Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 04.10.2011, 20:23:54
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Foarte adevarat. Roadele bisericii mele imi confirma ce cei care au condus-o de-a lungul veacurilor au vazut foarte bine.
Doar că au uitat să aprindă lumina uneori.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #52  
Vechi 05.10.2011, 10:56:37
ludovic ludovic is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Principala calitate a catolicilor este ASCULTAREA fata de mai marii lumesti si bisericesti. Aceasta ascultare nu are nici o legatura cu locul unde a murit sfintul Petru. Atita vreme cit sfintul parinte papa nu ma indeamna la pacat ma voi supune lui in toate, atit cit imi vor permite puterile. Catolicii obisnuiti fac acelasi lucru, catolicii fanatici se vor certa cu dumneavoastra, iar catolicii caldicei va vor da dreptate, probabil.
Daca presupunem ca Petru a fost primul papa atunci apare o alta intrebare, cum se face ca preotii catolici au interzis in a se casatori de vreme ce primul papa a fost casatorit?
Daca papii sunt urmasii lui Petru de ce nu ii urmeaza modul de viata?De ce le este interzis sa se casatoreasca?Petru in nici un caz nu le-a interzis de vreme ce el insusi era casatorit.

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
PS Citatele dumneavoastra, din punctul meu de vedere, nu arata ceea ce sustineti. Dar iau totusi ceva din ele: sfintul Pavel ne indeamna sa ne ferim de certurile de cuvinte. Am sa-i urmez sfatul pentru ca niciunuia dintre noi nu ne este de folos aceasta discutie.
eu nu am dat nici un citat legat de ce spuneti mai sus, citatele erau cu totul altele :).
Reply With Quote
  #53  
Vechi 05.10.2011, 11:31:55
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Foarte adevarat. Roadele bisericii mele imi confirma ce cei care au condus-o de-a lungul veacurilor au vazut foarte bine.
ca si primatul papal bazat pe...NIMIC...desi Biblia zice altceva, la fel ca si Inchizitia. Cei care au infiintat-o au vazut FOARTE BINE! Dar e alegerea ta si nu incerc eu sa-ti schimb convingerile. Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A fost Sfantul Apostol Petru episcop in Roma? Danut7 Biserica Romano-Catolica 186 08.01.2013 10:03:50
Sfantul Petru a fost episcop al Romei? delia95 Intrebari utilizatori 0 26.03.2010 13:03:28
Cine a fost creat primul oul sau gaina?! T-Bone Generalitati 13 25.08.2007 19:36:20
"DE CE-UL" de la baza actiunilor noastre THOT.ME Generalitati 17 25.06.2007 21:08:15