Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1911  
Vechi 15.01.2013, 23:52:51
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Nu neaparat prin eliminarea in sine (act mecanic),
cat mai ales prin conduita fara Dumnezeu (act duhovnicesc, razvratit).

Ca elimini sau nu, tot un drac.
Ca traiesti cu sau fara Domnul.... asta e singura problema din micul nostru Univers. De acord?.
De acord. Potrivită completarea.
Reply With Quote
  #1912  
Vechi 16.01.2013, 00:06:49
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
De ce spui razvratit? Pare mai degraba un act de dezinteres - atunci cand omul din cauza placerii are atentia spre patima, lucrul, activitatea care ii produce placere in loc sa aiba atentia, intreaga sa fiinta spre Dumnezeu. Asa omul in loc sa priveasca spre Dumnezeu, priveste spre patima sa. De ce ar fi asta razvratire (exceptand razvratirea ca fiind alegerea omului de a nu asculta de Dumezeu)?
Unde este nuanta de razvratire in chestia asta? Unde se termina dezinteresul si incepe razvratirea?
Doamne ajuta!

Eu consider ca dezinteresul este un caz particular al razvratirii.
Altfel spus, razvratirea poate incepe cu dezinteresul. Caderea si deznadejdea incep cu dezinteresul pentru cele sfinte (pentru Spovedanie, pentru Liturghie, pentru slujbe, pentru rugaciune etc.) Nu se numeste oare, asta, lepadare de Domnul?
Nu e musai sa arunci cu pietre, pentru a te arata razvratit fata de Dumnezeu. E suficient sa ridici din umeri, nepasator... Sau sa te speli pe maini la ceas de incercare. Sa te faci ca ploua si sa ramai inert ca o stana de piatra devitalizata, in loc sa te arunci imediat la Picioarele Domnului, cu cainta fierbinte...

Dumnezeu a lasat la alegerea omului doua pozitii, fiecare cu nesfarsite trepte si nuante: una e a trai in Dumnezeu (si se numeste Viata), alta e a trai fara Dumnezeu (si se numeste moarte). Pe a doua eu o numesc pozitie razvratita, de desconsiderare a Dragostei lui Dumnezeu. Razvratire care detine nesfarsite forme (in personajele lui Dostoievski, de pilda, gasim doar unele din aceste forme care sunt, potential, cam tot atatea cati oameni sunt pe lume; dupa cum si invers, stari si forme ale credintei sunt tot atatea cati oameni sunt pe lume).

Altminteri, din cate imi pare ca inteleg acum, tu avansezi o a treia ipostaza, intermediara: asazisa stare a dezinteresului, prin orientarea si fizarea atentiei inspre patimi si spre lepadarea de iubire... Dar aceasta stare cam cum este? Sa fie oare cu Dumnezeu? In Domnul? Sa fie nutrita de Duhul? Cand ma tin la patima, fie si doar gandind la ea, dand ei o anumita atentie: sunt oare in Har? Imi sunt inima si cugetul in Domnul?!....:)
Cred, asadar, ca nu pot exista 3 stari ale vietuirii omului, ci numai doua: cu sau fara Dumnezeu.
Nu poti fi si cu Domnul si fara Domnul, simultan. Sluga la doi stapani e imposibil...
Dupa cum, a nu fi nici sluga Mamonei si nici a Domnului, a fi "liber" de Dumnezeu si de Mamona e o cumplita iluzie si arata, de fapt, asezarea in nefiinta Mamonei...
Tocmai aceasta iluzie o traiesc din plin cei ce se considera atei, agnostici si mai stiu cum... Si toti cei ce pacatuim, exersind "libertatea", adica nesupunerea fata de Legea Vietii din noi, in fapt.
Viata noastra pamanteana nu poate fi nici o clipa in pozitie neutra; nu putem fi, cum ar fi confortabil pentru pamantul din noi, nici cu Domnul nici cu dracu. Ne convine sau nu, cand suntem cu dracu nu suntem cu Domnul, iar cand suntem in Dumnezeu se cheama ca am rupt-o cu dracii, fiind paziti si ocrotiti si insufletiti de El, Mantuitorul sufletelor noastre. Tertum non datur...

Asa am inteles eu, sper ca gandul meu nu iti da acum prea mari batai de cap...:)

Slava lui Dumnezeu petru toate!

Last edited by cezar_ioan; 16.01.2013 at 01:20:41.
Reply With Quote
  #1913  
Vechi 16.01.2013, 00:06:54
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Exista "anti-excitanti" naturali? Care sa reduca si cantitatea de hormoni din corp?
Daca sunt excitanti naturali, cu siguranta trebuie sa existe si antiexcitanti.
Îți vorbeam eu de rugăciunea lui Iisus. Armă mai puternică în cer și pe pământ împotriva diavolului, ca numele lui Iisus nu este, ne asigură Sfântul Ioan Scărarul.

”Antiexcitanții” sunt evitarea alcoolului, tutunului, cafelei, cărnurilor etc... Dar dacă ai ține cont de prima recomandare, restul le vei socoti ”gunoaie”.
Reply With Quote
  #1914  
Vechi 16.01.2013, 01:24:39
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Îți vorbeam eu de rugăciunea lui Iisus. Armă mai puternică în cer și pe pământ împotriva diavolului, ca numele lui Iisus nu este, ne asigură Sfântul Ioan Scărarul.

”Antiexcitanții” sunt evitarea alcoolului, tutunului, cafelei, cărnurilor etc... Dar dacă ai ține cont de prima recomandare, restul le vei socoti ”gunoaie”.
Intr-adevar.
Cu cat sporeste lucrarea rugaciunii in om, cu atat am bagat de seama ca scade puterea patimii. Dar sunt si opinteli, desigur, si multe ispite nebanuite si multe altele imprejurari potrivnice care vin prin ganduri, prin oameni, prin multe...

Cei care au scris despre rugaciune si despatimire, marii nevoitori, ne-au povestit mereu cum sta treaba.
Si chiar noi insine ne-om fi lamurit, fiecare, macar cate putin, pe undeva...:)
Reply With Quote
  #1915  
Vechi 16.01.2013, 23:14:31
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Numele lui Iisus are in sine tot Binele tot Duhul Sfant nu este ceva mai dulce care sa biruiasca toate dulcetile ispitelor e marginea doririlor si credinciosilor intarire Iubitorul de oameni. Si trupul lui Hristos indumnezeieste sufletul si hraneste minunat mintea asa cum si spun rugaciunile inainte de impartasanie. Asemenea si numele Maicii Domnului Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu si al Sfintei Treimi ale Sfintilor si Puterilor Ceresti a Sfintei Cruci. Asta e calea sigura, puternica, umblata.

Daca stia parintele Arsenie tot ce stiau oamenii de stiinta din vremea aceea la un loc azi tot depasit era si inca cu mult.De aceea nu l-a vrut Domnul nici pictor nici savant ci duhovnic puternic tamaduitor al sufletelor si trupurilor atunci si acum .Stiinta evolueaza din darul Domnului mereu si descopera ca lucrurile nu stateau chiar asa cum credeau in trecut ca supermedicamentul secolului are efecte secundare destule care nu se banuiau etc.Cand Hristos sau ucenicii vindecau dadeau sanatate desavarsita fara "sides" . Era pana de curand o dogma ca celula nervoasa nu se reface acum se stie ca e falsa.
In parte cunoastem cum zice Scriptura si stiinta va pieri cand vom sta pe nori sa intampinam pe Domnul purtati de puteri nu elicoptere. Dar stiinta este un dar divin si abordata cu smerenie in fata adancului sau nespus si cu dreapta slavire ea este binecuvantata si folositoare , ca painea .
Asa ca putem si noi sa ne spunem aici umilele noastre pareri si cu rugaciune poate sa ne fie de folos.

M-am gandit si eu de mult la itrebarile puse de gpalama :

"Mai am niste intrebari mai jos care mi-ar completa imaginea asupra problemei:

1. Pot sa trag urmatoarea concluzie: "Prin actul sexual se reduce, diminueaza, eliberea o cantitate de hormoni acumulati in corp?" ?

2. Banuiesc ca hormonii se acumuleaza in corp, si sunt eliberati de corp in functie de consumul acestuia. Un fel de "cerere si oferta"?

3. Corpul nu mai produce pe termen scurt cantitati atat de mari de testosteron/alti hormoni, in perioadele de inactivitate sexuala.
Adica, atunci cand stai linistit pe perioade lungi, si corpul se "calmeaza" (la majoritatea, nu la toti).
Dar daca il "agiti", atunci si corpul reactioneaza prin producerea de cantitati mari de hormoni."

Mai intai putina biolologie celulara si mistica.
Suntem alcatuiti din oase muschi organe sange etc toate aste sunt facute din celule.Celula e unitatea fundamentala specifica care ne defineste.In ea e taina vietii .Undeva in ea de la la natura moarta , atomi legati prin forte electromagnetice , molecule si lanturi de molecule, apare dintr-o data o populatie de macromolecule numite proteine care se spune clar in Biologia celulara ca nu se poate intelege cum stiu ele ce au de facut pentru ca sunt sute de feluri si fiecare stie treaba ei in celula ca un adevarat muncitor sau maistru sau inginer inviind astfel celula si transformand-o intro adevarat mare companie capabila sa produca sa se reproduca totul dupa niste planuri foarte exacte codate in combinatii de 4 litere , ADN-ul.O proteina citeste codul alta se duce si ia din supa moleculara molecula ceruta alta o fixeaza asambleaza , alta o transporta , alta o impacheteaza etc.Daca iei sufletul din om sau animal, planta, sa vezi cum nu mai stiu ele nimic se imprastie toate .
Spiritul le inavata iar nu "hazardul" intamplarea .
E taina Lui cum a legat duhurile de materie dar se stie ca duhurile nu sunt cu adevarat imateriale nici sufletul ci doar foarte fine, eterice, au volum si masa.Numai Duhul Sfant e fara forma masa, etern, ubicuu( pretutindenea esti si toate le plinesti). De aceea poate o sa vina si vremea sa avem aparate pentru detectia spiritelor pe care unii le vad prin daruri sau puteri speciale. Pe Domnul insa nimeni nu Il poate vedea dar Il avem in chipul lui Hristos.
Aceste fabrici , celulele nu misca fara comanda altfel ar produce haotic si am fi monstrii
Ele fac ce li se spune de catre hormoni , acestia sunt sefii, activistii, trimisi de glande cand le spune creierul. Testosteronul este un hormon care are mai multe functii .
Una din ele este sa comande productia de samanta pentru fertilizare alta este sa comande refacerea celulelor musculare si altele.

Acum raspunsul la intrebari .
Celulele din glanda ( gonada ) produc samanta si alta glanda ( prostata ) o amesteca cu lichid seminal . Asta livram noi femeii ca materie prima pentru fabricuta ei de bebelusi .
Cand creierul detecteaza in apropiere ca e o fabrica noua ( tanara ) cu capacitati optime pentru fabricarea si lansarea produsului pe piata ( largime solduri si osul sacru inclinat destul ca sa poata sa nasca sa iasa capul altfel ramane acolo si mor amandoi in chinuri cum era pe vremuri cand nu se facea cezariana ) comanda hormon care activeze productia de marfa ce trebuie exportata. Daca alarma e falsa caci seneora vrea doar sa ne arate ce fabrica faina are si cum poate sa asigure si service de calitate ( hranirea ) produsului dupa livrare pana se stabilizeaza pe piata atunci e abundenta de hormoni in sange nostru aiurea si exportul ioc.
Sa arunci marfa in in van e o solutie cam ca aia , cand li se scufunda corabia si arunca incarcatura , scapa pe moment dar o sa dea socoteala in port poate fac si parnaie ca au pagubit oamenii ce aveau incredere ei .Asa e ca de fiecare data cand facem asta cineva sufera din cauza noastra e un bine ce il puteam face dar nu l-am facut.
Orcum noi nu aruncam hormonul ci ceea ce el a produs dar pentru ca dupa export se duce din sange in celula sa refaca productia dispare presiunea , arderea chinuitoare si ne simtim detensionati,usurati, relaxati pana la o vreme cand incep iar se agite fara de lucru.
Daca insa noi taiem de la nivel cerebral contactul cu ispita cu excitantii si o dam pe alte activitati corecte adevarate necesare atunci hormonii dintr-o data capata de lucru cinsiti util si nu mai fac presiunem , nebunii.De exemplu dupa ce ne rupem muschii la sala ei sunt ocupati cu repararea lor si nu mai simtim ca ne chinuie "instinctul primar''.Asta si alte activitati sunt "conversia" si "sublimarea" de care s-a vorbit mai sus.
Reply With Quote
  #1916  
Vechi 16.01.2013, 23:21:07
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Teodosie Vezi mesajul
De exemplu dupa ce ne rupem muschii la sala ei sunt ocupati cu repararea lor si nu mai simtim ca ne chinuie "instinctul primar''.Asta si alte activitati sunt "conversia" si "sublimarea" de care s-a vorbit mai sus.
Aiurea!...
Ma iarta... Daca vrei, iti spun de ce cred ca e cu totul aiurea si-i pueril foc.
Daca nu, repet, iarta-ma! Considera ca-i nebunia mea.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #1917  
Vechi 16.01.2013, 23:50:47
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Nici o problema poti sa zici ce doresti, e doar o conversatie
Dupa multe activitati am observat acest efect de redirectionare a puterilor interioare ale trupului e probat prin experiment , baza cunoasterii stiintifice.
In ce priveste explicatiile "stiintifice" n-am pretentii de savant cred ca am fost clar : mi-am spus "umilele mele pareri" , si oricum savanteriile de varf de azi vor fi puerile candva.
Poate ca nu trebuia sa fac referire la ''conversia si sublimarea'' de care s-a vorbit mai sus fiindca ceilalti se refereau posibil la altceva.

Last edited by Teodosie; 16.01.2013 at 23:56:14.
Reply With Quote
  #1918  
Vechi 17.01.2013, 10:22:14
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul

Eu consider ca dezinteresul este un caz particular al razvratirii.
Altfel spus, razvratirea poate incepe cu dezinteresul. Caderea si deznadejdea incep cu dezinteresul pentru cele sfinte (pentru Spovedanie, pentru Liturghie, pentru slujbe, pentru rugaciune etc.) Nu se numeste oare, asta, lepadare de Domnul?

Dumnezeu a lasat la alegerea omului doua pozitii, fiecare cu nesfarsite
Eu ma refeream la intentionalitate, nu la departarea de Dumnezeu.

Dpdv al departarii, fie ca e vorba de razvratire, fie de dezinteres, tot departare este (asa cum spui si tu - sint stari in care nu esti cu Dumnezeu). Esti deja cazut, indiferent ca te afli in dezinteres sau razvratire.

Insa dpdv al intentionalitatii, ma intreb insa daca nu cumva dezinteresul (abaterea/fugirea atentiei spre altceva - de ex spre o patima, spre ceva ce produce placere imediata, etc) are totusi o nuanta de "fara de voie" (lipsa unei intentionalitati rele/contrare fata de Dumnezeu sau chiar intentionalitate buna, spre Dumnezeu dublata de neputiinta neconstientizata), in timp ce razvratirea sugereaza o intentie potrivnica Lui Dumnezeu, o nuanta de "na, ca eu fac pe dos!" (desi si in aceasta priviinta poate fi razvratirea inconstienta si nu neaparat rau intentionata a unui copil, sau razvratirea f rau intentionata si constienta a unui adult)
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #1919  
Vechi 17.01.2013, 10:39:12
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Teodosie,

Trecând peste faptul că ai cam dat-o în bară, în final tot la rugăciune ajungem. Cum ne rupem noi cerebral de ispită? Nu prin rugăciune, post (printr-o nevoință)? Nimic ce nu e construit pe Adevăr, nu va dăinui, căci Hristos este învierea și viața veșnică, Hristos este Adevărul, iar ce este în afara Adevărului este minciună.
Reply With Quote
  #1920  
Vechi 17.01.2013, 19:39:59
Teodosie Teodosie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Implicit

Intrebarea Threadului a fost cine si cum practica abstinenta .
Toti , celibatarii , casatoritii , calugarii , tinerii , vaduvele , divortatii , toti ne intlnim sub patrafir si la potir toti ne impartasim din cuvintele Sf Scripturi si Sf Parinti si doar asa putem avea puterea ca de aceea e nevoie nu de vorbe de a trai mai curat.
E clar cam asta e tot si nu ies o iota de aici.
Am fost si eu mai chinuit recent de ispite ca a plecat parintele duhovnic la Domnul s-a mutat in inimile noastre si am ramas mai departe de potir.
Nu prea mi-a fost bine fara impartasanie cu toate rugaciunile si orice as fi facut la un moment ispitele ajunsesera nesuferite .
M-am rugat cu rabdare si mi-a dat Domnul un parinte duhovnic iar dupa spovedanie si impartasanie mi-am revenit, ranile s-au reparat.

Inainte de plecare de la manastire am mai stat la un ceai si la o vorba mai lejera cu parintii si am discutat, conversat asa mai glumind, mai zambind cum am facut si aici cu voi despre biocelulara si mistica.Astea trebuie luate cu mari rezerve, oricum oameni de stiinta se contrazic puternic si se acuza de dat in bara unii pe altii , Dumnezeu stie cum e adevarul depre lucrurile create de EL.Aici cu voi pe langa lucrurile foarte serioase ale ortodoxiei am mai adaugat ceva mai usor care nu trebuie luat prea in serios.
Cand dobandim pe Domnul ne invata El direct toate tehnicile de care avem nevoie si ne da stiinta care ne foloseste.Imi cer iertare daca am smintit pe cineva dar sper ca nu.
Doamne ajuta si iertati inca o data !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02