Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.08.2011, 22:25:20
ggmarius ggmarius is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2011
Mesaje: 55
Implicit sunt suparat, ajutor.

Buna seara.
Am mare nevoie de ajutor.
Nu de mult timp i-am spus unei fete ca o plac. Si ea a spus ca ar spune da daca nu am fi in orase diferite...
Ma simt atat de rau din punct de vedere sufletesc. De parca ceva m-ar impinge in piept incontinuu, de parca nu as primi aer normal. Sunt suparat, dar nu pe ea, ci pe situatia in care ma aflu. De cand o stiu numai la ea m-am gandit, dar si acum tot aia fac.
Pana acum eu eram acela care ii sfatuia pe altii cum sa se linisteasca, dar se pare ca aceste sfaturi nu au efect asupra mea... Va rog sa ma ajutati, pentru ca cu siguranta ati trecut deja unii prin momente din astea.
PS: Era prima fata pe care am placut-o intradevar din toate punctele de vedere, in viata mea.
(am 17 ani, si inca nu am avut prietena, si nici nu am nicio candidata, acum)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.08.2011, 22:33:29
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

mai ai 2 threaduri pe aceeasi tema.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.08.2011, 23:00:08
florinbv florinbv is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ggmarius Vezi mesajul
Buna seara.
Am mare nevoie de ajutor.
Nu de mult timp i-am spus unei fete ca o plac. Si ea a spus ca ar spune da daca nu am fi in orase diferite...
Ma simt atat de rau din punct de vedere sufletesc. De parca ceva m-ar impinge in piept incontinuu, de parca nu as primi aer normal. Sunt suparat, dar nu pe ea, ci pe situatia in care ma aflu. De cand o stiu numai la ea m-am gandit, dar si acum tot aia fac.
Pana acum eu eram acela care ii sfatuia pe altii cum sa se linisteasca, dar se pare ca aceste sfaturi nu au efect asupra mea... Va rog sa ma ajutati, pentru ca cu siguranta ati trecut deja unii prin momente din astea.
PS: Era prima fata pe care am placut-o intradevar din toate punctele de vedere, in viata mea.
(am 17 ani, si inca nu am avut prietena, si nici nu am nicio candidata, acum)
Cum comunici cu ea? Pe net, bănuiesc, nu?

Problema legata de interactiunea pe internet este aceea ca cele 2 persoane reusesc mult mai greu sa se cunoasca si nu in totalitate, dupa pararea mea. Exista tendinta ca sa proiectam asupra celui cu care interactionam o imagine falsa. Cu alte cuvinte, tindem sa ii atribuim celeilalte persoane insusiri pe care ni le dorim sa le aiba, nu pe care le are in realitate. De aceea, este absolut necesar ca cei care se cunosc pe net, sa sa se vada in realitate daca isi doresc o relatie. Eu cred ca intalnirea fata in fata nu poate fi inlocuita de internet.
Iti sugerez sa ai grija. Pentru ca, la un moment dat, s-ar putea sa fii si mai dezamagit daca investesti prea multe sentimente...

Last edited by florinbv; 09.08.2011 at 23:19:54.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.08.2011, 23:30:02
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
Buna seara.
Am mare nevoie de ajutor.
Nu de mult timp i-am spus unei fete ca o plac. Si ea a spus ca ar spune da daca nu am fi in orase diferite ...
Marius, ai cunoscut-o recent pe aceasta fata, de aceea conversatia cu ea ti se pare la fel de stimulanta ca o cafea buna si tot asa ti-e greu sa adormi dupa ea. Tot ce e nou ne fascineaza, e ca o provocare, de aceea iti place, nu pentru ca o cunosti cu adevarat.Ea te priveste ca pe un amic, a raspuns ezitant cand ai intrebat-o daca te place, invocand distanta, ce n-are nicio legatura cu intrebarea. Poate daca te-ai deschide si in viata reala asa cum o faci cu ea virtual, ai observa si fetele din jurul tau, ea nu e unica. Discuta cu ea pe mess, insa nu uita sa te uiti si imprejur, nu te inchide in casa doar pentru ea, din contra lasa-i timp sa-si constientizeze sentimentele, fa-o sa-i fie dor de tine. Tu vrei sa stii ce simte, nu? Incearca-o! lasa-o pe ea sa faca primul pas, nu o mai presa, nu-ti mai declara iubirea, pentru ca nici tu nu stii sigur ce simti pentru ea. Fetele pot sa se gandeasca la baieti, sa le destainuie totul, dar asta nu inseamna neaparat ca-i iubesc. Banuiesc ca vorbiti zilnic, poate e cazul sa-i lasi putin timp, sa mai raresti discutiile, pentru a vedea cum reactioneaza, daca se schimba ceva in atitudinea ei. E firesc sa-ti doresti o prietena(iubita), insa daca nu va exista acea apropiere intre voi, din diverse motive, nu trebuie sa fii dezamagit, nu uita ca o amicitie sincera gasesti rar, deci pretuieste-i prietenia, caci "indragostit" te vei mai simti inca de vreo 10 ori si tot de atatea ori iti va trece :)

L.E am vazut un post de-al tau pe alt topic:
Citat:
Nu prea pot sa ii spun fata in fata pentru ca sta la 100 km de mine. Dar i-am facut un filmulet cu text, muzica si poze care sper sa ii placa.
Tu esti o fire romantica:) incearca insa sa nu o coplesesti cu multe „atentii” de genul asta (una e mai mult decat suficient), caci te-ar putea face sa pari vulnerabil in ochii ei. Fetelor, mai ales la 17 ani, le plac baietii ceva mai dominanti, care detin controlul. Poti sa-i trimiti un film, sa-i spui sa acceseze un link, sa va amuzati impreuna de ceva, sa o surprinzi , conversatiile aparent banale va pot apropie mai mult decat declaratiile virtuale si inimioare pe note muzicale. Inca o data iti spun, sa nu fii suparat, nu ai de ce sa fii, invata sa-i pretuiesti in primul rand amicitia, iar daca aceasta se va transforma, doar timpul poate decide.

Last edited by ioanna; 10.08.2011 at 01:03:34.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ajutor



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum il impacam pe cel suparat ? alina8023 Intrebari utilizatori 8 17.01.2011 22:04:03
Sunt sarac! Miha-anca Generalitati 275 23.09.2010 15:11:13
oficial is suparat ioanhodean Generalitati 23 25.07.2008 03:53:17
sunt foarte suparat!!!! miha_i Biserica Ortodoxa Romana 9 30.03.2007 22:33:23