Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.02.2011, 21:32:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Probabil ca varianta mea: nu am citit postarea initiala. Sincer, nu am rabdare pentru asa ceva, si nici subiectul nu ma intereseaza. Dar am citit ca e ceva despre iertare, si am dat link-ul de mai sus.
Iertate să-ți fie păcatele !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.02.2011, 21:32:53
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Probabil ca varianta mea: nu am citit postarea initiala. Sincer, nu am rabdare pentru asa ceva, si nici subiectul nu ma intereseaza. Dar am citit ca e ceva despre iertare, si am dat link-ul de mai sus.
In totdeauna adevarul este cea mai buna marfa de comert .
Pt. asta : bravo !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.02.2011, 21:53:51
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit Nu avem nevoie de terapie, avem nevoie de iubire .

" Și de s-a ivit între voi vreo ceartă, să nu dureze peste zi căci Apostolul zice: „Să nu apună soarele întru mânia voastră” (Efes. 4, 26). Iar dacă vrăjmășia ta durează mai mult, atunci ea nu este urmare a pripirii, ci a răutății celei lăuntrice, a unui suflet păcătos. "
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.02.2011, 22:43:56
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

... Deci, fratilor, haideti sa nu ne certam pentru acest text pe care l-am postat. Nu va place: bine!

Nu, Zaharia, nu exista mantuire fara Hristos, insa asta nu insemana ca Hristos nu poate fi prezent, nevazut, si la unii care nu Il cunosc cu numele.
Eu asa cred.

Daca vreti, putem incheia aici discutia.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.02.2011, 23:35:06
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
... Deci, fratilor, haideti sa nu ne certam pentru acest text pe care l-am postat. Nu va place: bine!

Nu, Zaharia, nu exista mantuire fara Hristos, insa asta nu insemana ca Hristos nu poate fi prezent, nevazut, si la unii care nu Il cunosc cu numele.
Eu asa cred.

Daca vreti, putem incheia aici discutia.
Da, asta este o propunere buna, cel putin din punctul meu de vedere !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.02.2011, 01:12:33
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am postat si eu acest text pe un topic, cucerita fiind de ideea iertarii. Am sarit acolo pasajele care vorbeau de altceva decat despre iertare, stiind ca nu sunt compatibile cu credinta noastra. Dar iertarea ne este nu numai permisa, ci chiar ni se cere sa o dam.
Stiind ca noi gresim fata de semenii nostri si ca putem ajuta la vindecarea ranilor provocate, cerandu-ne iertare, am avut ocazia la cateva zile de la citirea articolului, sa aplic in practica aceasta idee. Cineva din familie s-a imbolnavit; seara, inainte de a fi internata persona mi-am cerut iertare in taina si cu lacrimi in ochi pentru toate supararile pe care i le pricinuisem. A doua zi persoana a fost internata si tratamentul a mers f bine, sanatatea restabilindu-se in scurt timp.
Nu am pretentia ca s-a insanatosit datorita mie, in nici un caz, dar am simtit ca am facut ceea ce imi statea mie in putere, si anume sa-mi cer iertare. Faptul ca mi-am cerut iertare si ca m-am rugat pentru persoana in cauza, mi-a facut si mie bine, nu numai celei in cauza; nu credeti?!?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.02.2011, 01:16:23
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
am facut ceea ce imi statea mie in putere, si anume sa-mi cer iertare. Faptul ca mi-am cerut iertare si ca m-am rugat pentru persoana in cauza, mi-a facut si mie bine, nu numai celei in cauza; nu credeti?!?
Ba da, ai perfecta dreptate.Ai avut o atitudine foarte buna.Binele s-a produs de amblele parti.Parerea mea.:-)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.02.2011, 01:17:26
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Metoda, despre care se vorbeste in articol, am vazut-o aplicata de Dr. Phil, care are emisiune la televiziunea lui Oprah.
Am vazut oameni raniti, care isi alinau durerea sufleteasca auzind cum Dr. Phil le cerea iertare in numele celor, care i-au ranit de moarte.
Vazand cum se petrec lucrurile, cred ca acesta mai adauga ceva la iertarea, pe care si-o cere verbal: hipnoza, sau alte mijloace asemanatoare. Fata de acestea e normal sa luam distanta.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.02.2011, 09:55:54
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Smile iertare

Pana la urma urmei care este esenta? Iertarea face parte din sublimul indumnezeirii noastre prin EL ! Restul e "poveste"....Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.02.2011, 18:22:40
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit iertarea este buna pt.orce crestin si nu nu mai.

iertarea face sa putem recupera "cele"pierdute trebuie iertati toti vrasmasii nostri precum si gresitii nostri, ca sa putem fi si noi iertati caci toti avem nevoie de iertare.tuturor celor ce le-am gresit pe acest forum ii rog sa ma ierte.amin.dar stravechea magie huna nu trebuia sa apara tocmai pe acest forum ce se pretinde ortodox.apa cu uleiul nu se amesteca doar formeaza o emulsie ce daca se lasa in repaus elementele se vor separa din nou,tot asa credinta cu magia nu au nimic comun pina la urma chear daca uneori creaza impresia ca se intilnesc.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42