Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.12.2009, 01:58:45
Seraphim Seraphim is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.08.2005
Mesaje: 1
Implicit Provocare KGB-ista, in/constienta!?

Fratilor!!!

Ne aflam intr-un moment extraordinar al Istoriei - sansele Unirii sunt din nou reale; numai comunistii si kaghebistii din Rusia, MD si RO se mai opun. Occidentul si SUA, chiar daca stramband din nas, ar accepta noua realitate.
Si atunci din neant apare un preot crestin-ortodox ROMAN care, constient ori inconstient, dar manipulat fiind, vandalizeaza simbolul religios al poporului evreu. Imaginile vor face inconjurul lumii, doar Moscova isi va freca mainile: problema Moldovei e iarasi aranjata pentru un deceniu si mai bine.

Problema mai grava: unde se regaseste, in cele de mai sus, invatatura Mantuitorului nostru Iisus Hristos despre iubirea de dusmani, adevarata piatra de poticnire pentru orice necrestin?

Care e diferenta dintre un imam care profaneaza o Cruce si preotul vandalizator? Amandoi sunt convinsi ca fac o fapta bine-placuta atat lui Dumnezeu, cat si coreligionarilor.

Daca, de pilda, in locul acestui scandal, s-ar fi rugat trei zile la rand acolo, langa menora, pentru convertirea poporului evreu, ca sa-L primeasca pe Iisus Hristos, Fiul lui Yahve, ca Unic si Adevarat Mantuitor, in mod sigur s-ar fi bucurat de binemeritate roade spirituale, in ambele directii, caci Dumnezeu nu ne lasa fara un raspuns preaplin de Har, daca Ii cerem ceva intru Credinta.

Last edited by Seraphim; 15.12.2009 at 02:20:28.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.12.2009, 10:03:42
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Nu e vorba de religie aici ci de nationalitate. Simbolul unui popor strain nu are ce cauta în parcul Stefan cel Mare, lânga statuia domnitorului. Se putea alege alt loc, lânga sinagoga. Locurile centrale sunt rezervate simbolurilor poporului majoritar.

Nu stiu daca a fost bine ca a fost mutat acel obiect, poate o simpla demonstratie era de ajuns.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.12.2009, 10:47:41
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Trebuie sa ne intarim in credinta. Daca in urma rugaciunii menora respectiva s-ar fi surpat singura, fara interventia nimanui, atunci aceasta minune i-ar fi pus pe ganduri si pe evrei si pe atei. Avem slaba credinta si incercam sa ne aparam lumeste.

Si totusi palma data de Sfantul Nicolae lui Arie i-a prins bine.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.12.2009, 11:38:41
Motobunicul Motobunicul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2009
Mesaje: 2
Implicit Crestineste?

Faptul ca menora a fost instalata in parcul Sf. Stefan cel mare arata, desigur, ca locul este apreciat si respectat de evrei. Ma dezgusta asa-zisii crestini care considera, impotriva tuturor fibrelor credintei ortodoxe, ca orice gest de credinta ne-ortodoxa este o agresiune, si, mai rau, ca trebuie reprimat... cum ramane cu:

Iubeste-ti aproapele
Uraste pacatul, nu pacatosul
Intoarce si obrazul celalalt
conceptul de SMERENIE

Atata mandrie imbecila, imi aduce aminte de aberatii precum cruciadele, rusinea crestinatatii..

Imi pare rau sa aud toate astea in postul Craciunului.. Auzi, sa darami un simbol de credinta al unui popor care ni l-a crescut pe Isus.. Ce mare pacat!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.12.2009, 11:42:58
Motobunicul Motobunicul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2009
Mesaje: 2
Implicit Amin!

Citat:
În prealabil postat de Seraphim Vezi mesajul
Fratilor!!!

Ne aflam intr-un moment extraordinar al Istoriei - sansele Unirii sunt din nou reale; numai comunistii si kaghebistii din Rusia, MD si RO se mai opun. Occidentul si SUA, chiar daca stramband din nas, ar accepta noua realitate.
Si atunci din neant apare un preot crestin-ortodox ROMAN care, constient ori inconstient, dar manipulat fiind, vandalizeaza simbolul religios al poporului evreu. Imaginile vor face inconjurul lumii, doar Moscova isi va freca mainile: problema Moldovei e iarasi aranjata pentru un deceniu si mai bine.

Problema mai grava: unde se regaseste, in cele de mai sus, invatatura Mantuitorului nostru Iisus Hristos despre iubirea de dusmani, adevarata piatra de poticnire pentru orice necrestin?

Care e diferenta dintre un imam care profaneaza o Cruce si preotul vandalizator? Amandoi sunt convinsi ca fac o fapta bine-placuta atat lui Dumnezeu, cat si coreligionarilor.

Daca, de pilda, in locul acestui scandal, s-ar fi rugat trei zile la rand acolo, langa menora, pentru convertirea poporului evreu, ca sa-L primeasca pe Iisus Hristos, Fiul lui Yahve, ca Unic si Adevarat Mantuitor, in mod sigur s-ar fi bucurat de binemeritate roade spirituale, in ambele directii, caci Dumnezeu nu ne lasa fara un raspuns preaplin de Har, daca Ii cerem ceva intru Credinta.
Amin, si iar Amin! Ce infricosator este sa vezi cum oameni manati de ura se considera aparatori ai crewstinatatii, care este iubure, intelegere si rabdare!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.12.2009, 11:50:08
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Motobunicul Vezi mesajul
Faptul ca menora a fost instalata in parcul Sf. Stefan cel mare arata, desigur, ca locul este apreciat si respectat de evrei. Ma dezgusta asa-zisii crestini care considera, impotriva tuturor fibrelor credintei ortodoxe, ca orice gest de credinta ne-ortodoxa este o agresiune, si, mai rau, ca trebuie reprimat... cum ramane cu:

Iubeste-ti aproapele
Uraste pacatul, nu pacatosul
Intoarce si obrazul celalalt
conceptul de SMERENIE

Atata mandrie imbecila, imi aduce aminte de aberatii precum cruciadele, rusinea crestinatatii..

Imi pare rau sa aud toate astea in postul Craciunului.. Auzi, sa darami un simbol de credinta al unui popor care ni l-a crescut pe Isus.. Ce mare pacat!
Smerenia nu se confunda cu prostia. Tu esti smerit cand spui ,,mandrie imbecila''?

Crestinii nu merg sa puna cruci pe sinagogi si asta inseamna suficient. Cred ca si dumnealor, evreii , trebuie sa inteleaga sa ne respecte, nu sa ne sfideze. Si-apoi de ce atata suparare, caci n-a patimit niciun evreu. A fost reparata o greseala. Atat.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.12.2009, 12:00:13
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Smerenia nu se confunda cu prostia. Tu esti smerit cand spui ,,mandrie imbecila''?

Crestinii nu merg sa puna cruci pe sinagogi si asta inseamna suficient. Cred ca si dumnealor, evreii , trebuie sa inteleaga sa ne respecte, nu sa ne sfideze. Si-apoi de ce atata suparare, caci n-a patimit niciun evreu. A fost reparata o greseala. Atat.
Dar menorah a fost pusa pe o biserica? Nu, a fost pusa intr-un loc public, un parc.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.12.2009, 14:12:13
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Dar menorah a fost pusa pe o biserica? Nu, a fost pusa intr-un loc public, un parc.
Dar nu in orice parc.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.12.2009, 14:15:12
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Si totusi...menora-ul acela a fost instalat in timpul noptii, in ascuns???

Eu cred ca lumea a protestat si inainte de a fi plasata acolo si nu a fost de acord...iar faptul ca au dat-o jos era doar un gest de asteptat, insa evreii au vrut sa aiba de ce se lega!!

Nu inteleg de ce a fost data jos cu atata tam-tam, se putea sa vina un grup cat de cat organizat, si la lasatul serii...zbang zbang tranc!!! Eu una nu sunt de acord nici cu aceste " monumente" amplasate in pofida opiniei publice

Parerea mea...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.12.2009, 14:43:19
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Dar nu in orice parc.

Da' ce are parcul ala fata de altele? Statuia lui Stefan cel Mare?
Cred ca St cel Mare nu era nici pe departe atat de antisemit pe cat sunt unii urmasi de-ai lui astazi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ortodox la slujba evreiasca fanietta Iudaismul 51 26.08.2016 13:34:19
Dezbatere ortodocsi-baptisti; Chisinau Ioana-Andreea Secte si culte 44 06.11.2010 21:39:48
85% Ortodocsi andreicozia Generalitati 100 11.01.2010 22:40:12