Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.01.2011, 17:22:35
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Saptamana de rugaciune comuna pentru unitatea Bisericii

Urmeaza o saptamana de doliu si de lacrimi pentru Ortodoxie.

Doamne, Iisuse Hristoase, iarta-ne pe noi, pacatosii. Nu te scarbi de noi, cei care vrem sa facem doar voia noastra si suntem din ce in ce mai nepasatori fata de voia Ta. Spune-ne, Doamne, ca si rastignitorilor Tai de altadata: ,,Iarta-le lor ca nu stiu ce fac!''

Lumineaza-ne mintea si ajuta-ne sa ne vedem greselile, ca sa ne putem pocai. Nu ne pedepsi pentru faradelegile noastre. Ajuta-ne sa-Ti aducem rugaciuni bineplacute, in duh si adevar, asa cum ne-ai povatuit, intru preamarirea Ortodoxiei!

Departeaza erezia ecumenista si o zadarniceste cum stii si cum poti.

Ajuta-i, Doamne, cum stii si cum poti, pe toti ortodocsii care vor rosti rugaciuni impreuna cu cei de alte religii si confesiuni sa-si vada greseala. Nu ne lasa, Doamne, fara pastori duhovnicesti.

Ia aminte, Doamne, la toate lacrimile si jertfele mucenicilor Tai si ale sfintilor marturisitori pentru preaslavirea dreptei credinte.

Trimite, Doamne, Dumnezeu nostru, semn din cer, ca sa-si vada greseala toti cei care incearca sa darame Biserica Ta. Ajuta-i pe ei sa se pocaiasca si pocaindu-se sa se mantuiasca si ei.

Ajuta-i pe toti ortodocsi sa-si cinsteasca credinta dreptmaritoare si sa nu participe la rugaciuni comune cu heterodocsii! Amin.

Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.01.2011, 17:37:47
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Hai sa nu exageram, ca e doliu pentru Ortodoxie. Se intalnesc cativa slujitori ortodocsi cu persoane de o alta credinta. Nu se schimba in acest interval de timp continutul Liturghiei, ritualul in sine.... Asa ca nu e cazul sa exageram.

Nici eu nu inteleg ce rost au aceste rugaciuni, atat timp cat ele sunt fara implicare liturgica. E ca si cand cineva m-ar pofti la masa, iar eu desi acccept ma duc satul, nu mananc nimic de acolo. Mai bine nu ma mai duc.

Pe de alta parte nu ar fi putut fi cu implicare liturgica de vreme ce exista mari diferente de doctrina, care nu ne dau posibilitatea sa marturisim Adevarul.

Datoria noastra este sa ajutam orice om, indiferent de credinta, dar sa nu punem pe acelasi plan Ortodoxia cu alte credinte.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.01.2011, 17:43:19
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit Nu scârbiți credința ortodoxa

Ecumenismul e un amestec eterogen și nediferențiat între tot ceea ce pare creștin și aproape de Dumnezeu, dar e departe și nu se apropie de El, adică nu se apropie de Preasfânta Treime, doar întru creștin - ortodoxie cinstită!

Doamne Iisuse Hristoase!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.01.2011, 18:02:12
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Doamne fereste sa va zdruncine cineva din credinta dumneavoastra ca aveti monopol asupra lui Isus Cristos.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.01.2011, 18:02:58
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Hai sa nu exageram, ca e doliu pentru Ortodoxie. Se intalnesc cativa slujitori ortodocsi cu persoane de o alta credinta. Nu se schimba in acest interval de timp continutul Liturghiei, ritualul in sine.... Asa ca nu e cazul sa exageram.

Nici eu nu inteleg ce rost au aceste rugaciuni, atat timp cat ele sunt fara implicare liturgica. E ca si cand cineva m-ar pofti la masa, iar eu desi acccept ma duc satul, nu mananc nimic de acolo. Mai bine nu ma mai duc.

Pe de alta parte nu ar fi putut fi cu implicare liturgica de vreme ce exista mari diferente de doctrina, care nu ne dau posibilitatea sa marturisim Adevarul.

Datoria noastra este sa ajutam orice om, indiferent de credinta, dar sa nu punem pe acelasi plan Ortodoxia cu alte credinte.
Eu asa simt ca este o saptamana de doliu spiritual pentru Ortodoxie, deoarece si cu acest prilej unii vor cadea crezand ca toate religiile si toate confesiunile sunt bune. Ii vor urma pe cei cu nume mari si se vor rataci, saracii de ei, si nu se stie daca va avea cine sa-i ridice.

Putem sa-i plangem cu adevarat pe cei care vor cadea sufleteste din pricina acestei saptamani de rugaciune pentru unitatea crestina. Putem sa ne plangem si pe noi, ca neam, caci nu vom scapa de mania lui Dumnezeu. Putem sa ne plangem pacatele mai mult decat oricand, caci pentru pacatele noastre ingaduie Dumnezeu sa fim incercati din nou ca argintul.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.01.2011, 18:05:16
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ajuta-i pe toti ortodocsi sa-si cinsteasca credinta dreptmaritoare si sa nu participe la rugaciuni comune cu heterodocsii! Amin.

Nu sunt ecumenist, dar nici nu pot vedea in rugaciune (in acest context) o pricina de sminteala.

De ce sa fie considerata rugaciunea o cadere, atat timp cat limitele pana la acre Biserica Orodoxa se afla in comuniune liturgica, cu eterodocsii sunt clar precizate.

Mai degraba cred ca trebuie sa vedem aici punerea in practica a indemnului Sfantului Apostol Pavel, "sa ne facem tuturor toate...".

Oare Sfintii Apostoli nu au propovaduit Evanghelia intre iudei si pagani? Biserica dintr-nceput nu a fost o comunitate exclusivista in sensul negativ al cuvantului, ci o realitate deschisa dialogului, nu insa pacatului si ereziei.

La fel si in cazul Bisericii Ortodoxe, cred ca aceasta trebuie sa marturiseaca adevarul de credinta, indiferent de context, desigur in proprii termeni, si in propriul duh, nu in unele "de imprumut".
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.01.2011, 18:33:36
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Nu sunt ecumenist, dar nici nu pot vedea in rugaciune (in acest context) o pricina de sminteala.

De ce sa fie considerata rugaciunea o cadere, atat timp cat limitele pana la acre Biserica Orodoxa se afla in comuniune liturgica, cu eterodocsii sunt clar precizate.

Mai degraba cred ca trebuie sa vedem aici punerea in practica a indemnului Sfantului Apostol Pavel, "sa ne facem tuturor toate...".

Oare Sfintii Apostoli nu au propovaduit Evanghelia intre iudei si pagani? Biserica dintr-nceput nu a fost o comunitate exclusivista in sensul negativ al cuvantului, ci o realitate deschisa dialogului, nu insa pacatului si ereziei.

La fel si in cazul Bisericii Ortodoxe, cred ca aceasta trebuie sa marturiseaca adevarul de credinta, indiferent de context, desigur in proprii termeni, si in propriul duh, nu in unele "de imprumut".
,,Dupa roadele lor ii veti cunoaste.'' - se spune in Noul Testament. Cine s-ar fi alarmat daca ar fi vazut ca macar se incearca continuarea unei misiuni divine in adevaratul sens al cuvantului? Daca s-ar vrea mantuirea tuturor si intoarcerea lor la pocainta, intru dreapta slavire a lui Dumnezeu, s-ar putea realiza acest obiectiv.
Înfricoșata vedenie a Sfântului Antonie despre eretici: catâri necuvântători în jurul Sfintei Mese

Este cu adevărat înfricoșată vedenia avută de Sfântul Antonie pentru ereticii aflați în bisericile dreptslăvitoare. Această vedenie ilustrează și explică sugestiv pricinile pentru care [COLOR=#FF0000]Sfinții Părinți opresc cu canoane sobornicești intrarea ereticilor în sfințitele locuri, participarea lor la slujbe și liturghii, rugăciunea împreună și închinarea împreună cu dreptslăvitorii.[/COLOR] Ereticii, care nu primesc învățăturile Bisericii, ale Apostolilor și Sfinților, sunt înrâuriți de draci și de tatăl lor, Diavolul, spre a-și propovădui vederile rătăcite. Pentru aceasta, [COLOR=#FF0000]învățătura lor e „stearpă, neînțelegătoare și a minții celei nedrepte, precum este necuvântarea catârilor”.[/COLOR]
Sfântul Antonie s’a cutremurat și s’a înspăimântat când Dumnezeu i-a îngăduit să vadă arienii în jurul Sfintei Mese ca niște catâri, lovindu-o și pângărindu-o. Atât de mare era necazul și tristețea sa, încât a început să plângă, la fel ca și mulți alți credincioși de astăzi, mâhniți și înlăcrimați la vederea ereticului papă intrând și pângărind biserica Sfântului Gheorghe din Fanar, același Sfânt pe care Vaticanul l-a abolit. Sântem siguri că dacă patriarhii, arhiepiscopii și episcopii ar citi și afla despre vedenia Sfântului Antonie – bineînțeles, ca niște dreptslăvitori care cinstesc și urmează pe mai departe viața și predania Sfinților – [COLOR=#FF0000]vor înceta primirile și vizitele reciproce, săptămânile de rugăciune împreună și trimiterea reprezentanților lor la sărbătorile anuale. Altfel, și ei se vor face părtași în înfricoșata vedenie a Sfântului Antonie.[/COLOR]
Potrivit „Vieții” istorisite de Marele Athanasie,
Va urma
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.01.2011, 18:44:58
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

continuare

“pe când Marele Antonie ședea, îndeletnicindu-se cu rucodelia sa, a fost răpit cu duhul și suspina fiind în vedenie. Apoi, după câtva timp, s’a întors către monahii cei ce erau împreună și, cutremurându-se, tot suspina. Și, plecându-și genunchii, a rămas așa multă vreme, iar după aceea s’a sculat Starețul plângând. Înfricoșându-se și înspăimântându-se cei ce erau cu dânsul, îl rugau să le arate cele văzute, supărându-l și silindu-l să le spună; atunci el, suspinând tare, a spus către dânșii: «O! fiilor, mai bine ar fi fost să mor mai înainte de a mi se face vedenia aceasta.[COLOR=#FF0000] Mânia lui Dumnezeu are să cadă asupra Bisericii, și ea are să fie dată oamenilor celor ca dobitoacele necuvântătoare. Am văzut Sfânta Masă a Bisericii și împrejurul ei stând catâri pretutindeni, dând cu picioarele celor dinăuntru ca și cum s’ar fi făcut niște azvârlituri de picioare ale dobitoacelor ce umblă fără de rânduială[/COLOR]. Deci, atunci suspinam că am auzit un glas, zicând: „Se va defăima altarul Meu». [COLOR=#FF0000]Acestea le-a văzut Starețul și după doi ani s’a și întâmplat năvălirea arienilor și răpirea Bisericilor, când și vasele cu sila răpindu-le, făceau să fie purtate de mâini păgânești;[/COLOR] când și pe păgânii de la prăvălii îi sileau să-i aducă cu dânșii și, fiind ei de față, jucau deasupra Mesei precum voiau. Atunci toți am cunoscut”, zice Sfântul Athanasie, „că azvârliturile de picioare ale catârilor vestite lui Antonie înainte, acum arienii le lucrau ca dobitoacele. După ce a văzut
această vedenie, a mângâiat pe cei ce erau cu dânsul, zicându-le: «Nu vă mâhniți, fiilor, că precum s’a mâniat Domnul, așa Se va milostivi iarăși și degrabă își va lua Biserica podoaba sa, va străluci după obicei și veți vedea pe cei izgoniți, așezați iarăși la locurile lor, iar păgânătatea ducându-se și ascunzându-se în cuiburile sale; apoi dreapta credință biruind va avea toată libertatea pretutindeni; [COLOR=#FF0000]numai să nu vă întinați unindu-vă cu arienii, că nu este a apostolilor învățătura aceasta, ci a dracilor și a tatălui lor, învățătură care este stearpă, neînțelegătoare și a minții celei nedrepte, precum este necuvântarea catârilor»[/COLOR].”[9]
Mânia lui Dumnezeu a cuprins Biserica de mulți ani. Papismul și ecumenismul biruiesc. La vremea lor, Marele Athanasie și ceilalți Sfinți Părinți au înțeles primejdia înfățișată în vedenia Marelui Antonie. [COLOR=#FF0000]Sântem acum martori ai întinării bisericilor și Sfintelor Altare cu rugăciuni în comun și liturghii laolaltă cu „neînțelegătorii” (iraționalii) eretici; asistăm la această întinare și o lăudăm, alăturându-ne noi înșine la lovirea Sfintei Sfintelor. [/COLOR]
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.01.2011, 18:49:51
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Nici mie nu mi se pare in regul aceasta saptamana de rugaciune, nu are esenta... este doar fast si posibila cadere in erezie...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.01.2011, 18:52:10
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Hai sa nu exageram, ca e doliu pentru Ortodoxie. Se intalnesc cativa slujitori ortodocsi cu persoane de o alta credinta. Nu se schimba in acest interval de timp continutul Liturghiei, ritualul in sine...
Poate nu se schimba deocamdata, dar sunt lupi in piei de oaie!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intreaga biserica a greciei nu a participat la saptamana de rugaciune ecumenista. Laura19 Generalitati 9 07.02.2012 10:27:07
Rugaciune pentru conducerea Bisericii si conducerea tarii spre_rasarit Generalitati 0 01.08.2011 19:54:27
Rugaciune comuna podolski_2 Generalitati 1 09.11.2008 23:09:14
Consiliul pontifical pentru unitatea crestina PadreCory Biserica Romano-Catolica 1 11.04.2008 01:55:27