Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.01.2012, 23:09:27
ionuttz ionuttz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2012
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit Distrus moral

Buna seara! Sa incep cu inceputul: deci am un unchi care a divortat de ceva ani (defapt din cauza mamei fostei matusii mele) , de atunci unchiul meu nu se mai poate casatori, nu mai poate avea o familie, ceva il impiedica (am auzit cum ca la despartire, soacra lui -ar fi spus asta ca o sa aranjeze ea ca alta casatorie pentu el sa nu mai aiba loc). Cand vorbeste cu vreo fata pana cand nu se deschide argumentul "casatorie" este totul in regula, cum se vorbeste de asta, adio... Acuma, ce vroiam sa va zic este asta: nu stiu de ce , dar am impresia ca sunt urmarit si eu de acest blestem . La inceput , din cauza ca eram timid , credeam ca din aceasta cauza nu pot sa am si eu o prietena, dar cu timpul m-am maturizat si am cam scapat de timiditate (Slava Domnului) . Acum sunt si eu cam in aceeasi situatie (cu precizarea ca eu am doar 17 ani ) , deci nu pot sa am si eu o prietena... cat timp vorbesc cu o fata, fara sa aduc in discutie ceva legat de o relatie mai serioasa intre noi, este bine, dar cum deschid acest subiect prinde parca "ura" pe mine... Am incercat, am zis ca prima poate nu-i place de mine, am incercat cu a 2-a... cu a 3-a, dar nimic. Se pare ca NU am voie sa-mi doresc nimic mai mult decat o simpla prietenie... . Oare ce pot sa fac? pentru ca, dupa atatea esecuri eu m-am inchis in mine, sufar in tacere, si imi este frica sa ma mai indragostec de o fata... Sunt DISTRUS MORAL , chiar nu mai stiu ce sa fac, imi este atat de frica de un nou esec, incat nu cred ca as mai suporta mult.... Sunt foarte emotiv.. Exista ceva.. ce as putea face? Atat imi doresc si eu.. sa am si eu o prietena... ca imi este atat de greu.. ma simt atat de singur... Ce mai pot sa zic despre mine? Da, merg la biserica in fiecare duminica..
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.01.2012, 23:12:06
Lagrace Lagrace is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2011
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionuttz Vezi mesajul
Buna seara! Sa incep cu inceputul: deci am un unchi care a divortat de ceva ani (defapt din cauza mamei fostei matusii mele) , de atunci unchiul meu nu se mai poate casatori, nu mai poate avea o familie, ceva il impiedica (am auzit cum ca la despartire, soacra lui -ar fi spus asta ca o sa aranjeze ea ca alta casatorie pentu el sa nu mai aiba loc). Cand vorbeste cu vreo fata pana cand nu se deschide argumentul "casatorie" este totul in regula, cum se vorbeste de asta, adio... Acuma, ce vroiam sa va zic este asta: nu stiu de ce , dar am impresia ca sunt urmarit si eu de acest blestem . La inceput , din cauza ca eram timid , credeam ca din aceasta cauza nu pot sa am si eu o prietena, dar cu timpul m-am maturizat si am cam scapat de timiditate (Slava Domnului) . Acum sunt si eu cam in aceeasi situatie (cu precizarea ca eu am doar 17 ani ) , deci nu pot sa am si eu o prietena... cat timp vorbesc cu o fata, fara sa aduc in discutie ceva legat de o relatie mai serioasa intre noi, este bine, dar cum deschid acest subiect prinde parca "ura" pe mine... Am incercat, am zis ca prima poate nu-i place de mine, am incercat cu a 2-a... cu a 3-a, dar nimic. Se pare ca NU am voie sa-mi doresc nimic mai mult decat o simpla prietenie... . Oare ce pot sa fac? pentru ca, dupa atatea esecuri eu m-am inchis in mine, sufar in tacere, si imi este frica sa ma mai indragostec de o fata... Sunt DISTRUS MORAL , chiar nu mai stiu ce sa fac, imi este atat de frica de un nou esec, incat nu cred ca as mai suporta mult.... Sunt foarte emotiv.. Exista ceva.. ce as putea face? Atat imi doresc si eu.. sa am si eu o prietena... ca imi este atat de greu.. ma simt atat de singur... Ce mai pot sa zic despre mine? Da, merg la biserica in fiecare duminica..
Postarea aceasta asa ma face sa rad !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.01.2012, 23:14:41
ionuttz ionuttz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2012
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit

multumesc frumos... uite ca eu unul am probleme, nu sunt perfect ca tine..
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.01.2012, 23:17:06
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Frate drag,te inteleg perfect. Si eu eram oarecum asa. Bine,nu chiar ca tine,in sensul ca aveam pretene,erau fete care vroiau sa stea cu mine etc. dar de cele care imi placea mie... pateam exact ca tine! Mergea totul bine pana la momentul cand trebuia sa fie ceva serios. De ce? Nu stiu,nici pana astazi nu am reusit sa inteleg. Insa in mod categoric nu cred ca la mijloc sa fi fost un "blestem" sau ceva de genul. Acum anii au mai trecut,experienta de viata si-a marit orizontul,si am concluzionat ca probabil nu a voit Dumnezeu. Trebuie rabdare,caci Dumnezeu ne-o incearca,si la timpul potrivit ne da si ce avem nevoie.
Si iti mai dau un sfat prietenesc: cauta o fata crestina! Stiu,e mai greu,dar asta e "salvarea",caci altfel te vei pierde. Cel putin eu asta caut si ma rog la Dumnezeu sa-mi daruiasca. Fie totusi voia Lui.

Doamne-ajuta!


PS sper sa nu fie din nou troll

Last edited by Raoul; 28.01.2012 at 23:26:24.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.01.2012, 23:20:22
ionuttz ionuttz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2012
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Frate drag,te inteleg perfect. Si eu eram oarecum asa. Bine,nu chiar ca tine,in sensul ca aveam pretene,erau fete care vroiau sa stea cu mine etc. dar de cele care imi placea mie... pateam exact ca tine! Mergea totul bine pana la momentul cand trebuia sa fie ceva serios. De ce? Nu stiu,nici pana astazi nu am reusit sa inteleg. Insa in mod categoric nu cred ca la mijloc sa fi fost un "blestem" sau ceva de genul. Acum anii au mai trecut,experienta de viata si-a marit orizontul,si am concluzionat ca probabil nu a voit Dumnezeu. Trebuie rabdare,caci Dumnezeu ne-o incearca,si la timpul potrivit ne da si ce avem nevoie.
Si iti mai dau un sfat prietenesc: cauta o fata crestina! Stiu,e mai greu,dar asta e "salvarea",caci altfel te vei pierde. Cel putin eu asta caut si ma rog la Dumnezeu sa-mi daruiasca. Fie totusi voia Lui.

Doamne-ajuta!
Multumesc Raoul, iti multumesc ca ma intelegi.. o sa incerc eu sa trec si peste asta... imi este atat de greu... dar ... poate ca o sa reusesc si de data asta.. cert este faptul acesta ... realizez ca incet incet... raman fara putere..
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.01.2012, 23:28:47
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Multumim lui Dumnezeu,nu mie. Nu-ti pierde speranta si comunica mai des cu Dumnezeu,deznadejdea e de la diavol. Eu vad totul ca pe un "test" ca sa zic asa,ca in cazul cu dreptul Iov. Ce a zis atunci diavolul: "ia lasa-l pe mana mea...". Cam asa si cu tine. Putina nedejde si credinta,nu mai ai multi pasi de facut
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.01.2012, 23:35:16
ionuttz ionuttz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2012
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Multumim lui Dumnezeu,nu mie. Nu-ti pierde speranta si comunica mai des cu Dumnezeu,deznadejdea e de la diavol. Eu vad totul ca pe un "test" ca sa zic asa,ca in cazul cu dreptul Iov. Ce a zis atunci diavolul: "ia lasa-l pe mana mea...". Cam asa si cu tine. Putina nedejde si credinta,nu mai ai multi pasi de facut


"nu mai ai multi pasi de facut" cat de mult m-am bucurat sa vad ca ai spus asta :) o sa incerc sa merg si la un preot sa vorbesc si eu el.. poate o sa o fac chiar maine..
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.01.2012, 23:38:05
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai nu luati in ras blestemele. Nu de putine ori, oamenii au apelat la vrajitore sau au blestemat. Este suficient sa spui "te blestem sa nush ce" si dracul merge la persoana respectiva.

Deci tu spui ca soacra unchiului tau a amentintat ca se asigura ca dansul nu se v-a mai casatorii, iar unchiul chiar nu mai reuseste?! Daca a vb serios, e posibil sa fi blestemat ori pe el ori tot neamul de a ajuns si la tine.

Sfantul Nectarie a facut o minune cu o fata, care tot asa nu putea sa isi gaseasca sot, totul era bine pana in momentul casatoriei. Si fata, s-a rugat la Sf. Nectarie, a citit Acatistul Sfantului si apoi a primit un telefon de la un fost prieten care i-a spus ca ,dupa ce s-au despartit, a blestemat-o sa nu se casatoreasca sau ceva de genul si i-a cerut iertare. In cartea cu minunile Sfantului Nectarie este povestita aceasta intamplare.

Ce iti sugerez este sa vorbesti cu duhovnicul tau, sigur o sa te inteleaga cel mai bine si o sa iti dea cel mai bun sfat,leac. Spune-i banuielile tale. Fa acatistul Sf. Nectarie, Acatistul Sf. Ciprian ptr dezlegare de farmece si blesteme iarasi e bun. http://www.crestinortodox.ro/acatist...ian-67118.html

Dar cel mai bine este sa vb cu duhovnicul. Nu-ti fa probleme, nu o sa rada de tine sau asa. Si roaga-te ca sa iti lumineze Dumnezeu mintea sa vezi care este problema defapt. Sunt sigura ca daca te rogi Sfintilor si Maicii Domnului o sa aflii si o sa iti rezolvi problema.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.01.2012, 23:40:11
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Păcatul blestemului în casă

"Există un obicei foarte rău la unii părinti de a-si blestema copiii atunci când îi supără. Tot timpul le-am recomandat părintilor ca atunci când copiii nu sunt cuminti, să-i bată, însă niciodatâ să nu-i blesteme. Deoarece blestemul, înjurătura, când sunt făcute de părinte asupra copilului pe care l-a născut, au urmări negative asupra lui. Copilul care a fost blestemat de tatăl sau mama lui si părintii respectivi nu s-au spovedit de acest păcat, deci nu au primit dezlegare de el, foarte usor este atins de blestem. Din această cauză pot veni boli, necazuri, suferinte, esecuri în viată peste copiii respectivi. Blestemele sunt foarte rele în casă, atât când sunt rostite de părinti asupra copiilor, cât si invers, de copii asupra părintilor. Multi copii nu se căsătoresc sau celor care se căsătoresc nu le merge bine în căsnicie din cauza blestemelor părintilor. Remediul cel mai eficient împotriva acestor blesteme transmisibile este Taina Sfintei Spovedanii facută atât de părinti, cât si de copii; după aceea un rol foarte important îl are citirea rugăciunii celei mari de dezlegare asupra întregii familii. Adică să meargă împreună, părintii cu copiii, la preot pentru a le citi acea rugăciune de dezlegare. Foarte grav este când părintii mor fară să le fi citit în viată rugăciunea respectivă. Acele înjurături si blesteme asupra copiilor lor, dacă nu sunt dezlegate de către preot, când sunt în viată părintii, pot produce foarte mari necazuri asupra copiilor. Dincolo de mormânt nu mai poate face nimeni acea dezlegare. Să ne ferim a rosti orice cuvânt rău asupra copiilor nostri pentru a nu se repercuta asupra lor si a nu le produce mari necazuri în viată. De asemenea, copiii niciodată să nu-si blesteme sau să-si înjure părintii care i-au născut. Nu mai vorbesc de acei copii care ajung chiar să-si lovească părintii, pe cei care i-au născut. Spun Sfintii Părinti că acelui copil care si-a lovit părintele, mâna respectivă nu-i mai putrezeste. Este ceva înfricosător! Pentru orice cuvânt iesit din gura noastră vom da răspuns în ziua Judecătii, înaintea lui Dumnezeu."
http://www.sfaturiortodoxe.ro/pacate...emulincasa.htm

edit. uite aici vb mai multe fete despre probleme similare: http://www.kudika.ro/comunitate/foru...oarte-rau.html

De asemenea, subscriu si la ce spune Raoul. Am citit ce a scris abia dupa ce am postat eu. E tot posibil ca in cazul tau sa fie defapt grija Domnului, care nu vrea sa suferi si de aceea, in marea gija Lui, le indeparteaza pe fetele nepotrivite tie. Roaga-te daca doresti sa iti gasesti prietena, partenera de viata. Prin ce am postat mai sus despre blestem, am vrut sa atrag atentia sa nu fie subestimate, atat tot, mai ales daca stii ca este posibil ca cineva din familie sa fii blestemat.
Maica Domnului sa te ocroteasca !

Last edited by Laura19; 28.01.2012 at 23:48:31.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.01.2012, 01:07:50
ionuttz ionuttz is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2012
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit

multumesc laura! multumesc din suflet! si da, chiar asa este.. ceva nu-l mai lasa sa se casatoreasca.. si ca tot mi-am adus aminte fratele unchiului (al 2-lea unchi al meu) se pare ca nici el nu poate sa gaseasca o fata cu care sa se casatoreasca... Am o matusa la Manastirea Moldovita, a pus pana acum multe slujbe pt ei... dar inca nimic.. Acuma, eu o sa vad ce fac, cand ma pot intalni cu duhovnicul in particular sa putem vorbi.. Stii ? cum sa zic.. simt ca de fiecare data cand sunt pe punctul de a trece mai departe..atunci se prabuseste tot... cumva simt asta...si NU-MI PLACE..
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ajutor, blestem, distrus



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
E moral sa spionezi ce face copilul la calculator? WizSoft Generalitati 67 25.09.2013 16:05:38
am nevoie de sprijin moral si spiritual...... patricia2006 Generalitati 12 08.09.2012 19:02:08
Iubesc un baiat care a distrus un suflet ce l-a iubit sincer Fata_Sihastra Generalitati 59 02.03.2010 14:57:07
Pacatul - continutul moral al neantului auryca Intrebari utilizatori 4 15.02.2010 23:35:51