Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.02.2011, 18:10:00
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Examen de duhovnicie?

Dintr-un comunicat al Patriarhie Romane reiese ca joi, 10 februarie, peste 20 de preoti din Arhiepiscopia Bucurestilor vor participa la examenul de duhovnicie. Examenul consta intr-o proba scrisa prin care se vor evalua cunostintele duhovnicesti ale fiecarui candidat.

Stau si ma uit cat de mult am saracit. Un om care a memorat mai multe texte este bun de duhovnic, iar un altul care este om al rugaciunii, dar nu cunoaste textele ce le-au fost date spre memorare, nu poate fi duhovnic. Oare cand se va intelege ca un duhovnic adevarat va da sfaturi potrivite nu din carti, ci din relatia lui cu Dumnezeu. Daca era musai nevoie de testare pentru duhovnicie, atunci ea trebuia facuta de mari duhovnici sau dupa alte criterii decat cele "sa vedem cate cunoasteti". Sunt Sfinti Parinti care spuneau ca dadeau sfaturi pe care nici ei nu le intelegeau, dar erau rodul rugaciunii lor, era medicamentul potrivit pentru cel venit sa se vindece.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.02.2011, 18:22:02
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Dintr-un comunicat al Patriarhie Romane reiese ca joi, 10 februarie, peste 20 de preoti din Arhiepiscopia Bucurestilor vor participa la examenul de duhovnicie. Examenul consta intr-o proba scrisa prin care se vor evalua cunostintele duhovnicesti ale fiecarui candidat.

Stau si ma uit cat de mult am saracit. Un om care a memorat mai multe texte este bun de duhovnic, iar un altul care este om al rugaciunii, dar nu cunoaste textele ce le-au fost date spre memorare, nu poate fi duhovnic. Oare cand se va intelege ca un duhovnic adevarat va da sfaturi potrivite nu din carti, ci din relatia lui cu Dumnezeu. Daca era musai nevoie de testare pentru duhovnicie, atunci ea trebuia facuta de mari duhovnici sau dupa alte criterii decat cele "sa vedem cate cunoasteti". Sunt Sfinti Parinti care spuneau ca dadeau sfaturi pe care nici ei nu le intelegeau, dar erau rodul rugaciunii lor, era medicamentul potrivit pentru cel venit sa se vindece.
nu meserias, oricat de bun ar fi, nu va fi niciodata altceva decat un carpaci, daca nu are temeinice cunostinte teoretice despre meseria pe care o practica. doar geniile sunt exceptii.
ar putea fi cineva mare duhovnic, daca nu cunoaste canoanele?
ar putea fi sfant, bineinteles. dar a invata, a indrepta, a induhovnici pe altii, este alt har.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.02.2011, 18:58:59
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Este importanta cunoasterea canoanelor, dar mai importanta este aplicarea lor. Nu exista din cate stiu o reteta pentru fiecare pacat, ai acest pacat, trebuie sa implinesti acest canon. Iar pe de alta parte, o aplicare stricta poate duce si la pierderea unui credincios.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.02.2011, 19:11:03
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Este importanta cunoasterea canoanelor, dar mai importanta este aplicarea lor. Nu exista din cate stiu o reteta pentru fiecare pacat, ai acest pacat, trebuie sa implinesti acest canon. Iar pe de alta parte, o aplicare stricta poate duce si la pierderea unui credincios.
sf. Vasile cel Mare spune ca adulterinii sa se opreasca de la impartasire 15 ani.
orice duhovnic "imblanzeste" aceasta perioada.
mai ales prin canoanele date.
dar trebuie sa stii care este plafonul de unde incepi sa faci pogoramante.
altfel o sa va treziti ca toti preotii da canoane, asa cum fac multi, in lumanari si carti cumparate de la pangar.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.02.2011, 16:03:27
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
sf. Vasile cel Mare spune ca adulterinii sa se opreasca de la impartasire 15 ani.
orice duhovnic "imblanzeste" aceasta perioada.
mai ales prin canoanele date.
dar trebuie sa stii care este plafonul de unde incepi sa faci pogoramante.
altfel o sa va treziti ca toti preotii da canoane, asa cum fac multi, in lumanari si carti cumparate de la pangar.
dar tot Sf. Vasile cel Mare spune la sfarsit dupa ce a enumerat toate canoanele ceva de genul ca fiecare duhovnic trebuie sa dea canon dupa cazul pe care il are in fata :)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.02.2011, 16:04:56
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
dar tot Sf. Vasile cel Mare spune la sfarsit dupa ce a enumerat toate canoanele ceva de genul ca fiecare duhovnic trebuie sa dea canon dupa cazul pe care il are in fata :)
Păi a zis altceva Dumitru?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.02.2011, 15:57:19
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu meserias, oricat de bun ar fi, nu va fi niciodata altceva decat un carpaci, daca nu are temeinice cunostinte teoretice despre meseria pe care o practica. doar geniile sunt exceptii.
ar putea fi cineva mare duhovnic, daca nu cunoaste canoanele?
ar putea fi sfant, bineinteles. dar a invata, a indrepta, a induhovnici pe altii, este alt har.
Așa este. Până la urmă cum o să poți evalua care este mai bun, în absența unui părinte văzător cu duhul? Eseul cred că e soluția cea mai bună, nici întrebări teoretice, unde nu vezi decât cunoștințele respectivului. Într-un eseu poți vedea nu numai cine a învățat, dar și rezonanța sufletească într-o oarecare măsură.

Deci în primul rând e singurul mod în care îi poți evalua.

În al doilea rând, cum ai precizat și tu, nu se poate practică fără teorie; ce-i drept, poți și să fii bun teolog, fără a fi un bun trăitor (chiar tu ești bun la teologie), dar nu poți fi un bun trăitor, dacă nu cunoști canoanele, rânduielile.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.02.2011, 16:07:04
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Așa este. Până la urmă cum o să poți evalua care este mai bun, în absența unui părinte văzător cu duhul? Eseul cred că e soluția cea mai bună, nici întrebări teoretice, unde nu vezi decât cunoștințele respectivului. Într-un eseu poți vedea nu numai cine a învățat, dar și rezonanța sufletească într-o oarecare măsură.

Deci în primul rând e singurul mod în care îi poți evalua.

În al doilea rând, cum ai precizat și tu, nu se poate practică fără teorie; ce-i drept, poți și să fii bun teolog, fără a fi un bun trăitor (chiar tu ești bun la teologie), dar nu poți fi un bun trăitor, dacă nu cunoști canoanele, rânduielile.
Și ce te faci cu cei care nu știu să scrie ceea ce simt în rugăciune și ceea ce percep întru Hristos? Crezi că oricare dintre cuvinte pot să cuprindă iubirea și măreția întâlnirii cu Hristos? Ce te faci cu cei care, chiar dacă simt ceva, nu pot exprima în scris, sunt doar buni oratori, sunt oameni care transmit frumos și minunat ce au de spus numai prin viu grai? A scrie un eseu necesită niște competențe pe care nu garantez că le au toți marii duhovnici.

Și nu mă refer la eseul de tip compunere din școli, de altfel, plictisitor de citit și chinuitor de corectat, mă refer la arta de a convinge pe cineva de ceva prin eseu; e greu, domniță, tare-i greu, chiar și pentru cei care sunt "cimentați" în învățătură. Nu toți suntem Cioran, adică artiști ai stilului fără fond.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.02.2011, 16:14:31
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Și ce te faci cu cei care nu știu să scrie ceea ce simt în rugăciune și ceea ce percep întru Hristos? Crezi că oricare dintre cuvinte pot să cuprindă iubirea și măreția întâlnirii cu Hristos? Ce te faci cu cei care, chiar dacă simt ceva, nu pot exprima în scris, sunt doar buni oratori, sunt oameni care transmit frumos și minunat ce au de spus numai prin viu grai? A scrie un eseu necesită niște competențe pe care nu garantez că le au toți marii duhovnici.

Și nu mă refer la eseul de tip compunere din școli, de altfel, plictisitor de citit și chinuitor de corectat, mă refer la arta de a convinge pe cineva de ceva prin eseu; e greu, domniță, tare-i greu, chiar și pentru cei care sunt "cimentați" în învățătură. Nu toți suntem Cioran, adică artiști ai stilului fără fond.
Și ce spui tu e adevărat, dar până la urmă ai tu o idee mai bună cum să selecționezi preoții? Problema e că sunt puțini cei care pot citi sufletul omului, restul îl pot judeca subiectiv și astfel incorect, dacă numai s-ar uita la el.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.02.2011, 16:35:53
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Și ce spui tu e adevărat, dar până la urmă ai tu o idee mai bună cum să selecționezi preoții? Problema e că sunt puțini cei care pot citi sufletul omului, restul îl pot judeca subiectiv și astfel incorect, dacă numai s-ar uita la el.
Nu am o idee mai bună, pentru aceasta ar fi trebuit să fiu unul dintre preasfințiții noștri episcopi, Dumnezeu să-i binecuvânteze ca și până acum, adică, modele bune nouă și demne de urmat. Eu sunt doar un individ dintr-o imposibilă specie, binecuvântată totuși de Dumnezeu, care, uneori, își închipuie că ar fi găsit soluții bune, care, de altminteri, nu le găsești decât într-o bună părtășie și împărtășire cu Domnul Iisus Hristos. Nu e cazul meu!

Am doar câte un gând despre cum ar fi mai bine. Și anume, preoții ar trebui selectați potrivit viețuirii întru Hristos. Și asta e doar menirea episcopului să știe. Nu a mea și nu a vreunui (de)naturat ca mine de Hristos. Episcopul, un "rezultat" al monahismului veritabil, va ști ceea ce merită sau nu hirotonit. Și de acolo încolo, cu rugăciune către Dumnezeu. Preotul hirotonit trebuie să fie capabil și de duhovnicie, acestea nu trebuie despărțite, ci trebuie săvârșite ca una fiind.

Doamne ajută!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
duhovnic, duhovnicie

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Examen de Admitere la Facultatea de Teologie - Bucuresti cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 10.07.2010 22:41:47
rugaciune pentru examen AngelSmile Rugaciuni 11 06.05.2009 15:10:01
subiecte examen capacitate preoteasca 2008 mmaria Generalitati 3 01.03.2008 19:42:25
limitele sfaturilor preotesti in duhovnicie blueinsinuate Preotul 30 11.06.2007 17:41:29
examen Cain Intamplari adevarate 2 03.08.2006 11:17:24