Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.09.2009, 01:28:49
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit Pt cozia

cind vom trece in nefiinta ????????????

vom trece in nefiinta?atunci pt ce mai e toata osteneala noastra?daca nu vom trece de la moarte la viata ci de la viata la moarte?

eu nu am acuzat-o de nimic. am zis doar:daca dorinta ta nu e sincera. Daca presupune o prezumtie(fireasca datorita faptului ca nu ne cunoastem)

sa afirmi ca distanta ne-a invatat sa ne organizam...uf,uf,uf.., atunci de ce nu ne comportam toti la fel:de ce nu se comporta carabusul ca albina sau ca furnica?

pacatul stramosesc se iarta prin botez, deci nu mai re rost sa-i toto acuzam pe "neastamparati", problema se pune cu celelalte pacate pe care le facem dupa aia...pt aia ne trage la raspundere DUMNEZEU
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.09.2009, 01:38:54
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ElusiveWolf Vezi mesajul
*pentru andreicozia

Intradevar totul pare asezat perfect in acest puzzle urias dar pe de alta parte totul suna atat de...uman...Si sincer(pacatul meu probabil) mi se pare un teren prea nesigur intins inaintea noastra de un dumnezeu care se considera perfect. Adica pana la urma nu NOI AM FACUT ALEGEREA PRIN Adam si Eva. pacatul lor este pacatul lor. Faptul ca noi ar trebui sa "suferim" pentru o greseala facuta la inceputul lumii de catre niste persoane pe care nici macar nu le'am cunoscut este putin cam "crud" nu crezi? Daca prin rai ar fi fost inca o mana de oameni probabil ca i-ar fi oprit pe cei doi sa comita pacatul. Poate ca unii ar fi cazut in capcana dar oricum ar fi fost unii care sa incerce a schimba ceva.Oare nu este un gest pripit sa "condamni' o lume pentru pacatul a doua persoane?

Pe de alta parte, faza cu treaba lui dn'zeu pe pamant...Este oare atat de "distractiv"(termenul nu e potrivit dar nu am altul in minte) sa urmaresti scena vitii ca simplu spectator, sa te implici din cand in cand dar de la distanta? Adica...lumea are probleme mari(si din punct de vedere al credintei dar nu numai) iar El nu pare sa aiba de gand sa "zica nimic". Pentru cineva care vrea binele "copiilor" lui e cam aiurea...In plus, chiar Biblia a fost lasata(presupun ca de El) putin cam interpretabila si in anumite privinte dificila. Sistemul asta de ambiguuitate este cunoscut ca fiind practicat si de unii "profeti" greci care dadeau prevestiri astfel incat fie ca faptul se adeverea sau nu, era o chichita care modifica sensul.

Faza cu sangele altor religii se refera la adevaratele masacre in numele crestinismului. Pentru niste oi ne-am dovedit cam agresivi in sustinerea credintei noastre.

P.S. Multumesc pentru ca mi-ai luat apararea si imi cer scuze inca odata daca exprimarea mea a fost cam neslefuita si a lasat loc de interpretari. Nu intentionez sa schim pe nimeni pe aici(nici nu am cum) in afara de mine. Cum nu am cu cine discuta treburile astea am incercat sa gasesc "o sursa" de cunostiinte. De geaba zpun ca, cred in toate astea, si degeaba ma rog mereu si merg la biserica daca in suflet am nesigurante si dubii.



Nu pot decat sa ma intristez...Imi pare rau ca nu L-ai cunoscut inca cu adevarat pe Domnul, dar nu-i tarziu cei din urma pot fi cei dintai!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.09.2009, 01:39:42
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ElusiveWolf Vezi mesajul
pentru lore86

Intradevar notiunea de divinitate exista in noi toti. nimeni nu cred ca are sa dezminta asta vreodata. Intrebarea este: avem notiunea deoarece suntem parte din El sau deoarece tanjim dupa desavarsire, dupa ceva dincolo de noi. nu cumva noi, ca oameni, avem nevoie de ceva in care sa credem? Nu L-am creat noi doar pentru ca aveam nevoie de El?
Raspunsul il ai chiar in intrebare:suntem creati dupa CHIPUL LUI,si sufletul tanjeste sase intoarca catre acela care l-a creat.cum fiecare dintre noi tanjim sa ne revedem locurile dragi ale copilariei, asa si sufletul tanjeste dupa o legatura cu Dumnezeu, altfel spus doreste sa continue stare de la creare(atunci cand a fost creat de DUMNEZEU si trimis in corpul de celule al zigotului), aceea de a fi alaturi de Dumnezeu.

avem nevoie de Dumnezeu pentru a se desavarsi actul inceput la creatie, cand DUMNEZEU a zis:sa facem om dupa Chipul si asemanarea Noastra.si a facut Dumnezeu pe om dupa chipul Sau.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.09.2009, 01:39:45
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ElusiveWolf Vezi mesajul
*

1. nu NOI AM FACUT ALEGEREA PRIN Adam si Eva. pacatul lor este pacatul lor. Faptul ca noi ar trebui sa "suferim" pentru o greseala facuta la inceputul lumii de catre niste persoane pe care nici macar nu le'am cunoscut este putin cam "crud" nu crezi?.

2. Oare nu este un gest pripit sa "condamni' o lume pentru pacatul a doua persoane?

3. Pe de alta parte, faza cu treaba lui dn'zeu pe pamant...Este oare atat de "distractiv"(termenul nu e potrivit dar nu am altul in minte) sa urmaresti scena vitii ca simplu spectator, sa te implici din cand in cand dar de la distanta? Adica...lumea are probleme mari(si din punct de vedere al credintei dar nu numai) iar El nu pare sa aiba de gand sa "zica nimic".


4. Pentru cineva care vrea binele "copiilor" lui e cam aiurea...In plus, chiar Biblia a fost lasata(presupun ca de El) putin cam interpretabila si in anumite privinte dificila. Sistemul asta de ambiguuitate este cunoscut ca fiind practicat si de unii "profeti" greci care dadeau prevestiri astfel incat fie ca faptul se adeverea sau nu, era o chichita care modifica sensul.

5. Pentru niste oi ne-am dovedit cam agresivi in sustinerea credintei noastre.

6. De geaba zpun ca, cred in toate astea, si degeaba ma rog mereu si merg la biserica daca in suflet am nesigurante si dubii.
1. Da este crud dar cu-i ii pasa...de fapt este ghinionul nostru.
Acestia doi de la inceput au reprezentat omenirea si ei prin hotarirea luata au decis pentru noi toti si problema este ca noi inapoi in Rai nu mai putem ajunge doar prin milogire la Dumnezeu
Nu uita ce ei acolo erau perfecti!. Odata ajunsi in realitatea asta a "nasterilor cu dureri" ei au inceput sa se degenereze ca spirit si ca fiinta si odata cu ei toata puzderia de copii facuti de ei pina -n punctul de animalizare in care ne aflam acum.

2. Nu, iar gindesti uman , nu este pripit, ci face parte din legile universului. Eu daca ma mut de pe o planeta pe alta, in mod evident copiii mei vor trai sub incidenta legilor de pe noua planeta

3. Distractiva este numai perceptia noastra..eu as numi-o nepasare. Ti-am explicat mai sus. El nu judeca in realitatea asta!

4. El vrea binele dar binele lui nu este "binele" tau imediat, cel pe care-l numeri in portofel.

5. GIndeste-te ca toti actionam la fel, fiind sub incidenta acelorasi legi universale. Faptul ca noua religie s-a numit crestinism nu a schimbat cu nimic din felul animalic si bestial de a ne comporta in acest loc senzual si misterios numit Pamint.
Nimic nu se intimpla calitativ in viata noastra fara transformare a fiintei in ceva mai bun mai superior conform legilor date de Dumnezeu.

6. ESTE CU MUUULT MAI BINE sa simti aceste dubii decit sa te minti ca esti sigura de ceva. Trebuie sa lucrezi la persoana ta si sa astepti chiar si cu nesigurante in suflet! Esti pe drumul bun!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.09.2009, 01:47:29
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
cind vom trece in nefiinta ????????????

vom trece in nefiinta?atunci pt ce mai e toata osteneala noastra?daca nu vom trece de la moarte la viata ci de la viata la moarte?



sa afirmi ca distanta ne-a invatat sa ne organizam...uf,uf,uf.., atunci de ce nu ne comportam toti la fel:de ce nu se comporta carabusul ca albina sau ca furnica?
da, atunci cind mori, ai uitat? sau si tu esti printre cei care nu cred ca murim :)))
Stii atunci cind vine preotul si te ingroapa, si sufletul( daca ai apucat sa-ti cresti unul) se duce sa fie evaluat si judecat :))

Oare chiar crezi ca ne comportam asa de diferit de albine si furnici. Priveste mai atent la viata noastra si cu ce ne umplem timpul?
Priveste la natura noastra predatoriala evidentiata in asa de multe exemple.
Oare in ansamblu suntem diferiti de comportamentul animalic?
Eu unul sunt convins ca nu!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.09.2009, 01:56:19
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

exprimare"trecere in nefiinta" este gresita. a trece in nefiinta inseamna a te dizolva, a nu mai exista. or noi credem in viata dupa moarte, in nemurirea sufletului si nu in distrugerea lui odata cu moartea

cat despre asemanare cu animale, nu stiu ce sa zic... ai si dreptate .uneori ne comportam ca niste animale, doar ca prin creatie Dumnezeu ne-a facut superiori lor. nu polemizam, ca realitatea o stim.
insusirile cu care Dumnezeu ne-a inzestrat:ratiune, vointa si sentiment sunt superioare animalelor, ele nu au asa ceva.
acu depinde doar de noi sa stim sa le foloim in mod corect spre folosul nostru.

adam si eva NU ERAU perfecti in rai. altfel nu ar mai fi gresit. ei au fost creati doar dupa CHIPUL lui Dumnezeu, spre asemanare cu El urmand sa ajunga prin efort propriu.dar, daca ar fi sa fim in situatia lor, si noi am face la fel, daca nu mai rau(parerea mea).
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.09.2009, 01:58:02
ElusiveWolf ElusiveWolf is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2009
Mesaje: 14
Implicit

Sincera sa fiu imi cam place ce "aud" pe aici. Ma refer la argumente...Cam am o problema cu realitatea Lui sincer. Mi s-a intamplat de cateva ori sa intru in biserica si sa ma simt minunat. Lumanarile, slujdba, cantecele si tot...Dar cand am iesit si am vazut cersetorul murind de foame in coltul strazii, copilul cautand prin gunoi, etc parca toata caldura din biserica nu reusea sa se propage pana "in lumea reala".

1. Mi-a placut partea cu ghinionul...Poate ca pana la urma trebuia sa "o patim si noi". Nu inteleg totusi de ce barbatul(no offence) a ramas oarecum superior femeii...Mmmm poate o subiectivitate masculina...In fine nu asta e problema mea acum.

2. Legile universului...Sa stii ca are ce face...Dar oare nu s-a pricopsit cu putin mai mult decat si-ar fi dorit?

3.Nepasare este cu siguranta cuvantul :). Si trebuie sa zic, ca Dn'zeu este cam, cu "capul in nori".

5. In concluzie...Am ramas aceleasi animale fara minte care am fost din totdeauna...Parca vad ca ne paste potopul. Lasand gluma la o parte...E de rau. Daca este cu adevarat cineva acolo am incurcat-o sigur.

Inca o intrebare(probabil ca va vine sa ma cam goniti cu pietre de aici):
Sa ne gandim la cei care au inventat praful de pusca sau pusca sau o alta arma spre exemplu. Au ajuns ei in rai pentru vietile pe care inventia lor le-a salvat sau in iad pentru vietile care au fost luate prin intermediul inventiei respective? Dupa mine este un exemplu asemanator celui cu Adam si Eva. Inventatorul poate ca nici nu a folosit pusca respectiva dar va plati pentru ceea ce fac ceilalti cu ea?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.09.2009, 02:01:24
ElusiveWolf ElusiveWolf is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2009
Mesaje: 14
Implicit

Nu suntem prea diferiti de animale din multe puncte de vedere.De multe ori linia dintre noi pare aproape inexistenta dar noi am evoluat...sau am fost evoluati...Cu toate astea tot aia este in noi. Iar daca Adam si eva au dost creati "imperfecti" in rai dupa chipul si asemanarea Domnului, nu rezulta de aici ca si El la randul sau este "imperfect"?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.09.2009, 02:09:13
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ElusiveWolf Vezi mesajul
Sincera sa fiu imi cam place ce "aud" pe aici. Ma refer la argumente...Cam am o problema cu realitatea Lui sincer. Mi s-a intamplat de cateva ori sa intru in biserica si sa ma simt minunat. Lumanarile, slujdba, cantecele si tot...Dar cand am iesit si am vazut cersetorul murind de foame in coltul strazii, copilul cautand prin gunoi, etc parca toata caldura din biserica nu reusea sa se propage pana "in lumea reala".

1. Mi-a placut partea cu ghinionul...Poate ca pana la urma trebuia sa "o patim si noi". Nu inteleg totusi de ce barbatul(no offence) a ramas oarecum superior femeii...Mmmm poate o subiectivitate masculina...In fine nu asta e problema mea acum.

2. Legile universului...Sa stii ca are ce face...Dar oare nu s-a pricopsit cu putin mai mult decat si-ar fi dorit?

3.Nepasare este cu siguranta cuvantul :). Si trebuie sa zic, ca Dn'zeu este cam, cu "capul in nori".

5. In concluzie...Am ramas aceleasi animale fara minte care am fost din totdeauna...Parca vad ca ne paste potopul. Lasand gluma la o parte...E de rau. Daca este cu adevarat cineva acolo am incurcat-o sigur.

Inca o intrebare(probabil ca va vine sa ma cam goniti cu pietre de aici):
Sa ne gandim la cei care au inventat praful de pusca sau pusca sau o alta arma spre exemplu. Au ajuns ei in rai pentru vietile pe care inventia lor le-a salvat sau in iad pentru vietile care au fost luate prin intermediul inventiei respective? Dupa mine este un exemplu asemanator celui cu Adam si Eva. Inventatorul poate ca nici nu a folosit pusca respectiva dar va plati pentru ceea ce fac ceilalti cu ea?
categoric, nu!adam si eva nu au aplatit pt pacatul nostru!nici noi pt al lor, ca se iarta prin botez.
vezi tu, pt saracie nu e de vine Dumnezeu.nu indemn la judecata, dar daca omul nu ar fi atat de lenes si ar fi dornic de munca nu ar muri de foame*(exceptand situatiile extraordinare).DUMNEZEU N U DOARME, NU E CU CAPUL IN NORI. daca arfi asa, fie si pt o clipa un adevarat dezastru s-ar produce la nivel mondial. e ca si cum inima nu ar mai pompa sange o secunda. sti ce s-ar intampla?omul ar muri.

repet: primii oameni au fost creati doar dupa chipul Lui Dumnezeu, nu si dupa asemanare!
pt ca daca erau creati si dupa asemanare erau Perfecti.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.09.2009, 02:13:58
ElusiveWolf ElusiveWolf is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2009
Mesaje: 14
Implicit

Partea cu saracii era doar un exemplu. Nu este asta mare problema mondiala. Sunt totusi o groaza de alte probleme care poate s-ar fi rezolvat mai usor cu o "atingere" divina.

Eu tin minte ca pe noi asa ne-a invatat(profesoara de religie si nu numai);Dumnezeu a creat omul dupa chipul si asemanarea sa...Asta e ce am retinut sigur. Poate ca o fi gresit dumneaei.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
superstitii sau adevar ginabadea Tinuta in Biserica 78 08.07.2013 23:06:07
adevar sau superstitie?! ovidiu.mihai05 Generalitati 4 07.10.2011 08:48:54
Adevar si obiectivitate Traditie1 Generalitati 72 06.02.2011 15:51:35
Potopul- mit sau adevar? Zarathustra_revenind Generalitati 47 20.06.2010 13:54:55
Minciuna sau adevar? silverstar Generalitati 32 25.04.2009 00:04:50