Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #331  
Vechi 20.03.2013, 07:29:40
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu imi pare neaparat un sfat nefolositor,ci poate mai depasit...
Depasit,deoarece oamenii erau mai sensibili si mai ales rusinosi ,acum ceva vreme-de aceea sfatul P.Argatu foloseste rusinarea publica a acelei femei nepasatoare care se incurca cu barbatii altora.
Acum,toata lumea din biroul respectiv cunoaste faptul ca X are relatii extraconjugale cu Y si toata lumea trece mai nepasatoare mai departe,nici vorba de rusine,sau jena;a devenit un caz chiar plictisitor...
Pai, pe vremea comunismului sau imediat dupa, era rusine mare sa iti faca cineva asa ceva la munca.
Apoi, din cate am inteles, daca un barbat facea scandaluri si isi batea nevasta si se afla, era pus la punct si i se spunea sa inceteze ca face fabrica de rusine.
Reply With Quote
  #332  
Vechi 20.03.2013, 07:50:27
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Pe site-ul Parintelui nu este tracuta cartea "Va sfatuieste Arhimandritul Ilarion Argatul". Cine a scris-o? Sursa exacta de unde ai acesta "sfaturi" care se contrazic cu sfaturile de pe site-ul parintelui. Din moment ce nu sunt aceste sfaturi pe site-ul administrat de fii lui, inseamna ca nu sunt spuse de parintele Argatu, ci de cei care au scris acea carte.

Legat de particica, m-am uitat si nu zice sa dea preotul acasa nici o particica.
222.- Mi s-a furat ceva din casă, și nu știu cine este hoțul, cum să mă rog pentru a-l descoperi?
-Duminică duci la Sfântul Altar, un litru vin (cel sărac, duce mai puțin), și o prescură, cu trei lumânări aprinse, pomelnic și să scoată preotul în timpul Sfintei Liturghii, miride pentru descoperirea celui care a furat. Pe pomelnic scrii: robul Lui Dumnezeu (N), se roagă ca Dumnezeu să-i descopere pe cel care i-a furat, și să se facă judecată dreaptă. Aceasta o dai preotului. Acasă, vineri faci post negru până la ora 24,00 și 40 metanii. Rugăciuni: Acatistul Mântuitorului, Acatistul Sfântului Mucenic Mina și rugăciuni de cerere. Dacă vine cel care a furat și-ți aduce înapoi lucrul, te oprești. Altfel continui în fiecare duminecă, până primești obiectul(http://www.parinteleilarionargatu.ro...ti--Fem---Fur/)
Nu spune sa dea mirindele acasa, ci sa scoata in timpul Sf.Liturghii, cand le scoate si pe celelalte.

349.- Părinte, e bine ca preotul să scoată cu ușurință părticele și să le dea credincioșilor?
-Nu este bine ca preotul să scoată cu ușurință și să dea credincioșilor părticele din mai multe motive:
a.-Nefiind o rânduială scrisă în cărțile de slujbă, unii preoți nu știu cum să scoată părticele, ceea ce-i pune în situația de a greși lăsând părticelele să fie sfințite la epicleză ca pe Trupul și Sângele Mântuitorului și atunci nu se mai pot da credincioșilor ci trebuie să le consume însuși preotul odată cu toate miridele.
b.-Vin unele persoane și cer părticele cu gânduri necurate. Sunt persoane care au chipul credinței smerite și adevărate îți inspiră încredere, dar vin și cer părticele de a le folosi pentru: răzbunări, farmece și practici oculte. Sunt persoane care folosesc părticele la vrăjitoare, la descântătoare, unii le aruncă pe apă ca vrăjmașul să se înece, le aruncă în foc ca să ia foc casa vrăjmașului, le aruncă pe stradă pentru ca vrăjmașul să fie lovit de mașină, s.a.m.d. Deci, le folosesc pentru răzbunare. În situația aceasta intră la judecată preotul care le-a scos împreună cu răzbunătorul. Preotul se încarcă de păcatul uciderii, de păcatul vrăjitoriei, de păcatul răzbunării prin astfel de slujire.
Sfatul meu pentru preot este, să nu scoată nici un fel de părticele pe care mai apoi să le dea la credincioși, decât, să pună rugăciuni la Proscomidie (rugăciunile din Liturghier), rugăciune curată prin care să ceară ajutorul lui Dumnezeu pentru cei ce se află în necazuri, scoțând miride (numite părticele) pentru vii, pe care le va consuma, el-preotul, după terminarea Sfintei Liturghii, odată cu cele sfinte. Astfel nu va greși și va fi de mare folos sufletesc pentru credincioși. Să lămurească pe credincioșii care doresc părticele că ele sunt miride și nu se pot da în mâna mirenilor ci vor fi consumate de preot după Sfânta Liturghie.

http://www.parinteleilarionargatu.ro...ti--Par---Pom/
Agnetul si miridele in cadrul Sfintei Liturghii

Sfatul cu hotul care bate la usa nu am gasit-o pe site, ci am dat de el pe sccaciv.
http://www.parinteleilarionargatu.ro...-DUHOVNICESTI/

Multam fain de linkuri,acum chiar le citesc.
Sunt folositoare.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #333  
Vechi 20.03.2013, 12:06:01
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Pe site-ul Parintelui nu este trecuta cartea "Va sfatuieste Arhimandritul Ilarion Argatul". Cine a scris-o? Sursa exacta de unde ai acesta "sfaturi" care se contrazic cu sfaturile de pe site-ul parintelui. Din moment ce nu sunt aceste sfaturi pe site-ul administrat de fii lui, inseamna ca nu sunt spuse de parintele Argatu, ci de cei care au scris acea carte.
-nici eu nu am vazut cartea Alexandru Argatu - "Va sfatuieste arhim. Ilarion Argatu - Despre vraji si farmece si lupta impotriva lor" pe sit-ul dedicat p Ilarion Argatu...

-inseamna ca a fost scrisa de Alexandru Argatu care e fiul p Argatu,oricum eu raman la parerea ca acea carte nu trebuie citita,nu e deloc ortodoxa; trebuie lamurit cine a scris asemenea aberatii
-am citit si eu cate ceva de pe sit-ul dedicat p Argatu si sunt parca sfaturi ortodoxe..
-cu toate acestea exista o carte Ieromonah Adrian Fageteanu -Ieromonah Mihail Stanciu-De-ce-cauta-omul-contemporan-semne-minuni-si-vindecari-paranormale
si in aceasta carte P Fageteanu da exemple de rataciri,inselari..ale p Argatu.(au fost impreuna la manastirea Antim..)
-lucrurile sunt cam complicate ,trebuie sa mai citesc si eu...
Reply With Quote
  #334  
Vechi 26.03.2013, 03:29:19
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Folositoare carte, multumim.
"Cu toate că majoritatea românilor se declară creștini ortodocși care țin la tradiția și cultura strămoșească, evlavia multora dintre ei este deviată spre forme eronate de manifestare a ei. Mai mult, există amestecată și în motivația lor religioasă o anumită obsesie terorizantă a farmecelor și făcăturilor necurate, obsesie care deseori îi paralizează în demersul lor rațional - iubitor către Dumnezeu. Relația de iubire cu Dumnezeu, liberă și conștientă, este astfel disprețuită și chiar înlocuită cu una contractuală, magică, marcată pregnant de o frică de natură ocultă. De aceea creștinii trebuie lămuriți în credință ca să nu se lase intimidați de meșteșugirile diavolului și ale proorocilor lui."
Reply With Quote
  #335  
Vechi 26.03.2013, 14:14:07
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Ieromonah Adrian Făgețeanu ,Ieromonah Mihail Stanciu – De ce caută omul contemporan semne, minuni și vindecări paranormale?"

Ca o consecință firească a secularizării globale, tot mai mulți oameni se complac într-o stare „căldicică”, fără nici o angajare susținută în viața morală și rațională. E mult mai comod să împlinești formal și exterior niște rituri de cult decât să te străduiești să înțelegi și să trăiești curat credința ortodoxă. De aceea, foarte mulți impostori, mânați de rea-credință, propun azi o serie de „rețete sigure” care în mod automat îl pun pe omul credul într-o bună relație cu Dumnezeu sau îi rezolvă imediat toate problemele.
în spatele multor mișcări de degenerare religioasă sunt și cercuri politice internaționale anticreștine . Ca de exemplu mișcarea sincretistă New Age, care amestecă rătăcirile păgâne cu învățăturile creștine, diluând și relativizând Adevărul Revelației dumnezeiești. Nu este nevoie să mai spunem că Masoneria are obiective clar anticreștine, sprijinind școli și inițiind adevărate curente de manipulare psihică prin hipnoză și sugestie în masă. Scopul acestora este scopul diavolului: abaterea de la calea mântuirii prin Iisus Hristos și pierzania oamenilor. Pe baza premiselor expuse mai înainte, se profilează pe plan mondial o altă formă a falsului misticism, o formă cosmopolitistă, o revigorare și o integrare globalizantă a tuturor „spiritualităților” păgâne (tradiționale, orientale și occidentale) în felurite sincretisme filosofico-religioase care exaltă mândria antropocentrică și spectacolul. Într-adevăr, este o mare performanță să aduni în aceeași „nouă spiritualitate” raționalismul sufocant și sentimentalismul nebulos, activismul social și imoralitatea, umanismul ateu și panteismul dezumanizant, reunind teorii doctrinare contradictorii într-o sinteză care se propune treptat lumii ca „religia viitorului”, ca „religia” cea fără Dumnezeu a unei noi ere mondiale. Aceasta este, de fapt, perspectiva tristă a unei lumi tot mai secularizate, tot mai descreștinate: instalarea urâciunii pustiirii în locul cel sfânt. Or, Ortodoxia are de spus un cuvânt greu la această grea cumpănă a istoriei, ea fiind singura cale de mântuire și de unire a oamenilor cu Dumnezeu prin Mântuitorul Iisus Hristos, Capul și Mirele Bisericii.”

Ieromonah Adrian Făgețeanu: Tipuri de persoane pseudo-duhovnicești . Demascarea și combaterea „falșilor mistici”

Dacă în evlavia sănătoasă atenția omului este centrată pe relația lui de iubire cu Dumnezeu și cu semenii, pe prețuirea celuilalt prin smerirea de sine, în falsul misticism în centru nu mai e loc nici pentru Dumnezeu, nici pentru semeni, deoarece totul este ocupat de propria persoană închisă în sine , suficientă sieși, separată de semeni prin mândrie. Iubirea conștientă a lui Dumnezeu și a semenilor e înlocuită, în consecință, și în planul trăirii liturgice cu anumite practici și „ritualuri de cult” noi și nerecunoscute de întreaga Biserică. În Ortodoxie, toate rânduielile liturgice, fiind actualizări ale momentelor principale din istoria mântuirii noastre, sunt creatoare de smerenie și de comuniune între oameni căci aduc credincioșilor conștienți harul Duhului Sfânt, harul Duhului Iubirii dumnezeiești. În toate rânduielile de cult lucrează Însuși Mântuitorul Hristos – izvorul harului – printr-un dialog iubitor și rațional cu noi, și ne angajează și pe noi la iubire unii pentru alții. De aceea, să fim clar înțeleși că nu aprinsul mecanic a 9 lumânări sau acatistele date la 7 biserici simultan sau împlinirea strictă a pravilei de post și rugăciune cu gura sau intrarea în vreo grupare de „elită duhovnicească” ne ajută automat la mântuire, ci păzirea poruncilor lui Hristos în Duhul întregii Biserici. Mulți evită pe cât pot Taina Spovedaniei, canonul de pocăință și virtuțile creștinești absolut necesare mântuirii și se îndreaptă spre „rețete sigure” de genul „9 Masluri” [Mulți cred că numărul de 9 este mai important decât atenția lor la slujbă și decât urcușul lor moral absolut necesar. ] , „rugăciuni de 9 zile consecutive”, descântece și tratamente pe la tot felul de țigănci, prooroci, paranormali,

Exemple de practici necanonice:

deschiderea cărții (sau a Pravilei sau a Psaltirii sau a Sfintei Evanghelii, uneori la sfârșitul Sfântului Maslu) pentru a iscodi viitorul urmată de tâlcuirea fragmentului de text ce cade mai întâi sub ochii „credinciosului” [Sensul corect este „credulului”.] care eventual a ținut trei zile de post negru [Vezi și la Părintele Ilarion Argatu Sfaturi duhovnicești, p. 12

- împărțirea de părticele (miride) luate de pe Sfântul Disc și date „credinciosului” cu mențiunea că „ele sunt mai mari în sfințenie decât aghiazma și anafura și se iau după o zi de post total” [Părintele Ilarion Argatu, Sfaturi duhovnicești] (de unde invenția asta?);

- rebotezarea celor bolnavi de epilepsie sau a copiilor „pentru a se alunga răul din om și casă” sau scoaterea copilului din casă printr-un geam spart dându-i un alt nume [Această batjocorire a Botezului înseamnă nu numai apostazia celor ce săvârșesc fapta respectivă, ci și consacrarea acelei persoane bolnave diavolului odată cu renunțarea la acoperământul dumnezeiesc. Vezi și la Preot Alexandru Argatu, Viața Arhimandritului Ilarion Argatu, p. 13.

- acceptarea și încurajarea unor dialoguri cu duhuri, a unor vedenii și vise profetice și chiar recomandarea pelerinajelor în asemenea locuri „speciale”; [Ca în cazurile Maglavit, Noul Ierusalim – Pucioasa, Vladimirești, Cocoș, Ionești, Parepa, Videle, Letca Nouă, Arad, Medjugorje, Lourdes;

-acreditarea în biserică a grupărilor de elită religioasă [Ca în cazurile „lucrării” lui Taica Părintele Visarion Iugulescu sau a turmei Sfântului Ilie unde toți membrii se cred mai buni ca ceilalți creștini;]

- acceptarea și încurajarea doctrinelor sincretiste și practicilor de vrăjitorie, radiestezie, bioenergie, yoga, parapsihologie, masonerie, astrologie, zodiace, ghicit;

- promovarea unor învățături și practici noi legate de isihasm străine de tradiția filocalică și chiar profanatoare a ei; aceste noi „proceduri” de isihasm fac casă bună cu păgânismele orientale [Ca cele propuse de Părintele Ghelasie de la Frăsinei, Vasile Andru .

Last edited by antiecumenism; 26.03.2013 at 14:23:03.
Reply With Quote
  #336  
Vechi 26.03.2013, 15:32:39
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Reguli de circulatie

Un scurt metraj ce surprinde o parte din realitatea romaneasca
http://www.youtube.com/watch?v=5f5HiIzA5bk

Tupeul nu ajuta in orice situatie
http://www.youtube.com/watch?v=EgDVuUbNyto
Reply With Quote
  #337  
Vechi 28.03.2013, 10:44:52
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Sa ne amuzam oleaca

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=IIJ4xTZPxqM
(""Ce bine e la mare/cand esti in deplasare/Chiar cand stau la bere/Gandu-i la dosare/Insetat de munca/Am venit la mare"")

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=bxEHwC9SP2o
Reply With Quote
  #338  
Vechi 29.03.2013, 02:18:57
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Reply With Quote
  #339  
Vechi 29.03.2013, 18:39:10
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
lamurit lucru ca se simtea strasnic de bine...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #340  
Vechi 29.03.2013, 18:58:09
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred că de vină pentru asta este preasfințitul din dreapta lui, care are aerul că i-a spus o anecdotă :)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare