Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.02.2010, 19:40:15
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Arrow Doamne Iisuse... de 1000 de ori!

Frati iubiti, cine vrea sa descarce o inregistrare cu Rugaciunea Inimii sau Rugaciunea lui Iisus rostita de Pr Ieroschimonah STEFAN Nutescu, Egumen al Chiliei Bunavestire de la Schitul Lacu, din Sf.Munte Athos (cel care are o multime de carti traduse de Sfintia Sa la Editura Evanghelismos), va las un link cu inregistrarea si puteti descarca si dezarhiva pt a putea fi ascultata!
Inregistrarea a fost facut in Paraclisul Chiliei cu hramul Bunavestire! http://dl.transfer.ro/Doamne_Iisuse....Feb-68e9c4.rar
Este de mult ajutor, atunci cand stai linistit in casa, sau lucrezi, sau inainte sa adormi seara, sau cine vrea poate sa o puna in mp3player sau iPod sa asculte pe drum, sau in telefon. Are aproape o ora inregistrarea!
Sper sa va foloseasca mult... Multi il veti recunoaste pe Pr.Stefan dupa voce de pe CD-urile inregistrate de la Schitul Lacu.

Doamne ajuta si numai Bucurii!!

PS: sper sa va fie ajutor in dobandirea rugaciunii si cu ajutorul Pr.Stefan...
__________________
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.02.2010, 00:01:38
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Multumiiiim, Geo, pentru ca ne esti alaturi si te gandesti mereu sa iti imparti comorile cu noi!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.02.2010, 13:27:07
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Cum sa nu dau asa ceva cand atata lume are nevoie? De ce sa tin numai pt mine? Dumnezeu sa va miluiasca si sa va dea bucuria impreuna-vietuirii cu El!!
__________________
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.02.2010, 13:52:24
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Rugaciunea Lui Iisus in varianta completa este:

"Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu Celui viu, pentru rugaciunile Nascatoarei de Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul!"
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.02.2010, 14:07:46
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit multumire

Multumim ,draga frate pentru tot si la cit mai multe sfaturi si rugaciuni .Avem nevoie acum mai mult ca niciodata .Dumnezeu sa te miluiasca si sa ne miluiasca pe toti fratii crestini ortodocsi de pretutindeni.Ginduri bune si rugaciuni cu folos pentru toti.Doamne Ajuta
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.02.2010, 14:10:00
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Rugaciunea Lui Iisus in varianta completa este:

"Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu Celui viu, pentru rugaciunile Nascatoarei de Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul!"
La Sf.Munte daca vei merge parintii se roaga simplu Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησον με! Doamne Iisuse Hristoase miluieste-ma!
Nu e cu nimic gresit, dar daca ii vei intreba, sau daca ii vei auzi pe parintii vatopedini, vei auzi soptind fiecare in parte aceste cuvinte simple!
In practica romaneasca este putin mai multa Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul.
Nu e cu nimic gresit si daca spui si mai simplu Doamne milieste-ma! CREDINTA cu care sunt spuse, umilinta si dorinta de iertare si unire cu El, conteaza!
__________________
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.02.2010, 14:13:11
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Emanuel Cristian Vezi mesajul
Mai frate acolo nu o fi fost iconomie?
De ce ii zice economie?
(poate nu am auzit eu bine cine stie).
Io prima data cand am auzit acele armonii am crezut ca e ceva cor de opera religioasa catolica fiind mai greoi la minte.
Da porma luminandu-ma preabunul Dumnezeu am inteles ca e "marele psalt" marele luminat al vremilor noastre intunecoase cand numa cativa a mai ramas fideli lui Dumnezeu(arza-i-ar focu iadului sai arza pe restu de pacatosi! :) ) si anume Marian Moise!
Apoi de ce e acatist spre Dumnezeu Tatal?
Nu e si spre Dumnezeu Fiul?
Ca doar zice Sfantul Ioan Damaschinul la Dogmatica ca Tatal,Fiul si Sfantul Duh sunt un sigur Dumnezeu,Sfanta Treime.
Dumnezeu Tatal e diferit de Dumnezeu Fiul?Sunt doi dumnezei?Eu am auzit de un singur Dumnezeu,Tatal ,Fiul si Sfantul Duh.
Cum e aceasta nu stiu e taina mai presus de orice taina si mai presus de puterea de intelegere a noastra.

Last edited by mihailt; 10.02.2010 at 14:16:15.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.02.2010, 14:19:48
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
La Sf.Munte daca vei merge parintii se roaga simplu Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησον με! Doamne Iisuse Hristoase miluieste-ma!
Nu e cu nimic gresit, dar daca ii vei intreba, sau daca ii vei auzi pe parintii vatopedini, vei auzi soptind fiecare in parte aceste cuvinte simple!
In practica romaneasca este putin mai multa Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul.
Nu e cu nimic gresit si daca spui si mai simplu Doamne milieste-ma! CREDINTA cu care sunt spuse, umilinta si dorinta de iertare si unire cu El, conteaza!
Ai dreptate, nici o varianta nu este gresita. Insa mi-am adus aminte ca unul din Parintii din vechime a prezis ca aceasta rugaciune se va simplifica din ce in ce mai mult pana va ajunge la forma "Doamne Iisuse, miluieste-ma", "Doamne miluieste-ma" si, chiar inainte de sfarsitul lumii, va fi "Miluieste-ma" - omul nemaistiind nici cui se roaga.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.02.2010, 14:23:08
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Mai frate acolo nu o fi fost iconomie?
De ce ii zice economie?
(poate nu am auzit eu bine cine stie).
Io prima data cand am auzit acele armonii am crezut ca e ceva cor de opera religioasa catolica fiind mai greoi la minte.
Da porma luminandu-ma preabunul Dumnezeu am inteles ca e "marele psalt" marele luminat al vremilor noastre intunecoase cand numa cativa a mai ramas fideli lui Dumnezeu(arza-i-ar focu iadului sai arza pe restu de pacatosi!) si anume Marian Moise!
Apoi de ce e acatist spre Dumnezeu Tatal?
Nu e si spre Dumnezeu Fiul?
Ca doar zice Sfantul Ioan Damaschinul la Dogmatica ca Tatal,Fiul si Sfantul Duh sunt un sigur Dumnezeu,Sfanta Treime.
Dumnezeu Tatal e diferit de Dumnezeu Fiul?Sunt doi dumnezei?Eu am auzit de un singur Dumnezeu,Tatal ,Fiul si Sfantul Duh.
Cum e aceasta nu stiu e taina mai presus de orice taina si mai presus de puterea de intelegere a noastra.
Nu e greseala lui Marian Moise pt Acatist. El doar l-a cantat! Si este in practica Bisericii noastre romane de multi ani... si acum o tin minte pe mama cand eram mic mic cum citea avatistul acesta!
Legat de ISONUL din fundalul cantarii lui Marian este vorba de unn cor in realitate inregistrat si manuit cu orga, ca sa nu sune cu sunet ciudat de orga ci sa fie cat mai real. CUNOSC aceasta personal.
Sunt MULTE cantari inregistrate (am N cd) si psaltul/grupul psaltic - se foloseste de armonia orgii cu setare aceasta care imita vocea umana, ca sa completeze cantarea si monotonia.
In afara de Grupul Byzantion, Stavropoleos, Nectarie Protopsaltul, Macarie Ieromonahul, Roman Melodul, Parintii de la Putna, sau Sihastria, s.m.a., NU folosesc orga. In Special cei care canta solo, se folosesc de orga.

PS: aceste thread nu este pt o alta discutie decat de Rugaciunea Inimii!
Poti sa il intrebi in mesaj privat!

Doamne ajuta!
__________________
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.02.2010, 14:27:37
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Emanuel Cristian Vezi mesajul
"Credem într-o singură ființă, într-o singură Dumnezeire, într-o singură putere, într-o singură voință, într-o singură activitate, într-un singur principiu, într-o singură stăpânire, într-o singură domnie, într-o singură împărăție, cunoscută în trei ipostase desăvârsite, dar adorată într-o singură închinăciune, mărturisită si adorată de toată făptura rațională."
(Dogmatica Sfantului Ioan Damaschinul,capitolul 8,Despre Sfanta Treime)
Sunt tare curios de cand a aparut "acatistul catre Dumnezeu Tatal" din ce an.

Last edited by mihailt; 10.02.2010 at 14:30:13.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
sa ma rog sa-i dea Doamne-Doamne cuiva credinta? giovaninnaa Rugaciuni 14 23.09.2011 16:18:24
Biobranu 1000 mara2008 Generalitati 1 28.12.2010 07:29:35
Iisuse scump,imi pare rau!Mesajul,versurile pricesnei se potrivesc pentru fiecare:( tigerAvalo9 Generalitati 0 07.02.2010 20:55:01
Doamne Doamne ajuta-ne ! elenavioletacocos Rugaciuni 11 01.10.2009 09:59:38
iISUSE, CULME MINUNATA anne_mary0209 Arta bisericeasca in general 0 19.03.2008 16:22:16