, cu care au o oarecare înrudire, diverse informații din organism, din lumea înconjurătoare, de sub pământ etc., pe care noi în mod obișnuit nu le surprindem, dar pe care demonii, ca ființe raționale și personale, le cunosc foarte bine.

În cazul necromanției, demonul se substituie celui mort și dă unele mărturii din viața acestuia, pentru a fi crezut. Despre lucrarea înșelătoare a demonilor în cazul vorbirii cu morții a scris Sfântul Grigorie de Nyssa lucrarea „Despre pitonisă,, în care vorbește de venirea regelui Saul la vrăjitoarea din Endor. Presupusul Samuel, care i se arăta vrăjitoarei ca un „zeu” (Scriptura spune că „zeii neamurilor sunt demonii”) era de fapt un demon, care se substituise lui Samuel celui adevărat. Cei care merg la vrăjitori pierd harul dumnezeiesc, dacă l-au avut, și nu mai au discernământul duhovnicesc, crezând orice li se spune.

Cunoașterea viitorului este rezervată în exclusivitate lui Dumnezeu, Care este „Atotștiutor”. Nici îngerii nu știu și nici nu se pronunță asupra viitorului. În cazul profeților, Duhul lui Dumnezeu vorbește prin ei. Aceștia, însă, au fost purtători de har și au avut o viață conformă întru totul rânduielilor Vechiului Testament, iar în Noul Testament, rânduielilor Bisericii. În creștinism au fost multe cazuri de oameni cărora li s-a descoperit viitorul. Dar ei n-au făcut niciodată din aceasta „o meserie” sau o sursă de venituri, ci totul era sub semnul unui scop religios-moral și se făcea prin mijloacele specifice Bisericii creștine. Minunea autentică n-are nimic comun cu scenariile omenești, repetate și ajustate după împrejurări subiective.

Demonii nu cunosc viitorul. Atunci când ei descoperă unele lucruri viitoare fac aceasta recurgând la diverse evenimente conjuncturale, se folosesc adeseori de profețiile autentice, pe care le cunosc mai bine ca noi, sau fac caz de unele informații pe care și le comunică între ei și noi nu le cunoaștem.

Nici astrologia nu este de la Dumnezeu. Astrele au fost făcute de Dumnezeu și sunt într-o bună rânduială. A interpreta mișcarea planetelor în sensul unei influențe constrângătoare asupra destinului omului și al lumii este lucru drăcesc. În măsura în care Creatorul ne respectă întru totul libertatea de voință, libertatea fiind element esențial în ceea ce noi numim „chipul lui Dumnezeu din om”, cum poate oare, ca un corp ceresc, care este creatura lui Dumnezeu, să ne suprime libertatea? Zodiile nu au nici o influență asupra omului, iar Tațian Asirianul ne transmite informația că demonii au inventat pentru prima dată zodiacul. Dacă ar fi soartă și zodiile ar fi determinante în formarea personalității umane (de fapt însăși noțiunea de persoană este incompatibilă cu cea de destin sau soartă), atunci cum se explică faptul că doi frați gemeni, Iacov și Esau, au urmat două căi diametral opuse în viață… Rădăcinile astrologiei nu sunt creștine, n-au nimic comun cu Sfânta Scriptură și cu învățătura Sfinților Părinți, ci ele se pierd în concepțiile păgâne, venite mai ales pe filieră filosofică (platonică și neoplatonică), concepții care sunt dualiste și panteiste. La fel și practica yoga, nu este de la Dumnezeu. Prin ea se cultivă egoismul și se urmărește dominația celorlalți. Creștinismul, dimpotrivă, cultivă smerenia și urmărește întronarea iubirii dezinteresate între oameni și mântuirea sufletului, adică unirea cu Dumnezeu, în viața veșnică. Să nu uităm, așadar, îndemnul Sfântului Pavel: „Deosebiți duhurile, că nu sunt toate de la Dumnezeu”.
http://www.laurentiudumitru.ro/Deosebiti-duhurile.php

Asadar sa luam aminte. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos. AMIN.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 28.08.2012 at 18:20:16.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 28.08.2012, 18:33:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation Sa luam aminte !

Un cuvant al Parintelui Staniloae , publicat chiar aici pe site :
http://www.crestinortodox.ro/editori...ism-70182.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #79  
Vechi 28.08.2012, 23:56:27
caryna caryna is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Un cuvant al Parintelui Staniloae , publicat chiar aici pe site :
http://www.crestinortodox.ro/editori...ism-70182.html
Multumesc!!!!!

Azi la inmormantarea unei fete am auzit ca a murit datorita faptului ca o alta fata si-a facut pe scrisa...ii placea de prietenul fetei moarte si s-a dus la o femeie sa vada care e soarta ei si aceea femeie i-a facut pe scrisa si din cauza asta a murit cealalta fata cu care era acel baiat. Nu stiu daca m-am facut inteleasa pentru ca nici eu nu am inteles bine ce s-a intamplat. Dumnezeu sa ne fereasca de toate relele din lume. DOAMNE AJUTA!!!!!!
__________________
"De la aproapele vine si viata, si moartea. Caci, daca aducem folos duhovnicesc aproapelui, pe Dumnezeu dobandim si daca gresim aproapelui, lui Hristos gresim." (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote
  #80  
Vechi 29.08.2012, 00:28:03
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caryna Vezi mesajul
Multumesc!!!!!

Azi la inmormantarea unei fete am auzit ca a murit datorita faptului ca o alta fata si-a facut pe scrisa...ii placea de prietenul fetei moarte si s-a dus la o femeie sa vada care e soarta ei si aceea femeie i-a facut pe scrisa si din cauza asta a murit cealalta fata cu care era acel baiat. Nu stiu daca m-am facut inteleasa pentru ca nici eu nu am inteles bine ce s-a intamplat. Dumnezeu sa ne fereasca de toate relele din lume. DOAMNE AJUTA!!!!!!
Hm... o nouă victimă a unei agresiuni magice. Conform unei statistici secrete a unei structuri specializate în informații, magia neagră face 1500 și 2000 de victime anual în România. Cunosc și eu câteva cazuri asemănătoare, unele dintre ele înfricoșătoare prin lanțul de consecințe tragice pe care l-au declanșat. "A face pe cineva pe scrisă" cred că se referă la o invocație-ordin scrisă de regulă pe pielea unui animal necurat, sacrificat special în acest scop și îngropat într-un "loc rău" nepăzit de vreo troiță sau cruce, pe unde victima trece des. În asemenea cazuri, agresorul se ascunde poate chiar în anturajul sau proximitatea victimei, întrucât pentru meșteșugul acesta drăcesc vrăjitorul are nevoie de anumite informații și obiecte de natură intimă. Moartea victimei se petrece repede, fie prin accident stupid, fie boală letală cu evoluție fulgerătoare. În povestea asta nu există un câștigător, fiindcă agresorului îi va fi răpită cândva ființa pe care o iubește cel mai mult pe lume, de regulă primul copil.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cele 10 porunci Evreulcelales Iudaismul 100 27.08.2015 11:41:41
Cele sapte laude claudelina Rugaciuni 4 27.09.2012 17:25:10
cele 10 porunci luminita- Generalitati 31 23.11.2010 12:03:41
Cele mai sarace tari din Europa sunt cele crestine(ortodoxe) cocacoc Generalitati 70 15.10.2010 12:10:26
Cele 7 Biserici.ce reprezinta ele? tigerAvalo9 Despre Sfanta Scriptura 2 13.11.2008 22:09:57