Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.03.2015, 19:01:09
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Question Windows 7 - probleme

De sambata seara, dupa un update la windows, mi-a aparut un mesaj ca windowsul meu nu e este original si ca numarul de licenta nu e valid. Chestiunea e ca, Windosul a venit cu calculatorul, a mers foarte bine 2 ani+.

I-am contactat pe cei de la Microsoft azi (in week-end nu au program), i-am zis care e problema, a cerut sa vada el ce si cum, ca dupa sa imi zica sa ii contactez pe cei de la Dell ptr. ca Windows-ul e pre-instalat de ei si ca doar ei pot rezolva problema. Iar la sfarsit sa imi spuna sa imi instalez Windows 8.1. Din cate am inteles, foarte multi cu Win7 au avut aceasta problema, si bineinteles ca s-a ivit teoria cum ca, cei de la Microsoft vor sa ii faca pe cei cu Win7 sa treaca pe Win8.

Nu cred ca Dell-ul e problema, desi probabil ca ar fi bine sa ii contactez si pe ei, ca sa fiu sigura.

Intrebarea mea. Aveti o idee cum as putea sa rezolv problema? Momentan nu vreau si nici nu imi permit sa imi schimb Windows-ul.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.03.2015, 19:09:51
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
De sambata seara, dupa un update la windows, mi-a aparut un mesaj ca windowsul meu nu e este original si ca numarul de licenta nu e valid. Chestiunea e ca, Windosul a venit cu calculatorul, a mers foarte bine 2 ani+.

I-am contactat pe cei de la Microsoft azi (in week-end nu au program), i-am zis care e problema, a cerut sa vada el ce si cum, ca dupa sa imi zica sa ii contactez pe cei de la Dell ptr. ca Windows-ul e pre-instalat de ei si ca doar ei pot rezolva problema. Iar la sfarsit sa imi spuna sa imi instalez Windows 8.1. Din cate am inteles, foarte multi cu Win7 au avut aceasta problema, si bineinteles ca s-a ivit teoria cum ca, cei de la Microsoft vor sa ii faca pe cei cu Win7 sa treaca pe Win8.

Nu cred ca Dell-ul e problema, desi probabil ca ar fi bine sa ii contactez si pe ei, ca sa fiu sigura.

Intrebarea mea. Aveti o idee cum as putea sa rezolv problema? Momentan nu vreau si nici nu imi permit sa imi schimb Windows-ul.
Stimata sora, exista ceva numit p2p, si mai specific programe gen bittorrent. Cauti un torent cu Win 7, dupa ce ai instalat programul, il pui la insamantat, apoi scrii fisierul iso pe un dvd, instalezi si voila!
Asta e solutia usoara, de care unii frati zic ca e nu chiar kosher dpdv al legilor lumesti.
Solutia dificila e: www.ubuntu.ro. Sau cauti debian.ro. Linux te invata singur, cumva. E si gratis, si legal. In Windows e mai simplu sa instalezi si sa configurezi ce ai nevoie, dar costa...sau daca nu costa, e manareala.
Roaga, gandeste, mai intreaba, si alege.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.03.2015, 19:15:58
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Foloseste acest loader:

https://mega.co.nz/#!9EZykYgb!W9mqDA...7iUomgH1mjeZq0

Dezarhiveaza, si foloseste Windows Loader.exe
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.03.2015, 19:34:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Calculatorul a fost cumparat de nou? Cu tot cu licenta?
Este licenta pe factura?

Ai sticker pe el de la Microsoft cu holograma si serialul de Windows?

CD de instalare sau "Recovery" ai primit o data cu calculatorul?

Ai schimbat ceva recent in calculator vreo piesa?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.03.2015, 19:43:16
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
De sambata seara, dupa un update la windows, mi-a aparut un mesaj ca windowsul meu nu e este original si ca numarul de licenta nu e valid. Chestiunea e ca, Windosul a venit cu calculatorul, a mers foarte
uita-te pe stickerul cu licenta de windows(ai licenta OEM) ca sa vezi
codul de activare, dupa care te duci la "Action Center" -ul ala din win7
si apoi dai sa-l reactivezi si cand iti cere cheia de activare, pui cheia
care este scrisa pe stickerul ala de licenta de la Windows.

Si mie la fel imi facea , cand imi reinstalam windowsul, chiar daca am licenta
Retail.Re-introduc licenta de windows , il reactivez si apoi ma lasa in pace.

Citat:
Din cate am inteles, foarte multi cu Win7 au avut aceasta problema, si bineinteles ca s-a ivit teoria cum ca, cei de la Microsoft vor sa ii faca pe cei cu Win7 sa treaca pe Win8.
Ete cucu.Chestia asta este deja fortata.Poti sa ai win7 pana cand expira suportul tehnic pt el(update-urile)
ba chiar poti sa-l folosesti si dupa aceea(insa teoretic n-ai mai avea suport pt update-uri).Chestie fain pt ca pe mine
nu ma intereseaza update-urile lor.Niciodata nu m-au interesat.:D

Last edited by oaie_cugetatoare; 16.03.2015 at 19:57:02.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.03.2015, 21:22:26
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Calculatorul a fost cumparat de nou? Cu tot cu licenta?
Este licenta pe factura?
Da, a fost cumparat nou. Direct de la Dell. Mai vorbeam cu cei de la Microsoft daca nu aveam licenta?

Citat:
Ai sticker pe el de la Microsoft cu holograma si serialul de Windows?
Da, normal.

Citat:
CD de instalare sau "Recovery" ai primit o data cu calculatorul?
Da

Citat:
Ai schimbat ceva recent in calculator vreo piesa?
Nu.
*
Nu mi s-a intamplat doar mie. In Decembrie, dupa ce Microsoft a lansat un nou update, multi s-au terzit ca nu mai au Win7 valid. Unii au rezolvat problema, ori prin cei de la Microsoft, ori prin altii, ori au fost fataiti de colo colo(Microsoft ii trimitea la compania care a facut calculatorul, cei de la companie la Microsoft).Eu nu am avut probleme in Decembrie, dar am acum dupa alt update.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.03.2015, 21:24:24
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Stimata sora, exista ceva numit p2p, si mai specific programe gen bittorrent. Cauti un torent cu Win 7, dupa ce ai instalat programul, il pui la insamantat, apoi scrii fisierul iso pe un dvd, instalezi si voila!
Asta e solutia usoara, de care unii frati zic ca e nu chiar kosher dpdv al legilor lumesti.
Solutia dificila e: www.ubuntu.ro. Sau cauti debian.ro. Linux te invata singur, cumva. E si gratis, si legal. In Windows e mai simplu sa instalezi si sa configurezi ce ai nevoie, dar costa...sau daca nu costa, e manareala.
Roaga, gandeste, mai intreaba, si alege.
Eu am Windowsul cu licenta. Nu vad de ce sa apelez la bittorent. Eu am plait licenta, iar acum imi spun ca nu mai e valabila. Ceea ce e o greaseala ori de la ei, ori am patit eu ceva la calculator.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.03.2015, 21:25:55
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Da, a fost cumparat nou. Direct de la Dell. Mai vorbeam cu cei de la Microsoft daca nu aveam licenta?

Da, normal.

Da



Nu.
*
Nu mi s-a intamplat doar mie. In Decembrie, dupa ce Microsoft a lansat un nou update, multi s-au terzit ca nu mai au Win7 valid. Unii au rezolvat problema, ori prin cei de la Microsoft, ori prin altii, ori au fost fataiti de colo colo(Microsoft ii trimitea la compania care a facut calculatorul, cei de la companie la Microsoft).Eu nu am avut probleme in Decembrie, dar am acum dupa alt update.
Intra in Control Panel, cauta update settings, si dezactiveaza update-urile. Cum corect zice oaie cugetatoare, update-urile Microsmenarilor sunt bune numai de ignorat.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.03.2015, 21:28:04
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
uita-te pe stickerul cu licenta de windows(ai licenta OEM) ca sa vezi
codul de activare, dupa care te duci la "Action Center" -ul ala din win7
si apoi dai sa-l reactivezi si cand iti cere cheia de activare, pui cheia
care este scrisa pe stickerul ala de licenta de la Windows.

Si mie la fel imi facea , cand imi reinstalam windowsul, chiar daca am licenta
Retail.Re-introduc licenta de windows , il reactivez si apoi ma lasa in pace.
Nu imi merge. Si cei de la Microsoft nu au reusit. Prima persoana nu a facut mare lucru si dupa m-a pus sa cumpar Win 8. Am vorbit cu alta persoana, si ea a stat cel putin o ora sa vada ce si cum, si tot nu a reusit. o.O
Citat:
Ete cucu.Chestia asta este deja fortata.Poti sa ai win7 pana cand expira suportul tehnic pt el(update-urile)
ba chiar poti sa-l folosesti si dupa aceea(insa teoretic n-ai mai avea suport pt update-uri).Chestie fain pt ca pe mine
nu ma intereseaza update-urile lor.Niciodata nu m-au interesat.:D
Teoria asta a aparut ptr. ca din cauza unui update de la Microsoft, multi s-au trezit cu licenta nevalida si acuzati ca sunt hoti. Apoi, mai sunt si cei de la suport care ziceau sa isi ia Win8, in loc sa te ajute sa iti rezolvi problema. Depinde de persoane. Unii au fost faini si au ajutat, altii te-au trimis la cumparaturi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.03.2015, 21:49:59
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Da, deci. Revin cu detalii.
Dupa neplacuta conversatie cu primul angajat Microsoft, am contactat alta persoana si am stat cu ea cel putin o ora. A dezinstalat update-ul cu pricina, dar nu a rezolvat problema. Apoi, a zis de virusi. A instalat si scanat de doua ori, dar nu a rezolvat problema. A spus ca mergem la level 2 si ca o sa primesc un telefon mai spre seara sa incercam din nou.
Attached Images
File Type: jpg Key.jpg (30,8 KB, 5 views)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare