Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.10.2006, 12:38:15
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

roada Duhului este dragostea,bucuria ,pacea........curatia .
Cine stie mai multe in acest sens ? Stiu ca nu e vorba numai de viata conjugala ,e si curatia inimii si a gindului dar in ce priveste prima ,cind se spune ca cineva traieste in curatie ? Trebuie sa va referiti si la virsta ca nu e totuna sa fii curat la 30 de ani sau la 70 de ani . Si inca o intrebare ,cind pot spune cu adevarat ca m-am despartit de un pacat ,dupa cit timp ? Am citit ca "mare indrazneala are curatia ".Cum ajungem si noi la ea?
Domnul sa va binecuvinteze !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.02.2007, 08:46:37
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, Maria, sunt interesante intrebarile propuse de tine. De ce oare n-o fi raspuns nimeni nimic, in 4 luni de zile... :dozingoff: M-ar interesa si pe mine sa stiu mai multe, poate apare vreunul mai invatat ca noi ...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.02.2007, 21:36:52
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Uite, am gasit ce spunea Parintele Cleopa in cartea "Lumina si faptele credintei", ca raspuns la intrebarea : "In ce consta curatenia omului si in cate parti se imparte?"

Curatenia omului este intreita, si anume :
- curatenia trupului, adica pazirea lui de toate intinaciunile cele trupesti;
- curatenia sufletului, adica slobozirea lui din legatura patimilor celor ascunse care se alcatuiesc in minte, si a treia :
- curatenia mintii, la care ajung numai cei desavarsiti, intru descoperirea tainelor dumnezeiesti (Sfantul Isaac Sirul, Filocalia, Vol. X, Cuvantul 18).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.02.2007, 22:15:11
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.470
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Uite, am gasit ce spunea Parintele Cleopa in cartea "Lumina si faptele credintei", ca raspuns la intrebarea : "In ce consta curatenia omului si in cate parti se imparte?"

Curatenia omului este intreita, si anume :
- curatenia trupului, adica pazirea lui de toate intinaciunile cele trupesti;
- curatenia sufletului, adica slobozirea lui din legatura patimilor celor ascunse care se alcatuiesc in minte, si a treia :
- curatenia mintii, la care ajung numai cei desavarsiti, intru descoperirea tainelor dumnezeiesti (Sfantul Isaac Sirul, Filocalia, Vol. X, Cuvantul 18).
cred ca ar fi bine sa intram si in detalii ca sa stim de ce sa ne ferim ca sa ajungem curati
Sugestii? dar nu cu citate km-trice daca se poate, pe scurt...

trupul:

sufletul:

mintea:
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.02.2007, 22:28:24
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
cred ca ar fi bine sa intram si in detalii ca sa stim de ce sa ne ferim ca sa ajungem curati
Sugestii? dar nu cu citate km-trice daca se poate, pe scurt...

trupul:

sufletul:

mintea:
frate, am ajutat si eu cu ce-am putut...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.02.2007, 02:37:02
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.470
Implicit

Sora Mirela, nu era vorba de tine si postarea ta ci asa sa ne aducem aminte de ce mai trebuie sa mai facem pentru curatie, in afara bineinteles de taina spovedaniei, post alimentar , rugaciune, sa nu pacatuiesti si sa faci lucruri bune, ziditoare.

ma gindeam de exemplu la citeva aspecte de evitat care ocolesc cu viclenie cele de mai sus:

-TV, urmarirea stirilor, Irakul, obsesia cu ce a mai facut Britney Spears, rutina de vineri seara de a vedea filme la cinema, etc

Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.02.2007, 04:31:58
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

as face o precizare, sa nu ma intelegeti gresit : eu zic "frate" ca si exprimare colocviala, joviala, nu bisericeasca.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.02.2007, 20:41:25
analugojana analugojana is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.02.2007
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Sora Mirela, nu era vorba de tine si postarea ta ci asa sa ne aducem aminte de ce mai trebuie sa mai facem pentru curatie, in afara bineinteles de taina spovedaniei, post alimentar , rugaciune, sa nu pacatuiesti si sa faci lucruri bune, ziditoare.

ma gindeam de exemplu la citeva aspecte de evitat care ocolesc cu viclenie cele de mai sus:

-TV, urmarirea stirilor, Irakul, obsesia cu ce a mai facut Britney Spears, rutina de vineri seara de a vedea filme la cinema, etc
Despre curatenie se pot afla mai multe de pe net in Filocalii. Acestea ar trebui parcurse dupa putinta, cu atentie, pentru cine ar dori sa afle mai multe. Voi ati citit?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.04.2011, 23:59:44
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

"Curatia trupului este cuviosia dobandita prin izbavirea de intinaciunea carnii.
Curatia sufletului este libertatea de patimile cele ascunse ce se misca in cugetare.
Curatia mintii se arata in descoperirea Tainelor. Caci atunci ea se curateste de toate cele ce cad sub simturi, in chipul grosmii lor.

Pruncii cei mici sunt curati cu trupul si nepatimasi cu sufletul, dar nimeni nu-i numeste curati cu mintea. Deci curatia mintii este desavarsirea prin petrecerea in vederea cereasca proprie cetelor ce se misca in afara simturilor, prin puterea duhovniceasca, in nenumaratele minuni ale asestei lumi ceresti" (Sfantul Isaac Sirul).
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.04.2011, 12:47:49
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

razboiul mintii cu gindurile cele desarte
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curatia trupeasca pana la nunta simona_fidela Nunta 162 22.02.2013 17:44:09
Despre curatia inimii ancah Generalitati 4 15.08.2007 01:11:11